Novice - Arhiv
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
ponedeljek, 22. februar 2010 Intervju z doc. dr. Aljažem Uletom v Sobotni prilogi Dela
V zadnji številki Sobotne priloge časnika Delo z dne 20. 2. 2010, si lahko preberete pogovor s predavateljem Famnita doc. dr. Aljažem Uletom.
Celoten pogovor, ki ga je pripravil Lenart J. Kučić, lahko preberete na povezavi, spodaj objavljamo odlomek:
"Le približno tretjina ljudi je zares sebičnih, preostali pa upoštevajo tudi druge"
sreda, 17. februar 2010 Seminar MARA
V ponedeljek, 22.2.2010, bosta ob 16.00 uri v veliki predavalnici (računalništvo) in ob 17.00 uri v predavalnici Pošta Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanji v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in računalništvo UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PINT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.
Predavalnica VP ob 16.00 uri
TITLE: modeFRONTIER Framework for Multi-Disciplinary Multi-Objective Design Optimization
ABSTRACT:
This presentation will highlight the main features of the ESTECO’s flagship product modeFRONTIER, a process integration (PI) and design optimization software used in multi-disciplinary design activities (MDO). The modeFRONTIER framework brings under a common IT environment all components necessary for the integration of the CAD and CAE software commonly used in the R&D departments all over the world.
The application range is quite wide and covers automotive, aerospace, manufacturing, pharmaceutical, civil engineer, logistics, biomedical and electronic sectors. More than 1000 licensed users adopted modeFRONTIER world-wide like BMW, Ferrari, Toyota, Fiat, Embraer, Petrobras, Motorola, Takeda Pharmaceutical, Kawasumi Laboratories, Cannon, Bombardier.
Design of Experiments, Multi-Objective Design Optimization and Data Mining, as used for the daily operations by the most innovative CAD/CAE departments, will be briefly highlighted. A short demo of a multi-objective optimization task will also be presented, stressing possible areas of cooperation between ESTECO and University of Primorska.
PRESENTERS:
Carlos Kavka - Research and Development Group – ESTECO SRL
Enrico Rigoni, Alessandro Turco - Numerical Methods Group – ESTECO SRL
Carlos Kavka works in the Research and Development Group of ESTECO SRL. He holds a PhD in Computer Science from the University of Paris XI (France). He is director of workshops at the International Center for Theoretical Physics (Trieste), has worked at the National Institute of Nuclear Physics (Trieste) and collaborated in research projects at CERN (Geneve).
Enrico Rigoni is the manager of the Numerical Methods Group at ESTECO SRL (Trieste). He completed his M.S. degree at University of Trieste in 2002. His current research interests focus on the field of multi-objective optimization and include designs of experiments and response surfaces methods.
Alessandro Turco is a researcher in Applied Mathematics at ESTECO SRL (Trieste). He completed his PhD in Applied Mathematics at SISSA, Trieste in 2008. His current research interest focus on the field of multi-objective optimization and include designs of experiments and response surfaces methods.
Predavalnica Pošta ob 17.00 uri
Predavatelj: Saša Benedik
Naslov: Uvod v grupne kolobarje
Povzetek:
V študijskem letu 2009/10 bomo v okviru matematičnega dela Seminarja MARA obravnavali vsebino knjige C.P. Milies, S.K. Sehgal, An introduction to group rings, Kluwer Academic Publisher, 2002.
Na tokratnem predavanju bomo obravnavli poglavje 2.4 Finiteness Conditions.
Vabljeni!
petek, 12. februar 2010 Informativni dnevi, 12. in 13. 2.
V petek, 12. 2., in soboto, 13. 2., so potekali Informativni dnevi Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, kjer smo predstavljali študijske programe:
Predstavitev novih programov je obiskalo med 30 in 40 dijakov na posamezni termin (ob 10h in ob 15). Dijaki, ki jih je zanimala Biopsihologija, se med drugim spoznali z metodami iz nevrologije in projektih s področja duševnega zdravja, v katerih bodo lahko sodelovali tudi bodoči študenti, koordinatorji Aplikativne kineziologije pa so v pestrem programu prikazali merjenje sestave telesa, elektromiografijo in dinamometrijo.
Več utrinkov z informativnih dni si lahko ogledate v fotogaleriji (foto: Pavel Fičur).
četrtek, 11. februar 2010 Seminar MARA
V ponedeljek, 15.2.2010, bo ob 16.00 uri v predavalnici Pošta (računalništvo) Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanje v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in računalništvo UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PINT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.
Predavalnica Pošta ob 16.00
Predavatelj: Cene Bavec
Naslov: Raziskovanje kreativnosti in inovativnosti v organizacijah
Povzetek:
Računalništvo je izjemno hitro razvijajoča se veda, ki zahteva od strokovnjakov na teoretični kot aplikativni ravni zelo visoko stopnjo kreativnosti in inovativnosti. Zato je razumevanje vzrokov in okoliščin, ki spodbujajo ali zavirajo inovativnost, eden od pogojev za njihovo uspešno delo.
Predstavitev je razdeljena v tri dele. V prvem delu bodo predstavljene nekatere raziskovalne metodologije (West, Ekvall), s katerimi se ugotavlja kreativnost in inovativnost timov in organizacij na vseh ravneh, vključno z nacionalno ravnijo. V osrednjem delu bodo prikazani rezultati konkretne raziskave o kreativni klimi v državah članicah Evropske unije. Iz teh rezultatov je razvidno, zakaj so določena okolja bolj kreativna (npr. skandinavske države) od drugih (npr. vzhodnoevropske države). Rezultati so pomembni tudi zato, ker jih lahko preslikamo na raven posamezne organizacije ali podjetja. Zanimiva je tudi sama metodologija raziskovanja. Predstavitev bomo končali s kratkim razmislekom o morebitni posebnostih spodbujanja kreativnosti in inovativnosti v skupinah računalniških strokovnjakov.
Vabljeni!
četrtek, 11. februar 2010 Dekan UP Famnit na TV Koper o Biopsihologiji
V oddaji Primorska kronika na TV Koper je dekan UP FAMNIT prof. dr. Dragan Maručič v sredo, 10. 2., predstavil študijski program Biopsihologija.
Med drugim je povedal, da program, ki je nastal na podlagi dela psihiatra in psihologa dr. Andreja Marušiča, poleg železnega repertoarja iz psihologije vsebuje veliko elementov iz naravoslovja. Med slednjimi je za klasično psihologijo tudi precej novih, ki slonijo na modernih tehnologijah, predvsem računalništvu in nekaterih že dlje časa priznanih matematičnih metodah, kot je teorija iger.
Celoten posnetek pogovora na povezavi (od 11. minute dalje).
Vabljeni k ogledu!
petek, 5. februar 2010 Vodnik po študijskih programih UP tudi na spletu
Publikacija Univerze na Primorskem Vodnik po študijskih programih za leto 2010/2011 – Odprta obzorja je zdaj dostopna tudi v PDF obliki na spletni strani univerze - na povezavi.
Publikacija podrobneje predstavlja študijske programe članic in podaja tudi druge informacije, ki jih dijaki in njihovi starši iščejo pred vpisom.
petek, 5. februar 2010 Utrinki s sejma izobraževanja Informativa
V Famnitovi fotogaleriji objavljamo utrip z največjega sejma izobraževanja Informativa v Ljubljani, kjer se je pretekli konec tedna v okviru Univerze na Primorskem uspešno predstavil tudi Famnit.
Dijakom so informacije o študiju podajale neutrudne študentke in študent Sandra Hasić, Klementina Plut, Olga Kaljada, Aleksander Tosić, Danijela Domažet in diplomantka Katja Kalan. V petek so študij Biodivezitete in Sredozemskega kmetijstva predstavljali mag. Živa Fišer Pečnikar, dr. Irma Vuk Tomažič in asist. Matjaž Hladnik, v soboto pa je obiskovalcem največjo prevaro na finančnih trgih, Ponzijevo shemo, predstavil mag. Rado Pezdir. Dijakom in staršem sta bili na voljo tudi predstavnici referata oz. Službe za izobraževanje Nataša Vraneš in Tamara Puzić.
Foto: Aleksander Ježovnik in Olga Kaljada
sreda, 3. februar 2010 Dekan UP FAMNIT na TV Slovenija o študiju naravoslovja
Dekan Famnit prof. dr. Dragan Marušič je v prispevku za Televizijo Slovenija na sejmu Informativa podal izjavo o prihodnosti študija naravoslovja:
"Mladi ljudje, ki gledajo televizijo, vidijo lepo oblečene pravnike, ekonomiste in družboslovce z aktovkami, ki tudi sicer vodijo to državo, in je seveda potrebnega veliko več časa za to, da ugotovijo, da je tudi v naravoslovju prihodnost," je povedal prof. dr. Marušič.
Celoten prispevek TV Slovenija si lahko ogledate na povezavi.