ponedeljek, 6. januar 2025 Vabljeni k ogledu tretjega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih bioloških večerov: Meduze in rebrače v slovenskem morju
Tretje predavanje letošnjega niza z naslovom “Meduze in rebrače v slovenskem morju”, je izvedel Kevin Rečnik, UP FAMNIT. Predavanje je potekalo prek videokonferenčne povezave ZOOM.
Morje nam skriva veliko število zelo zanimivih organizmov. Med te spadajo tudi želatinozni zooplanktonski organizmi, kamor uvrščamo meduze (ožigalkarje) in rebrače. V slovenskem morju najdemo kar nekaj vrst iz obeh skupin. Predavatelj nas je podrobneje seznanil z njimi ter nas naučil, kako jih prepoznati, ugotoviti, ali so potencialno nevarni, kako vplivajo na druge vrste in ali so katere od njih invazivne ali tujerodne.
O predavatelju: Kevin Rečnik je diplomirani biolog in magister Ekologije in biodiverzitete. Študij je opravil na ljubljanski Biotehniški fakulteti. Tema magistrskega dela je bila dinamika tujerodne rebrače v slovenskem morju. Od februarja 2024 je zaposlen na Oddelku za biodiverziteto Univerze na Primorskem kot asistent in raziskovalec na projektih, kot sta Interreg projekta E-Nat2Care in Kras4Us, poleg tega sodeluje tudi pri ostalih aktivnostih oddelka, na primer pri vzorčenju klopov in komarjev ter na raziskavah zelene rege v Škocjanskem zatoku. V prostem času se posveča različnim hobijem, med katere spada tudi astronomija.