Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

petek, 29. november 2024 Podeljene Zoisove nagrade

V četrtek, 28. novembra 2024, so bile na slavnostnem dogodku v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podeljene letošnje Zoisove nagrade in priznanja, najvišje državne nagrade za dosežke na področju znanstvenoraziskovalnega dela in razvojne dejavnosti v RS ter Puhove nagrade in priznanja, najvišje državne nagrade na področju izumov, tehnoloških in netehnoloških razvojnih dosežkov in uporabo znanstvenih izsledkov z vseh znanstvenih področij pri uvajanju novosti v gospodarsko in družbeno prakso. Prejmejo jih raziskovalci in inovatorji, ki so s svojimi dosežki trajno prispevali k razvoju znanstvenoraziskovalne, razvojne in inovacijske dejavnosti v Republiki Sloveniji.

Med letošnjimi prejemniki Zoisove nagrade so kar trije nagrajenci zaposleni na Univerzi na Primorskem, ki so jih razglasili že na oktobrskem dogodku Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki nagrade tudi podeljuje.

Letos so med prejemniki trije zaposleni UP: prof. dr. Tomaž Grušovnik in prof. dr. Vito Vitrih sta prejela Zoisovo priznanje, prof. dr. Igor Klep pa Zoisovo nagrado – vsem ob prejemu nagrade iskreno čestitamo.

Med prejemniki Zoisovega priznanja za pomembne znanstveno-raziskovalne dosežke na področju srčno-žilne medicine je tudi prof. dr. Mitja Lainščak, ki kot predavatelj sodeluje v študijskem procesu na UP FVZ in mu prav tako čestitamo!

Nagrada, ki je ime dobila po slovenskem raziskovalcu Žigi Zoisu, se v Sloveniji podeljuje od leta 1998 vsem  izjemnim raziskovalcem, ki so s svojimi deli trajno zaznamovali znanstvenoraziskovalno in razvojno dejavnost v Republiki Sloveniji in pomembno prispevali k njenemu razvoju.

     

Zoisovo priznanje za pomembne dosežke na področju numerične matematike prejme prof. dr. Vito Vitrih, UP IAM, UP FAMNIT.

Prof. dr. Vito Vitrih je z raziskavami na področjih numerične matematike in računalniško podprtega geometrijskega oblikovanja pomembno prispeval k učinkovitejšemu reševanju inženirskih izzivov in razvoju na področjih robotike, računalniške grafike ter animacij. Njegov doprinos v izogeometrični analizi je še posebej dragocen, saj pomaga izboljševati tehnološke procese in oblikovanje industrijskih izdelkov. Z razvojem novih matematičnih orodij krepi povezavo med teoretičnimi spoznanji in njihovo uporabo v industriji.

Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju algebre in njene uporabe prejme prof. dr. Igor Klep, UP FAMNIT, UL FMF.

Prof. dr. Igor Klep je eden od najprodornejših in v svetu najbolj znanih slovenskih matematikov, zlasti na področju uporabe algebre v kvantni fiziki, funkcionalni analizi in računski matematiki. Rešil je enega od ključnih problemov teorije matrik, ki je bil nerešen skoraj 40 let, in s sodelavci dokazal pomembne lastnosti matričnih šopov, kar odpira nova področja raziskovanja v algebri. Njegovo delo vključuje tudi uporabo matematičnih teorij v kvantni fiziki, kjer je s sodelavci prispeval k boljšemu razumevanju kvantnih omrežij. 

Zoisovo priznanje za pomembne dosežke na področju okoljske etike in etike živali prejme prof. dr. Tomaž Grušovnik z UP PEF.

Prof. dr. Tomaž Grušovnik raziskuje odnos ljudi do okolja in živali. Njegovo delo razkriva, da ljudje poznamo, vendar hkrati ignoriramo neprijetne resnice o okoljskih težavah in izkoriščanju živali. Hotena nevednost otežuje reševanje teh vprašanj. Poudarja, da le podajanje  informacij ni dovolj; pomembna je tudi vzgoja želje po spoznavanju sveta. S svojo izvirno tezo je prispeval k boljšemu razumevanju neodzivnosti javnosti na ključne okoljske izzive, s katerimi se spoprijema  človeštvo.

 

Vsem ob prejemu nagrade iskreno čestitamo!

 

petek, 29. november 2024 Doc. dr. Ana Slavec izvoljena za predsednico Slovenske skupnosti odprte znanosti (SSOZ)

Slovenska skupnost odprte znanosti, ki združuje 37 članov z različnih področij znanosti in raziskovanja, leto 2024 zaključuje z odločnimi koraki k še večji odprtosti, sodelovanju in odličnosti. Na seji Skupščine, ki je potekala 4. oktobra 2024, so člani sprejeli nova Pravila o delovanju, s katerimi se uvaja posodobljena notranja ureditev. Pravila določajo vzpostavitev funkcij predsednika in podpredsednika, kar omogoča bolj učinkovito vodenje skupnosti, ki si prizadeva za dostopnost in transparentnost znanstvenega dela.

Z velikim veseljem in ponosom delimo, da je bila na naslednji seji Skupščine, 15. novembra 2024, za prvo predsednico Slovenske skupnosti odprte znanosti izvoljena dr. Ana Slavec, docentka in znanstvena sodelavka na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije in raziskovalka na InnoRenew CoE. Ob njej bo funkcijo podpredsednika prevzel dr. Sebastian Dahle, docent in znanstveni sodelavec na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Oba sta tudi dolgoletna člana Mlade akademijepriznana raziskovalca in strokovnjaka za odprto raziskovanje ter predana zagovornika odprte znanosti.

    
                                      Doc. Dr. Ana Slavec z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT

Dr. Ana Slavec, ki je na področju odprte znanosti aktivna zadnjih osem let, je ob izvolitvi poudarila "Skupnost je bila ustanovljena z namenom ustvarjanja odprtega in vključujočega raziskovalnega okolja, ki temelji na transparentnosti in sodelovanju. S tem si prizadeva zagotoviti enakopraven dostop do znanja ter pospeševati inovacije in družbeni razvoj. Cilji, h katerim smo zavezani, so krepitev sodelovanja med znanstvenimi institucijami, raziskovalci in javnostjo, izboljšanje dostopnosti raziskovalnih rezultatov ter ozaveščanje o pomenu odprte znanosti za družbeni razvoj." Izpostavila je tudi, da je eden njenih glavnih ciljev "... razširitev članstva, zato so seveda dobrodošli vsi, ki delijo naše vrednote in jih zanima sodelovanje v tej skupnosti. Člani lahko postanejo akademske, raziskovalne, razvojne, izobraževalne ter druge ustanove javnega in zasebnega prava, zveze in infrastrukture. Včlanijo se lahko tudi posamezniki, ki lahko aktivno sodelujejo v naših delovnih skupinah in drugih dejavnostih. 

V izjavi nadaljuje, "... Izvolitev mi pomeni veliko čast in priznanje za preteklo delo, hkrati pa tudi priložnost, da vplivam na nadaljnji razvoj te skupnosti in odprte znanosti v Sloveniji. Obenem pa čutim tudi veliko odgovornost, da upravičim prejeto zaupanje."


Slovenska skupnost odprte znanosti je osrednja platforma za spodbujanje odprtega dostopa do znanstvenih publikacij in podatkov, povezovanje raziskovalcev ter sodelovanje z odločevalci pri oblikovanju politik odprte znanosti. Skupnost sestavlja širok nabor članov iz različnih disciplin, ki so strokovnjaki za različna področja odprte znanosti, od odprtih objav, odprtega založništva, ravnanja z raziskovalnimi podatki, infrastruktur za odprto znanost, avtorskopravne zakonodaje in vrednotenjem raziskovalne dejavnosti. Skupaj bodo spremljali implementacijo politik odprte znanosti ter si prizadevali, da bi odprta znanost postala standard raziskovalnega delovanja. Nova pravila in vodstvo simbolizirajo njen nenehni razvoj ter zavezanost ciljem, kot so:

  • krepitev sodelovanja med znanstvenimi institucijami, raziskovalci in širšo javnostjo,
  • izboljšanje dostopnosti raziskovalnih rezultatov ter
  • ozaveščanje o pomenu odprte znanosti za družbo in razvoj.

SSOZ aktivno povezuje raziskovalce in spodbuja sodelovanje ter izmenjavo znanja. Tako pomembno prispeva k oblikovanju znanstvenega okolja, ki temelji na dostopnosti, transparentnosti in inovacijah. Nova struktura vodenja bo še dodatno podprla te aktivnosti ter utrdila položaj Slovenske skupnosti odprte znanosti kot ključnega partnerja pri razvoju odprtega raziskovanja in inovacij v Sloveniji.

Novo vodstvo s predsednico dr. Slavec in podpredsednikom dr. Dahlejem prinaša svežo energijo in jasno vizijo prihodnosti. Oba izvoljena predstavnika sta poudarila svojo zavezanost nadaljevanju odličnega dela skupnosti, učinkoviti komunikaciji z različnimi deležniki ter prizadevanjem za krepitev njenega položaja in ugleda na nacionalni in mednarodni ravni.

Slovenska skupnost odprte znanosti bo v leto 2025 stopila z jasno vizijo in novimi priložnostmi za sodelovanje, gradnjo mostov in ustvarjanje napredne, povezane znanstvene skupnosti. Skupaj ustvarjamo znanost, ki je dostopna vsem!


četrtek, 28. november 2024 Alumni UP Prednovoletna zdravica

Vabimo vas, na že tradicionalno druženje diplomantov in diplomantk Univerze na Primorskem, kjer se bomo družili, zabavali in nazdravili prihajajočim izzivom in dogodivščinam, ki nam jih bo prineslo leto 2025. Tokratno druženje bo potekalo 12. decembra 2024, ob 17.00 v Avli Armerije UP, Titov trg 4, 6000 Koper.

                                 

  • Kdaj? Četrtek, 12. 12. 2024, ob 17. uri.
  • Kje? Avla Armerije UP, Titov trg 4, 6000 Koper
  • Prijave: do 5.12. 2024 preko e-obrazca TUKAJ.

Program:

  • 17.00 Začetek
  • 17.10 do 17.30 Uradni nagovori in zdravica
  • 17.30 do 18.30 Pogostitev ob glasbeni spremljavi
  • 18.40 Presenečenje
  • 19.00 Zaključek

VEČ

   

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.        


sreda, 27. november 2024 Podeljena priznanja vključujočim študentom UP

V torek, 26. novembra 2024, so bila podeljena priznanja za vse študente, ki so se s svojim dodatnim angažmajem dodatno izkazali in namenili prosti čas pomoči kolegicam ter kolegom, tako pa ustvarili ne le odlično podporno okolje, ampak tudi široko skupino, ki deluje na različnih področjih, a se pri svojih aktivnostih povezuje, tako pa ustvarja tudi vezi za vse življenje. 

   

Podporni sistem je namreč zastavljen široko in zajema različne, a povezane skupine študentov - tutorji študenti, člani študentskega sveta UP in članic ter člani ESN Primorska – prav vsi so danes prejeli priznanja, ki so jih pripravile: koordinatorica tutorjev študentov UP Alja Polanec, predsednica ŠS UP Lana Erjavec in predsednica ESN Primorska, Emilija Toth. Ob tem so se zahvalile tudi vsem, ki z njimi sodelujejo, posebno učiteljem tutorjem, in tistim, ki jih podpirajo – koordinatorjem in drugim podpornim službam.            

Tutorji so s svojo predanostjo in podporo olajšali študijski začetek mnogim novim študentom, jih usmerjali in motivirali, da so se ažje vključili v akademsko okolje. Študentski sveti so skrbeli za zastopanje interesov študentov, organizirali koristne in zanimive dogodke ter aktivno sodelovali pri oblikovanju boljšega študijskega okolja. Erasmus Student Network Primorska pa je bil nepogrešljiv pri mednarodnem povezovanju, ustvarjanju nepozabnih izkušenj za tuje študente ter krepitvi občutka vključevanja in pripadnosti. Kar jih zaznamuje, sta odlična medsebojna podpora in sodelovanje, kar so poudarili tudi v nagovoru: »Pogosto smo združili moči, si pomagali, izmenjevali ideje ter drug drugega spodbujali, tako pa zgradili ne le uspešne projekte, ampak tudi trajne odnose, ki temeljijo na zaupanju in spoštovanju. V vseh teh izzivih in dosežkih smo dokazali, da skupaj lahko premikamo meje in gradimo skupnost, ki ne samo dosega svoje cilje, ampak tudi navdihuje druge. Leto za nami je bilo polno dela, učenja, zabave in številnih nepozabnih trenutkov, ki so nas povezali kot ekipo in prijatelje.«

Prisotne je tako sprejela prorektorica UP za študijske zadeve, prof. dr. Tina Štemberger, v nagovorih pa sta se jim zahvalila prorektor za internacionalizacijo UP, prof. dr. Michaël Mrissa in koordinatorica učiteljev tutorjev na UP, prof. dr. Sonja Čotar Konrad. Zahvalam se je pridružila tudi koordinatorica tutorskega sistema na UP, Petra Majcen.

Na podelitvi so priznanja prejeli tutorji študenti, člani študentskega sveta UP in članic ter člani ESN Primorska.

Študentom UP FAMNIT sta priznanja podelila matična tutorka učiteljica doc. dr. Vesna Jug, in koordinatorica tutorjev študentov UP FAMNIT, Eva Krebl .

  • Priznanja so prejeli: Ajda Oražem (tutorka), Anastasija Anteljevic (tutorka), Anastasija Temova (ESN), Andrej Natev (tutor, ESN), Anđela Končar (tutorka), Artem Nesterov (ŠS UP FAMNIT), Bogdan Šinik (ESN), Danilo Lazić (tutor), Diar Gashi (tutor, ESN), Dmytro Tupkalenko (ESN), Doris Mujić (ESN), Dunja Kostić (tutorka, ESN), Eva Krebl (tutorka), Gabriela Laznik Zalaznik (ŠS UP, ŠS UP FAMNIT), Hasib Kolaković (tutor), Jelena Pašagić (tutorka), Jovana Lukić (tutorka, ESN), Lana Jurišić (ESN), Miha Rupar (tutor), Minja Tomašević (ESN), Nika Varlamova (tutorka, ESN), Nuša Šijanec (tutorka, ESN), Teodora Ilić (tutorka, ŠS UP, ŠS UP FAMNIT), Teodora Kitanovska (tutorka), Zhivko Stoimchev (tutor, ŠS UP FAMNIT, ESN) in Nevena Stojnić (tutorka, ŠS UP).

    
                                                                   Tutorji študenti UP FAMNIT

Vsem študentom smo za njihovo delo in pomoč neizmerno hvaležni ter jim želimo veliko uspeha tudi v prihodnje!


sreda, 27. november 2024 Vabljeni k ogledu prvega letošnjega posnetka iz cikla Famnitovih izletov v matematično vesolje: To Infinity and Beyond

Vabljeni k ogledu prvega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih izletov v matematično vesolje: To Infinity and beyond. Predaval je dr. René Rodríguez Aldama, UP FAMNIT in UP IAM. Predavanje je potekalo v živo in prek videokonferenčne povezave ZOOM.     

           

Predavatelj je med predavanjem obravnaval koncept neskončnosti, ki igra pomembno vlogo v naši družbi in filozofiji, ter pojasnil, kaj pravzaprav pomeni 'neskončnost'. Na predavanju je bila predstavljena definicija neskončnosti, kot jo uporabljamo v matematiki, raziskane pa so bile tudi njene oblike in posledice. Matematična neskončnost ima številne zanimive lastnosti, ki so lahko neintuitivne ali paradoksalne – od dokazovanja, da obstaja več vrst neskončnosti, do razdelitve grafa in njegove ponovne sestave, da bi ustvarili sonce. 

     

René Rodríguez Aldama se je rodil leta 1994 v La Piedadu, Michoacán, Mehika. Leta 2016 je diplomiral iz fizike in matematike na Univerzi Michoacán svetega Nikolaja Hidalga (UMSNH) v Moreliji, Mehika. Renéje leta 2018 magistriral iz čiste matematike na Nacionalni avtonomni univerzi v Mehiki in UMSNH, kjer so bila njegova matematična zanimanja teorija množic, logika in topologija. Štiri leta kasneje je doktoriral iz matematike na Univerzi na Primorskem v Kopru, kjer je od leta 2022 tudi raziskovalec na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije ter na Inštitutu Andreja Marušiča. Njegovi trenutni raziskovalni interesi vključujejo algebro, teorijo kodiranja, kombinatoriko in kriptologijo.    

Vabljeni k ogledu posnetka! 


Dogodek je bil organiziran v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev, ki je vseevropski dogodek, ki ga spodbuja Evropska unija, da bi približali znanost družbi ter povečali zanimanje mladih za znanost. Evropska noč raziskovalcev hkrati poteka v 23 državah in več kot 400 mestih po vsej Evropi in širše.

Projekt oooZnanost! - Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! se financira v okviru ukrepov Marie Skłodowske Curie prek razpisa HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01-01: Evropska noč raziskovalcev in Raziskovalci v šolah 2024 – 2025.  Projekt financira Evropska unija. Za izražena stališča in mnenja odgovarja samo avtor (ali avtorji) in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave. Niti Evropska unija niti Evropska izvajalska agencija za raziskave ne moreta biti odgovorna zanje. Hkrati je dogodek tudi del programa Meseca znanosti 2024, ki ga organizira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanosti in inovacije.


ponedeljek, 25. november 2024 Predavanje gostujočega raziskovalca - Growing in space: the role of plants (and botanists) in space mission

Vabljeni, da se udeležite seminarja gostojočega raziskovalca na Oddelku za biodiverziteto, Rosaria Rumma, z Univerze Federico II iz Neaplja.

   

Rosario je doktorski študent, ki se ukvarja z botaniko in ekologijo v urbanih okoljih. Na tem seminarju bo predstavil raziskavo o gojenju rastlin v vesolju, posebno o vplivu gravitacije, ter predstavil možnosti gojenja rastlin na Marsu. To zanimivo temo razvijajo raziskovalci Univerze v sodelovanju z Nacionalno upravo za aeronavtiko in vesolje ZDA (NASA), Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) in Italijansko vesoljsko agencijo (ASI). Predavanje je sicer primarno namenjeno študentom pri predmetu Splošna botanika, vabimo pa vse, ki vas tema zanima, da se ga udeležite.

Kdaj: torek, 26.11. ob 13:30-14:30 
Kje: predavalnica FAMNIT 3 v kampusu Livade


petek, 22. november 2024 Nova sestava Študentskega sveta UP FAMNIT v študijskem letu 2024/2025

Na konstitutivni seji, ki je potekala 20. novembra 2024, je bil za predsednika Študentskega sveta UP FAMNIT izvoljen Artem Nesterov, študent programa Matematika. Za podpredsednika je bil izvoljen Jakob Beber, študent magistrskega programa Računalništvo in informatike, za tajnico pa Lara Krajnc, študentka magistrskega programa Biopsihologija. Poleg predsednika ŠS UP FAMNIT bo študente zastopala tudi Gabriela Laznik Zalaznik, študentka programa Psihologija, ki bo tudi predstavnica študentov UP FAMNIT v Senatu UP.

   


V četrtek, 14. 11. 2024 so potekale volitve v Študentski svet UP FAMNIT. V Študentski svet UP FAMNIT v študijskem letu 2024/2025 so izvoljeni naslednji študenti (navedeni so po abecednem vrstnem redu priimka):  

Dodiplomski študij: 

  • Matic Bončina, Računalništvo in informatika (slovenska izvedba), dodiplomski, 
  • Vladimir Bondarev, Matematika, dodiplomski, 
  • Anđela Bošnjak, Biopsihologija, dodiplomski, 
  • Jernej Flisar, Računalništvo in informatika (slovenska izvedba), dodiplomski, 
  • Jernej Grubar, Varstvena biologija, dodiplomski, 
  • Miloš Jakovljević, Bioinformatika, dodiplomski, 
  • Pavel Jolakoski, Računalništvo in informatika (angleška izvedba), dodiplomski, 
  • Lana Jurišić, Bioinformatika, dodiplomski, 
  • Makar Korshunov, Sredozemsko kmetijstvo, dodiplomski, 
  • Špela Možgan Nose, Biopsihologija, dodiplomski, 
  • Artem Nesterov, Matematika, dodiplomski, 
  • Zhivko Stoimchev, Računalništvo in informatika (angleška izvedba), dodiplomski; 

Podiplomski študij: 

  • Jakob Beber, Računalništvo in informatika, magistrski, 
  • Lara Krajnc, Biopsihologija, magistrski, 
  • Gabriela Laznik Zalaznik, Psihologija, magistrski. 

Članom Študentskega sveta čestitamo k izvolitvi in jim želimo veliko uspehov pri delu! 


četrtek, 21. november 2024 Prvo srečanje mentorjev doktorskih študentov

V sredo, 20. 11. 2024, je na UP potekalo prvo Srečanje mentorjev doktorskih študentov UP v organizaciji Sektorja za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost. Na dogodku so bile prisotne mentorice in mentorji (pa tudi somentorice in somentorji) doktorskih študentov, ki svoj študij opravljajo na UP. 

     

Osrednja tema današnjega dogodka je bilo vprašanje Kaj pomeni biti dober mentor? Odgovorov je lahko več, a uvodno so prisotne pozdravili z mislijo: »Mentor mora imeti pogum, da svojo željo po iskanju še neodkritega požrtvovalno deli z mladimi ter jih na sebi lasten način vodi mimo vseh čeri, ki se pojavljajo na tej poti.« Torej je mentorstvo veliko več kot le znanstveno sodelovanje - je  ključno partnerstvo dveh ali več deležnikov, ki oblikuje prihodnost znanosti. Najpomembnejše pa je, da mentorji pomembno prispevajo k vzgoji nove generacije znanstvenikov in bodočih mentorjev. 

Uvodnem nagovoru prorektorja za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo UP, prof. dr. Štefka Miklaviča sta sledili predstavitvi dveh mentorjev UP. 

Na srečanju mentorjev doktorskih študentov je sodelavec UP FAMNIT, izr. prof. dr. Klen Čopič Pucihar, predstavil, delo na področju interakcije človek-računalnik in laboratorij HICUP Lab, kjer je neposredno vključen v mentoriranje doktorskih študentov - v letu 2024 je mentoriral dva doktorska kandidata. Prof. dr. Štefan Bojnec je svojo predstavitev naslovil Na kaj je potrebno biti pozoren pri mentorstvu, v njej pa delil bogate izkušnje, ki jih ima z mentoriranjemizpostaviti velja mentoriranje 54 kandidatom na 2. stopnji in 17 kandidatov na 3. stopnji. Društvo mladih raziskovalcev Slovenije pa ga je v zadnjih letih uvrščalo v uvrščalo v najožji finalni izbor najboljših mentorjev doktorskim študentom za Mentorja leta. 

Po predstavljenih izzivih, izkušnjah in dobrih praksah sta  Kristina Maršič in Tjaša Vidmar iz Sektorja za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost UP predstavili aktivnosti za podporo mentorjem, ki se izvajajo na UP. Predstavitvam je sledila razprava. 


četrtek, 21. november 2024 UP FAMNIT je v okviru projekta PRO-Coast gostil 3. srečanje konzorcija

V prostorih UP FAMNIT je med 20. in 21. novembrom 2024 potekalo tretje srečanje konzorcija PRO-COAST, v katerem sodelujejo ekologi in raziskovalci iz 20 organizacij iz 14 držav, med njimi poleg Slovenije tudi Belgija, Grčija, Španija, Italija, Nemčija, Estonija, Romunija, Črna gora, Ciper, Malta, Združeno kraljestvo, Norveška in Irska.  

   

Med dvodnevnim srečanjem so partnerji razpravljali o napredku in dosežkih, obravnavali pa tudi izzive, s katerimi so se soočali, ter začrtali ambiciozne cilje za prihodnost.

Skupina za Molekularno ekologijo na oddelku za biodiverziteto UP FAMNIT je v sklopu triletnega projekta PRO-COAST zadolžna za študijo primera na območju Strunjana v sodelovanju s Krajinskim parkom Strunjan. V okviru projekta raziskovalci zbirajo podatke o opažanjih živali z uporabo aplikacije SRNA ter se povezujejo z različnimi deležniki, pri čemer posebno pozornost namenjajo interakcijam med ljudmi in prostoživečimi živalmi, kar bo ob koncu prispevalo tudi k zmanjšanju njihovih konfliktov.

O projektu 

Približno 40 odstotkov Evropejcev živi v predelih obale (v območju do 100 km), kjer se opazno zmanjšujejo naravne storitve, ki zagotavljajo temeljne vire, kot so hrana, voda, zdravje in rekreacija. Ta izguba naravnih virov ima še posebej velik vpliv na določene skupine prebivalstva, pri čemer je vpliv za nekatere bolj izrazit kot za druge. S tem namenom si v sklopu projekta PRO-Coast projektni partnerji prizadevajo pomagati lokalnim skupnostim pri ohranjanju in obnovi naravnih bogastev ter ekosistemskih storitev po vsej Evropi, spodbujajo pa tudi uporabo lokalnega znanja in izvajanja aktivnosti, ki prispevajo k ohranjanju kopenskih, morskih in drugih naravnih virov ter zaščiti vrst. S tem namenom deležnike aktivno vključujejo skozi različne dogodke, kot so delavnice, izobraževalne seminarje, konference in spletne forume. 

Srečanje vseh 20 projektnih partnerjev je omogočilo poglobljeno razpravo o napredku, doseženem v prvem letu projekta, ter o strateškem načrtovanju za prihodnje leto, kar je postavilo temelje za leto 2025. Do zaključka projekta si partnerji prizadevajo za razvoj učinkovite strategije za izboljšanje okoljske politike ter spodbujanje trajnostnega razvoja v lokalnih skupnostih. Projekt trenutno vključuje skupno 10 študij primerov iz različnih obmorskih mest po Evropi. 


torek, 19. november 2024 Vabljeni k ogledu drugega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih bioloških večerov: Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji

Drugo predavanje letošnjega niza z naslovom Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji, je izvedla Tina RojkoZavod Republike Slovenije za Varstvo Narave (ZRSVN). Predavanje je potekalo prek videokonferenčne povezave ZOOM.    

           

O predavanju: 

V flori Slovenije je rod mečkov (Gladiolus, Iridaceae) zastopan s štirimi karizmatičnimi, močno ogroženimi in zavarovanimi vrstami, med katerimi še zmeraj velikokrat prihaja do negotovosti ob določevanju vrste. Tovrstna nejasnost odpira vrata številnih vprašanj o stanju vrst, njihovem pojavljanju in zanesljivosti navedb o vrstah iz herbarjiskega materiala. V sklopu predavanja je predavateljica pojasnila kako je z mečki v Sloveniji in se še posebej posvetila najbolj razširjenima vrstama mečkov (močvirski in ilirski meček). 

      

O predavateljici: 

Tinina ljubezen do narave in rastlin se je začela že v mladostnih letih, njena prava biološka pot pa se je začela s študijem biologije na Fakulteti za naravoslovje in matematiko na Univerzi v Mariboru. Svojo študijsko pot je nadaljevala na podiplomskem študiju na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, kjer je lani decembra (2023) magistrirala iz ekologije in biodiverzitete. Po študiju se je zaposlila v Mariboru na območni enoti Zavoda RS za varstvo narave. V prostem času rada tereni po Sloveniji, obiskuje visokogorja in se ukvarja z različnimi športi. 


torek, 19. november 2024 Postanite del ekipe ARCHI-SKIN

Raziskovalci projekta ARCHI-SKIN iščejo nove sodelavce, ki bodo sodelovali na tekočem projektu ERC “Bioinspired living skin for architecture (ARCHI-SKIN), ki ga financira Evropski raziskovalni svet. Delovno mesto predstavlja tudi priložnost za sodelovanje na novo financiranem projektu REMEDY, ki ga bo EIC #101185862 začel financirati februarja 2025.

     

Raziskovalna ekipa dr. Sandak se posveča razvijanju biofilma, ki ščiti površine biomaterialov, betona, plastike in kovin. Izjemna funkcionalnost in vrednost bo njegova naravna samozdravilna lastnost. Nov pristop ARCHI-SKIN k zaščiti materialov bo pospešil razvoj inženirskih živih materialov, ki lahko medsebojno delujejo, se prilagajajo in odzivajo na okoljske spremembe. Projekt zagotavlja novo razsežnost in spreminja naše dosedanje dojemanje, doživljanje, razumevanje, oblikovanje, uporabo in preoblikovanje materialov.  

Dr. Sandak je tudi prva znanstvenica v Sloveniji, ki je pridobila projekt Pathfinder Evropskega sveta za inovacije.

Njena ekipa ima na voljo štiri prosta delovna mesta. Potrebujejo posameznika za:

  • Komunikacijo med mikrobi - na voljo je postdoktorsko delovno mesto. Podrobnosti so na voljo TUKAJ
  • Oblikovanje mikrobnih združb - na voljo je postdoktorsko delovno mesto. Podrobnosti so na voljo TUKAJ
  • Analitično kemijo oziroma strokovnjaka za analizne instrumente. Podrobnosti so na voljo TUKAJ
  • Laboratorijski tehnik. Podrobnosti so na voljo TUKAJ

 


ponedeljek, 18. november 2024 Javno zbiranje ponudb najemodajalcev za najem nepremičnine za potrebe UP IAM

UP Inštitut Andrej Marušič (UP IAM) vabi vse (so)lastnike nepremičnin in druge osebe, ki imajo pravico oddajanja nepremičnin v najem in, ki izpolnjujejo navedene pogoje, da se prijavijo na ta javni poziv in tako izrazijo svoj interes za sklenitev najemne pogodbe.

Predmet poziva

Predmet poziva je najem nepremičnine – poslovnega prostora za potrebe UP IAM – vzpostavitev dveh novih centrov v Ljubljani in Mariboru – v okviru projekta »Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora« v okviru Načrta za okrevanje in odpornost Republike Slovenije.

Pogoji za prijavo

Na poziv se lahko prijavijo (so)lastniki nepremičnin in druge osebe, ki imajo pravico oddajanja nepremičnin v (pod)najem.

Nepremičnina mora izpolnjevati naslednje pogoje:

  • lokacija: Ljubljana in okolica / Maribor in okolica,
  • velikost: manjša pisarna (cca 20m2) z možnostjo občasne uporabe večjega prostora oz. dvorane (cca 60m2) / manjša pisarna (cca 20m2) z možnostjo občasnega najema večjega prostora oz. dvorane v objektu / večji prostor (vsaj 60m2),
  • možnost najema od 1. 1. 2025 oziroma po dogovoru,
  • dostopnost 24/7,
  • topla in mrzla sanitarna voda,
  • sanitarije oziroma souporaba sanitarij,
  • naravna svetloba v prostorih z možnostjo zatemnitve,
  • zagotavljano ogrevanje in hlajenje prostorov,
  • elektrika,
  • komunala – odvoz smeti,
  • internet – WiFi,
  • možnost uporabe večjega števila ključev oziroma možnost izdelave dvojnikov,
  • zavarovanje nepremičnine (predložitev kopije zavarovalne police),
  • opremljenost z opozorilnimi znaki požarne varnosti.

Drugi zaželeni pogoji:

  • oprema: mize, stoli,
  • parkirno mesto,
  • dostopnost z javnim prevozom.
  • Pred sklenitvijo pogodbe se opravijo pogajanja z najugodnejšimi / najustreznejšimi ponudniki. UP IAM bo sklenila najemno pogodbo z najugodnejšim / najustreznejšim ponudnikom.
  • Stvarno premoženje – nepremičnina (poslovni prostor) se bo najela za določen čas 12 mesecev z možnostjo podaljšanja.

Merilo za izbor

Pri izbiri najugodnejšega / najustreznejšega ponudnika se poleg cene najema upoštevajo tudi dejavniki – lokacija, oprema, primernost prostora glede na zgoraj navedene zahteve. Pred končno odločitvijo se opravi ogled prostorov na lokaciji.

Postopek izbire

Prijavitelji izkažejo svoj interes z vlogo, ki jo pošljejo po elektronski pošti na naslov info.scsr@upr.si ali info@iam.upr.si s pripisom za katero lokacijo oddajo vlogo Ljubljana ali Maribor.

Dodatne informacije so na voljo na telefonski številki +386 5 611 76 56 (vsak dan med 8.00 in 16.00 uro do poteka roka za oddajo vlog) ali na elektronskem naslovu info.scsr@upr.si.

Rok za oddajo vloge je do 6. 12. 2024. Vloga se šteje za popolno, če je priloženi obrazec v celoti izpolnjen in podpisan.


/ CELOTNO BESEDILO JAVNEGA POZIVA  / 

/ PRIJAVNI OBRAZEC /


ponedeljek, 18. november 2024 [Vabilo na dogodek] Premostitev vrzeli med biotehnologijo in industrijo: Vključevanje oblikovalskega razmišljanja in obrnjenega učenja

 Izola, 22. 11. 2024 

Vabljeni, da se pridružite dogodku "Premostite vrzeli med biotehnologijo in industrijo: Vključevanje oblikovalskega razmišljanja in obrnjenega učenja", ki bo potekal v petek, 22. 11. 2024,  s pričetkom ob ob 9.20 v učilnici Delta v Livadah. Delavnico bodo izvedli raziskovalci z Univerze v Mariboru, Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede. 

 PROGRAM 

9.30–10.00: Pomen biotehnologije v kmetijstvu (red. prof. dr. Metka Šiško, UM FKBV) 

10.00–10.30: Obrnjeno učenje in snovalsko razmišljanje kot moderna pedagoška pristopa (doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV) 

10.30–10.50: Predstavitev rezultatov Erasmus+ projekta BIOT(E)ACH (doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV) 

10.50–11.20: Izkušnje z obrnjenim učenjem in metodo snovalskega razmišljanja 

pri poučevanju biotehnologijerastlinskih tkivnih kultur (red. prof. dr. Metka Šiško, UM FKBV in doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV) 

11.20–12.00: Odmor za kavo in prigrizek 

12.00–12.30: Razprava: Kako premostiti vrzel med univerzo in agro- biotehnološko industrijo ter vloga modernih pedagoških pristopov 

- Katere so ključne veščine in znanja, ki jih morajo razviti študenti za uspeh v agro- biotehnološkem sektorju, ter kako lahko zaposlovalci in univerze pri tem sodelujejo? 

- Kako lahko (nove) pedagoške metode, kot sta obrnjeno učenje in snovalsko razmišljanje, premostijo vrzel med teorijo in prakso v biotehnologiji? 

Udeleženci ste vabljeni, da delite izkušnje o sodelovanju med univerzo in industrijo ter izzive in priložnosti, s katerimi se srečujete pri povezovanju teorije in prakse.

Projekt BIOTE(A)CH se je začel januarja 2023 za obdobje dveh let. Koordinira ga Univerza Çanakkale Onsekiz Mart (Turčija) s štirimi univerzitetnimi partnerji, biotehnološkim podjetjem in podjetjem s področja izobraževalne tehnologije. Glavni cilj tega projekta je premostiti vrzel med univerzo in industrijo s preverjenim in raziskovalno utemeljenim razumevanjem realnosti biotehnološkega izobraževanja v Evropi

Uradno vabilo


petek, 15. november 2024 Obisk kitajske Univerze za kmetijstvo v Shandongu na UP

V četrtek, 14. novembra 2024, je Univerza na Primorskem gostila delegacijo iz Univerze za kmetijstvo v Shandongu z vzhodnega dela Kitajske. Obiska sta se udeležila prof. Lin Hai, prorektor univerze, ter prof. Wang Hongwei, prodekan fakultete za agronomijo, ki ju je spremljal voznik.

   

Sprejelo jih je vodstvo UP – rektorica, prof. dr. Klavdija Kutnar, prof. dr. Ademir Hujdurović, (dekan UP FAMNIT), prof. dr. Irena Lazar (dekanja UP FHŠ), prof. dr. Vito Vitrih (direktor UP IAM), Aleš Oven (pomočnik rektorice), izr. prof. dr. Neva Čebron (vodja Konfucijeve učilnice Koper), Andreja Pobega Bizjak (mednarodna pisarna UP) in Tanja Labus (vodja mednarodne pisarne UP FAMNIT).

Uvodnemu pozdravu rektorice, prof. dr. Klavdije Kutnar, , in ogledu promocijskega videa o delovanju Univerze za kmetijstvo v Shandongu, sta sledili in ogledu promocijskega videa o delovanju Univerze za kmetijstvo v Shandongu, sta sledili predstavitvi rektorja, prof. Lin Haia, in prodekana, prof. Wang Hongweia, v katerih sta podrobneje orisala raziskovalne aktivnosti in mednarodno vpetost Univerze za kmetijstvo v Shandongu. Sodelujoči so v razpravi omenili možnosti sodelovanja med univerzama, skupne raziskovalne projekte in morebitne mednarodne izmenjave študentov in osebja Univerze na Primorskem in Univerze za kmetijstvo v Shandongu. V ta namen sta prof. dr. Klavdija Kutnar in prof. Lin Hai podpisala medinstitucionalni sporazum v okviru programa Erasmus+. Obisk se je zaključil z vodenim ogledom laboratorijev v univerzitetnem kampusu v Livadah.

   


četrtek, 14. november 2024 Mednarodno obarvan dan na UP FAMNIT

Včeraj, 13. 11. 2024, so se študenti in zaposleni zbrali v avli UP FAMNIT z namenom, da bi pridobili več informacij o možnostih izmenjav, ki jih ponujamo na ravni fakultete in univerze.

   

Mednarodni dan smo pričeli z uvodnim pozdravom vodje mednarodne pisarne, Tanje Labus, ki je predstavila vse koristi izmenjav, možnosti in postopek prijave pred, med in po izmenjavi. Sledila je predstavitev predsednice ŠS T4EU, Lane Erjavec, ki je interaktivno predstavila mrežo T4EU, ki povezuje enajst univerz iz različnih držav, vključno z Univerzo na Primorskem. Poleg tega je opisala delovanje mreže ter aktivnosti, v katere se lahko vključijo tudi naši študenti.  

  

Po predstavitvi so obiskovalci imeli odlično priložnost, da se obrnejo na mednarodno pisarno UP FAMNIT, kjer so na informacijski točki odgovarjali na vprašanja in podajali vse potrebne informacije, ki jih je treba vedeti, preden se odpravijo v tujino. Nekaj vtisov z dogodka je z nami delila Ira Mešiček, strokovna sodelovka z mednarodne pisarne, ki opaža, da je bilo s strani študentov kar nekaj izkazanega interesa za različne oblike izmenjav.

"Z veseljem ocenjujem, da se je dogodek odvil v uspešnem duhu, predvsem na podlagi študentskih odzivov, izkazanega interesa za možnosti študentskih mobilnosti in nasmejanih obrazov, k čemur so največ doprinesli vsi študenti, ki so pri pripravi in izvedbi dogodka tudi aktivno sodelovali. Na podlagi povratnih informacij in vtisov udeleženk ter udeležencev bomo v Mednarodni pisarni tudi v prihodnje posebno pozornost namenjali diseminaciji informacij ter promociji mobilnosti med študenti."

Osrednji del dogodka je bil posvečen družabnemu sejmu, ki je potekal v sproščenem vzdušju z raznolikimi tematskimi sklopi. Na sejmu so študenti, ki so že izkusili izmenjavo ali so trenutno njen del, delili svoje izkušnje s tistimi, ki se bodo tej življenjski izkušnji šele pridružili. Nekaj besed o svoji Erasmus izkušnji so študenti ob koncu namenili tudi nam in povzeli svoje vtise. 

Aleks Vincek, študent programa Računalništvo in informatika, se je odločil za študijsko izmenjavo v Italiji in pravi, da svoje izkušnje ne bi zamenjal. 

“Moja izmenjava mi je prinesla številne nove izkušnje in prijateljstva. Na primer, ravno zdaj se dogovarjamo s prijatelji, da se bomo srečali v Pragi. Naučil sem se tudi italijanščine in doživel nepozabne trenutke, ki jih ne bi zamenjal.” 

K praktični izmenjavi pa je vse študente spodbudil Andrej Natev, študent programa Računalništvo in informatika, ki izkušnjo vsekakor priporoča. 

Svojo izmenjavo sem opravljal na Poljskem, kjer je šlo za praktično izmenjavo v podjetju, ki je bilo zelo odprto za mednarodne študente. S sodelavci smo se hitro spoprijateljili in skupaj obiskovali različne dogodke. Skozi izmenjavo sem pridobil nova znanja na področju razvoja programske opreme, kjer smo se učili novih tehnologij za razvoj umetne inteligence. Izkušnjo vsekakor priporočam vsem študentom in menim, da prijave ne bodo obžalovali!” 

Poleg študentov, ki so delili svoje izkušnje, so se na stojnicah predstavili tudi ŠS UP FAMNIT, ESN Primorska, GDG Primorska, mreža T4EU in mednarodno združenje za izmenjavo študentov za pridobitev tehničnih izkušenj (IAESTE). 

Dogodek je služil kot odlična priložnost za navezovanje stikov, izmenjavo mnenj ter proslavljanje bogate kulturne raznolikosti in pomena medkulturnih izkušenj! 


Izmenjave na UP FAMNIT 

Na UP FAMNIT omogočamo študijske izmenjave in izmenjave z namenom praktičnega usposabljanja v okviru programa Erasmus+, CEEPUS  ter drugih individualnih bilateralnih sporazumov. V večini programov je pogoj za udeležbo na izmenjavi zaključen vsaj 1. letnik dodiplomskega študijskega programa ter študentski status.  

T4EU mreža 

Eleven universities from various countries, including the University of Primorska, have united in the European University – Transform4Europe (T4EU) alliance. Situated in border regions undergoing significant changes, these universities play a key role in the development of these areas.

Skupaj imajo preko 150,000 študentov in preko 10,000 raziskovalcev, ki skupaj ustvarjajo večjezični in večdržavni kampus s skupnimi študijski programi, predmeti, raziskovalnimi projekti, dogodki na vseh lokacijah in številnimi drugimi iniciativami. 

Če se dogodka niste uspeli udeležiti, smo za vsa vprašanja na voljo prek elektronske pošte: international@famnit.upr.si ali nas obiščite v času uradnih ur (od 9. do 15. ure) v mednarodni pisarni v 2. nadstropju UP FAMNIT.

Partnerske institucije na voljo > TUKAJ   

   

     

   

  

   

   

   

   

   


torek, 12. november 2024 Drugi dogodek INOVACIJE in pika prinaša pregled inovativnosti na UP

Univerza na Primorskem (UP) in Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ UP FM) sta v ponedeljek, 11. novembra 2024, organizirala dogodek »Inovacije in pika« z namenom predstavljanja pomena inovacij za raziskovanje in razvoj ter povezovanja najrazličnejših deležnikov z akademskim, raziskovalnim okoljem – lokalno skupnostjo, občinami in predstavniki gospodarstva.

Nagovoru rektorice UP, prof. dr. Klavdije Kutnar je sledila predstavitev pogleda CRPZ UP FM in govor Roberta Rakarja, direktorja Primorske gospodarske zbornice, ki je pomen sodelovanja označil za gonilo podjetništva in inovacij. Zatem so sodelujoči v pogovoru o vlogi sodelovanja pri uspešnih zgodbah družbenih inovacij skozi izkušnje raziskovalcev UP, študentov ter podjetnikov v regiji strnili poglede in našli nove priložnosti za skupne napredne ideje.

Predstavitev aktualnih inovativnih družbenih projektov na članicah UP je potekala tako na samem dogodku kot tudi na razstavi, ki je na ogled v Avli Armerije UP.  Inovacijo je predstavil tudi UP FAMNIT in UP IAM:

   

  • UP FAMNIT in UP IAM: Pametna tladoc. dr. Aleksandar Tošić, izr. prof. dr. Jernej Vicic, dr. Niki Hrovatin in Milan Milivojčević 

Projekt je s pomočjo umetne inteligence oziroma vgrajenih senzorjev usmerjeno v odkrivanje padcev pri starejših osebah doma ali v domovih za ostarele. Poleg zaznavanja padcev starejših oseb, pametna tla zaznavajo tudi druge dejavnosti kot so sedenje, hoja, gibanje, lokacija in štetje korakov. Projekt želi starostnikom doma ali v domovih za ostarele ponuditi podporo s sistemom, ki bi jim ponudil stalno spremljavo in podporo. Tovrstni sistem pa oblikovati na vsestranske načine in uporabo omogočiti tako v zdravstvenih ustanovah kot tudi v ostalih panogah.

Ostale predstavitve:

  • UP FVZ: Mobilna večnamenska izokinetična naprava za eksentrično vadbo, Oskar Cvjetičanin, prof. dr. Nejc Šarabon
  • UP FTŠ-Turistica: IoT podprt trajnostni prehod turizma, izr. prof. dr. Emil Juvan
  • UP FM: Projekt TeachXR: Virtualna, obogatena in razširjena resničnost v izobraževanju, doc. dr. Tine Bertoncel 
  • UP FHŠ: Unesco katedra Univerze na Primorskem in inovativni pristopi v univerzitetnem izobraževanju, izr. Prof. dr. Katja Hrobat Virloget in drugi 
  • UP PEF: Pripovedovanje zgodb - (samo)zagovorništvo oseb s posebnimi potrebami, doc. dr. Karmen Drljić

     


ponedeljek, 11. november 2024 Vljudno vabljeni na letošnje prvo predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2024/25: To Infinity and Beyond

Vljudno vabljeni na letošnje prvo predavanje cikla 2024/25 z naslovom 

To Infinity and Beyond,

ki bo v sredo, 20. novembra 2024, ob 16.00, v Veliki predavalnici 3, UP FAMNIT in  
prek
 ZOOM povezave.

Predaval bo Dr. René Rodríguez Aldama, UP FAMNIT in UP IAM. 

O predavanju: Koncept neskončnosti igra pomembno vlogo v naši družbi in filozofiji, toda kaj pravzaprav je 'neskončnost'? Na predavanju bomo odkrili definicijo neskončnosti, kot jo uporabljamo v matematiki, ter raziskali njene oblike in posledice. Matematična neskončnost ima veliko zanimivih lastnosti, ki so morda neintuitivne ali paradoksalne, od dokazovanja, da obstaja več vrst neskončnosti, do razdelitve graha in njegove ponovne sestave, da bi ustvarili sonce. 

O predavatelju: René Rodríguez Aldama se je rodil leta 1994 v La Piedadu, Michoacán, Mehika. Leta 2016 je diplomiral iz fizike in matematike na Univerzi Michoacán svetega Nikolaja Hidalga (UMSNH) v Moreliji, Mehika. René je leta 2018 magistriral iz čiste matematike na Nacionalni avtonomni univerzi v Mehiki in UMSNH, kjer so bila njegova matematična zanimanja teorija množic, logika in topologija. Štiri leta kasneje je doktoriral iz matematike na Univerzi na Primorskem v Kopru, kjer je od leta 2022 tudi raziskovalec na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije ter na Inštitutu Andreja Marušiča. Njegovi trenutni raziskovalni interesi vključujejo algebro, teorijo kodiranja, kombinatoriko in kriptologijo. 

Prenos plakata


četrtek, 7. november 2024 Novo pridobljeni projekti v oktobru na UP

Oktober je prinesel projekte na nacionalni ravni in pa projekte, ki krepijo raziskovalno sodelovanje s tujimi inštitucijami.

    

Na UP FAMNIT smo pridobili naslednji raziskovalne projekt.

ARIS - PROJEKTI BILATERALNEGA SODELOVANJA (ARIS)

V okviru Javnega razpisa za (so)financiranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in partnersko državo - skandinavske in baltske države v letih 2025 – 2027 pa je na UP FAMNIT pridobljen naslednji projekt:

  • Uporabniški modeli za razložljive priporočilne sisteme (dr. Marko Tkalčič, UP FAMNIT)

Ostale projekte najdete > TUKAJ 


sreda, 6. november 2024 Odprt je razpis za sofinanciranje mobilnosti osebja za namen poučevanja Erasmus+ v akademskem letu 2024/25 // The call for co-financing of staff mobility for teaching within Erasmus+ for the academic year 2024/25 is open

Razpis za sofinanciranje mobilnosti osebja z namenom poučevanja v okviru programa Erasmus+ (KA131) za pogodbeno leto 2023, je bil objavljen konec oktobra, skladno z odobrenimi sredstvi.

Rok za prijavo na mobilnost: 18. november 2024

Razpis in priloge k razpisu:

Podrobnejše informacije o obdobju in pogojih mobilnosti, dotacijah za mobilnost in postopku prijave je dostopnih v besedilu razpisa in na UP spletni strani.

Za vsa dodatna vprašanja je na razpolago UP FAMNIT Mednarodna pisarna, international@famnit.upr.si.

***

Open call for applications for co-financing of the mobility for teaching within Erasmus+ (KA131) program in the contract year 2023 was announced on October 25, 2024, in accordance with approved funds.

The call and its attachments include:

More detailed information about the duration and conditions of mobility, mobility grants, and the application procedure can be found in the text of the call and UP website.

For any additional questions, the UP FAMNIT International Office is available at international@famnit.upr.si.


sreda, 6. november 2024 Drugo predavanje FAMNITovih bioloških večerov 2024/25: »Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji

Vljudno vabljeni na drugo letošnje predavanje z naslovom 

»Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji«, 

ki bo v četrtek,12 november 2024, ob 19.00,   

 prek ZOOM povezave

Predavala bo Tina RojkoZavod Republike Slovenije za Varstvo Narave (ZRSVN).   

O predavanjuV flori Slovenije je rod mečkov (Gladiolus, Iridaceae) zastopan s štirimi karizmatičnimi, močno ogroženimi in zavarovanimi vrstami, med katerimi še zmeraj velikokrat prihaja do negotovosti ob določevanju vrste. Tovrstna nejasnost odpira vrata številnih vprašanj o stanju vrst, njihovem pojavljanju in zanesljivosti navedb o vrstah iz herbarjiskega materiala. V sklopu predavanja bomo izvedeli kako je z mečki v Sloveniji in se še posebej posvetili našima najbolj razširjenima vrstama mečkov (močvirski in ilirski meček). 

O predavateljiciTinina ljubezen do narave in rastlin se je začela že v mladostnih letih, njena prava biološka pot pa se je začela s študijem biologije na Fakulteti za naravoslovje in matematiko na Univerzi v Mariboru. Svojo študijsko pot je nadaljevala na podiplomskem študiju na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, kjer je lani decembra (2023) magistrirala iz ekologije in biodiverzitete. Po študiju se je zaposlila v Mariboru na območni enoti Zavoda RS za varstvo narave. V prostem času rada tereni po Sloveniji, obiskuje visokogorja in se ukvarja z različnimi športi. 


Prenos plakata


ponedeljek, 4. november 2024 Vabljeni k ogledu prvega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih bioloških večerov: Naj ostanem ali naj grem? Uporaba prostora glavatih želv v Jadranskem morju skozi letne čase

Prvo predavanje letošnjega niza z naslovom “Naj ostanem ali naj grem? Uporaba prostora glavatih želv v Jadranskem morju skozi letne čase”, je izvedel Matic Jančič, UP FAMNIT & Blue World Institute. Predavanje je potekalo prek videokonferenčne povezave ZOOM.   

            

O predavanju  

Jadransko morje je eno od najpomembnejših habitatov za glavate karete v Sredozemlju. Da bi pridobili podatke o njihovi rabi prostora skozi letne čase, so sledili 23 morskim želvam. Pridobljeni podatki kažejo na preplet rabe prostora želv z obstoječimi in predlaganimi zaščitenimi morskimi območji in tudi s centri industrijskega ribolova.  

O predavatelju 

Matic je doktorski študent na Univerzi v Ljubljani z disertacijo z naslovom "Prostorska ekologija in varstvo glavate karete v Jadranskem morju" ter asistent na Univerzi na Primorskem in strokovni sodelavec na Inštitutu Plavi Svet.