Novice - Arhiv
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
ponedeljek, 21. julij 2025 Kako invazivna zlata ribica vpliva na domače vrste kačjih pastirjev?
Nova študija z Oddelka za biodiverziteto, v vodstvu izr. prof. Jureta Jugovica in v sodelovanju z doc. dr. Martina Lužnik, razkriva, kako prisotnost invazivne zlate ribice (Carassius auratus) vpliva na kačje pastirje v submediteranskih kalih.
Raziskovalci so primerjali kale z in brez zlate ribice in ugotovili, da prisotnost zlatih ribic v kraških kalih ogroža pestrost in številčnost enakokrilih kačjih pastirjev! Poleg zmanjšane pestrosti in številčnosti vrst, imajo kačji pastirji v kalih z zlato ribico spremembe v telesnih oblikah in obrambnih strukturah nimf (npr. daljše bodice); višjo odpornost velikih plenilskih vrst (npr. Anax imperator), ki uspešno kljubujejo ribam in popolno odsotnost nekaterih občutljivih vrst kačjih pastirjev, kot sta zelena pazverca (Chalcolestes viridis) in sinji presličar (Platycnemis pennipes).
Ker so kali v kraških območjih ključni življenjski prostor za številne vodne organizme, širša prisotnost zlatih ribic – potrjena v kar 33 % kalih (Lužnik in sod. 2022) – predstavlja resno grožnjo za biotsko raznovrstnost.
Ugotovitve opozarjajo na pomembne ekološke posledice vnosa tujerodnih vrst ter pomen ohranjanja naravnih habitatov brez rib.
Celoten članek je dostopen v reviji Hydrobiologia >TUKAJ
ponedeljek, 21. julij 2025 PUŠ projekt - Sodobni pristopi za zmanjšanje škod po divjem prašiču na kmetijskih površinah
V sklopu letošnjega razpisa PUŠ, Problemsko Učenje Študentov v delovnem okolju, so študenti raziskovali sodobne pristope za zmanjšanje škod, ki jo povzroči divji prašič na kmetijskih površinah.
Javni razpis PUŠ v delovno okolje 2024-2027 je objavilo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, sofinancira ga pa Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus. Namen razpisa je bil vključevanje študentov v projektne aktivnosti za pridobitev splošnih in poklicno specifičnih kompetenc za lažji prehod na trg dela. S tem se krepi sodelovanje, povezovanje in prenos znanja med visokošolskim sistemom in delovnim okoljem
Naši študentje so sodelovali pri vseh korakih projekta – od terenskega dela, laboratorijskih analiz ter pri pripravi bioinformatičnih programskih cevovodov. Pri podjetju Eurofins testiranja in raziskave okolja, s katerim so med projektom sodelovali, so študentje izvedli različne analize, pridobili praktične delovne izkušnje ter se preizkusili pri delu v akreditiranem laboratoriju.
Redno so se dobivali na skupinskih sestankih kjer so se pogovarjali o tekočem delu in morebitnih zapletih. Delo so predstavili tudi širši znanstveno raziskovalni javnosti na 14. evropski konferenci za upravljanje z vretenčarji (14th European Vertebrate Management Conference – EVMC). Študenti pa so svoje rezultate javno predstavili tudi na Fakulteti za varstvo okolja v Velenju in na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije.
Pripravili so tudi kratek video, kjer si lahko pogledate nekaj utrinkov s projektnih aktivnosti ter kolaž dela.
petek, 18. julij 2025 Zagnali smo aktivnosti enotnega festivala slovenskih univerz, UNI-SI!
Tudi naša univerza je del novega dogodka - UNI-SI, Festivala slovenskih univerz , ki bo potekal v sodelovanju vseh članic Rektorske konference RS, 16. in 17 januarja 2026, na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču. Tako bomo lahko programe naše univerze predstavili dijakinjam in dijakom v okviru bogatega študijskega nabora slovenskega akademskega prostora, obenem pa jim pomagali z usmerjanjem na način, ki smo ga osnovali na naših dolgoletnih izkušnjah svetovanj mladim. Oblika festivala je nastala s tesnim sodelovanjem zaposlenih in študentskih svetov vseh univerz, tako smo lahko potrebe resnično približali mladim.
Odločitev za študij je zagotovo pomembna odločitev – v široki, izjemno bogati in kvalitetni ponudbi slovenskega visokošolskega prostora pa se je včasih težko znajti. Prav vsak od več kot 400 programov članic RKRS je odličen, pomembno pa je, da dijaki izberejo takega, ki odgovarja potrebam, željam in ciljem. A tak bogat nabor je na prvi pogled nepregleden , zato smo programe prve stopnje razvrstili tako, kot jih razporejamo v vsakdanjem jeziku – svoj nabor bodo torej mladi lahko zožili po sedmih področjih, smiselno označenih tudi s posameznimi barvami v skladu s podobo festivala, ki jo je ustvarila delovna oblikovalska skupina vse treh javnih univerz (UL, UM in UP). Sedem področij (ki se delijo tudi na podpodročja) sestavljajo: družboslovje, naravoslovje, humanistika, tehnika in tehnologija, medicina in zdravstvo, biotehnika ter umetnost .
Pregled je na voljo na spletni strani https://www.festival-uni.si/, vse univerze, področja in študijski programi pa bodo z novicami redno prisotni na družbenih omrežjih festivala: Instagram, TikTok in Facebook. Kontakt za informacije je: info@festival-uni.si
Na festivalu sodelujejo vse članice RKRS: Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem, Univerza v Novi Gorici, Univerza v Novem mestu, Nova univerza, Alma Mater Europea, EMUNI (Evro-sredozemska univerza).
Koordinacijo prve izvedbe je prevzela predsedujoča, Univerza na Primorskem, v sodelovanju z Univerzo v Novi Gorici.
sreda, 16. julij 2025 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študenta Martina Seniča
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Cracids (Cracidae) in the Northern Pantanal, Brazil: closing existing knowledge gaps on ecology and biology to support conservation measures (Hokojke (Cracidae) v severnem Pantanalu, Brazilija: zapiranje obstoječih vrzeli v znanju o ekologiji in biologiji za podporo ohranitvenim ukrepom) študenta doktorskega študijskega programa Varstvena biologija (izvedba v slovenskem jeziku), Martina Seniča.
Predstavitev bo potekala v ponedeljek, 21. 7. 2025 ob 15.00 preko Zooma na povezavi:
https://upr-si.zoom.us/j/67403976975
Vljudno vabljeni!
torek, 15. julij 2025 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študentke Petre Gabrovšek
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Razvoj genskih mikrosatelitskih označevalcev za proučevanje populacij laškega smilja (Helichrysum italicum (Roth) G. Don) s Korzike in Istrskega polotoka ter značilnosti mikrobioma (Development of genic microsatellite markers for studying populations of immortelle (Helichrysum italicum (Roth) G. Don) from Corsica and the Istrian peninsula, and characteristics of the microbiome)) študentke doktorskega študijskega programa Varstvena biologija (izvedba v slovenskem jeziku) Petre Gabrovšek.
Predstavitev bo potekala v torek, 5. 8. 2025 ob 9.00 v predavalnici LIVADE-FAMNIT3.
Vljudno vabljeni!
torek, 15. julij 2025 UNESCO delegacija obiskala UP FAMNIT z namenom raziskovanja možnosti spremljanja diplomantov
15. julija 2025 je UP FAMNIT gostila predstavnike Regionalnega urada UNESCO za znanost in kulturo v Evropi s posebnim poudarkom na Jugovzhodni Evropi in Mediteranu (s sedežem v Benetkah, Italija). Namen obiska je bil raziskati možnosti sodelovanja na področju spremljanja in vključevanja diplomantov FAMNIT po zaključku študija.
Srečanje s predstavniki UNESCO, Megumi Watanabe, Lauro Bortolutti in Christopherjem Sundaramom, se je osredotočalo na možnosti izvedbe študije, s katero bi spremljali akademske in poklicne poti diplomantov FAMNIT. Pobuda bi podprla dolgoročno povezovanje z diplomanti ter okrepila mrežo med fakulteto in njenimi nekdanjimi študenti.
Pamela Jere in Blanka Palčič z Univerze na Primorskem sta predstavili UP Alumni klub in njegove aktivnosti. Sabrina Ostanek, predsednica Alumni kluba UP FAMNIT in diplomantka matematike, je delila svojo osebno izkušnjo ter izzive in dosežke pri vodenju kluba.
Srečanje je poudarilo skupne interese na področjih izobraževanja, gradnje skupnosti in izmenjave znanja ter postavilo temelje za morebitno prihodnje sodelovanje med UP FAMNIT in UNESCO.
ponedeljek, 14. julij 2025 Obisk z Univerze v Reki
Pretekli teden je Oddelek za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT obiskala delegacija 30 profesorjev, asistentov in administrativnega osebja s Fakultete za informatiko in digitalne tehnologije (FIDIT), Univerza v Reki. V sklopu obiska smo jim predstavili HICUP laboratorij ter delovanje fakultete in univerze.
ponedeljek, 14. julij 2025 Razstava Zoisovih in Puhovih nagrajencev v Murski Soboti
Dne 11. julija 2025 sta Pomurska akademsko-znanstvena unija (PAZU) in Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota (ZKTŠ) na Slovenski ulici v Murski Soboti slavnostno odprla razstavo o Zoisovih in Puhovih nagrajencih in Puhovih nagrajencih. Med njimi so kar trije posamezniki z Univerze na Primorskem (UP), ki so v letu 2024 prejeli najvišja državna priznanja na področju znanosti in inovacij.
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije RS je lansko leto podelilo Zoisovo priznanje prof. dr. Tomažu Grušovniku in prof. dr. Vitu Vitrihu , Zoisovo nagrado pa prof. dr. Igorju Klepu .
Več o nagrajencih > TUKAJ.
petek, 11. julij 2025 VABILO: VODENA EKSKURZIJA NA SNEŽNIK
V okviru projekta transPlant (Integralna čezmejna zaščita Natura 2000 rastlinskih vrst in habitatov, program Interreg Slovenija – Hrvaška 2021-2027) bo v soboto, 19. 7. 2025 organizirana celodnevna mednarodna strokovna vodena ekskurzija na Snežnik.
Cilj je seznaniti zainteresirano in strokovno javnost (društva, komunalna podjetja, ustanove, povezane z varstvom narave in okolja, ljudi, ki se ukvarjajo s prostorskim načrtovanjem in vse zainteresirane) z naravnimi vrednotami in živim svetom tega območja.
Udeležba na ekskurzijo je brezplačna in odprta za vse, vendar je obvezna predhodna prijava preko povezave (PRIJAVA) do srede, 16. 7. 2025 do 15.00. Število udeležencev je omejeno. V primeru slabega vremena bo ekskurzija prestavljena.
Celotno vabilo najdeš TUKAJ.
četrtek, 10. julij 2025 Podoktorsko mesto na področju Algebraične teorije grafov in permutacijskih grup
Oddelka za matematiko UP FAMNIT in UP IAM Univerze na Primorskem iščeta vrhunskega raziskovalca na začetku kariere za podoktorsko mesto na področju algebraične teorije grafov in permutacijskih grup , v povezavi z raziskovalnim projektom prof. dr. Klavdije Kutnar "Razširitve Erdos-Ko-Rado izreka na tranzitivne permutacijske grupe", ki ga financira ARIS.
Projekt je usmerjen v razvoj teorije presečnih množic v tranzitivnih permutacijskih grupah, s posebnim poudarkom na presečni gostoti in lastnosti Erdős-Ko-Rado (EKR), ter njihovem prepletanju s simetrijami v točkovno tranzitivnih grafih. Raziskovalne usmeritve vključujejo algebraično in kombinatorično preučevanje tranzitivnih permutacijskih grup, razvoj računalniških orodij (GAP/MAGMA) za analizo grafih premikalk ter uporabo teh konceptov pri reševanju dolgoletnih problemov algebraične teorije grafov.
Iščemo kandidate z dobrim poznavanjem algebraične kombinatorike, teorije končnih grup ali teorije grafov. Zaželeno je tudi programersko znanje, zlasti poznavanje orodij GAP ali MAGMA.
Izbrani kandidat bo član Oddelkov za matematiko UP FAMNIT in UP IAM in bo delal pod vodstvom prof. dr Klavdije Kutnar.
POGOJI:
- Delovno mesto je na voljo za 18 mesecev.
- Kandidati morajo imeti (ali pričakovati, da bodo kmalu pridobili) doktorat iz matematike, ali sorodnega področja in izkazati odličnost na področju algebra, kombinatorike ali algebraične teorije grafov.
- Zahteva se ustrezno strokovno znanje na področju strukturne in algoritmične teorije grafov, vključno s solidnim poznavanjem različnih vidikov teorije grafov, algoritmov in teorije računske zahtevnosti.
- Podoktorski raziskovalec bo imel dostop do določenega zneska financiranja za potovanja, konference in raziskovalne goste.
- Višina plače je določena glede na akademski naziv po slovenski zakonodaji, ki ureja visoko šolstvo, in bo predvidoma znašalo okoli 1800-1900 EUR / mesec po obdavčitvi.
ROK IN POSTOPEK PRIJAVE:
Prijave bodo obravnavane do zapolnitve delovnega mesta in s pričetkom avgusta 2025. Datum začetka zaposlitve je prilagodljiv, med oktobrom 2025 in oktobrom 2026. Za prijavo pošljite naslednje dokumente v elektronski obliki na naslov razpisi.famnitiam@upr.si z besedilom »Univerza na Primorskem Postdok 2025 – Klavdija Kutnar« v polju Zadeva:
- Življenjepis,
- Seznam znanstvenih objav,
- Opis raziskovalnih interesov,
- Kopije največ treh nedavnih člankov ali prednatisov,
- Imena in e-poštne naslove dveh ali treh oseb, na katere se lahko obrne za referenco (in so se strinjale, da se z njimi vzpostavi stik).
Kandidati lahko vprašanja naslovijo na prof. dr. Klavdijo Kutnar (klavdija.kutnar@upr.si).
Celoten razpis je objavljen > TUKAJ
četrtek, 10. julij 2025 Nova raziskava z Oddelka za biodiverziteto v soavtorstvu Žive Fišer in Andrea Pieronija z Univerze za gastronomske znanosti v Pollenzu (Italija)
Raziskovalca sta proučevala trenutno stanje nabiralništva v Sloveniji in odkrivala, kako se danes prenaša znanje o uporabnih divjih rastlinah. Preko intervjujev z izkušenimi učitelji, ki prenašajo nabiralniško znanje, sta skušala razumeti njihove motive, pristope k izobraževanju in njihovo vlogo pri preprečevanju škodljivih praks.
Rezultati kažejo, da se nabiralniška skupnost hitro širi, izobraževalne metode pa postajajo vse bolj digitalne. Prenos znanja ne poteka več znotraj družinskega kroga, temveč zunaj njega, pri čemer družbena omrežja predstavljajo pomemben, a včasih dvoumen vir informacij. Hkrati se učitelji nabiralništva izkazujejo kot pomembni akterji pri ozaveščanju svoje publike o pomenu biotske raznovrstnosti, etiki nabiralništva in varstvu narave na splošno. Izsledke raziskave sta junija predstavila tudi na letnem srečanju Society of Ethnobotany v Pragi.
četrtek, 10. julij 2025 Podoktorsko mesto na področju Galoisove geometrije in grupnih delovanj
Oddelek za matematiko Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT) ter Inštitut Andrej Marušič (IAM) Univerze na Primorskem razpisujeta prosto podoktorsko raziskovalno mesto za vrhunskega mladega raziskovalca na področju Galoisove geometrije in grupnih delovanj. Mesto je povezano z raziskovalnim projektom prof. dr. Michela Lavrauwa z naslovom High-Dimensional Actions of Classical Groups in Galois Geometry, ki ga financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Cilj projekta je raziskava orbit podprostorov pod delovanjem klasičnih grup v Galoisovi geometriji, s poudarkom na interakciji z algebraičnimi mnogoterostmi nad končnimi telesi. Študij nestandardnih grupnih delovanj na Segrejevih in Veronesejevih mnogoterostih prinaša nova spoznanja o strukturi tenzorskih razstavitev, sekantnih mnogoterosti in geometrijskih invariantah, pomembnih za kombinatoriko in algebraično geometrijo. Ključen cilj je preučiti orbite podprostorov v okoljskem prostoru teh mnogoterosti, še posebej Veronesejevih mnogoterosti in njihove povezave z linearnimi sistemi kvadrik. Razumevanje teh orbit ima implikacije za probleme tenzorske stopnje in sekantne mnogoterosti ter prispeva k širši študiji algebraične geometrije nad končnimi telesi. Z razvojem novih in nadgradnjo obstoječih računalniških tehnik (npr. s pomočjo GAP-paketa FinInG) projekt stremi k pridobitvi dokazov konceptov, ki podpirajo poglobljeno teoretično razumevanje visokodimenzionalnih grupnih delovanj. Rezultati bodo prispevali k razvoju znanja na področju končne geometrije, algebraičnih mnogoterosti in njihove strukturne lastnosti.
Pogoji:
- Zaposlitev je za eno leto.
- Kandidati morajo imeti (ali ga kmalu pričakovati) doktorat znanosti iz matematike ali sorodnega področja ter izkazovati odličnost na področjih algebre, končne geometrije ali algebraične geometrije. Spodbujamo prijave kandidatov, ki so doktorirali pred kratkim ali bodo doktorirali do septembra 2025.
- Zaželene so izkušnje s projektivno geometrijo, teorijo grup, algebraično geometrijo nad končnimi telesi ali računsko algebro (npr. GAP).
- Podoktorski raziskovalec bo imel na voljo sredstva za potovanja, konference in obiske gostujočih raziskovalcev.
- Višina plače je določena glede na akademski naziv po slovenski zakonodaji, ki ureja visoko šolstvo, in bo predvidoma znašalo okoli 1800-1900 EUR / mesec po obdavčitvi.
Rok in prijava:
Prijave bomo obravnavali sproti do zapolnitve mesta, začetek zaposlitve je predviden od septembra 2025 dalje. Začetek dela je prilagodljiv, vendar najkasneje do oktobra 2026.
Za prijavo pošljite naslednje dokumente v elektronski obliki na naslov razpisi.famnitiam@ upr.si, z zadevo sporočila:
"University of Primorska Postdoc 2025 - Michel Lavrauw":
- življenjepis,
- seznam objav,
- raziskovalno izjavo (Research Statement),
- kopije največ treh nedavnih člankov ali predtiskov,
- imena in e-poštni naslovi dveh ali treh oseb, ki so pripravljene posredovati priporočilo.
Kandidati lahko vprašanja naslovijo na prof. dr. Michela Lavrauwa (michel.lavrauw@upr.si).
Celoten razpis je dostopen > TUKAJ.
sreda, 9. julij 2025 DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - kriptografija
Vljudno vas vabimo na nadaljnje izobraževanje in usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki ga bomo izvedli na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).
Izobraževanje z naslovom »DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - kriptografija« bo potekalo med 23. septembrom in 27. septembrom 2025, v živo na UP FAMNIT in prek aplikacije ZOOM.
Udeleženci bodo na usposabljanju poglobili svoje znanje na področjih kriptografije, ki je zelo aktualna v sodobnem svetu. Usposabljanje bo izvedeno v kombinirani obliki, in sicer dva dneva v živo (skupaj 15 ur) in eno predhodno Zoom srečanje (skupaj 1 uro).
Izobraževanje je vredno 1 točko.
Prijave za udeležence se zbirajo v sistemu KATIS.
Več o programu si lahko preberete TUKAJ.
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na ana.zalokar@famnit.upr.si.
Vljudno vabljeni!
torek, 8. julij 2025 VABILO na predstavitev rezultatov projekta: Razvoj naravnega terapevtskega izdelka iz laškega smilja za nego kože pri starostnikih
Vljudno vabljeni na predstavitev rezultatov projekta
»Razvoj naravnega terapevtskega izdelka iz laškega smilja za nego kože pri starostnikih«
(PUŠ v delovno okolje 2024–2027)
v sredo, 9. julija 2025, ob 13.40 v Domu upokojencev Izola.
Vabljeni vsi, ki vas zanima gojenje in predelava zdravilnih in aromatičnih rastlin.
Veselimo se vaše udeležbe!
petek, 4. julij 2025 Bodite del ŠtartUP – športno-družabnega dogodka za vse študente UP ob začetku študijskega leta 25/26
Prva oktobrska sobota bo ponovno na voljo za spoznavno srečanje, namenjeno povezovanju študentov z obalno-kraškimi podjetji, predstavniki športnih in kulturnih društev ter drugih humanitarnih in drugih nevladnih organizacij. Športno-družabni dogodek, ki se ga je lansko leto udeležilo skoraj 500 udeležencev, bo tudi letos v že peti izvedbi odlična priložnost, da svoje delovanje v obliki različnih aktivnostih predstavite študentom Univerze na Primorskem. Pridružite se nam 4. oktobra 2025 v Obmorskem parku Žusterna med 10. in 16. uro.
Vabljeni, da pripravite kratko športno, kulturno, umetniško ali drugo aktivnost in se predstavite študentom in širši javnosti na svojih točkah. Za podjetja bo ponovno na voljo t.i EXPO kotiček, v okviru katerega lahko mrežite s študenti, jim predstavite svoje izdelke in storitve ter nenazadnje ustvarite prvi vtis novim udeležencem, potencialnim kadrom in širši javnosti.
Vsi sodelujoči boste prejeli manjši žig, ki služi motiviranim študentom kot uspešno opravljena aktivnost na vaši stojnici, ki jo potrebujejo za svoj zbirni kartonček, za katerega so na koncu v okviru srečelova simbolično nagrajeni.
V lanskem letu se je študentom predstavilo več kot 55 razstavljavcev, ki je dogodek izkoristilo za predstavitev svojega delovanja, danes pa se lahko pohvalijo z novimi udeleženci in prostovoljci. Vsi ostali, ki sicer na dogodku ne želite ali nimate možnosti aktivno sodelovati s predstavitvijo, pa ste vabljeni, da svoje izdelke in storitve v obliki daril prispevate v nagradni sklad srečelova (stopite v stik z nami: szk@upr.si).
PRIJAVE zbiramo do 15. septembra > PREKO SPLETNEGA OBRAZCA.
Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program. Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (brezplačno za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.
Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.
Prijavite se sedaj ali stopite v kontakt z nami, da skupaj najdemo najboljšo rešitev za vašo predstavitev. Več na szk@upr.si
Utrinki iz ŠtartUP 2024:
- https://youtu.be/BaLqjXQEMxM
- https://www.facebook.com/media/set/?vanity=UniversityUP&set=a.1066652182129553
četrtek, 3. julij 2025 Mednarodno povezovanje
Doktorski študent Yuki Shimizu, ki se je v sklopu Erasmus izmenjave mudil pri izr. Prof. Dr. Matjažu Kljunu in izr. Prof. Dr. Klenu Čopiču Puciharju z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT, je v kratki izjavi povzel svoje raziskovalno področje in sodelovanje z Laboratoriem za interakcijo človek-računalnik na Univerzi na Primorskem.
“Sem Yuki in prihajam iz Japonske. Trenutno študiram na Inštitutu za znanost in tehnologijo Nara – NAIST. Raziskovalno se ukvarjam z interakcijo med človekom in računalnikom, s posebnim poudarkom na tem, kako izboljšati izkušnjo potnikov v avtonomnih vozilih. Trenutno raziskujem, kakšen sistem bi lahko uvedli za zmanjšanje občutka gibanja potnikov med vožnjo. Da dosežem svoj cilj si ob koncu želim združiti dva pristopa iz HICUP laboratorija in z Japonske,”dodaja.
Prof. Shlomo Prof. Shlomo Berkovsky z univerze Macquarie v Avstraliji se je konec maja v sklopu raziskovalnega obiska mudil pri prof. dr. Marku Tkalčiču.
Prof. Sholmo je strokovnjak na področju sistemov za modeliranje uporabnikov in interakcije človek-računalnik. Njegovo delo se je v zadnjem času osredotočalo na uporabo metod umetne inteligence za personalizirano zdravstveno oskrbo.
V ponedeljek, 26. maja 2025 je v okviru Ponedeljkovega seminarja iz računalništva in informatike, imel predavanje z naslovom "Opažanje osebnosti: zaznavanje osebnostnih lastnosti s pomočjo fizioloških odzivov na slikovne in video dražljaje". Med obiskom so mu predstavili raziskovalne dejavnosti laboratorija HICUP.
Pri profesorju Russu Woodroofe pa je proti koncu maja gostoval tudi Shareshian John z Univerze v Washingtonu v St. Louisu.
četrtek, 3. julij 2025 Festival košnje na Ćićariji
Istrska županija v okviru EU projekta transPlant, financiranega v okviru Programa Interreg Slovenija – Hrvaška 2021–2027,organizira Festival košnje na Ćićariji, ki bo potekal v soboto, 5. julija 2025, na Raspadalici (naslov: Slum 55, 52420 Buzet – LOKACIJA) s pričetkom ob 15. uri.
Cilji dogodka so promocija tradicionalnega upravljanja s travniki, prikaz ročne košnje (s koso) na tradicionalen način ter ozaveščanje o pomenu ohranjanja travnikov na čezmejnem območju. Poleg sodelovanja ali spremljanja tekmovanja v ročni košnji bodo obiskovalci lahko izvedeli zanimivosti o bogastvu travnikov Ćićarije in številnih vrstah, ki tam živijo. Prav tako bo govora o zaraščanju travnikov, do katerega prihaja zaradi pomanjkanja košnje in paše.
Udeležba je brezplačna za vse obiskovalce. Za sodelovanje v košnji se lahko prijavijo vsi, ki v tem vidijo izziv, ostali pa so vabljeni, da se zabavajo, navijajo in sodelujejo v spremljevalnih dejavnostih.
PROGRAM
15:00 Otvoritev Festivala košnje
- Prihod in registracija udeležencev
- Predstavitev rastlinskih vrst, ki živijo na območju Ćićarije (sprehod po okoliških travnikih z vodenjem strokovnjakov)
- Prikaz ročne košnje s koso
- Izobraževalna delavnica za otroke v organizaciji Prirodoslovnega muzeja Rijeka
- Predstavitev proizvajalcev lokalnih izdelkov
17:00 Tekmovanje v ročni košnji
- Tekmovanje bo potekalo v moški in ženski kategoriji pod budnim očesom strokovne žirije
- Prijave se sprejemajo ob registraciji udeležencev
- Udeleženci lahko prinesejo svojo koso, če je nimajo, jim jo bo za potrebe tekmovanja priskrbel organizator
- Najboljši kosci bodo nagrajeni
19:00 Razglasitev zmagovalcev tekmovanja v ročni košnji in večerja za udeležence
20:00 Zabavni program z glasbeno skupino Trio Anima
sreda, 2. julij 2025 Prof. dr. Elena Bužan vodilna prva avtorica v novi publikaciji v prestižni reviji Molecular Ecology
V novi publikaciji v prestižni reviji Molecular Ecology člani Evropskega konzorcija ERGA (European Reference Genome Atlas) pozivajo raziskovalno skupnost za genomiko biotske raznovrstnosti, naj uskladi prakse pri ocenjevanju genetske variabilnosti na ravni celotnega genoma s pomočjo različnih genetskih metod. Standardizacija je namreč nujna za učinkovitejše vključevanje genomskih spoznanj v naravovarstvena prizadevanja ter za boljše zadovoljevanje potreb različnih deležnikov, kot so oblikovalci politik, naravovarstveni strokovnjaki in lokalne skupnosti.
Članek, ki obravnava raziskovalne prakse na področju genetske variabilnosti – ene od ravni biotske raznovrstnosti – poudarja potrebo po usklajevanju interpretacije genetskih podatkov med raziskovalci in deležniki, da bi zagotovili znanju temelječe upravljanje in ohranjanje populacij, vrst ter ekosistemov.
Glavno sporočilo članka je, da mora znanstvena skupnost – če želi v celoti izkoristiti potencial genomike pri varstvu biotske raznovrstnosti – razviti in sprejeti usklajene standarde, oblikovane ob upoštevanju potreb deležnikov. Kot vodilna prva avtorica je sodelovala prof. dr. Elena Bužan iz Skupine za molekularno ekologijo z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT.
Avtorji pozivajo k sodelovalnemu, vključujočemu in praktičnemu pristopu za vključevanje genomskih orodij v politike in prakse varstva narave po vsem svetu ter izpostavlja nenehna prizadevanja skupnosti ERGA za dosego tega cilja.
Objavo je omogočilo financiranje v okviru projekta Biodiversity Genomics Europe, katerega cilj je spodbuditi uporabo genomike pri varstvu narave in oblikovanju politik.Univerza na Primorskem je partnerska institucija v projektu.
Celoten članek > TUKAJ
torek, 1. julij 2025 VABILO na predavanje: Naravne populacije laškega smilja in izzivi pri gojenju v agroekosistemu
V okviru projekta »Razvoj naravnega terapevtskega izdelka iz laškega smilja za nego kože pri starostnikih« (PUŠ v delovno okolje 2024–2027)
vas vabimo na predavanje
Naravne populacije laškega smilja in izzivi pri gojenju v agroekosistemu
v četrtek, 3. julija 2025, ob 8. uri na posesti BONISTRA (Krkavče 131B, 6274 Šmarje).
Vabljeni vsi, ki vas zanima gojenje in predelava zdravilnih in aromatičnih rastlin.
Veselimo se vaše udeležbe!
»Operacijo sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo znanost in inovacije in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus.«
torek, 1. julij 2025 ASISTENT – ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved
Članica univerze: UP FAMNIT
Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D019005 ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo.
Pogoji za opravljanje dela:
- Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
- aktivno znanje svetovnega (angleškega) jezika.
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- izkušnje terenskega in laboratorijskega dela,
- računalniška znanja,
- veščine ravnanja z avdiovizualno opremo,
- sposobnost timskega dela,
- organizacijske sposobnosti,
- komunikativnost in
- praktične spretnosti.
Druga zaželena znanja:
- izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
- izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.
Splošen opis del in nalog:
- sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
- vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
- pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
- izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
- sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
- udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
- opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
- sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:
- sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
- vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
- sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
- sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
- znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioiformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
- izkušnje z delom s študenti,
- udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.
Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo: na interni razpis do 30. 7. 2025 na e-naslov razpisi@famnit.upr.si,
Celoten razpis je objavljen > TUKAJ.
torek, 1. julij 2025 ASISTENT Z DOKTORATOM s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved
Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D019003 ASISTENT Z DOKTORATOM s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo.
Pogoji za opravljanje dela:
- doktorat znanosti (prejšnji) oziroma doktorat znanosti s področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
- aktivno znanje svetovnega (angleškega) jezika.
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- izkušnje s terenskega in laboratorijskega dela,
- veščine dela z računalnikom,
- veščine ravnanja z avdiovizualno opremo,
- sposobnost timskega dela,
- organizacijske sposobnosti in proaktivnost,
- sposobnost svetovanja,
- samostojnost,
- komunikativnost,
- praktične spretnosti.
Druga zaželena znanja:
- izpolnjevanje pogojev za izvolitev v naziv,
- izkušnje in veselje do projektnega, raziskovalnega in pedagoškega dela.
Splošen opis del in nalog:
- sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega in znanstveno-raziskovalnega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
- vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
- pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
- izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
- udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
- opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice in stroke,
- sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:
- sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
- vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
- sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
- sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
- znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
- izkušnje z delom s študenti,
- udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.
Rok prijave je 30. 7. 2025.
Celoten razpis > TUKAJ.