Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

ponedeljek, 23. december 2024 V novem letu vam želimo obilje zdravja in sreče!

 Naj novo leto v vaše življenje prinese nove priložnosti in izzive, ki vas bodo navdihovala na vaši poti. Vsaka izkušnja je namreč delček vaše edinstvene zgodbe.  

Vesele in čarobne praznike!  

    

 


petek, 20. december 2024 Oddelek za biodiverziteto v sklopu dogodka "Praktično usposabljanje za študente - izmenjava mnenj in izkušenj" gostil 11 organizacij iz prakse

Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT je v ponedeljek, 16. 12. 2024, gostil dogodek z naslovom "Praktično usposabljanje za študente - izmenjava mnenj in izkušenj".

   

Dogodek je bil namenjen predvsem krepitvi sodelovanja ter predstavitvam organizacij in priložnosti za študente v delovnem okolju že med samim študijem, in sicer v obliki praks in drugih možnih sodelovanj. Na smereh Varstvena biologija (1. stopnja) in Varstvo narave (2. stopnja) je ena izmed študijskih obveznosti tudi opravljanje obvezne študijske prakse v delovnem okolju.

Na dogodek, ki je potekal v prostorih objekta 1.0 (Livade), se je odzvalo kar 11 organizacij, ki so se predstavile v živo in prek Zoom povezave.

»Dogodek je bil organiziran že četrto leto zapored. Vsako leto znova sem presenečen nad velikim interesom in odprtostjo organizacij, ki se nam na teh dogodkih pridružijo. Očitno je, da jim je sodelovanje z našimi študenti v velikem interesu. Opažam, da si organizacije želijo prve stike s študenti vzpostaviti že pred njihovim prihodom na trg dela. Z organizacijo takšnih dogodkov smo začeli z željo, da povečamo kakovost izvedbe študijskih praks ter spodbudimo prvi stik s tistimi organizacijami, ki so se na naše vabilo odzvale in jih sodelovanje z nami ter našimi študenti še posebej zanima. Ta cilj je bil dosežen. Poleg tega pa s takšnimi dogodki študenti dobijo prvi in še kako dragocen vpogled v delo in poslanstvo različnih organizacij s področja naravovarstva, biologije, izobraževanja in raziskovanja. Gre vendarle za njihove morebitne delodajalce,« je povzel koordinator študijske prakse in asist. Martin Senič z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT.

Za udeležbo in sodelovanje se zahvaljujemo vsem prisotnim organizacijam in njihovim predstavnikom:

      

     


petek, 20. december 2024 December na UP bogat tudi s pridobljenimi projekti

Iztek leta je z obilico pridobljenih projektov – predvsem na mednarodni ravni z obetom uspešnega mednarodnega sodelovanja prinesel dobro popotnico v prihajajoče leto. Mesec sicer še ni zaključen, zato bomo morda lahko poročali o pridobljenih projektih tudi v prehodu leta.

Na UP FAMNIT in UP IAM smo pridobili naslednje projekte: 

ARIS – (SO)FINANCIRANJE PROJEKTOV OKVIRNIH PROGRAMOV EU – PROJEKTI ERC PERSPEKTIVA

  • Asociacijske sheme, Avtomati in Incidenčne Strukture, vodilni partner, vodja na UP dr. Giusy Monzillo, UP FAMNIT

Jedro projekta so sheme, ki izhajajo iz regularnih grafov razdalj. V tem projektu bo pogled na objekte iz drugih teorij skozi prizmo asociacijskih shem. Natančneje, projekt se nanaša na koncepta sinhronizacije in ločevanja za asociacijske sheme. Ti razširjajo tiste, ki so bili definirani za permutacijske grupe in so se razvili iz teorije sinhronizacije v končnih avtomatih. Eden od ambicioznejših ciljev je razširiti nadaljnje koncepte iz teorije grup v jezik asociacijskih shem, začenši s primerom shem, ki izhajajo iz oddaljenih pravilnih grafov.

  • Povezovanje genotipa in fenotipa za razkrivanje sinteznih poti biološko aktivnih spojin v Helichrysum italicumvodilni partner, vodja na UP dr. Alenka Baruca Arbeiter, UP FAMNIT

Zdravilne rastline so dragocen vir biološko aktivnih spojin, zato so vse bolj priljubljene tudi za gojenje. Z agronomskimi raziskavami je mogoče znatno izboljšati njihovo kakovost, trajnostno rabo in donosnost. Laški smilj ali nesmrtnica (Helichrysum italicum) je ena najznamenitejših in najbolj ikoničnih zdravilnih rastlin sredozemskega območja in predstavlja izjemen rezervoar biološko aktivnih spojin z edinstvenimi biološkimi lastnostmi. Osrednji namen predlaganega projekta je odkriti glavne genetske dejavnike, ki usmerjajo sintezo biološko aktivnih spojin v H. italicum, kar predstavlja prvi tovrsten pristop pri proučevanju H. italicum

  • Pretok celih števil skozi točkovno-tranzitivne grafe: Študija simetrije v grafih, vodilni partner, vodja na UP dr. Milad Ahanjideh, UP FAMNIT

Raziskovanje simetrije grafov je pomembno v teoriji grafov in vpliva na mnoga področja. Z razumevanjem simetrije lahko bolje spoznamo strukturegrafov. Grafi z visoko stopnjo simetrije, še posebej tisti, ki so točkovno-tranzitivni (npr. Cayleyjevi grafi), običajno kažejo redne vzorce in ponavljajoče se strukture, kar omogoča reševanje problemov, povezanih s teorijo grafov. Projekt  si ambiciozno prizadeva ne le raziskovati strukturo in parametre grafov, ki kažejo določeno stopnjo simetrije, ampak tudi pionirati inovativne metodologije in vpoglede, ki bi lahko preoblikovali naše razumevanje in uporabo grafovskih simetriji.

HORIZON WIDERA

LETSGROW -  Bridging Academia and Industry for Sustainable Agri-Food, partner, vodilni partner Universidade Catolica Portuguesa – UCP, članica T4EU, vodja na UP dr. Michael Mrissa, UP FAMNIT

ARIS PARTNERSKI PROJEKTI

  • Personalizirana medicina vaskulitisa IgAtemeljni projekt, vodilna organizacija UL UKC, vodja na UP dr. Matjaž Hladnik, UP FAMNIT
  • Integracija dveh avtohtonih pasem drobnice v mešani pašni sistem; etologija, genomika, produktivnost in biotska raznovrstnost travišč, temeljni projekt, vodilna organizacija UM, vodja na UP dr. Elena Bužan, UP FAMNIT
  • Vloga materinskih učinkov v evoluciji spolne dvoličnostitemeljni projekt, vodilna organizacija SRC SAZU, vodja na UP dr. Elena Bužan, UP FAMNIT

Projekt SCREEN naslavlja problematiko digitalnega razkoraka starejših v Sloveniji in Evropi, s poudarkom na izboljšanju njihovih kompetenc za kibernetsko varnost. Staranje prebivalstva je povezano z edinstvenimi izzivi, zlasti pri spodbujanju digitalne vključenosti in zagotavljanju kibernetske varnosti. Starejši odrasli, za katere je značilna nižja stopnja uporabe IKT in digitalnih veščin, so tudi bolj ranljivi za kibernetske grožnje. Ta trend je še posebej izrazit v Sloveniji, kjer ima starostna skupina nad 65 let najmanj razvite digitalne kompetence. Projekt bo najprej raziskal dejavnike, ki napovedujejo namero za učenje starejših odraslih na področju kibernetske varnosti, z namenom predlagati celovit teoretični model učnih namer. Nazadnje bo projekt predlagal pristop za ocenjevanje kompetenc med starejšimi odraslimi. Ta pristop, bo skupaj z navodili za uporabo, predstavljal zanesljivo in uporabniku prijazno orodje za oceno in kategorizacijo ravni razvitosti kompetenc za kibernetsko varnost med starejšimi odraslimi.

ARIS – PROJEKTI BILATERALNEGA SODELOVANJA (ARIS)

V okviru Javnega razpisa za (so)financiranje sodelovanja med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško sta bila pridobljena naslednja projekta:

    • Razdaljno-regularizirani grafi, Terwilligerjeve algebre, linearne kode in kombinatorične strukturedr. Blas Fernandez, UP FAMNIT

    Namen projekta je raziskovanje 2-Y-homogenih lastnosti razdaljno-polregularnih grafov in klasifikacija vseh 2-Y-homogenih razdaljno-biregularnih grafov. Rezultati raziskave ne bodo uporabni samo v teoriji grafov, ampak tudi na ostalih področjih matematike, kot sta algebraična kombinatorika in teorija kombinatoričnih načrtov.

    • Usmerjeni grafi v komutativnih asociacijskih shemah in pripadajoči kodidr. Safet Penjič, UP IAM

    V tem projektu nameravamo konstruirati kode iz strukture grafa, ki živi v komutativni asociacijski shemi. V članku Monzillo in Penjić so bili predstavljeni usmerjeni razdaljno-regularni grafi, in sicer so podali definicijo P-polinomske komutativne asociacijske sheme v smislu ekvitabilne particije grafa. Kode iz te ekvitabilne particije nameravamo pridobiti na podoben način, kot je to storil vodja projekta s hrvaške strani.

    PROJEKTI DVOSTRANSKEGA RAZISKOVALNEGA SODELOVANJA Z UNIVERZO VILNIUS TECH

    • Fungal Melanin: Enemy or Friend? Evaluating its Role in Human Health and Antimicrobial Properties, vodja na UP asist. dr. Anja Černoša, UP IAM

    Glivični melanin, kompleksen biopolimer, ki ga proizvajajo številne glive, je zaradi svoje vloge pri izogibanju imunskemu sistemu in nejasne povezave z virulenco pritegnil veliko pozornosti. Čeprav je znano, da melanizirane celice gliv kažejo večjo odpornost na imunsko obrambo telesa, ostaja negotovo, ali melanin neposredno ogroža zdravje ljudi. Nasprotujoče si ugotovitve o njegovi vpletenosti v virulenco poudarjajo potrebo po nadaljnjih raziskavah.


    petek, 20. december 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študenta Jordan Aiko Deja

    Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Designing Augmented Reality Training Systems for Piano and Jazz Improvisation. študenta doktorskega študijskega programa 3. stopnje Računalništvo in informatika Jordan Aiko Deja.

    Predstavitev bo potekala v sredo, 8. 1. 2025 ob 11.00 v predavalnici FAMNIT-MP6 in preko Zooma na povezavi:

    https://upr-si.zoom.us/j/297328207?pwd=S3Zpdk1VR3pjckNtWkQwKzlvcDR5UT09

    Vljudno vabljeni!


    torek, 17. december 2024 Prve priprave na tekmovanje iz psihologije za srednješolce uspešno izvedene!

    V soboto, 14. decembra, je Oddelek za psihologijo UP FAMNIT izvedel prve priprave na tekmovanje iz psihologije za srednješolce. Pri organizaciji in izvedbi so sodelovale študentke 1. letnika magistrskega študija psihologije, ki so dijakinjam pomagale pri poglabljanju znanja in pripravi na tekmovanje.

    Priprav se je udeležilo 7 dijakinj, ki se pripravljajo na šolsko tekmovanje, in ob tej priložnosti jim želimo veliko uspeha! Upamo, da se bomo s čim več izmed njih ponovno srečali na pripravah na  državno tekmovanje.

           

    Bravo vsem udeleženkam in mentoricam za odlično delo!


    petek, 6. december 2024 Vabilo na predstavitev in pogovor o znanstveni monografiji dr. Željka Oseta: »Pisma Georga Fabra Josipu Plemlju«

    UP Univerzitetna knjižnica vabi v sredo, 11. decembra 2024, ob 18. uri v Trubarjevo dvorano Univerzitetne knjižnice (Trubarjeva ulica 1, 6000 Koper) na predstavitev znanstvene monografije dr. Željka Oseta: »Pisma Georga Fabra Josipu Plemlju«.

         

    Znanstvena monografija nudi vpogled v več kot 65 let prijateljstva in sodelovanja med dvema mednarodno renomiranima matematikoma 20. stoletja, Georgom Fabrom (1877–1966), nemškim matematikom in rektorjem tedanje Visoke tehnične šole v Münchnu, in Josipom Plemljem (1873–1967), slovenskim matematikom in prvim rektorjem Univerze v Ljubljani.

    V pisemski korespondenci je, poleg strokovnih mnenj in teorij na področju matematike, bralcu omogočen vpogled v humanistične razmisleke in življenjska spoznanja obeh učenjakov. Knjiga, ki je izšla letos pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) v slovenščini in nemščini, je tako namenjena ne samo matematikom, ampak vsem, ki jih zanima razvoj slovenske akademske skupnosti ter zgodovine.

    Dr. Željko Oset, rojen 1984 v Celju, je zgodovinar, predavatelj ter raziskovalec. Raziskovalno se ukvarja s slovensko kulturno zgodovino od sredine 19. stoletja do konca 20. stoletja. Poleg bogatih mednarodnih izkušenj v ZDA, Rusiji, Izraelu ter širom Evrope je bil vključen v dva večja mednarodna projekta: COURAGE (Connecting Collections: Cultural Opposition – Understanding the Cultural Heritage of Dissent in the Former Socialist Countries) in SENSOTRA (Sensory Transformations and Transgenerational Environmental Relationships in Europe, 1950–2020). Je avtor več knjig in več kot 50 razprav.

    Dobrodošlico prisotnim bo zaželela rektorica Univerze na Primorskem, prof. dr. Klavdija Kutnar. Poleg avtorja monografije bo pri predstavitvi sodeloval prof. dr. Tomaž Pisanski (UP FAMNIT), pogovor bo moderiralizr. prof. dr. Jonatan Vinkler , direktor Univerzitetne knjižnice Univerze na Primorskem.

    Predstavitve se bo mogoče udeležiti tudi preko ZOOM povezave: https://upr-si.zoom.us/j/97832631322


    petek, 6. december 2024 Vljudno vabljeni na letošnje drugo predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2024/25: Skrivnosti Jurija Vege: Univerzalni um, ki je presegel meje svojega časa

    Vljudno vabljeni na letošnje drugo predavanje cikla 2024/25 z naslovom 

    Skrivnosti Jurija Vege: Univerzalni um, ki je presegel meje svojega časa,

    ki bo v sredo, 18. decembra 2024, ob 16.00, v Veliki predavalnici 3, UP FAMNIT in prek ZOOM povezave.

    Predavala bo Dr. Jasna Prezelj, UP FAMNIT, UL FMF in IMFM.

    O predavanju: Predstavili bomo Vegovo življenjsko pot od dijaka na jezuitski šoli do topniškega častnika ter njegove znanstvene in vojaške prispevke. Med znanstvenimi so gotovo najbolj znane njegove logaritemske tabele in tabela praštevil, izračunal pa je tudi pi na 137 decimalk, zelo natančno izračunal balistično krivuljo, ukvarjal se je s Keplerjevimi zakoni in ocenjevanjem mase nebesnih teles, kot topničar pa posodobil možnarje (prednike današnjih minometov).

    O predavateljici: Jasna Prezelj je doktorirala leta 2000 iz kompleksne analize. Po doktoratu se je zaposlila na FMF kot asistentka. Trenutno je zaposlena kot raziskovalka na IMFM in profesorica na UL FMF in na UP FAMNIT. Poučuje splošne matematične predmete, matematično modeliranje in analizo. Njeno raziskovalno področje je kompleksna analiza. Od leta 2015 do 2023 je na UP FAMNIT urejala spletni nagradni kviz za dijake in osnovnošolce Matematični adventni koledar.


    Plakat


    petek, 6. december 2024 Evropska konferenca o upravljanju vretenčarjev (EVMC 2025) bo prihodnje leto v Sloveniji

    Fakulteta za varstvo okolja v sodelovanju s partnerskimi organizacijami, Univerza na Primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije; Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta; Julius Kühn Institut; Lovska zveza Slovenije in Gozdarski inštitut Slovenije, organizira 14. Evropsko konferenco o upravljanju vretenčarjev (EVMC 2025), ki bo potekala od 12. do 16. maja 2025 v Ankaranu.

         

    Nadgradnja tradicije z novo vizijo

    Konferenca je nadaljevanje prejšnjih srečanj, znanih kot EVPMC, vendar tokrat z dodatnim poudarkom na vključenosti vseh vrst vretenčarjev in različnih načinov upravljanja, vključno z ekologijo, monitoringom ter ohranjanjem vrst. Hkrati bo EVMC 2025 napredna platforma za predstavitev najnovejših znanstvenih dognanj o ekologiji vretenčarjev, ekosistemski vlogi in vrednosti različnih vrst, lovu, vedenju, medvrstnih in znotrajvrstnih interakcijah, sobivanju ljudi in živali, konfliktih ter upravljanju populacij.

    Širjenje znanja v ekologiji vretenčarjev

    Konferenca bo osredotočena na najnovejše in najzanimivejše teme, ki pokrivajo širok spekter disciplin in taksonov, vključno z ribami, dvoživkami, plazilci, pticami, malimi sesalci, lagomorfi, parkljarji, malimi ter velikimi zvermi.

    Glavne teme konference: 

    • Ekologija, fiziologija in vedenje
    • Taksonomija in genetika
    • Spremljanje in upravljanje populacij
    • Konflikti med ljudmi in živalmi ter družbeni vidik
    • (Invazivne) tujerodne vrste vretenčarjev
    • Poljedelski in urbani sistemi
    • Zdravje, zoonotski patogeni in paraziti
    • Odpornost na rodenticide
    • Novi pristopi in metode

    Povezovanje globalne skupnosti

    EVMC 2025 bo združila raznoliko mednarodno skupnost strokovnjakov in raziskovalcev, ki bodo delili izkušnje, predstavljali nova odkritja ter vzpostavljali sodelovanja, ki bodo oblikovala prihodnost upravljanja vretenčarjev. Poleg spodbudne znanstvene izmenjave pa konferenca ponuja tudi priložnost za sklepanje prijateljstev in krepitev globalnih mrež v slikovitem okolju slovenske obale Jadranskega morja.

    Za več informacij in prijavo obiščite: www.evmc.online


    sreda, 4. december 2024 Tudi letos bomo stopili skupaj in pomagali družinam: Caprisova akcija Hladilnik toplega srca

    Sodelovanje UP in Radia Capris uspešno poteka že vrsto let, z njimi je UP posebno povezana na dogodkih za študente (kot so Orientation days ali ŠtartUP), akcija, ki jo izvajajo v decembru, pa povezuje širšo skupnost, zato se je UP tako lani kot letos odzvala vabilu k sodelovanju v akciji. Radio Capris namreč tradicionalno organizira decembrsko dobrodelno akcijo Hladilnik toplega srca, s katero pomagajo družinam v stiski iz obalno-kraške regije.

         

    Samo v lanskem letu je bilo zbranih dobrih 10 ton potrebščin in 75.900 eur denarnih sredstev, praznike pa so polepšali kar 940 otrokom iz lokalnega okolja.

    Količina zbranih dobrin ni pomembna – vsaka darovana dobrina je zlata vredna.

    Zbira se naslednje (nepokvarljive) dobrine:

    • prehrambene izdelke z daljšim rokom trajanja: (testenine, riž, olje, sladkor, žitarice za zajtrk ipd.,
    • priboljške za praznične dni (čokolade, panetoni, piškoti, marmelada, čokoladni namaz),
    • izdelke za osebno nego in higieno (šampone, gele za tuširanje, zobno pasto, zobne ščetke, milo) in
    • čistila.

    Rabljenih igrač in oblačil ne sprejemajo.

    Škatli za zbiranje dobrin sta nameščeni v Avli Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), kjer jima družbo dela praznično okrašena smrekica

    Hvala, da znamo stopiti skUPaj. Želimo vam razposajeno obarvane decembrske dni!


    torek, 3. december 2024 V tretjem Famnitovem biološkem večeru o meduzah in rebračah v slovenskem morju

    Vljudno vabljeni na tretje letošnje predavanje z naslovom  

    »Meduze in rebrače v slovenskem morju«,  

    ki bo v sredo, 11. decembra 2024, ob 19.00, prek ZOOM povezave 

    Predaval bo Kevin Rečnik, diplomirani biolog in magister Ekologije in biodiverzitete. 

    O predavanjuMorje nam skriva veliko število zelo zanimivih organizmov. Med te spadajo tudi želatinozni zooplanktonski organizmi, kamor spadajo meduze (ožigalkarji) in pa rebrače. V slovenskem morju imamo kar nekaj vrst iz obeh skupin, in na tem predavanju se bomo z njimi podrobneje seznanili, se naučili kako jih prepoznati ter ugotovili, ali so potencialno nevarni, kako vplivajo na druge vrste in ali so katere od vrst invazivne ali tujerodne. 

         

    O predavatelju: Kevin Rečnik je diplomirani biolog in magister Ekologije in biodiverzitete. Študij je opravil na ljubljanski Biotehniški fakulteti. Tema magistrskega dela je bila dinamika tujerodne rebrače v slovenskem morju. Od februarja 2024 je zaposlen na Oddelku za biodiverziteto Univerze na Primorskem kot asistent in raziskovalec na projektih, kot sta Interreg projekta E-Nat2Care in Kras4Us, poleg tega sodeluje tudi pri ostalih aktivnostih oddelka, na primer pri vzorčenju klopov in komarjev ter na raziskavah zelene rege v Škocjanskem zatoku. V prostem času se posveča različnim hobijem, med katere spada tudi astronomija. 


    Prenos plakata


    ponedeljek, 2. december 2024 Pregled novembrskih projektov

    Konec oktobra so bili pridobljeni Ciljni raziskovalni projekti (CRP), o matičnih smo že poročali, nato pa sta nas razveselila še dva. V novembru pa so bili pridobljeni tudi pomembni projekti tako za študentsko raziskovanje (projekti PUŠ) in pa nadaljevanje dela naših raziskovalk in raziskovalcev (ARIS). UP FAMNIT je prejel dva ARIS projekta , UP IAM pa enega; vsi so opisani v nadaljevanju.

    ARIS PROJEKTI

    Vznik in narava kompozicionalne misli skozi prediktivno procesiranje

    vodja projekta: dr. Danaja Rutar

    vrsta projekta: temeljni projekt

    nosilna organizacija: UP FAMNIT

    O PROJEKTU: Ljudje imajo edinstveno sposobnost, da lahko mislijo neskončno veliko misli na podlagi re-kombiniranja konceptov – to zmožnost omogočajo kompozicionalne reprezentacije. Kompozicionalnost pomeni, da je mogoče omejeno število primitivnih funkcij (ključne operacije oziroma funkcije, ki podpirajo učenje konceptov) kombinirati in znova združevati v bolj kompleksne misli v skladu s pravili za njihovo kombiniranje. Čeprav ključna značilnost človeške višje kognicije, je zanimivo, da mladi otroci kompozicionalnih reprezentacij nimajo. Naš projekt si prizadeva postaviti teoretične in empirične temelje za razumevanje vznika in strukture logičnih kompozicionalnih reprezentacij v okviru napovednega procesiranja (NP). Da bi dosegli ta namen, smo projekt zasnovali okoli dveh razvojno-psiholoških in enega NP. Prvi cilj je preučiti kakšna je struktura pred-kompozicionalnih reprezentacij in kako se le-te razvijejo v kompozicionalne reprezentacije. Drugi cilj je nasloviti vprašanje kateri set primitivnih funkcij in kombinatoričnih pravil tvori kompozicionalne reprezentacije in ali je ta set učinkovit pri minimizaciji napovedne napake. Tretji cilj je izraziti izsledke prvih dveh ciljev skozi mehanizme NP. NP je poenotena teorija kognicije, percepcije in delovanja, ki temelji na enem setu glavnih mehanizmov, zaradi česar ima ta teorija močno razlagalno vrednost (Clark, 2013).

    Linearne kode preko posebnih razredov funkcij - relacije in načrtovanje

    vodja projekta: dr. Enes Pasalic

    vrsta projekta: temeljni projekt

    nosilna organizacija: UP IAM

    O PROJEKTUGlavni cilj tega projekta je izboljšati naše razumevanje določenih kombinatoričnih objektov. Glavni med njimi so določeni specifični razredi (vektorskih) Boolovih funkcij in linearnih kod, ki nosijo dodatne lastnosti, ki so se izkazale za uporabne v določenih kriptografskih aplikacijah. Če naštejemo nekaj teh aplikacij, so sheme za deljenje skrivnosti (z uporabo minimalnih linearnih kod) ali kod za popravljanje napak v kontekstu postkvantne kriptografije (preko samo-pravokotnih kod). Končni cilj predlaganega projekta je iskanje nadaljnjih povezav med določenimi pomembnimi diskretnimi strukturami, ki lahko povečajo naše znanje o njihovem strukturnem obnašanju.

    Raziskovanje analgetičnega potenciala herkinorina: celostni pristop k varnejšim opioidom

    vodja projekta: dr. Samo Lešnik

    vrsta projekta: temeljni projekt

    nosilna organizacija: UM FKKT

    partner na UP: UP FAMNIT

    O PROJEKTUv pridobivanju

    PUŠ V DELOVNO OKOLJE 2024–2027

    UP  je 15. novembra prejela sklep o sofinanciranju projektov iz razpisa za Problemsko učenje študentov v delovnem okolju: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024–2027, s skrajšanim nazivom PUŠ v delovno okolje 2024–2027. Zahvaljujoč temu bomo v naslednjem letu izvedli 20 projektov, od tega 14 v sodelovanju s poslovnimi subjekti iz gospodarstva in 6 skupaj z neprofitnimi nevladnimi organizacijami oziroma zavodi. > VEČ

    Ostali sprejeti projekti na UP dostopni na naslednji povezavi >  TUKAJ.