sreda, 30. april 2025 Povečano prijavljanje na projekte in pridobljeni projekti prve tretjine leta 2025
V prvi tretjini leta je Projektna pisarna UP poročala o intenzivni in povečani aktivnosti prijav na projekte, kar kaže na odlično delo raziskovalk in raziskovalcev UP, ki s svojo raziskovalno odličnostjo in mednarodno vpetostjo povečujejo možnosti za odlično projektno delo. Tako je bilo v prvih štirih mesecih oddanih kar 176 prijav na različne razpise - tako v okviru razpisov ARIS kot drugih nacionalnih razpisov (večinoma v domeni področnih ministrstev), v mednarodnem okviru pa segajo prijave od čezmejnih prijav (Interreg program Slovenija-Hrvaška 2021-2027) do prijav v programa Horizon, Erasmus+ in drugih.
V navedenem obdobju pa so bili potrjeni trije projekti:
ARIS – PAKET 23
Visoko zmogljivi računalniški sistem in XR tehnološki sklopi za napredno izobraževanje in personalizacijo v okoljih mešane resničnosti (vodilni partner, vodja na UP dr. Matjaž Kljun, UP FAMNIT)
Predlagana strojna oprema vključuje vrhunsko delovno postajo z grafičnim procesorjem, prilagojeno za globoko učenje, najsodobnejše slušalke za navidezno resničnost (VR) in obogateno resničnost (AR) ter vrsto prenosnih računalnikov za podporo več sočasnim raziskovalnim operacijam. Ta oprema je usklajena z najnovejšimi trendi v tehnologiji XR in strojnega učenja, kar zagotavlja robustne zmogljivosti za izvajanje inovativnih študij v mešani resničnosti. Oprema omogoča raziskovanje novih področij: aplikacije XR v izobraževanju, kot so kemijsko izobraževanje, učenje jezikov in personalizacija izobraževanja. Te raziskovalne smeri izkoriščajo modele strojnega učenja za prilagajanje in interaktivnost v realnem času, s čimer izboljšujejo razumevanje potenciala XR v izobraževalnih okoljih in ponujajo edinstvene prispevke tako k akademskim kot uporabnim raziskavam. Pridobitev te opreme bo omogočila raziskave, ki s trenutnimi viri niso mogoče, vključno z analizo podatkov v realnem času v okoljih XR, prilagajanjem izobraževalnih vsebin in eksperimentiranjem v poglobljenih okoljih. Visokozmogljiva strojna oprema bo znatno izboljšala našo sposobnost učenja in uvajanja modelov za prilagojene učne izkušnje. Naprava podpira interdisciplinarno sodelovanje in povezuje področja, kot so podatkovna znanost, XR tehnologija, izobraževanje in kognitivna psihologija. Ta oprema bo spodbujala partnerstva z drugimi nacionalnimi in mednarodnimi raziskovalnimi ustanovami, kar bo omogočilo skupne projekte in izmenjavo raziskovalnih ugotovitev.
Žarkovna linija za ozkokotno sipanje rentgenskih žarkov (SAXS) na sinhrotronu Elettra-Sincrotrone Trieste (partner, vodilni partner:UM MF, dr. Dean Korošak, vodja na UP dr. Štefko Miklavič, UP; vključeni: UP IAM, UP FAMNIT in UP FVZ)
Slovenski konzorcij bo v sodelovanju z Elettra – Sincrotrone Trieste S.C.p.A. in Graz University of Technology v multidisciplinarnem raziskovalnem centru odličnosti Elettra v Trstu izgradil, vzpostavil in uporabljal novo žarkovo linijo sinhrotrona Elettra.
Elettra – Sincrotrone Trieste S.C.p.A. in Graz University of Technology, ki že sodelujeta pri delovanju žarkovne linije SAXS Beamline v multidisciplinarnem raziskovalnem centru odličnosti Elettra, sta izrazila skupen interes, da Univerza v Mariboru vstopi v partnerstvo z njima z namenom izgradnje nove žarkovne linije in njene uporabe v raziskovalne namene. Univerza v Mariboru se je povabilu odzvala pozitivno s pobudo, da na slovenski strani v tem italijansko-avstrijsko-slovenskem partnerstvu sodeluje več slovenskih raziskovalnih organizaciji. Univerza na Primorskem je v pobudi Univerze v Mariboru prepoznala pomembno priložnost za nadaljnje razvojne preboje.
Sinhtrotron je namreč naprava, ki omogoča pospeševanje elektronov do visokih energij, preko izvora ultravijolične in rentgenske svetlobe. Visokoenergijski elektroni se nato uporabljajo pri različnih raziskavah, npr. študiju osnovnih delcev. Ob pospeševanju se pojavi svetloba, ki jo sevajo gruče elektronov, ki se gibljejo s skoraj svetlobno hitrostjo po krožnih tirih. Lastnosti sinhrotronske svetlobe, kot so velika intenziteta, dobra kolimiranost in možnost izbire valovne dolžine svetlobe, omogočajo raziskave, ki so sicer neizvedljive. Mogoče je raziskati dinamiko nekaterih fizikalnih in kemičnih procesov, opraviti meritve na neobstojnih vzorcih, prednost pa je tudi velik prihranek časa. Sinhrotron Elettra se nahaja bližini Bazovice ob Trstu in predstavlja osrednji del znanstvenega centra za raziskave v biologiji, kemiji, medicini, fiziki, materialov in drugih. Krožni pospeševalik je projektiran kot izvor sinhtrotronske svetlobe, osrednji shranjevalni obroč pa obsega 260 metrov.
EIT HEI INITIATIVE
BIKE HEI - Boosting Innovative and Knowledge-based Entrepreneurship of HEIs (partner, vodja na UP dr. Michael Mrissa)
Med projektnimi partnerji je več članic evropske univerze Trasform4Europe (Mariupol State University, Ukrajina, University of Saarland, Nemčija, University of Alicante, Španija), ki ji pripada tudi UP, kar kaže na odlične partnerske sinergije. Ostali partnerji so: UP FM, Association of Balkan Eco Innovation, RSR, CESIE ETS, Italy, META Group Srl, Italy.
Cilj projekta BIKE-HEI je izboljšati poslovne priložnosti za inovativne in na znanju temelječe podjetnike z uporabo umetne inteligence na področju varstva okolja, podnebnih ukrepov in zelenega gospodarstva,
spodbujanje podjetništva in podpornih storitev za spin-off v visokošolskih ustanovah ter krepitev vloge visokošolskih ustanov v regionalnem inovacijskem ekosistemu.