Študenti - Arhiv
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
torek, 29. oktober 2024 Volitve v Študentski svet UP FAMNIT 2024/25
Objavljen je razpis volitev v Študentski svet UP FAMNIT za študijsko leto 2024/25!
- RAZPIS VOLITEV V ŠTUDENTSKI SVET UP FAMNIT 2024/2025 (razpis)
- Sklep o imenovanju volilne komisije za izvedbo volitev v Študentski svet UP FAMNIT (sklep)
- Kandidatura za Študentski svet UP FAMNIT (obrazec)
Oddaja kandidature
Kandidati lahko oddajo kandidaturo od 30. oktobra do vključno 7. novembra 2024.
Izvedba volitev
DATUM VOLITEV: četrtek, 14. november 2024
KRAJ VOLITEV: Volitve se za vse študente UP FAMNIT, izvedejo na istem volišču, in sicer na sedežu UP FAMNIT (glavni vhod na fakulteto – zraven vhoda v referat), Glagoljaška 8, 6000 Koper.
ČAS ODPRTJA/ZAPRTJA VOLIŠČA: Volitve bodo potekale od 9.00 do 17.00.
Volitve v Študentski svet UP FAMNIT se izvedejo vsako študijsko leto v skladu s Statutom Univerze na Primorskem in Pravilnikom o načinu volitev predstavnikov študentskih svetov članic UP in imenovanju predstavnikov študentov v organe ter komisije in delovna telesa članic UP (čistopis, spremembe: 002-26/20).
Več o delovanju Študentskega sveta UP FAMNIT lahko preberete na tej povezavi.
ponedeljek, 28. oktober 2024 Vabilo: INOVACIJE in pika UP 2024
Univerza na Primorskem, Center za razvoj in prenos znanja, vas vljudno vabi na letni dogodek »INOVACIJE in pika«, ki bo potekal v ponedeljek, 11. 11. 2024, med 9. in 12. uro, v predavalnici INNOlab na Fakulteti za management, Izolska vrata 2, Koper.
Prijave na dogodek so možne na naslednji povezavi do 8. 11. 2024, TUKAJ.
Uradno vabilo s programom najdete TUKAJ.
petek, 25. oktober 2024 Pridi po informacije in se pripravi na svojo nepozabno izkušnjo v tujini: Mednarodni dan na UP FAMNIT | International Day at UP FAMNIT
Ste neodločeni glede svoje izmenjave? Imate pomisleke, vprašanja o administrativnih postopkih, priznavanju študija ali pa iščete praktične nasvete o življenju v tujini?
Študenti in zaposleni, vabljeni, da se nam pridružite na Mednarodnem dnevu na UP FAMNIT, kjer boste pridobili neprecenljive informacije o različnih priložnostih za mobilnost v okviru študijskih in praktičnih izmenjav.
Z nami bodo študenti in zaposleni, ki bodo delili navdihujoče zgodbe, dragocene nasvete in praktične napotke, ki vam lahko pomagajo pri načrtovanju mednarodne izmenjave.
Kdaj in kje? Sreda, 13. november, od 13.30 do 17.00 v avli FAMNIT.
Program in aktivnosti:
13.30–14.00: V uvodnem delu bomo začeli s kratko in jedrnato predstavitvijo študentske mobilnosti v sklopu programov Erasmus in T4EU, kjer boste izvedeli več o različnih možnostih, ki jih ponujajo.
14.00–17.00: Nadaljevali bomo z družabnim sejmom, kjer bodo študenti na posameznih stojnicah odgovarjali na vaša vprašanja o izmenjavah. Pripravljene bodo tudi družabne in ustvarjalne aktivnosti.
Če imate kakršne koli pomisleke, predloge, vprašanja ali vtise z izmenjave, vabljeni, da jih skozi dogodek delite na našem razstavnem prostoru.
Sodelujoči in vsebinski sklop:
- FAMNIT Študentski svet
- ESN Primorska
- GDSC Primorska
- T4EU točka (kaj ponuja in kakšne možnosti prinaša)
- Mednarodno združenje za izmenjavo študentov za pridobitev tehničnih izkušenj (IAESTE)
- MEDNARODNA PISARNA – študenti boste tukaj izvedeli več o seznamu partnerskih institucij in prejeli praktične odgovore na vprašanja, kot je iskanje prenočišč itd. Z veseljem bomo odgovorili tudi na vprašanja zaposlenih, ki razmišljate o izmenjavi.
- ERASMUS priložnosti: Erasmus praksa in Erasmus študijska izmenjava - informacije kaj me čaka pred, med in po izmenjavi (z nami bodo študenti, ki bodo v sproščenem vzdušju delili svoje izkušnje)
Dogodek bo tudi odlična priložnost za navezovanje stikov, izmenjavo mnenj ter proslavljanje bogate kulturne raznolikosti in pomena medkulturnih izkušenj!
***
Are you still uncertain about your exchange? Do you have concerns or questions about administrative procedures, and recognition processes, or maybe you are looking just for practical advice on living abroad?
We invite you to the International Day at UP FAMNIT, where you will gain invaluable information about various opportunities for study and practical mobility exchanges.
Students and staff will join us to share inspiring stories, valuable advice, and practical tips on planning your international exchange.
When and where? On Wednesday, November 13, from 13:30 to 17:00 in the FAMNIT lobby.
Program and Activities:
13:30–14:00: In the introductory part, we will begin with a brief presentation of student mobility within the Erasmus and T4EU programs, where you’ll learn more about the various opportunities they offer.
14:00–17:00: We’ll continue with a social fair, where students will answer your questions. Social and creative activities will also be available.
If you have any concerns, suggestions, questions, or experiences from your exchange, you’re welcome to share them in the exhibition area.
Participants at the FAIR:
- FAMNIT Student Council
- ESN Primorska
- GDSC Primorska
- International Association for the Exchange of Students for Technical Experience (IAESTE)
- T4EU Info Point (learn about its offerings and the opportunities it provides)
- INTERNATIONAL OFFICE – Students can learn more about the list of partner institutions and receive practical info regarding accommodation etc. We will also be happy to answer questions from staff members considering an exchange.
- ERASMUS Opportunities: Erasmus Internships and Erasmus Study Exchange – information on what to expect before, during, and after the exchange (students will join us to share their experiences in an informal environment).
The event will also be a great opportunity for networking, exchanging opinions, and celebrating cultural diversity and the importance of intercultural experiences!
četrtek, 24. oktober 2024 Predstavitev projekta UNIK@TT
Center za razvoj in prenos znanja UP CRPZ organizira predstavitev projekta UNIK@TT v ponedeljek, 25. 11. 2024, ob 14. uri, v predavalnici FAMNIT-MP1.
Predstavljen bo Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ) in projekti, ki jih izvajajo, konzorcijski projekt UNIK@TT, priložnosti medsebojnega sodelovanja med UP FAMNIT in IAM in UP CRPZ pri različnih oblikah prenosov znanja: najave in prijave patentov, svetovanje podjetjem in drugo.
»Konzorcij univerzitetnih pisarn za nadgradnjo kapacitet podpore prenosa znanja (UNIK@TT)« je projekt izbran na javnem razpisu Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije za podporo aktivnosti pisarn za prenos znanja (JR KTO) (Uradni list RS, št. 131/23) in ga sofinancira Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Organizator dogodka v celoti spoštuje evropske predpise o varstvu podatkov (GDPR), v skladu z njimi bodo osebni podatki varno obdelani in shranjeni pri organizatorju in ne bodo razkriti tretjim osebam.
sreda, 23. oktober 2024 Nacionalno tekmovanje v podjetniških idejah mladih - POPRI
Tekmovanje POPRI – POdjetniki PRIhodnosti, že 21 let spodbuja podjetniško miselnost med mladimi, je priložnost za študente, da svoje podjetniške ideje preoblikujejo v učinkovite poslovne modele in se ob tem učijo od izkušenih mentorjev. V preteklih dveh desetletjih je Primorski tehnološki park, ki tekmovanje organizira, povezal več kot 5.000 mladih, ki so predstavili skoraj 2.000 idej.
POPRI ponuja študentom neprecenljive izkušnje za vstop v poslovni svet, možnost gradnje novih mrež in pridobivanja dragocenih veščin. Poleg tega tekmovalce privabljajo tudi atraktivne nagrade, ki vključujejo nagradni sklad v višini 36.000 EUR bruto, mednarodna tekmovanja ter strokovne ekskurzije v tujini. Tekmovanje je dvostopenjsko, vključuje pa tako razvoj poslovnega modela kot tudi osebno predstavitev pred komisijo.
Rok za prijavo na tekmovanje je 14. februar 2025, ko je potrebno oddati poslovni model za lastno podjetniško idejo.
Več o tekmovanju najdete na spletni strani POPRI.
Popri brošura
sreda, 23. oktober 2024 Vabilo: Hekaton – Hack for Climate Action | Koper, 7. in 8. december 2024 // Invitation: Hackathon - Hack for Climate Action
Vabljeni na dvodnevni hekaton "Hack for Climate Action" ki bo potekal 7. in 8. decembra 2024 v Kopru. Na dogodku boste imeli priložnost sodelovati v ekipah in razvijati inovativne rešitve za spopadanje s podnebnimi izzivi. Najboljše ideje bodo vključene v projektne prijave za mednarodne razpise.
Kaj lahko pričakujete?
- Inovacije v podnebnih ukrepih
- Multidisciplinarno sodelovanje
- Priložnost za uresničitev idej
V dvodnevnem intenzivnem programu bodo ekipe po štiri osebe s pomočjo mentorjev razvijale rešitve, ki bi lahko prispevale k izboljšanju podnebnih politik. Najboljše ekipe čakajo nagrade, kot so pripravništvo (plačano) v nevladnih organizacijah, članstvo v Impact Hubu in certifikati. Poleg tega bo zmagovalna rešitev prijavljena na mednarodni razpis za pridobitev sredstev, kar bo omogočilo njeno dejansko izvedbo.
Prijave so odprejo 3. novembra, zato ne zamudite priložnosti, da skupaj s sovrstniki oblikujete rešitve za boljšo in trajnostno prihodnost.
Število mest je omejeno!
Povezava za prijavo: Prijavite se tukaj.
Celotno vabilo na hekaton > TUKAJ
Celotno vabilo na 2. Mednarodni mladinski podnebni vrh > TUKAJ
We invite you to participate in the Hackathon—Hack for Climate Action, a dynamic two-day event happening on 7 and 8 December 2024, in Koper, Slovenia, following the 2nd International Youth Climate Summit (6 and 7 December). This is a unique opportunity to develop innovative solutions that drive climate action. During this intense event, you and your team will collaborate to “hack” practical solutions addressing real-world policy challenges related to climate change.
A hackathon is a time-limited competitive event where participants collaborate in teams (4 people per team) to create solutions for a specific pre-defined problem. In our case, we will focus on climate challenges and seek innovative ways to address them.
The leading teams will be rewarded with prizes such as paid internships in non-governmental organizations, membership in Impact Hub, and certificates. Additionally, the winning solution will be submitted to an international funding call, providing an opportunity for its actual implementation.
Applications open on November 3rd, so don't miss the chance to collaborate with your peers in designing solutions for a better and sustainable future.
Application > HERE
More info about Hackathon: HERE
More info about 2nd International Youth Climate Summit: HERE
ponedeljek, 21. oktober 2024 Vabilo na predavanje: Pogovorimo se o etiki okolja, ohranjanja in zaščite živali | Lecture invitation: Let’s discuss Environmental, Conservation, and Animal Ethics
Vabimo vas, da se nam pridružite na navdihujočem predavanju z naslovom »Obnova naših vrednot do planeta v dobi antropocena: Zakaj moramo danes, bolj kot kadarkoli prej, razpravljati o etiki okolja in zaščiti živali«. Predavanje bo vodila prof. Carolyn Stephens (London School of Hygiene & Tropical Medicine & University College London & Univerza na Primorskem) v hibridnem formatu, z možnostjo udeležbe v živo ali prek Zooma.
- Čas: Torek, 5. november 2024, ob 17.00
- Kraj: UP FAMNIT (Glagoljaška 8, 6000 Koper), predavalnica VP3 (3. nadstropje)
- Zoom povezava: https://upr-si.zoom.us/my/fam.vp3?pwd=VGRETEVzeDNCQklBSExLN3g5TDNZdz09
- PRIJAVITE SE tukaj: https://forms.office.com/e/wA89QGwDPX
O TEMI PREDAVANJA
V letu 2020 je Poročilo o človekovem razvoju UNDP potrdilo koncept antropocena, »v katerem so ljudje dominantna sila, ki oblikuje prihodnost planeta«. Podnebne spremembe, onesnaževanje vseh naravnih okolij, izguba biotske raznovrstnosti in množično izumiranje drugih vrst ogrožajo planet in nas. UNDP poudarja, da »so človeške izbire, zavedne ali nezavedne, oblikovane z vrednotami in institucijami, ki so pripeljale do povezanih planetarnih in družbenih neravnovesij, s katerimi se soočamo«.
To predavanje bo raziskalo globalni okoljski in družbeni kontekst, s poudarkom na potrebi po obnovljenih etičnih razpravah, še posebej za bodoče znanstvenike in oblikovalce politik. Predstavljen bo tudi nov predmet etike okolja na Univerzi na Primorskem, ki bo zaživel leta 2025 pod vodstvom prof. Stephens, s sklepno razpravo s profesorji UP FAMNIT.
O PROF. CAROLYN STEPHENS
Profesorica Carolyn Stephens je okoljska epidemiologinja in strokovnjakinja za etiko, z delovnimi mesti na London School of Hygiene & Tropical Medicine, na University College London, in od leta 2024 na Univerzi na Primorskem. Njene raziskave se osredotočajo na pravičnost, okolje, zdravje, etiko ter človekove in okoljske pravice po vsem svetu. Z več kot 25 leti izkušenj v poučevanju mednarodnega razvoja in etike okolja je veliko delala v državah z nizkimi dohodki, kot so Indija, Liberija, Brazilija in Argentina.
Vodila je številne mednarodne raziskovalne projekte, svetovala agencijam Združenih narodov ter je članica uredniških odborov petih strokovnih revij. Prof. Stephens je bila članica izvršnih odborov globalnih organizacij, kot so Mednarodno združenje za ekologijo in zdravje ter panevropska nevladna organizacija Zdravje in okolje. Prav tako je članica Mednarodnega etičnega svetovalnega odbora programa BEPREP EU.
Med njenimi nagradami so nagrada Kraljeve družbe Velike Britanije za vključevanje javnosti v znanost (Kohn Award) ter Nagrada za akademsko odličnost župana Londona.
We kindly ask you to join us on the thought-provoking talk titled »Renewing our Values Towards the Planet in the Anthropocene Era: Why We Need to Discuss Environmental, Conservation, and Animal Ethics More Than Ever Before«. The lecture will be held by Prof. Carolyn Stephens (London School of Hygiene & Tropical Medicine & University College London & University of primorska) in a hybrid format, with the option to attend either in person or via Zoom.
Time: Tuesday, 5 November 2024, 17:00
Place: UP FAMNIT (Glagoljaška 8, 6000 Koper), lecture room VP3 (3rd floor)
Zoom link: https://upr-si.zoom.us/my/fam.vp3?pwd=VGRETEVzeDNCQklBSExLN3g5TDNZdz09
PLEASE APPLY here: https://forms.office.com/e/wA89QGwDPX
ABOUT THE TOPIC
In 2020, the UNDP Human Development Report confirmed the concept of the Anthropocene, »in which humans are a dominant force shaping the planet’s future«.
Climate change, pollution of all natural environments, biodiversity loss, and mass extinctions of other species challenge the planet, and us. UNDP argues that “Consciously or not, human choices, shaped by values and institutions, have given rise to the interconnected planetary and social imbalances we face”2.
This lecture will examine the global environmental and social context, focusing on the need for renewed ethical discussions, especially for future scientists and policymakers. It will also introduce the University of Primorska's new course on environmental ethics, launching in 2025 under Professor Stephens, with a concluding discussion with UP FAMNIT professors.
ABOUT PROF. CAROLYN STEPHENS
Professor Carolyn Stephens is an environmental epidemiologist and ethics expert, holding positions at the London School of Hygiene & Tropical Medicine, University College London, and since 2024, the University of Primorska. Her research focuses on equity, environment, health, ethics, and human and environmental rights globally. With over 25 years of teaching experience in international development and environmental ethics, she has worked extensively in low-income countries like India, Liberia, Brazil, and Argentina.
She has led numerous international research projects, advised UN agencies, and serves on the editorial boards of five peer-reviewed journals. Prof. Stephens has been on executive boards of global organizations like the International Association of Ecology and Health and the pan-European NGO Health and Environment Alliance. She also sits on the International Ethics Advisory Board of the EU's BEPREP programme.
Her awards include the UK Royal Society Kohn Award for Public Engagement in Science and the Mayor of London's Academic Excellence Award.
ponedeljek, 14. oktober 2024 Priložnost za PhD študente:T4EU tečaji o komuniciranju znanosti | Opportunity for PhD students: T4EU Science Communication Courses
*English below
Tečaji komuniciranja znanosti bodo udeležence opremili z orodji za učinkovito obveščanje javnosti o svojih raziskavah. Med oktobrom 2024 in julijem 2025 bodo potekali v obliki spletnih delavnic, vsak tečaj pa bo vodil drug partner v okviru zavezništva Transform4Europe (T4EU) in se osredotočal na ključne vidike znanstvenega komuniciranja.
Cilj pobude je povečati tako ustvarjanje kot tudi porabo znanstvenih vsebin in jih narediti bolj dostopne svetovnemu občinstvu. Z izboljšanjem komunikacijskih spretnosti lahko akademiki in študenti bolje predstavijo svoje delo javnosti, kar spodbuja boljše razumevanje znanosti po vsem svetu.
Format
Vsaka delavnica bo trajala 3 ure, udeleženci pa bodo na njej spoznali vrsto tehnik, zemljevidov in razlikovanj, s katerimi bodo lahko razmišljali, kritično razpravljali, delili svoje izkušnje, predvsem pa eksperimentirali, izkusili in prakticirali izzive v zvezi z izbranimi tremi temami: Povratne informacije; beleženje in branje za pisanje; umetna inteligenca v znanstvenem pisanju.
Zahteve
- Splošne zahteve: Vsaka delavnica je samostojna. Udeležba na vseh je torej vabilo in ne zahteva.
- Jezikovne zahteve: Ta serija zahteva znanje angleškega jezika.
- Tehnološke zahteve: Računalnik z dobro internetno povezavo za dostop do ZOOM-a, deljenje in komunikacijo z udeleženci.
Prijava
- Rok za prijavo: 21. oktober 2024
- PRIJAVNI OBRAZEC
Koledar
- Session #01 | 23. oktober - sreda, 14:00-17:30*
- Session #02 | 29. oktober - torek, 14.00-17.30
- Seja #03 | 31. oktober - četrtek, 14.00-17.30
Description
The Science Communication Courses will equip participants with the tools to effectively communicate their research to the public. Delivered through online workshops between October 2024 and July 2025, each course will be provided by a different partner within the Transform4Europe (T4EU) alliance, focusing on key aspects of science communication.
The initiative aims to increase both the creation and consumption of scientific content, making it more accessible to global audiences. By improving communication skills, academics and students can better present their work to the public, fostering a greater understanding of science worldwide.
Format
Each workshop will last 3 hours, with participants being exposed to a set of techniques, maps, and distinctions to think about, critically discuss, share their experiences, and, above all, experiment, experience, and practice the challenges concerning the selected three topics: Feedback; Note-taking and Reading for Writing; A.I. in scientific writing.
Requirements
General Requirements:
- Participants must have had experience with scientific writing to participate in this series. Prior training in academic writing and skills is not a requirement.
- Each workshop is autonomous. Participation in all of them is, thus, an invitation, not a requirement.
Language Requirements:
- This series requires proficiency in English.
Technological Requirements:
- A computer with good Internet connection to access Zoom, share and communicate with participants.
Program
Session 1 | Feedbacking me & my writing: the power of clearly communicating what works and what doesn’t work for you
- Introducing: positive, effective, constructive, or regenerative feedback?
- Feedback as a communication tool: How to ask, give, receive, and incorporate feedback effectively
- Feedback as a stylistic tool: macro & micro feedback + feedback guidelines for your writing
- Feedback as an inter-personal tool: declaring my necessities and having explicit agreements with peers, family, and advisors
- Feedback as a community-making tool: How to create and feed accountability on and off-campus
Session 2 | Designing your own home brew system: note taking & reading for writing (and not the other way around!)
- How much do I need to read to start?
- NotebookLM and Zotero: your note savers
- Writing in chuncks and block writing
Session 3 | A.I. & You: effective prompts for ChatGPT, authenticity, and creativity in scientific writing
- LLMs & ChatGPT: plagiarism, (re)creation, resource, or bullshit?
- A.I. for creating an outline, a literature review, and for revising/editing
- How to become a prompt expert
Application
Application Deadline: October 21, 2024
Calendar
- Session #01 | October 23 – Wednesday, 2-5:30pm*
- Session #02 | October 29 – Tuesday, 2-5:30pm
- Session #03 | October 31 – Thursday, 2-5:30pm
petek, 11. oktober 2024 Plac priložnosti, Izobraževalno-karierni festival
To je PLAC, kjer raziskujete svojo prihodnost. PLAC, kjer spoznavate najrazličnejše poklice tako, da se za nekaj ur prelevite v mehanike, kuharje, direktorje, reševalce, raziskovalce, voznike, učitelje, trgovce ipd. Je tudi PLAC, na kateren spoznavate možnosti izobraževanja za izbrani poklic, ki vam jih ponuja slovenski in čezmejni prostor. Je PLAC, s katerim bo odločitev o vaši prihodnosti vsaj nekoliko lažja.
ZAKAJ obiskati Festival?
Ker boste na enem mestu imel na voljo:
- srednje šole iz vse Slovenije in zamejstva
- fakultete in visokošolske zavode iz vse Slovenije
- ljudi, ki vam bodo znali predstaviti program
- ljudi, ki bodo znali odgovoriti na vaša vprašanja in na tista, ki si jih zastavljajo vaši starši
- Ker se boste lažje odločili za nadaljevanje šolanja, tudi če še niste v zaključnem letniku/razredu.
- Ker boste vedeli, kje poiskati informacije, ko se boste spomnili vprašanja, ki ste ga pozabili vprašati.
KDAJ bo potekal festival?
Festival vrata odpira v ČETRTEK, 17. oktobra ob 10. uri. Razstavljavci in organizatorji vas bomo v ARENI BONIFIKA v KOPRU čakali vse do 18. ure.
KAKŠEN bo spremljevalni program?
- 10:30–11:30 Izzivi novih generacij na trgu dela (Vesna Miloševič Zupančič, Strokovna direktorica e-Študentskega servisa)
- 12:00–13:00 Karierna delavnica – od želje do poklica (Iris Skrt, Univerza na Primorskem)
- 14:00–15:00 Praksa v NVO – spoznavanje novih kariernih poti (Kristjan Nemac, PiNA)
- 15:00–16:00 Male skrivnosti velikih študentov (Petra Majcen, Univerza na Primorskem)
- 16:00–17:00 Izzivi karierne poti osebe z ADHD (Teja Kocjančič)
- Vec izvedb na stojnici Center mladih Koper; Delavnica #bojprotiprekarnosti (Darjan Jurinčič, Mladinski delavec, ZKMT Koper)
KDO vse bo razstavljal? PREVERI TUKAJ
petek, 11. oktober 2024 Odprt je razpis za nacionalne štipendije L'ORÉAL – UNESCO »Za ženske v znanosti« 2025
V Sloveniji letos že devetnajsto leto zapored poteka natečaj nacionalnega programa L'Oreal-UNESCO »Za ženske v znanosti«, ki ga organizirata Slovenska nacionalna komisija za UNESCO in L'Oreal Adria s podporo Slovenske znanstvene fundacije.
Namen programa je izboljšati položaj žensk v znanosti s spodbujanjem razprav in finančno podporo. V okviru tega programa bomo v začetku leta 2025 podelili enoletne štipendije v višini 5.000 evrov trem mladim slovenskim raziskovalkam. Štipendije so namenjene mladim znanstvenicam s področja naravoslovnih znanosti, medicine in biotehnike, ki so v zaključni fazi doktorskega študija na slovenskih raziskovalnih institucijah in niso starejše od 35 let.
Na natečaj se lahko do 7. novembra 2024 prijavijo mlade raziskovalke v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine.
Tri prijaviteljice, ki bodo s svojim znanstvenim delom prepričale komisijo, bodo prejele štipendijo v višini 5000 evrov in se pridružile 52 dosedanjim štipendistkam.
Za vprašanja pri izpolnjevanju prijavnice bo letos prijaviteljicam ponovno na voljo tudi informativni pogovor po spletu. Ta bo 5. novembra 2024 od 12. do 14. ure, na Facebook strani L'Oréal - UNESCO Za ženske v znanosti bo dostopna povezava na dogodek.
Dodatne informacije so na voljo na Slovenski nacionalni komisiji za UNESCO, na telefonski številki 01 478 4799 oz. na e-naslovu: barbara.urbanija@gov.si.
Spletna stran dogodka > TUKAJ.
četrtek, 10. oktober 2024 Mladi kreativci, vabljeni na vpis v deseto sezono ŠtudenTeatra
Če imaš vsaj malo gledališke žilice, če te mika, da bi kdaj stal_a na odru, ali pa če te zanima, kaj se skriva za zaveso, je tole tvoja velika priložnost.
- Kaj je ŠtudenTeater in zakaj bo desetka drugačna?
ŠtudenTeater je ultimativni prostor za vse mlade kreativce_ke, ki bi radi vskočili_e v svet gledališča – tudi brez predhodnega znanja!
ŠtudenTeater je program večmesečnih delavnic pod vodstvom strokovnih mentorjev, kjer ekipe študentov pripravijo avtorske predstave krajšega formata (20-45 min). Namenjen je vsem tistim, ki jih zanima raziskovanje gledališča, igre, režije, plesa, lutk, performansa.
Če te mika ustvarjanje in si želiš živahne obštudijske dejavnosti, ti je ŠtudenTeater pisan na kožo.
- Rok prijave: 18. oktober 2024 oz. do zapolnitve mest.
- Kraj izvedbe: Ljubljana, Maribor, Koper, Nova Gorica
- Uvodni vikend delavnic v Ljubljani: 26./27.10.2024
- Termini vaj: oktober 2024 - marec 2025
- Festival: marec 2025
Vse ostale informacije najdete na naslednji povezavi > TUKAJ
Prijave sprejemajo na tej povezavi.
sreda, 9. oktober 2024 Erasmus spletni seminar: Izbrati Erasmus destinacijo, 16. oktober 2024, 15.00 // Erasmus Days Webinar: Choosing your Erasmus destination, 16 October 2024, 15.00
Izbira pravega mesta za vašo Erasmus mobilnost je ena najpomembnejših odločitev, ki jih morate sprejeti, v kolikor se zanimate za Erasmus priložnosti za študentske mobilnosti. Pri tem je potrebno v obzir vzeti različne dejavnike, med njimi Erasmus sofinancijske možnosti, stroške bivanja, jezikovne ovire, življenjske stroške in medinstitucionalna sodelovanja univerz.
Da bi vam pomagali pri teh odločitvah, bo Erasmus Play organiziral spletni seminar v sklopu Erasmus dni, ki bo potekal 16. oktobra 2024 ob 15.00 (CET).
Srečanje bo zajemalo ključne nasvete o iskanju nastanitve v tujini in sprejemanju najboljših odločitev za vašo Erasmus izkušnjo.
Registracija za webinar na YouTubu: [Registriraj se tukaj]
***
As life-changing as an Erasmus experience is, selecting the right city for your exchange is one of the most crucial decisions you’ll make. Ex-Erasmus students will tell you that several factors need to be considered: Erasmus grants, housing expenses, language barriers, cost of living, and university partnerships.
To help you navigate these choices, Erasmus Play is hosting a webinar during the Erasmus Days on October 16, 2024, at 15:00 CET.
The session will cover essential tips for finding accommodation abroad and making the best decisions for your Erasmus journey.
Register to join the webinar on YouTube: [Register here]
torek, 8. oktober 2024 UP se pridružuje Erasmus Days z razstavo in Erasmus+ World Café | UP participates in the Erasmus Days with an exhibition and an Erasmus+ World Café
Univerza na Primorskem se pridružuje mednarodni kampanji Erasmus Days, namenjeni promociji vseh priložnosti, ki jih ponuja program Erasmus+. Dogodek bo otvoril prorektor za internacionalizacijo,prof. dr. Michaël Mrissa , ki bo v ponedeljek, 14. oktobra, ob 10.00 slovesno odprl razstavo v avli Armerije.
Na razstavi boste tako študenti kotpedagoško in strokovno osebje izvedeli:
- zakaj bi sploh šli na mednarodno mobilnost,
- kam in za koliko časa lahko greste na mobilnost,
- kako je s financiranjem mobilnosti,
- kako je s priznavanjem študijskih obveznosti, opravljenih v tujini,
- kaj lahko naredite, če vam znanje tujih jezikov predstavlja izziv, in
- kako poiščete nastanitev v tuji državi.
Po otvoritvi razstave se bo dogajanje preselilo na dvorišče rektorata, kjer bo potekal Erasmus+ World Café. Na prijetno druženje ob kavi so vabljeni tako študenti kot člani pedagoškega in strokovnega osebja, ki so že bili na izmenjavi in želijo deliti svoje izkušnje, zlasti pa ti, ki o izmenjavi šele razmišljajo. To bo odlična priložnost za klepet s študenti UP, Erasmus študenti in predstavniki mednarodnih pisarn vseh članic UP za pridobitev vseh informacij.
The University of Primorska is joining the international Erasmus Days campaign aimed to promote all the opportunities proposed by Erasmus+. The Vice-Rector for Internationalisation, Prof. Dr. Michaël Mrissa, will inaugurate the exhibition in the lobby of theArmeria palace on Monday, 14 October at 10:00.
At the exhibition, students, teaching and support staff will find out:
- why you should participate in an international mobility in the first place,
- where and for how long you can go on a mobility,
- how your mobility is funded,
- how courses taken abroad are recognised,
- what you can do if you are not completely confident about your foreign language skills,
- how to find accommodation abroad.
After the opening, we will move to the rectorate's courtyard, where a world café will take place. Teaching and support staff who have already been on an exchange and would like to share their experience, and especially those who are just considering going on a mobility, are invited to a relaxed get-together over a cup of coffee. This will be a great opportunity to chat with UP students, Erasmus students and staff from the international offices of all UP faculties.
torek, 8. oktober 2024 Best of South-East štipendije 2025/2026 // Best of South-East Scholarships 2025/2026
Best of South East (BOSE) je štipendijski program na pobudo banke Steiermärkische Sparkasse, ki je namenjen študentom iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore in Severne Makedonije, te pokriva celostni program usposabljanja ali izobraževanja v študijskem letu 2025/2026.
Štipendijski program traja 12 mesecev in vključuje študij na Montanuniversität Leoben (MUL):
- Štipendijo v višini 1000 € mesečno za celo leto (sponzorira Steiermärkische Sparkasse)
- dvosemestrski program mobilnosti na Montanuniveristät Leoben (zimski in poletni semester)
- 2-mesečni program pripravništva ali prakse (julij/avgust/september)
Rok prijave 20. december 2024.
- Podrobnejše informacije o postopku prijave so dostopne tu.
Več informacij o štipendijskih programih, pogojih in postopku prijave, so dostopni na spletni strani: https://international.unileoben.ac.at/en/cooperations/best-of-south-east
***
The Best of South East (BOSE) scholarship program, initiated by Steiermärkische Sparkasse bank, is now open for applications for the academic year 2024/2025. This program is designed for students from Slovenia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, and North Macedonia, offering a comprehensive training or education program.
Key Program Details:
- Duration: 12 months
- Location: Montanuniversität Leoben (MUL)
- Scholarship Amount: €1,000 per month for the entire year (sponsored by Steiermärkische Sparkasse)
- Mobility Program: Two-semester program at Montanuniveristät Leoben (winter and summer semester)
- Internship: Independently organized 2-month internship or internship program (July and August)
Application Deadline: December 20, 2024.
- More detailed information about the application process is available here.
Additional information about scholarship programs, eligibility conditions, and the application process can be found on the official website: Best of South East - Montanuniversität Leoben.
petek, 4. oktober 2024 ŠtartUP | POMEMBNO OBVESTILO! | Začetek dogodka premikamo na 12. uro! // ŠtartUP | IMPORTANT NOTICE | The official start of the event has been rescheduled for 12 PM
ŠtartUP je športno & družabni dogodek Univerze na Primorskem, s katerim zakorakamo v novo študijsko leto. Vidimo se prvo soboto v oktobru, 5. oktobra 2024, od 12. ure dalje, v Obmorskem parku Žusterna.
Spoznavni dogodek je namenjen vsem študentom UP, torej tako brucem kot obstoječim študentom vseh stopenj in letnikov. Na dogodku se bruci in brucke povežejo med seboj in spoznajo s starejšimi študenti. Poseben pečat medsebojnega povezovanja je mreženje s strokovnimi in pedagoškimi sodelavci univerze.
Lokacija omogoča neizmerne možnosti poležavanja na soncu zato imejte s sabo kakšno piknik odejo ali kopalno brisačo. Za kosilo je poskrbljeno. Ker podpiramo Zero Waste management spodbujamo, da prinesete s sabo steklenice za vodo ali "bidon" (saj bodo na voljo pitniki Rižanskega vodovoda za hidracijo) in posodo za kosilo.
KAJ LAHKO OD DOGODKA PRIČAKUJETE?
Predstavile se bodo vse fakultete Univerze na Primorskem in njene enote, kjer je možnost obštudijskega vključevanja za študente UP. Na dogodku se bo predstavilo tudi več kot 40 lokalnih organizacij, društev, zavodov, podjetij, ki so pripravili zabavne aktivnosti skozi katere bodo obiskovalcem bližje predstavili svoje delovanje in možnosti vključevanja ter sodelovanja tekom študijskega leta. ŠportUP (uradna rekreacija študentov UP) bo poskrbel za športne aktivnosti - badminton, "štrbunk", zorbing.
Obiskovalci boste lahko na stojnicah zbirali žige na kartončku, ki ga prejmete ob registraciji na dogodku. Zadostno število žigov vam prinese praktično promocijsko darilo.
TRAJNOST
Ker pri organizaciji podpiramo trajnost spodbujamo, da obiskovalci prinesete s sabo:
- steklenice za vodo (flaška/bidon) za hidracijo ter
- posodo za kosilo (v njej si lahko odnesete tudi hrano domov, v kolikor le ta ostane).
PROGRAM
Dogodek bo potekal od 12.00 do 17.00 v Obmorskem parku Žusterna (Koper).
(v primeru slabega vremena se prestavi v Taverno Koper)
- predstavitev vseh fakultet Univerze na Primorskem, centrov in enot, kjer se lahko študenti vključujejo v obštudijske dejavnosti.
- več kot 55 sodelujočih lokalnih organizacij, društev, zavodov in podjetij, ki so pripravili zabavne aktivnosti, s katerimi vam bodo predstavili možnosti vključevanja in sodelovanja med študijem.
- športne aktivnosti v organizaciji ŠportUP-ja (uradne rekreacije za študente UP), ki bo poskrbel za športne aktivnosti, kot so badminton, štrbunk, zorbing in supanje.
- Obiskovalci boste prejeli kartonček za zbiranje žigov na stojnicah – zbrano število žigov vam prinese praktično promocijsko darilo!
SPREMLJEVALNI PROGRAM
-
10:30-11:30; prihod izvajalcev in priprava točk (zemljevid aktivnosti je objavljen spodaj)
-
od 11:30 dalje; registracija, zadnje priprave in pričetek izvajanja aktivnosti
-
12:00; MEDITACIJA Z GONGI (obvezna nepremočljiva podlaga, topla oblačila ter deka ali spalna vreča)
-
13:00; URADNA OTVORITEV in EuropeDirect StandUP nastop
-
14:00; KOSILO
-
od 15:00 dalje; animacijski program
-
17:00; zaključek aktivnosti in pospravljanje prizorišča ter zaslužena pizza
*neuradno druženje se po 16.00 nadaljuje v Canavi House Izola
Jan David Kljenak je standup komik, ki je bolj goreč kot plamen, s katerim se kot gasilec dnevno spopada. Ko ne gasi požarov je večinoma z družino. Zelo rad plava, a ne več kot 4 metre od obale saj se boji, da bi stopil na ježka. Enkrat je stopil na ježka, ni bilo dobro.
Benjamin Kovač Keber komik, ki standup izvaja izključno iz ljubezni do smeha, komedije in življenja. Ukvarja se s kratkimi, zabavnimi šalami in smešnim razčlenjevanjem realnosti.
SODELUJOČI
- Popotniško združenje Slovenije
- Akademsko kulturno-umetniško društvo KOLO Koper
- Gledališče Koper Teatro Capodistria
- Google Developer Group On Campus University of Primorska - GDG On Campus UP
- SLOAM, Agencija za mlade
- Zavod VITAZEN
- MareziJazz / Mladinsko društvo Marezige
- Šah klub koper
- PKD Erin - Šola irskega plesa
- Zveza nogometnih sodnikov Slovenije
- Društvo matematikov, fizikov in astronomov Koper
- ŠKD Capoeira Tradicao Baiana
- Zavod Move and Dance
- Fuego Latino, Keith Kleva
- Kulturno izobraževalno društvo PiNA / EUROPE DIRECT Koper-Capodistria
- Nationalni inštitut za biologijo
- Studo - aplikacija za tvoj študij
- Lokostrelski klub Ankaran
- Ministrstvo za obrambo - Slovenska vojska
- Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte občine Izola (JZP Izola)
- Ljudska univerza Koper
- Naredi nekaj za naravo - NNN
- Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP)
- Mjob študentski servis
- Zveza Sonček so.p.
- Prostovoljska pisarna Koper - Slovenska filantropija
- Party Manijaks
- Barberijan Squad (na dan dogodka bo nudil dobrodelno striženje za Palčico Pomagalčico)
- AED Društvo
- Društvo Movement - Club Movement
- Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Istre
- IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) Koper
- Zavod za soustvarjanje varnejše in vključujoče skupnosti Utopija (Zavod Utopija)
- Klub študentov občine Piran
- Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper (Center mladih Koper)
- McDonald's
- Mladinska Zveza Brez izgovora Slovenija
- International Opportunities at University of Primorska
- InnoRenew CoE
- Alumni UP
- Tutorji UP in Študentski svet UP
- ŠportUP
- ESN Primorska
- Klub študentov občine Koper
- Zavod Modri december, Zavod za spodbujanje zavedanja avtizma in Aspergerjevega sindroma Koper
- ZD Koper - projekt Virus
- Center za krepitev zdravja ZD Koper - Preventiva raka dojke in testisov
- ... in vse fakultete Univerze na Primorskem
PRIJAVA NA DOGODEK
Prehodna prijava za študente Univerze na Primorskem poteka tukaj.
REGISTRACIJA NA DAN DOGODKA
- Na dogodka se vsi prijavljeni oglasite na registracijskem pultu, kjer boste prejeli:
- zapestnico #OdpriUP| #OpenUP (barve zapestnic so ločene po fakultet);
- novovpisani študentje UP majico OpenUP (prejmete jo samo na dogodku ŠtartUP, ob registraciji);
- kartonček za zbiranje žigov
ŠtartUP is a meet & greet event for ALL students of the University of Primorska with which we mark the start of the new academic year. It will occur on 5 October 2024, from 12 pm, in the Žusterna Seaside Park
At the event, first-year students network with each other and get to know senior students. Also university’s administrative and pedagogical staff join the event to network with students which gives the event a special mark.
WHAT CAN YOU EXPECT FROM THE EVENT?
All the University of Primorska faculties and more than 40 local organizations, associations, institutions, and companies will present themselves and their possibilities for extracurricular activities for UP students.
Each booth prepared a fun activity that gets you a stamp on your "StartUP stamp collection card" after you complete it. SportUP (official recreation for students of the UP) will take care of the fun sports activities (badminton, zorbing, "štrbunk", ...).
The location offers endless possibilities for lounging in the sun, so bring a picnic blanket or bath towel. We will take care of lunch. Since we support Zero Waste management, we encourage you to bring your bottles and lunch box.
SUSTAINABILITY
As we support sustainability, we encourage our visitors to bring:
- water bottles (flask/bidon), as there will be drinking fountains from Rižanski vodovod for hydration;
- and a container for lunch/lunch boxes (to take food home if there is any left over).
PROGRAM
The event will take place from 12:00 to 17:00 in Žusterna Seaside Park (Koper).
(in case of bad weather it will be moved to Taverna Koper)
- A presentation of all the faculties of the University of Primorska, centres and units where students can get involved in extra-curricular activities.
- More than 55 participating local organisations, associations, institutions and companies who have prepared fun activities to show you how to get involved and participate while studying.
- Sports activities organised by ŠportUP (the official recreation for UP students), which will provide sports activities such as badminton, "štrbunk", zorbing and paddling.
*unofficial meeting after the ŠtartUP event at Canava House Izola
Jan David Kljenak is a stand-up comedian who is more fiery than the flames he encounters every day as a firefighter. When he's not fighting fires, he's usually with his family. He loves to swim, but not more than 4 meters from the shore for fear of stepping on an urchin. Once he stepped on an urchin and it was not good.
Benjamin Kovač Keber a comedian who does stand-up out of pure love for laughter, comedy and life. He makes short, funny jokes and hilarious dissections of reality.
APPLY NOW
Students of the University of Primorska can apply for the event here.
REGISTRATION ON THE DAY OF THE EVENT
- On the day of the event we met first at the registration desk where you will get:
- wristband #OdpriUP | #OpenUP ((wristband colours are separated by faculties);
- first-year students will get a T-shirt OpenUP (newly enrolled students can get a T-shirt just at the ŠtartUP event)
- stamp collection card
petek, 4. oktober 2024 Raziskava o duševnem zdravju med študenti
Na UP IAM Slovenskem centru za raziskovanje samomora v mesecu oktobru, mesecu duševnega zdravja, pričenjajo z raziskavo o duševnem zdravju med študenti, ki jo izvajajo v okviru projekta »Človek v primežu COVID-19«.
Namen raziskave je preučiti duševno zdravje in njegove dejavnike med študenti v Sloveniji po obdobju epidemije in drugih hitrih ter nenadnih sprememb, ki so sledile epidemiji (npr. draginja, naravne nesreče). Cilj raziskave je pridobiti poglobljen vpogled v duševno zdravje študentov, ki so se v omenjenih obdobjih soočali s številnimi spremembami (npr. prenos študija na daljavo, izguba študentske zaposlitve).
Več informacij o raziskavi se nahaja tukaj.
Sodelovanje v raziskavi je mogoče tukaj.
petek, 4. oktober 2024 Javni razpis za dodelitev štipendij za šolsko in študijsko leto 2024/2025 v občini Piran
Občina Piran obvešča, da bo tudi v šolskem in študijskem letu 2024/2025 podeljevala štipendije dijakom in študentom kot pomoč pri njihovem rednem šolanju oziroma študiju. Štipendije so namenjene za šolanje v Republiki Sloveniji, kandidati pa morajo imeti ob prijavi na javni razpis stalno prebivališče v občini Piran neprekinjeno vsaj 3 leta ter morajo biti državljani Republike Slovenije.
Predmet javnega razpisa je dodelitev 12 štipendij, in sicer:
- A. Štiri štipendije za deficitarne poklice
- B. Štiri štipendije za nadarjene dijake
- C. Štiri štipendije za nadarjene študente dodiplomskega študija
Štipendisti pridobijo pravico do izplačila štipendije od začetka šolskega leta (september 2024) oziroma študijskega leta (oktober 2024), vse do zaključka izobraževalnega programa na stopnji, za katero so uveljavljali in pridobili pravico do štipendije. Dijaki lahko štipendijo pridobijo od vključno drugega letnika dalje.
Javni razpis je objavljen na spletni strani Občine Piran in je odprt od 25. septembra 2024 do vključno 4. novembra 2024.
Povezava na razpis: Javni razpis za dodelitev štipendij za šolsko in študijsko leto 2024/2025 - piran.si
Vse zainteresirane kandidate vabimo, da se prijavijo in izkoristijo priložnost za finančno podporo pri svojem izobraževanju.
petek, 4. oktober 2024 GEN-I Trading challenge
*English below
Priložnost za vse navdušence nad trgovanjem in analitiko
Podjetje GEN-I študente in mlade zaposlene, ki jih zanimata trgovanje in/ali analitika, vabi na GEN-I Trading challenge: gre za edinstveno priložnost, kjer se od strokovnjakov s področja trgovanja in analitike iz prve roke naučite osnovnih principov trgovanja in na lastni koži občutite adrenalin, ki se ob trgovanju sprošča na dnevni bazi. Najboljši udeleženci izziva bodo po končanem programu dobili možnost zaposlitve na področju trgovanja ali analitike oziroma kadrovsko štipendijo ali študentsko delo v GEN-I.
Na Trading challengu boste skozi dnevna predavanja spoznali osnovne principe trgovanja, se naučili postavljati strategije in razmišljati o dogajanju na trgu, nato pa dobili še priložnost za trgovanje z energenti v okolju brez dejanskih finančnih tveganj.
Izziv bo potekal v digitalni obliki v angleškem jeziku.
Prijave so odprte do 15. 10. 2024, število mest pa omejeno.
Več informacij in prijave: https://gen-i.si/o-gen-i/trgovanje/trading-challenge/.
GEN-I invites students and young professionals interested in trading and analytics to participate in the GEN-I Trading Challenge: an opportunity to learn the basic principles of trading from experts in trading and analytics and experience the daily rush of adrenaline that trading brings. The best participants will have the chance to receive a job offer in trading or analytics or be awarded a scholarship or student work opportunity at GEN-I after completing the program.
During the Trading Challenge, you will attend daily lectures to learn the basic principles of trading, develop strategies, and think critically about market trends. You will then have the opportunity to trade energy commodities in a risk-free environment without actual financial stakes. The challenge will take place digitally in English.
Registrations are open until October 15, 2024, and spots are limited.
Info: https://gen-i.si/o-gen-i/trgovanje/trading-challenge/.