petek, 29. november 2024 Doc. dr. Ana Slavec izvoljena za predsednico Slovenske skupnosti odprte znanosti (SSOZ)
Slovenska skupnost odprte znanosti, ki združuje 37 članov z različnih področij znanosti in raziskovanja, leto 2024 zaključuje z odločnimi koraki k še večji odprtosti, sodelovanju in odličnosti. Na seji Skupščine, ki je potekala 4. oktobra 2024, so člani sprejeli nova Pravila o delovanju, s katerimi se uvaja posodobljena notranja ureditev. Pravila določajo vzpostavitev funkcij predsednika in podpredsednika, kar omogoča bolj učinkovito vodenje skupnosti, ki si prizadeva za dostopnost in transparentnost znanstvenega dela.
Z velikim veseljem in ponosom delimo, da je bila na naslednji seji Skupščine, 15. novembra 2024, za prvo predsednico Slovenske skupnosti odprte znanosti izvoljena dr. Ana Slavec, docentka in znanstvena sodelavka na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije in raziskovalka na InnoRenew CoE. Ob njej bo funkcijo podpredsednika prevzel dr. Sebastian Dahle, docent in znanstveni sodelavec na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Oba sta tudi dolgoletna člana Mlade akademije, priznana raziskovalca in strokovnjaka za odprto raziskovanje ter predana zagovornika odprte znanosti.
Doc. Dr. Ana Slavec z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT
Dr. Ana Slavec, ki je na področju odprte znanosti aktivna zadnjih osem let, je ob izvolitvi poudarila "Skupnost je bila ustanovljena z namenom ustvarjanja odprtega in vključujočega raziskovalnega okolja, ki temelji na transparentnosti in sodelovanju. S tem si prizadeva zagotoviti enakopraven dostop do znanja ter pospeševati inovacije in družbeni razvoj. Cilji, h katerim smo zavezani, so krepitev sodelovanja med znanstvenimi institucijami, raziskovalci in javnostjo, izboljšanje dostopnosti raziskovalnih rezultatov ter ozaveščanje o pomenu odprte znanosti za družbeni razvoj." Izpostavila je tudi, da je eden njenih glavnih ciljev "... razširitev članstva, zato so seveda dobrodošli vsi, ki delijo naše vrednote in jih zanima sodelovanje v tej skupnosti. Člani lahko postanejo akademske, raziskovalne, razvojne, izobraževalne ter druge ustanove javnega in zasebnega prava, zveze in infrastrukture. Včlanijo se lahko tudi posamezniki, ki lahko aktivno sodelujejo v naših delovnih skupinah in drugih dejavnostih. "
V izjavi nadaljuje, "... Izvolitev mi pomeni veliko čast in priznanje za preteklo delo, hkrati pa tudi priložnost, da vplivam na nadaljnji razvoj te skupnosti in odprte znanosti v Sloveniji. Obenem pa čutim tudi veliko odgovornost, da upravičim prejeto zaupanje."
Slovenska skupnost odprte znanosti je osrednja platforma za spodbujanje odprtega dostopa do znanstvenih publikacij in podatkov, povezovanje raziskovalcev ter sodelovanje z odločevalci pri oblikovanju politik odprte znanosti. Skupnost sestavlja širok nabor članov iz različnih disciplin, ki so strokovnjaki za različna področja odprte znanosti, od odprtih objav, odprtega založništva, ravnanja z raziskovalnimi podatki, infrastruktur za odprto znanost, avtorskopravne zakonodaje in vrednotenjem raziskovalne dejavnosti. Skupaj bodo spremljali implementacijo politik odprte znanosti ter si prizadevali, da bi odprta znanost postala standard raziskovalnega delovanja. Nova pravila in vodstvo simbolizirajo njen nenehni razvoj ter zavezanost ciljem, kot so:
- krepitev sodelovanja med znanstvenimi institucijami, raziskovalci in širšo javnostjo,
- izboljšanje dostopnosti raziskovalnih rezultatov ter
- ozaveščanje o pomenu odprte znanosti za družbo in razvoj.
SSOZ aktivno povezuje raziskovalce in spodbuja sodelovanje ter izmenjavo znanja. Tako pomembno prispeva k oblikovanju znanstvenega okolja, ki temelji na dostopnosti, transparentnosti in inovacijah. Nova struktura vodenja bo še dodatno podprla te aktivnosti ter utrdila položaj Slovenske skupnosti odprte znanosti kot ključnega partnerja pri razvoju odprtega raziskovanja in inovacij v Sloveniji.
Novo vodstvo s predsednico dr. Slavec in podpredsednikom dr. Dahlejem prinaša svežo energijo in jasno vizijo prihodnosti. Oba izvoljena predstavnika sta poudarila svojo zavezanost nadaljevanju odličnega dela skupnosti, učinkoviti komunikaciji z različnimi deležniki ter prizadevanjem za krepitev njenega položaja in ugleda na nacionalni in mednarodni ravni.
Slovenska skupnost odprte znanosti bo v leto 2025 stopila z jasno vizijo in novimi priložnostmi za sodelovanje, gradnjo mostov in ustvarjanje napredne, povezane znanstvene skupnosti. Skupaj ustvarjamo znanost, ki je dostopna vsem!