Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

petek, 10. januar 2025 Preizkusno predavanje dr. Manja Rogelja

Dr. Manja Rogelja bo imela v petek, 17. 1. 2025 ob 9:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Biologija«.

Predavanje z naslovom »Paraziti v morskem okolju - vplivi na vedenje gostiteljev in ekološki učinki« bo potekalo v okviru predmeta Ekologija v predavalnici Livade-FAMNIT3 (3. nadstropje), v prostorih objekta Livade 1.0, Livade 6, 6310 Izola.

Vljudno vabljeni k udeležbi.


petek, 10. januar 2025 Javni poziv za podelitev nagrad in priznanj Alumni UP v letu 2025

Alumni klub Univerze na Primorskem (v nadaljevanju Alumni UP) predstavlja mrežo Alumni klubov posameznih pedagoških članic Univerze na Primorskem, katerega namen je ohranjanje stika z in med diplomanti, organizacija izobraževanj, znanstvenih in drugih strokovnih dogodkov, podpora odličnosti v raziskovanju ter krepitev identitete in občutka pripadnosti skupnosti diplomantov Univerze na Primorskem.

Univerza na Primorskem razpisuje Javni poziv za podelitev nagrad in priznanj Alumni UP z namenom krepitve identitete in pripadnosti skupnosti Alumni UP. V nadaljevanju so podrobneje opisane vrste nagrad in priznanj, postopek oddaje predlogov kandidatov in pogoje za podelitev nagrad, postopek izbora ter podelitev nagrad in priznanj.

    

VRSTE NAGRAD IN PRIZNANJ

Nagrada Alumni UP za odličnost

Nagrado Alumni UP za odličnost prejme diplomant Univerze na Primorskem (v nadaljevanju: UP); član Alumni UP, za izjemne karierne dosežke ali izjemno človekoljubno dejavnost ali dosežke na kulturno, športnem področju oziroma se je kandidat kako drugače uveljavil kot voditelj ali vzornik na enem ali več področjih svojega delovanja. Kandidat je v vseh zgoraj navedenih primerih s svojim delom in dosežki prispeval k ugledu in prepoznavnosti UP.

Nagrada Alumni UP za izjemne dosežke na strokovnem področju

Nagrado Alumni UP za izjemne dosežke na strokovnem področju prejme diplomant UP, član Alumni UP, ki je s svojim delom dosegel izjemen uspeh v svoji strokovni skupnosti in/ali pomembno prispeval k razvoju stroke. Kandidat je s svojim delom in dosežki prispeval k ugledu in prepoznavnosti UP.

Nagrada Alumni UP »Mladi UP«

Nagrado Alumni UP »Mladi UP« prejme diplomant UP, član Alumni UP, ki je študij na UP zaključil v preteklih petih (5) letih in dokazal posebno prodornost na svojem strokovnem področju in/ali izkazal predanost služenju skupnosti, javnosti ali človekoljubju ter v tem obdobju dosegel pomembne karierne, znanstveno-raziskovalne ali druge strokovne dosežke. Kandidat je s svojim delom in dosežki prispeval k ugledu in prepoznavnosti UP.

Priznanje »Patron Alumni UP«

Priznanje »Patron Alumni UP« prejme podpornik Alumni UP za pomemben prispevek k razvoju in delovanju skupnosti Alumni UP. Priznanje ni vezano na članstvo v Alumni UP in ga lahko prejmejo pravne ali fizične osebe.

POSTOPEK ODDAJE PREDLOGOV KANDIDATOV IN POGOJI ZA PODELITEV NAGRAD

Predloge kandidatov za nagrade lahko predložijo:

  • organi Alumni UP;
  • član ali skupina članov Alumni UP.

V imenu skupine članov, naj predlog odda predstavnik skupine.

Predloge kandidatov za priznanja lahko predložijo:

  • organi Alumni UP;
  • član ali skupina članov Alumni UP;
  • dekani članic UP, direktorji članic UP in vodstvo UP.

V imenu skupine članov, naj predlog odda predstavnik skupine.

Posameznik ne more predlagati samega sebe. Predsednik Alumni UP kot član Komisije z glasovalno pravico predlogov kandidatov ne more podajati. Člani Komisije z glasovalno pravico v letu podeljevanja nagrad predlogov kandidatov ne morejo podajati.

Kandidati za nagrade morajo izpolnjevati sledeča pogoja:

  • zaključen podiplomski ali dodiplomski študij na UP ali študijski program za izpopolnjevanje na UP ter
  • članstvo v Alumni UP.

Način oddaje predloga: preko e-obrazca, ki je dostopen TUKAJ.

V e-obrazec je potrebno vnesti sledeče podatke:

  • kategorijo nagrade in priznanja,
  • ime, priimek in e-pošto predlagatelja oz. predstavnika predlagateljev,
  • ime, priimek in e-pošto v primeru kandidata za nagrado,
  • naziv organizacije in ime in priimek odgovorne osebe v primeru kandidata za priznanje,
  • soglasje kandidata (vzorec dostopen na spletni strani javnega poziva).

Utemeljitev predloga z navedbo razloga za predlaganje kandidata (do 400 besed), kratkim opisom dosežkov kandidata ter ustreznimi dokazili (npr. priporočila, seznam objavljenih del, ali drugi dokumenti, iz katerih so razvidni dosežki in prispevki kandidata).

Rok za oddajo predloga: do 2. 3. 2025

Rok za izbor kandidatov: 17. 3. 2025

POSTOPEK IZBORA

Komisija za izbiro kandidatov za nagrade in priznanja (v nadaljevanju: Komisija), ki jo imenuje rektor na predlog članic UP pregleda in obravnava vse predloge za nagrade in priznanja prejete v razpisanem roku. Če Komisija ugotovi, da je predlog za podelitev priznanja ali nagrade formalno nepopoln ali neustrezno sestavljen, pozove predlagatelja, da dopolni dokumentacijo, in sicer v roku treh (3) dni.

Komisija ob vsakoletnem javnem pozivu sprejme Merila za izbor prejemnikov nagrad in priznanj Alumni UP. Komisija lahko zaprosi za dodatno mnenje ustreznega področnega strokovnjaka, zaposlenega na UP, ali strokovnjaka iz prakse.

Komisija si pridržuje pravico do menjave vrste nagrade ob soglasju kandidata, če Komisija meni, da je za predlaganega kandidata primernejša druga vrsta nagrade ali priznanja, ki so opredeljeni v 2. členu tega pravilnika. Komisija izbiro kandidatov za prejem nagrad in priznanj posreduje v potrditev rektorju UP.

PODELITEV NAGRAD IN PRIZNANJ

Nagrade in priznanja se podeljujejo enkrat letno. Alumni UP lahko podeli največ eno nagrado vsake vrste in največ tri priznanja letno. Izjemoma se v določenem letu ne podeli določenega priznanja ali nagrade oz. se podeli manjše število priznanj in nagrad, kot je predvideno, če ni podanih predlogov ali če podani predlogi ne izpolnjujejo zahtev.

Pravne ali fizične osebe lahko prejmejo nagrado ali priznanje samo enkrat za isto vrsto.

Nagrade in priznanja podeljuje predsednik Alumni UP na osrednjem dogodku v Tednu Alumni UP. V letu 2025 bo podelitev potekala 17. 4. 2025, v prostorih Univerze na Primorskem v Kopru.

Več informacij:

ALUMNI PISARNA UP

E-naslov: alumni@upr.si

Tel.: +386 (0)5 611 75 63

BESEDILO JAVNEGA POZIVA

VZOREC ZA SOGLASJE

    

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.


četrtek, 9. januar 2025 Vabljeni k ogledu drugega posnetka iz cikla Famnitovih izletov v matematično vesolje: Skrivnosti Jurija Vege: Univerzalni um, ki je presegel meje svojega časa

Drugo predavanje niza z naslovom Skrivnosti Jurija Vege: Univerzalni um, ki je presegel meje svojega časa je izvedla dr. Jasna Prezelj (UP FAMNIT, UL FMF in IMFM). Predavanje je potekalo prek videokonferenčne platforme Zoom in v živo. 

           

O predavanju: Predavateljica je predstavila Vegovo življenjsko pot – od dijaka na jezuitski šoli do topniškega častnikater njegove znanstvene in vojaške prispevke. Med znanstvenimi dosežki so gotovo najbolj znane njegove logaritemske tabele in tabela praštevil. Izračunal je tudi število π na 137 decimalk, zelo natančno določil balistično krivuljo, ukvarjal se je s Keplerjevimi zakoni in ocenjevanjem mase nebesnih teles. Kot topničar je posodobil možnarje, prednike današnjih minometov. 

      
                                                                    Vir: Zakladnica zgodovine

O predavateljici: Jasna Prezelj je doktorirala leta 2000 iz kompleksne analize. Po doktoratu se je zaposlila na FMF kot asistentka. Trenutno je zaposlena kot raziskovalka na IMFM in profesorica na UL FMF in na UP FAMNIT. Poučuje splošne matematične predmete, matematično modeliranje in analizo. Njeno raziskovalno področje je kompleksna analiza. Od leta 2015 do 2023 je na UP FAMNIT urejala spletni nagradni kviz za dijake in osnovnošolce Matematični adventni koledar. 


Tretje predavanje z naslovom "Kako matematika oblikuje digitalni svet: od računalniških iger in varnih spletnih nakupov do družbenih omrežij" bo izvedel dr. Safet Penjić z UP IAM, v sredo, 22. januarja 2025, ob 16.00, Velika predavalnica 3, UP FAMNIT ter prek Zoom povezave.


četrtek, 9. januar 2025 Razstava ob 300. obletnici naravoslovca Joannesa Antoniusa Scopolija bo na ogled v prostorih objekta Livade 1.0

Razstava, ki jo je Prirodoslovni muzej Slovenije pripravil ob 300. obletnici rojstva polihistorja J. A. Scopolija, bo med 15. 1. in 31. 3. 2025 na ogled v Izoli, v prostorih Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem (Univerzitetni kampus Livade, Livade 6, Izola).

Uradno odprtje razstave bo v četrtek, 16. 1. 2025, ob 14.00, v predavalnici Famnit 3,  ko nam bo naravoslovca predstavila njena soavtorica Špela Pungaršek.

     

Na razstavi je predstavljeno življenje Joannesa Antoniusa Scopolija (1723–1788), neumornega naravoslovca, ki je v Idriji preživel 15 najbolj plodnih let življenja. A Scopoli ni bil samo taksonom in sistematik, pač pa je od Kranjcev črpal znanje in jim z izkušnjami in ugotovitvami želel pomagati. Najprej ga je navdušila narava Idrije, pisal pa je tudi o organizmih, ki živijo v idrijskem rudniku. Nato sta se v njem razplamteli učenjaška narava ter znanstvena vnema. Hitel je z nabiranjem, raziskovanjem in določanjem rastlinskih in živalskih vrst ter odhajal na večdnevne pohode po Kranjskem in Goriškem. Rastline, glive in živali, katere je opazil na terenu, je predstavil v svojih delih. Bil je prvi, ki je na slovenskem ozemlju znanstveno opisal in poimenoval glive, rastline in živali na način, ki še danes velja v znanosti. Vrste s Kranjske je širni svetovni znanosti predstavil v svojih delih in postal ambasador kranjske narave. Zaradi njegovih objav so na Kranjsko začeli prihajati tudi drugi raziskovalci, za domačo naravo pa je navdušil tudi kranjske razsvetljence, ki so njegovo delo nadaljevali in le malo kasneje njegovo naravoslovno misel kronali z ustanovitvijo Deželnega muzeja za Kranjsko. Kako cenjen je bil Scopoli, kažejo tudi imena vrst, ki so jih njemu v čast poimenovali vodilni taksonomi Evrope. Njegovi opisi živega sveta pa majo tudi naravovarstveni pomen, saj nam kažejo naravo Slovenije pred 250 leti. Tako lahko sledimo vrstam, ki so na določenih območjih že izumrle.

     

Ob razstavi je izšla tudi publikacija Scopoli, Kranjska narava in rojstvo moderne naravoslovne znanosti na Slovenskem, ki vsebuje bogat slikovni material številnih naravoslovnih fotografov. Na voljo je v spletni trgovini Prirodoslovnega muzeja

 


torek, 7. januar 2025 Vabljeni na četrto predavanje FAMNITovih bioloških večerov 2024/25: Flora Parka Škocjanske jame

Vljudno vabljeni na četrto letošnje predavanje z naslovom  

» Flora Parka Škocjanske jame «,  

ki bosredo, 15. januarja 2025, ob 19.00, 

 prek ZOOM povezave 

Predaval bo Dr. Boštjan Surina, Naravoslovni muzej Rijeka & UP FAMNIT. 

O predavanju: Park Škocjanske jame ne obsega velikega območja, vendar na svojem površju združuje veliko raznolikost rastlinskega sveta. V globokih udornih dolinah presenečajo številne vrste hladnejših, gorskih območij, medtem ko so v njihovi bližini opažali prav tako številne toploljubne, submediteranske vrste. V parku so nahajališča nekaterih endemičnih, redkih ali ogroženih vrst, ki so tudi v rdečem seznamu praprotnic in semenk Slovenije: bršljanov pojalnik (edino nahajališče), wettsteinova mrtva kopriva (eno izmed dveh nahajališč), justinova zvončica (klasično nahajališče), primorska preobjeda, resasti ožepek, rdečeplodni brin, pospichalova zlatica in žajbelj. 

        
                                                                        Vir: Park Škocjanske jame

O predavatelju: Dr. Boštjan Surina na UP FAMNIT deluje kot predavatelj na področjih sistematike, ekologije in reprodukcijske biologije rastlin, kot kustos za botaniko pa v Prirodoslovnem muzeju Rijeka. Svoje raziskave usmerja v razumevanje raznolikosti cvetnic v času na širšem območju Sredozemlja. Probleme nastajanja in vzdrževanja reprodukcijskih barier med posameznimi razvojnimi linijami cvetnic raziskuje s pomočjo klasičnih in modernejših, molekularno-genetskih metod. 


PRENOS PLAKATA


torek, 7. januar 2025 T4EU mednarodni razpis za delovno mesto znanstvenega svetovalca

Transform4Europe (T4EU) objavlja prosto delovno mesto projektnega managerja.

   

Uspešen kandidat bo svoje delo opravljal v Lizboni na Portugalskem pod okriljem Portugalske katoliške univerze, odgovoren pa bo za koordinacijo projektov in pridobivanje projektnih sredstev za zavezništvo.

Več informacij je dostopnih v spodnjem dokumentu, obrnite pa se lahko tudi na email: transform4europe@upr.si.

>> RAZPIS ZA DELOVNO MESTO ZNANSTVENEGA SODELAVCA<< 


ponedeljek, 6. januar 2025 Vabljeni k ogledu tretjega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih bioloških večerov: Meduze in rebrače v slovenskem morju

Tretje predavanje letošnjega niza z naslovom “Meduze in rebrače v slovenskem morju”, je izvedel Kevin Rečnik, UP FAMNIT. Predavanje je potekalo prek videokonferenčne povezave ZOOM.    

           

Morje nam skriva veliko število zelo zanimivih organizmov. Med te spadajo tudi želatinozni zooplanktonski organizmi, kamor uvrščamo meduze (ožigalkarje) in rebrače. V slovenskem morju najdemo kar nekaj vrst iz obeh skupin. Predavatelj nas je podrobneje seznanil z njimi ter nas naučil, kako jih prepoznati, ugotoviti, ali so potencialno nevarni, kako vplivajo na druge vrste in ali so katere od njih invazivne ali tujerodne.

       

O predavatelju: Kevin Rečnik je diplomirani biolog in magister Ekologije in biodiverzitete. Študij je opravil na ljubljanski Biotehniški fakulteti. Tema magistrskega dela je bila dinamika tujerodne rebrače v slovenskem morju. Od februarja 2024 je zaposlen na Oddelku za biodiverziteto Univerze na Primorskem kot asistent in raziskovalec na projektih, kot sta Interreg projekta E-Nat2Care in Kras4Us, poleg tega sodeluje tudi pri ostalih aktivnostih oddelka, na primer pri vzorčenju klopov in komarjev ter na raziskavah zelene rege v Škocjanskem zatoku. V prostem času se posveča različnim hobijem, med katere spada tudi astronomija.