Novice - Arhiv
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
sreda, 31. julij 2024 Nov projekt SCSR za krepitev kompetenc preprečevanja samomorov med mladimi
Raziskovalna skupina Slovenskega centra za raziskovanje samomora UP IAM je bila, pod vodstvom namestnice predstojnika centra izr. prof. dr. Vite Poštuvan z Oddelka za psihologijo UP FAMNIT, znova uspešna pri pridobitvi projekta. V obdobju 2024-2026 bodo raziskovalke in raziskovalci centra izvajali projekt Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora, financiranega v okviru razvoja programov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in mlajših odraslih, ki ga razpisuje Ministrstvo za zdravje.
Vodja projekta dr. Vita Poštuvan je o novi pridobitvi povedala: “ V zadnjih nekaj letih smo na našem centru, pa seveda tudi širše pri nas in v tujini, razvili programe, ki učinkovito naslavljajo samomorilno vedenje. Med temi izstopajo programi naslavljanja stisk, ko prepoznamo osebo v stiki. Velikokrat se namreč ljudje v takšnih situacijah ne znajdejo najboljše in ne vedo, kaj reči. Danes učinkoviti programi reagiranja obstajajo, vendar je težava zagotavljati njihovo vzdržnost in široko uporabo. To namreč terja precej resursov. S tem projektom upamo, da bomo ravno to naslovili: radi bi namreč čim več ljudi, ki prihajajo v stik z ranljivimi opolnomočili, da bodo vedeli, kaj v takšnih situacijah narediti. Ljudem v stiski, še posebej mladim, namreč veliko pomeni občutek, da jih nekdo razume, da se imajo na koga obrniti in da drugemu to ni odveč. Motivira nas, da bomo s tem projektom lahko pomagali mladim.”
Strokovni delavci v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (VIZ), nevladnih organizacijah, zdravstvu in socialnem varstvu zaradi narave dela in pogostosti stika z mladimi lažje dostopajo do njih, implementirajo preventivne aktivnosti, prej prepoznajo znake stiske in ukrepajo. So ključni pri preprečevanju samomorilnega vedenja mladih, a pogosto nezadostno ali različno usposobljeni za to. Preprečevanje samomorilnega vedenja v šolah v VIZ in drugih resorjih se ne izvaja sistematično, zaradi česar prihaja do vidnih razlik in variabilne učinkovitosti preventivnih programov, ki se odražajo v nižji ozaveščenosti mladih glede problematike samomorilnega vedenja in virih pomoči.
Projekt Ker te štekam si prizadeva izboljšati znanje in razvijati kompetence za prepoznavanje stisk med mladimi, ukrepanje ob samomorilni ogroženosti, samostojno, sistematično in neodvisno izvajanje programov krepitve duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja za mlade ter ukrepanje po samomoru mladostnika. Usposobljenost manjše in geografsko razpršene skupine strokovnjakov za izvajanje postvencij bo tako omogočilo hitrejše in ustrezno ukrepanje ob smrti zaradi samomora mladostnika, s tem pa zmanjšalo tveganje za posnemanje vedenja med vrstniki, ki je v obdobju po smrti izrazito visoko.
Javni razpis sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za zdravje in Evropska unija – NextGeneration EU. Javni razpis se izvaja skladno z Načrtom za okrevanje in odpornost v okviru 4. točke razvojnega področja »Zdravstvo in socialna varnost«, komponenta 14: Zdravstvo (C4 K14), investicije B. Krepitev kompetenc kadrov v zdravstvu za zagotavljanje kakovosti oskrbe, ki med drugimi vključuje tudi projekt na področju krepitve duševnega zdravja: Razvoj programov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in mlajših odraslih.
torek, 30. julij 2024 Trdo delo raziskovalca z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT so prepoznali tudi v podjetju Wildlife Acoustics, Inc.
Martin Senič z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT se je v mesecu juliju podal na raziskovalni obisk v Brazilijo, kjer bo tri meseca preučeval predstavnike ptic iz družine hokojke prisotne na območju severnega Pantanala, ki veljajo za eno izmed najbolj ogroženih družin ptic na območju Južne Amerike.
Za dodatno podporo pri preučevanju hokojk se je prijavil za pridobitev nepovratnih sredstev ameriškega podjetja Wildlife Acoustics, Inc., ki proizvaja vodilna orodja za akustično spremljanje netopirjev, ptic, dvoživk in drugih vokalnih prostoživečih živali.
Na razpisu je bil uspešen, podjetje pa mu je pri tem doniralo 6 bioakustičnih naprav ter programsko opremo, kar mu bo omogočilo bolj celostno obravnavo tematike s tem pa izboljšanje razumevanja te nadvse zanimive a hkrati izmuzljive skupine ptic.
Prejemniku iskreno čestitamo in mu želimo veliko uspehov na raziskovalni poti!
Več o projektu si lahko preberete > TUKAJ
ponedeljek, 29. julij 2024 SPLETNI SEMINARJI LIFE BE-WOODEN
Prvi sklop 9 brezplačnih spletnih seminarjev LIFE Be-WoodEN je zdaj na voljo v italijanskem jeziku, kmalu pa bodo na voljo tudi angleške različice.
Ogledate si jih lahko na uradni platformi za e-učenje „Ordine degli Architetti di Genova“. Kliknite TU in začnite z izkušnjo LIFE Be-WoodEN.
Teme spletnih seminarjev vključujejo:
- Ocenjevanje življenjskega cikla in ekološko načrtovanje
- Uvod v zelena javna naročila
- Lesene konstrukcije in arhitekturno oblikovanje
- Nove lesene arhitekture: Od načrtovanja do gradnje
- Anatomija in anizotropija lesa
- Vpliv vlage na les
- Biodeterioracija in zaščita lesa
- Značilnosti in mehanske lastnosti lesa
- Trajnost lesa
- Masivni les: Razvrstitev in certificiranje
Poleg tega je na voljo več priložnosti za sodelovanje, za katere lahko izrazite zanimanje in se jim pridružite:
- Inovacijski laboratoriji v regiji Ligurija (Italija)
- Zimska šola v Firencah (Italija)
- Študijski obisk v Izoli (Slovenija)
Izbor se bo zaključil jeseni 2024. Kreditne točke so na voljo za arhitekte in strokovnjake.
Več informacij o tem najdete tukaj.
Projekt LIFE BE-WoodEN – Stavbe in izobraževanje v lesnem ekosistemu za Novi evropski Bauhaus, je financiran v okviru pobude LIFE2027 Evropske komisije in si prizadeva spodbujati dekarbonizacijo stavb in izboljšati krožnost v gradbenem sektorju ter premagovati ovire, ki preprečujejo široko uporabo lesa in materialov na osnovi biomase.
petek, 26. julij 2024 Poziv lokalnim društvom in organizacijam - predstavite se študentom na dogodku ŠtartUp
Po lanskoletni, zelo uspešni izvedbi ŠtartUP dogodka tudi letos Univerza na Primorskem v sodelovanju z Mestno občino Koper, začenja priprave na že tretji ŠtartUP dogodek, ki ga je v lanskem letu obiskalo približno 500 študentov.
Prva oktobrska sobota ali 5. 10. med 10. in 16. uro bo tudi letos v obliki športno-družabnega dogodka namenjena sprejemu množice študentov v obmorskem parku Žusterna, v Kopru.
Namen Univerze na Primorskem je predvsem sedanjim in novim študentom v čim večjem številu predstaviti deležnike v njihovem novem okolju, zato je tudi letos dogodek promocijska priložnost za vsa obalno kraška društva, zavode in podjetja, ki se lahko z različnimi športnimi, kulturnimi, umetniškimi ali življenjskimi aktivnosti, predstavijo tako študentom kot mimoidočim.
Obisk študentov pri vseh sodelujočih organizacijah je zagotovljen, saj bo niz dejavnosti potekal na način s katerim bodo študentje zbirali žige na kartončku aktivnosti. Ena izmed teh aktivnosti pa je lahko tudi predstavitev vašega podjetja ali organizacije. Študentje bodo ravno tako ob zbranem številu žigov, prejeli manjšo pozornost, zato se Univerza na Primorskem zahvaljuje vsem sodelujočim, ki bi želeli svojo promocijo nadgraditi z darovanjem svojih izdelkov ali storitev.
Kako lahko sodelujete?
Dogodek je odlična promocijska priložnost za športna, kulturna in humanitarna društva, saj lahko s sodelovanjem v kartončku aktivnosti in predstavitvijo svojega delovanja na licu mesta, navdušite udeležence za takojšnji vpis v vaše društvo.
Dogodek je med drugim namenjen predvsem predstavitvi večjih in manjših podjetij iz okoliša. Predstavijo pa se lahko v prav posebnem EXPO kotičku, ki bo podjetjem omogočal bolj izrazito predstavitev svojih izdelkov in storitev. Ne le predstavitev svojega podjetja, to je priložnost tudi za iskanje novega potencialnega kadra, članov ter predstavitev svojega delovanja širši ciljni javnosti.
To je promocijska priložnost tudi za podjetja, društva ali organizacije, ki se dogodka ne utegnejo udeležiti, saj se v sodelovanju z Univerzo na Primorskem, študentom lahko predstavijo z darovanjem svojih izdelkov ali storitev za namene nagradnega srečelova.
Kaj morate narediti?
Prijavite se lahko do 16. septembra s pomočjo spletnega obrazca (povezava). Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program.
Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (brezplačno za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.
Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.
Se veselimo sodelovanja. Vse informacije so na voljo tudi v novici > tukaj.
Za podrobnejše informacije in uskladitev vaše predstavitve na ŠtartUP dogodku nas kontaktirajte na: szk@upr.si
torek, 23. julij 2024 Družba LUKA KOPER izdala informacije za javnost za preprečevanje večjih nesreč in zmanjševanje njihovih posledic
V skladu z evropsko direktivo SEVESO II oziroma Uredbo o preprečevanju večjih nesreč in zmanjševanju njihovih posledic sodi Luka Koper med obrate večjega tveganja za okolje.
Za zmanjševanje tveganja zaradi večjih nesreč z nevarnimi snovmi ter doseganje visoke ravni varstva pred takšnimi nesrečami je družba Luka Koper izdala informacije za javnost o nevarnostih in ravnanju v primeru nesreč. Te informacije so dostopne na naslednji povezavi > TUKAJ.
Na spletni strani podjetja je objavljen še dokument Zasnova preprečevanja večjih nesreč.
Vir: Luka Koper d.d.
torek, 16. julij 2024 Doktorska pozicija: Zasnova za dekonstrukcijo in ponovno uporabo hibridnih kompozitnih sistemov les-beton
Univerza na Primorskem išče dinamičnega in motiviranega doktorskega kandidata za delo na področju razvoja in vrednotenja razgradljivih kompozitnih sistemov les-beton. Raziskovalec se bo zaposlil na Univerzi na Primorskem v skupini za gradbeništvo in postal doktorant Univerze na Primorskem (v okviru doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja).
Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom, 40 ur na teden (100 %), za določen čas enega leta z možnostjo podaljšanja, s 3 mesečno poskusno dobo, predviden začetek dela s 1. 10. 2024.
Cilji in naloge:
Doktorska raziskava bo namenjena obravnavanju naraščajočega povpraševanja po trajnostnih gradbenih praksah z razvojem inovativnih rešitev, ki upoštevajo krožnost zgradb s poudarkom na hibridnih kompozitnih sistemih les-beton. To bo doseženo z raziskovanjem načinov za izboljšanje okoljskih vidikov hibridnih lesno-betonskih sistemov z zasnovo za dekonstrukcijo in ponovno uporabo materiala.
Kandidat bo odgovoren za:
- izvajanje pregleda literature za razumevanje obstoječih metodologij in izzivov,
- razvijanje novih oblikovalskih / konstrukcijskih rešitev, ki dajejo prednost in omogočajo enostavno razstavljanje in predelavo materiala,
- izvajanje naprednih eksperimentalnih in analitičnih metod za oceno strukturne zmogljivosti in drugih implikacij razvitih rešitev,
- razširjanje izsledkov raziskav z objavami v recenziranih revijah in predstavitvami na konferencah.
Pogoji za opravljanje dela in veščine:
- magisterij enega od teh področij: lesno inženirstvo, gradbeništvo, konstrukcije, lesarska tehnologija ali sorodna področja. Prijavijo se lahko tudi kandidati, ki so v zadnjem semestru svojega magistrskega programa, pod pogojem, da bo datum diplome pred julijem 2024,
- odlične pisne in verbalne komunikacijske sposobnosti v angleščini,
- sposobnost samostojnega in sodelovalnega dela v multidisciplinarnem mednarodnem raziskovalnem okolju,
- sposobnost oblikovanja in sporočanja novih raziskovalnih idej (npr. priprava raziskovalnega predloga),
- izpolnjevati pogoje za doktorske študente Univerze na Primorskem. Za več podrobnosti glejte: https://www.famnit.upr.si/en/education/doctoral/renew-mat
- https://www.famnit.upr.si/en/education/enrolment
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- znanja za delo z računalnikom,
- organizacijske sposobnosti,
- sposobnost timskega dela,
- samostojnost,
- zanesljivost.
Zaželene (vendar ne obvezne) zahteve/veščine:
- predhodne raziskovalne izkušnje z lesom ali lesenimi izdelki,
- obvladanje orodij za 3D modeliranje in simulacijo,
- strokovno znanje o konstrukcijskem načrtovanju in analizi.
Ponujamo:
- mesečna plača,
- brezplačna šolnina doktorskega študija,
- priložnost za sodelovanje v drugih tekočih prestižnih evropskih projektih.
Opis del in nalog:
- sodelovanje pri oblikovanju in izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, programov in nalog,
- raziskovanje in obdelovanje specialne problematike na področju delovanja, izvajanje analiz, meritev in preizkusov za potrebe delovnega področja,
- pisanje prispevkov in poročil s področja raziskovalnega in strokovnega dela,
- sodelovanje na znanstveno-raziskovalnih in strokovnih posvetovanjih in srečanjih,
- pripravljanje, urejanje in arhiviranje projektne dokumentacije,
- pripravljanje administrativnih in strokovnih podlag za delo notranje organizacijske enote,
- sodelovanje pri delu strokovnih organov ter pri skupnih projektih in nalogah po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Kandidatke oziroma kandidati naj pošljejo pisne ponudbe, ki vsebujejo:
- življenjepis (vključno s kratkimi opisi vseh predhodnih izobrazb, kvalifikacij in raziskovalnih ali delovnih izkušenj),
- motivacijsko pismo (največ ena stran A4),
- seznam publikacij (če obstaja).
V naslov (zadevo) elektronskega sporočila / prijave vpišite: PhD Timber-Concrete Composite
Vsa poslana gradiva naj bodo v angleškem jeziku in poslana v formatu PDF.
Pregled prijav se začne takoj in traja do zapolnitve delovnega mesta. Za dodatne informacije o raziskovalni temi se lahko obrnite na doc. dr. Mohammad Derikvand (e-naslov: mohammad.derikvand@famnit.upr.si).
Univerza na Primorskem si pridržuje pravico, da iz utemeljenih razlogov podaljša prijavni rok in upošteva prijave kandidatov, ki v prijavnem roku niso oddali prijave.
Zaposlitvene možnosti, vpisne politike, dejavnosti, storitve in zmogljivosti Univerze na Primorskem ne izključujejo nobene osebe na podlagi rase, barve kože, starosti, spola, vere, nacionalnega porekla ali invalidnosti. Pri obdelavi vaše prijave bo upoštevana GDPR in vaši podatki ne bodo posredovani zunaj ustreznega osebja Univerze na Primorskem. Z oddajo prijave se strinjate, da podatke, ki jih posredujete, pregledajo te organizacije.
Kontaktna oseba: Vanessa Pobega, Kadrovska služba UP FAMNIT/UP IAM, e-mail: razpisi.famnitiam@upr.si, telefon: 05 611-75-88
Rok prijave: 5. avgust 2024
ponedeljek, 15. julij 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študentke Martine Marije Vrhovnik
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom "Annoying Impact Sound in Buildings: Perception, Measurement and Evaluation (Nadležen Udarni Zvok v Stavbah: Zaznava, Merjenje in Ocenjevanje)" študentke doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja – Martine Marije Vrhovnik
Predstavitev bo potekala v torek, 16. 7. 2024 ob 10:00 v prostorih InnoRenew CoE v sobi Pseudotsuga (Livade 6A, 6310 Izola) in preko Zooma na povezavi:
https://upr-si.zoom.us/j/82488682037
Vljudno vabljeni!
četrtek, 11. julij 2024 Nevena Pivač, nova doktorica znanosti
Danes, 11. 7. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti.
Nevena Pivač, študentka doktorskega študijskega programa Matematične na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Structure and algorithms for graph classes: new results on minimal separators and independent sets, pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.
Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
petek, 5. julij 2024 Mariem Zouari, nova doktorica znanosti
Danes, 5. 7. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti.
Mariem Zouari, študentka doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Biocarbon-based waterborne functional coating for integrated adsorption and photocatalytic degradation of indoor volatile organic compounds, pod mentorstvom izr. prof. dr. Davida DeVallanca in somentorstvom znan. sod. dr. Laetitie Marrot.
Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
petek, 5. julij 2024 INNORENEW COE IN UP USPEŠNO ORGANIZIRALA 67. MEDNARODNI KONGRES SWST O POSPEŠEVANJU REGENERATIVNE TRAJNOSTI Z VEČJO UPORABO LESA
Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem sta uspešno gostila 67. mednarodni kongres Združenja za znanost o lesu in tehnologijo SWST (The Society of Wood Science & Technology), ki je potekal od 30. junija 2024 do 4. julija 2024, v kongresnem centru hotela Bernardin.
Letošnji kongres je potekal pod geslom »Pospeševanje regenerativne trajnosti z znanostjo o lesu«, in je združil v Sloveniji več kot 190 raziskovalcev, akademikov in predstavnikov industrije iz različnih koncev sveta.
Kongres se je tradicionalno začel s sprejemno slovesnostjo že v nedeljo, kjer so tudi uradno odprli potujočo razstavo »Women in Science«. Ta je namenjena praznovanju žensk v znanosti.
Dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE, je bila osrednja govorka na kongresu. V svojem predavanju se je dotaknila teme o prihodnosti za znanost o lesu.
V štirih dneh kongresa se je zvrstilo več kot 170 predstavitev, kjer so raziskovalci predstavljali najnovejša dognanja in spoznanja glede inovacij v gozdarskem sektorju, znanosti o lesu, nove uporabe lesa v grajenem okolju, pozitivnih okoljskih učinkih z uporabo lesa, o trajnostni, novih pristopih k izobraževanju v lesnem sektorju, prihodnosti za inženirske žive materiale ter o socialno-ekonomskih učinkih trajnostnih praks na področju lesa.
Na kongresu je bilo tudi najavljeno, da je dr. Matthew Schwarzkopf, raziskovalec v InnoRenew CoE, postal podpredsednik društva za znanosti o lesu in tehnologiji Society of Wood Science and Technology (SWST): »Počaščen sem, da sem bil izbran za ta položaj. V združenju sodelujem že od študentskih let in zelo cenim, kaj lahko tako združenje ponudi tako mladim kot uveljavljenim raziskovalcem. Veselim se, da bom zdaj lahko služil in vračal nazaj ter tako zagotovil, da bodo lahko tudi drugi še naprej imeli koristi od tega odličnega združenja!«
Organizatorji so pripravili tudi okroglo mizo in pogovor z uredniki knjige Handbook of Wood Science and Technology, izdane pri založbi Springer. Prestavili so knjigo in posebej izpostavili pomen poenotenja izrazoslovja na področju znanosti o lesu, kar je pomembno tudi za nadaljnji razvoj te discipline.
Poleg tega je potekala tudi posebna seja za predstavitve Mednarodne akademije znanosti o lesu (IAWS), pripravljen pa je tudi bogat spremljevalni program, ki vključuje aktivnosti za mlade raziskovalce in mentorje, poslovno srečanje SWST in podelitev nagrad ter slavnostno večerjo.
Kongres je bil pomembna priložnost za izmenjavo znanja in za obogatitev našega razumevanja in uporabe lesa kot ključnega naravnega vira ter za vzpostavljanje novih povezav in spodbujanje inovacij na področju lesarstva in tehnologije lesa. Organizatorji so kongres zaključili z vabilom k udeležbi na naslednjem kongresu, ki bo potekal v ZDA.
četrtek, 4. julij 2024 DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - numerična matematika
Vljudno vas vabimo na nadaljnje izobraževanje in usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki ga bomo izvedli na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).
Izobraževanje z naslovom »DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - numerična matematika« bo potekalo med 24. septembrom in 28. septembrom 2024, v živo na UP FAMNIT in prek aplikacije ZOOM.
Udeleženci bodo na usposabljanju poglobili svoje znanje na področjih modeliranja s krivuljami in ploskvami (3 ure predavanj in 5 ur delavnic v programskem jeziku Blender) ter numeričnega računanja ničel polinomov (3 ure predavanj in 5 ur delavnic v Octavu in GeoGebri). Usposabljanje bo izvedeno v kombinirani obliki, in sicer dva dneva v živo (skupaj 14 ur) in eno predhodno Zoom srečanje (skupaj 2 uri).
Izobraževanje je vredno1 točko.
Prijave za udeležence se zbirajo v sistemu KATIS.
Več o programu si lahko preberete TUKAJ.
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na ana.zalokar@famnit.upr.si.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 4. julij 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Nevene Pivač
Nevena Pivač, študentka doktorskega študijskega programa Matematične znanosti na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Structure and algorithms for graph classes: new results on minimal separators and independent sets, pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.
Zagovor bo potekal v četrtek, 11.7.2024 ob 11. uri v predavalnici Famnit-VP3 in prek IKT orodja Zoom:
https://upr-si.zoom.us/my/fam.vp3?pwd=VGRETEVzeDNCQklBSExLN3g5TDNZdz09
Meeting ID: fam.vp3
Passcode: UPFamnit
Doktorska disertacija bo javnosti na vpogled v knjižnici UP.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 4. julij 2024 Evropska komisija prof. dr. Andreja Brodnika imenovala v strokovno skupino za pripravo usmeritev za poučevanje temeljnih vsebin RIN v EU
Prof. dr. Andrej Brodnik z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije na UP FAMNIT je bil izbran za člana neformalne Strokovne skupine Evropske komisije za razvoj smernic za kakovostno poučevanje računalništva in informatike.
Strokovno skupino sestavlja 25 članov. Člani so:
- Posamezniki, imenovani v osebnem imenu, ki imajo znanje in izkušnje na področjih, navedenih v merilih za izbor, in ki delujejo neodvisno in v javnem interesu. Prof. dr. Brodnik je bil izbran za člana te skupine.
- Posamezniki, imenovani za zastopanje skupnega interesa deležnikov na področju izobraževanja v računalništvu in informatiki. Ti posamezniki ne zastopajo posameznega deležnika, temveč skupno usmeritev politik različnih organizacij deležnikov.
- Organizacije, aktivne na področju izobraževanja v računalništvu in informatiki, vključno s podjetji EdTech, združenji, nevladnimi organizacijami, sindikati, univerzami, raziskovalnimi inštituti, odvetniškimi pisarnami in svetovalnimi podjetji.
Več informacij je dostopnih tukaj.
Iskreno čestitamo prof. Brodniku in želimo strokovni skupini veliko uspeha pri podpori, ki jo bo nudila Evropski komisiji pri izvajanju obstoječe zakonodaje, programov in politik Evropske unije.
sreda, 3. julij 2024 V JUNIJU PRIDOBLJENI NOVI PROJEKTI
Oddelka za matematiko UP IAM in UP Famnit sta bila ponovno uspešna na Javnem razpisu za (so)financiranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in Združenimi državami Amerike v letih 2024 – 2026, ki ga razpisuje Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovativno dejavnost Republike Slovenije (ARIS).
Na UP FAMNIT smo pridobili projekt Nepristranski šah na Youngovih diagramih, ki ga bo vodil dr. Peter Muršič s sodelujočo institucijo Rhodes College.
Projekt se osredotoča na preučevanje nepristranske igre, ki povezuje igro šaha in Youngove diagrame. Nepristranske igre se lahko natančno opiše samo s tem da povemo katere skupne poteze so možne. Namreč, igrata dva igralca, kjer so vse poteze skupne igralcema, in zato ni pomembno kdo začne. Izmenjujejeta se v premikanju, dokler ni več možnih potez. Po konvenciji zadnja poteza prinese zmago. Youngov diagram, je grafična predstava particije števil, le ta je padajoče zaporedje naravnih števil. Diagram zgleda kot šahovnica odgrizena na večih mestih iz spodnjega desnega kota. Glavna linija raziskav je povezana z nadaljevanjem obstoječih raziskav, objavljenih v [Gottlieb2023] in [Gottlieb2024].
Pridobljen je bil še projekt z naslovom Proučevanje 2-Y-homogenih dvodelnih grafov in njihovihpovezav s Terwilligerjevimi algebrami in kombinatoričnimi načrti, ki ga bo vodil dr. Blas Fernandez s sodelujočo institucijo College of Science and Engineering at Seattle University.
Karakterizacija oz. sistematična klasifikacija dvodelnih grafov, ki so (skoraj) 2-Y-homogeni, predstavlja izjemno zahteven izziv. V splošnem se je ta problem pokazal kot izjemno težek in kompleksen, zato se večina raziskav osredotoča na specifične družine grafov, in sicer na dvodelne razdaljnoregularne grafe in razdaljno-biregularne grafe. Pristop projektne skupine temelji na obstoječi literaturi in obravnava izzive v okviru razdaljno-polregularnih grafov. Namen projekta je raziskovanje 2-Y-homogenih lastnosti razdaljno-polregularnih grafov in klasifikacija vseh 2-Y-homogenih razdaljno-biregularnih grafov. Poleg glavnih ciljev ima raziskava potencial za odmevne rezultate, ki bodo segali izven okvirov stroke ter imeli pomemben vpliv tudi na širšo skupnost.
Na UP IAM pa so pridobili projekt z naslovom Izbrane teme o grafih, hipergrafih in Boolovih funkcijah, ki ga bo vodil prof. dr. Martin Milanič s sodelujočo institucijo Rutgers University.
Projekt se osredotoča na dve glavni smeri raziskovanja, ki povezujeta grafe in hipergrafe ter delno tudi Boolove funkcije. Prva linija raziskovanja je povezana z raziskavami 3-uniformnih hipergrafov. Izhodišče je dobro znan odprt problem v zvezi z obstojem 'popolnoma kombinatornega' polinomskega časovnega algoritma za prepoznavanje pragovnih hipergrafov (ali, kar je enakovredno, pragovnih monotonih Boolovih funkcij, podanih s popolno DNO). Druga linija raziskav se ukvarja s konceptom v teoriji grafov, imenovanim klično dualno konformni grafi. Ta koncept je tesno povezan z dualno konformnimi hipergrafi, pojmom, uvedenim v prejšnjem bilateralnem sodelovanju med projektnima skupinama. Na podlagi začetnih rezultatov za razred KDK grafov je cilj v tem delu projekta raziskati nadaljnje strukturne in algoritmične lastnosti KDK grafov ter tovrstne grafe karakterizirati v posebnih primerih.
Prav tako sta bila pridobljena dva projeka HORIZON:
HORIZON Research and innovation action - HORIZON RIA
EMPOWERING CLIMATE-SMART, CIRCULAR, AND ZERO-WASTE USE OF UNDERUTILIZED WOOD FROM THE FOREST AND BUILDING STOCK IN THE CONSTRUCTION SECTOR TO SUPPORT THE NEW EUROPEAN BAUHAUS, PARTNERJI, UP IAM, VODJA NA UP: PROF. DR. ANDREJA KUTNAR za Oddelka za aplikativno naravoslovje.
WoodStock je večplasten projekt, namenjen pospeševanju podnebno pametnih praks lesene gradnje v skladu z novo Novim evropskim Bauhausom (NEB). Primarni poudarek je na kvantificiranju in kartiranju lesnih virov, vključno s premalo izkoriščenimi tokovi z uporabo nove metodologije za izdelke iz posekanega lesa stopnje 3 in dinamičnega modeliranja analize toka materiala za pridobitev vpogleda v potencial izrabe lesa, vplive blaženja podnebja in razpoložljivost virov. To vključuje tudi robustno dinamično življenje. Metodologija Cycle Assessment (LCA) za oceno okolijskih, socialnih in ekonomskih vplivov, povezanih z različnimi tokovi virov in scenarijev. WoodStock bo izkoristil skupno strokovno znanje in izkušnje za razvoj brezodpadnih in krožnih zgradb izkoriščanje moči digitalnih dvojčkov, ocenjevanje vidikov človekovega zdravja in dobrega počutja z dejavnostmi soustvarjanja z množico akterjev, ki sledijo načelom in vrednotam NEB, v 6 živih laboratorijih (LL) v 6 različnih evropskih regijah. Preko sistemske krožnice rešitve za leseno gradnjo brez odpadkov in v skupnosti, usklajevanje novih poslovnih strategij s priporočili politike, namenskih predstavitvenih in izobraževalnih dejavnosti, projekt si prizadeva spodbuditi podnebno pametne in povečane trajnostne uporabe lesa v gradbeništvu.
HORIZON MSCA Cofund
MOMENTUM PREMIUM POSTDOCTORAL FELLOWSHIP PROGRAMME, PRIDRUŽENI PARTNERJI, UP, VODJA NA UP: PROF. DR. ŠTEFKO MIKLAVIČ z Oddelka za matematiko UP FAMNIT.
Naslov predloga je "Momentum Premium Postdoctoral Fellowship Programme", katerega ime izhaja iz vodilnega raziskovalnega programa vodilnega partnerja (Madžarska akademija znanosti, Madžarska), sheme financiranja Momentum (madžarsko "Lendület"), ki se izvaja že 15 let. Program podoktorskih štipendij Momentum Premium (MPPDF) ima ambiciozen cilj privabiti 35 visokokakovostnih podoktorskih štipendistov v raziskovalno uspešne institucije gostiteljice prestižnega programa Momentum, ki ga upravlja sekretariat Madžarske akademije znanosti. Te institucije gostiteljice pokrivajo zelo širok spekter znanstvenih področij in disciplin na vseh treh znanstvenih področjih. S podporo programa MSCA COFUND bo program Momentum (Lendület), ki je na Madžarskem splošno priznana shema za podporo raziskovalne odličnosti, izboljšan s povečanjem svoje mednarodne prepoznavnosti, okrepitvijo svojega evropskega in svetovnega dosega ter izboljšanjem interdisciplinarnega in medsektorskega sodelovanja. V času trajanja programa bosta objavljena dva razpisa, na katerih bo izbranih in podprtih 15/20 izjemnih podoktorskih štipendistov na razpis. Štipendije trajajo največ 36 mesecev, vključno z obdobji napotitve. Štipendisti Momentum PPDF bodo imeli popolno raziskovalno svobodo. Kandidati se lahko v svojih predlogih osredotočijo na eno ali več splošnih raziskovalnih tem, ki jih pokrivajo gostiteljske organizacije projekta Momentum. Dejavnosti in usposabljanja na ravni celotne mreže bodo še dodatno olajšale medcentralno, meddisciplinarno in medsektorsko izmenjavo in sodelovanje. Štipendisti bodo imeli tudi neomejeno prožnost pri izbiri priložnosti za napotitev, ki so na voljo pri uglednih mednarodnih raziskovalnih centrih in industrijskih partnerjih.
ponedeljek, 1. julij 2024 PREDSTAVITE SE NA ŠTARTUP 2024
Po zelo uspešni drugi izvedbi ŠtartUP dogodka, se tudi letos veselimo novega druženja z vami in našimi študenti. Dobrodošlico vsem študentom tako ponovno organiziramo v soboto, 5. oktobra med 10. in 16. uro v Obmorskem parku Žusterna.
Športno-družabni dogodek bo tudi letos odlična priložnost, da svoje delovanje prikažete študentom z različnimi aktivnostmi. Lani so se študentje tako navdušeno preizkusili v različnih novih športnih, kulturnih, umetniških in življenjskih panogah in verjamemo, da bo letos prav tako, saj bomo ponovno obisk pri vseh sodelujočih organizacijah zagotovili z zbiranjem žigov na kartončku aktivnosti.
Študentje bodo tudi letos nato prejeli manjšo pozornost, zato se že v naprej zahvaljujemo vsem, ki bi si želeli v darilne pakete darovati svoje izdelke ali storitve. Tudi letos pričakujemo blizu 500 študentov in mimoidočih, ki se jim želimo za sodelovanje tudi zahvaliti.
Kako lahko sodelujete?
Športna, kulturna in humanitarna društva in druge organizacije, lahko sodelujete z aktivnostjo znotraj zbirnega kartončka, pri čemer bodo študenti in mimoidoči aktivno udeleženi v vašo vadbo oz. predstavitev delovanja. To je najboljši način, da že v tistem trenutku preskusijo vase storitve ter se odločijo za vpis.
Podjetja, večja in manjša, lahko sodelujete v okviru EXPO kotička, kjer boste lahko predstavljali svoje izdelke in storitve, iskali potencialne kadre, se predstavili širši ciljni javnosti in mnogo več.
Vsi ostali, ki sicer na dogodku ne želite ali nimate možnosti aktivno sodelovati s predstavitvijo, pa ste vabljeni, da svoje izdelke in storitve v obliki daril prispevate v nagradni sklad srečelova.
Kaj morate narediti?
Do 16. septembra prijave zbiramo preko spletnega obrazca. Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program. Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (5€ za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.
Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.
Prijavite se sedaj ali stopite v kontakt z nami, da skupaj najdemo najboljšo rešitev za vašo predstavitev. Več na szk@upr.si
ponedeljek, 1. julij 2024 [Razpis podaljšanj do 15. 7. 2024] ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naroslovnih ved
Članica univerze: UP FAMNIT
Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved, pri prof. dr. Eleni Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo.
Pogoji za opravljanje dela:
- Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
- aktivno znanje svetovnega jezika.
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- izkušnje terenskega in laboratorijskega dela,
- računalniška znanja,
- pripravljenost za mentoriranje diplomskih/magistrskih del,
- velika sposobnost samostojnega opravljanja nalog
- sposobnost timskega dela,
- organizacijske sposobnosti,
- komunikativnost in
- praktične spretnosti.
Druga zaželena znanja:
- izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
- izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.
Splošen opis del in nalog:
- sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
- vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
- pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
- izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
- sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
- udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
- opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
- sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Rok za prijavo kandidatov: 15. 7. 2024
Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo na interni razpis na e-naslov razpisi@famnit.upr.si