Novice - Arhiv
2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
petek, 29. december 2023 Klub Googlovih razvijalcev Univerze na Primorskem je v preteklem tednu privabil navdušence jezikovnih modelov (LLM)
Klub Googlovih razvijalcev Univerze na Primorskem (GDSC Primorska) je v preteklem tednu gostil delavnico DataFlow, ki je privabila vse navdušence jezikovnih modelov (LLM) in je potekala od 18. do 21. decembra 2023, na različih lokacijah.
V uvodu so v Tramontani (UP FHŠ) organizatorji predstavili štiridnevno dogajanje, ki je pritegnilo vse ljubitelje jezikovnih modelov (LLM). Predstavil se je tudi Robert Dovžan, vodja ekipe za podatkovno znanost v podjetju Outbrain (sponzor dogodka), ki je udeležencem predstavil oddelek, v katerem deluje, in razpravljal o možnostih sodelovanja s podjetjem v obliki poletnih šol in pripravništev. Na dogodek je iz Francije prispel tudi Clément Delteil, podatkovni znanstvenik in bivši Erasmus študent na UP FAMNIT, ki je kot vabljeni govornik dogodka mladim entuziastom predstavil svoje pomembne projekte in strokovno delo, nato pa vodil še svojo delavnico.
Skozi uvodni dan so udeleženci sodelovali z govorci in razpravljali o temah ML&AI z uporabo platforme Slido, ki je bila predstavljena na začetku. Naslednji dan pa so pričeli z aktivnim delom pri razvoju samostojnega projekta, ki so ga nato ob zaključku, 21. decembra, tudi predstavili.
Organizatorji so ekipam omogočili neposreden dostop do svojih vzorčnih poročil na spletni platformi Medium, posamezna ekipa z dostopom do platforme pa je na voljo na spodnjih povezavah:
- Marija Rakic, Bogdan Sinik and Pavel Jolakoski, ‘Crafting Lyrics with LSTM’ > TUKAJ
- Yllke Yashari and Dmytro Tupkalenko, ‘Predicting next term in an integer sequence’ > TUKAJ
- Emilija Trajkovska and Ilija Petrov, ‘Fine tuning LLM to generate song lyrics’ Elsa Morina, Nikola Murgoski and Miha Rupar, ‘Fine tuning LLM for machine translation’ > TUKAJ
- Vasilije Bozaric and Marko Veskovic, ‘Image generation by merging stable diffusion models’ > TUKAJ
- Hana Amiri and Sasa Krajnovic, ‘Mechanisms of action’ > TUKAJ
- Zhivko Stoimchev and Anastasija Temova, ‘Image Generation with DCGAN’ > TUKAJ
- Marija Cetkovic and Elena Zdravkoska, ‘Image Generation with DCGAN’ > TUKAJ
- Andrej Natev, ‘Predicting Hit Songs’ > TUKAJ
Ob koncu dogodka so Clément Delteil, asist. Jordan Aiko Deja in Martin Jakomin (vodja podjetja Outbrain) z vsako skupino ponudili svoje poglede in predloge ter spodbudili udeležence k nadaljnjemu raziskovanju tega področja. Udeleženci pa so prejeli tudi nagrade in potrdila o udeležbi.
»Rad bi se zahvalil vsem, ki ste prispevali k uspehu našega nedavnega štiridnevnega dogodka o strojnem učenju. To je bilo neverjetno potovanje, in hvaležen sem za podporo vsakega udeleženca ter vseh, ki so pomagali pri organizaciji. Prav tako sem izjemno ponosen na vse udeležence, ki so se v treh intenzivnih dneh mreženja, delavnic in predstavitev projektov podali v nove izzive. Obroki in nagrade, ki so jih prejeli, so le drobna pozornost v primerjavi s pomembnimi prispevki naših prizadevnih študentov. V letu 2024 načrtujemo zanimive dogodke, saj si prizadevamo za rast in več priložnosti v okviru univerze. Nismo le skupnost, ampak smo tu za naše študente, ki se lahko obrnejo na pomoč pri različnih projektih ali akademskih vprašanjih,« je povzel Ivan Cvijetić, vodja GDSC Primorska.
Kot pravi vodja kluba, Ivan Cvijetić, organizacija takšnega dogodka, še posebej prvič, ni bila majhen zalogaj, zato je vsak prispevek posameznika pripomogel k uspešni izvedbi.
Organizatorji se posebej zahvaljujejo izr. prof. Branku Kavšku in asist. Domnu Vaketu, ki sta podprla dogodek, sponzorju Outbrain ter Clémentu Delteilu, ki je prišel iz Francije, da je vodil delavnice in usmerjal študente. Zahvala gre tudi asist. Arsenu Mateju Golubovikju, ki je pripravil poučno delavnico o nevronskih omrežjih ter Neveni Stojnić in Jordanu Aiku Deji za podporo pri vodenju, ter Damjanu Muhiču za kratek video prispevek dogajanja.
petek, 22. december 2023 DELAVNICA: KOMBINATORIKA IN VERJETNOST V PRAKSI
Delavnica: Kombinatorika in verjetnost v praksi
Kdaj? V četrtek, 4. 1. 2024, 13.00–14.30
Kje? ZOOM
Prijava: do 2. 1. 2024 prek e-obrazca TUKAJ
V okviru projekta Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP) vas prijazno vabimo na delavnico "Kombinatorika in verjetnost v praksi", ki jo bo vodila prof. dr. Ajda Fošner. Na delavnici bomo podrobno spoznali osnovna pravila preštevanja, urejene in neurejene izbire, permutacije, variacije ter kombinacije. Prav tako bodo obravnavani izrazi, kot so poskus, dogodek in algebra dogodkov, skupaj s pogojno verjetnostjo in drugimi sorodnimi koncepti. Osrednji poudarek bo na predstavitvi formule popolne verjetnosti in Bayesovega obrazca, poleg tega pa tudi na obravnavi zaporedij neodvisnih poskusov.
Po zaključku delavnice bodo udeleženci sposobni praktične uporabe osnovnih načel kombinatorike in verjetnosti v statističnih analizah ter na različnih področjih, kot so računalništvo, kemija, biologija, optimizacija in druga področja. Vabljeni, da se nam pridružite in pridobite koristna znanja ter veščine za učinkovito uporabo teh konceptov v različnih disciplinah.
VABILO NA DELAVNICO
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.
četrtek, 21. december 2023 Vesele praznike in uspeha ter zdravja polno leto 2024!
četrtek, 21. december 2023 Študentka UP FAMNIT na evropskem prvenstvu v sedeči odbojki skupaj s svojo ekipo osvojila odlično drugo mesto
Tija Vrhovnik, študentka 2. letnika magistrskega študija Psihologije na UP FAMNIT je oktobra letos skupaj s svojo ekipo v italijanskem kraju Caorle osvojila odlično drugo mesto na evropskem prvenstvu članic odbojke sede.
V ponedeljek, 19. decembra, so se v Cankarjevem domu že tradicionalno ob koncu leta zbrali najboljši slovenski športniki in športnice na prireditvi Športnik leta 2023. Društvo športnih novinarjev in Olimpijski komite Slovenije sta podelila nagrade posameznikom in ekipam, ki so najbolj zaznamovali iztekajoče se leto na področju športa.
Podelili so nagrado za naj športnika invalida, ki pa je tokrat prvič pripadla ekipnemu športu. Pred polno Gallusovo dvorano so nagrado prejele naše odbojkarice sede, za kar jim iskreno čestitamo!
Vir: http://www.odbojkasede.com/
četrtek, 21. december 2023 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študenta Alberta Kravosa
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Unlocking the Potential of Olive Leaves Agricultural Residue as a Resource for Biorefineries študenta doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja Alberta Kravosa.
Predstavitev bo potekala v četrtek, 4. 1. 2024 ob 17.00 na InnoRenew CoE, Livade 6a, 6310 Izola, soba Juniperus. Predstavitev bo na voljo tudi preko TEAMS povezave, do katere dostopate tukaj.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 21. december 2023 Novo pridobljeni raziskovalni projekti na UP FAMNIT
Na UP FAMNIT smo pridobili dva nova projekta znotraj INTERREG programa Slovenija-Hrvaška 2021-2027.
»TransPlant: Integralna čezmejna zaščita Natura 2000 rastlinskih vrst in rastišč / TransPlant: Integral cross-border protection of Natura 2000 plant species and habitats«, partner, UP FAMNIT (vodilni partner: Prirodoslovni muzej Rijeka, Hrvaška), vodja na UP: dr. Peter Glasnović
Projekt transPlant - Integralna čezmejna zaščita Natura 2000 rastlinskih vrst je usmerjen v pripravo varstvenih smernic in ukrepov za tri Natura 2000 rastlinske vrste: dinarska smiljka, Scopolijev repnjak in raznolistna mačina. Te vrste uspevajo na čezmejnem območju med Slovenijo in Hrvaško, za njihovo dolgoročno ohranjanje pa je potrebo zagotoviti skupne varstvene strategije. Na osnovi aktivnih varstvenih ukrepov, ki bodo izvedeni in-situ ter ex-situ, in ki temeljijo na poznavanju razširjenosti vrst ter razumevanju vpliva podnebnih sprememb v prihodnosti, bomo pripravili dolgoročno strategijo za njihovo varstvo. Pri tem se bomo osredotočili na poznavanje biologije, populacijske genetike in reprodukcijskega stanja populacij. Strategijo bomo razvili v sodelovanju z deležniki, uporabniki prostora in z zainteresirano javnostjo. Projekt, ki ga bo vodil Prirodoslovni muzej Reka je bil pripravljen v sodelovanju osmih partnerjev iz Slovenije (Regijski park Škocjanske jame, Univerza na Primorskem, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti) ter Hrvaške (Prirodoslovni Muzej Reka - vodilni partner, Istrska Županija, Občina Matulji, Nacionalni park Risnjak).
»FoRESisT Ohranjanje in vrednotenje gozdnih in kmetijskih ekosistemov v čezmejnem območju«, partner, UP FAMNIT, vodja na UP: dr. Matjaž Hladnik
Projekt FoRESisT naslavlja predvsem problematiko ohranjanja gozdnih in kmetijskih habitatov oziroma kmetijsko-gozdarskih habitatov (agrogozdarstvo) ter možnosti za krepitev biotske raznovrstnosti. Namen projekta je povečati odpornost habitatov na številne negativne vplive, kot so požari, suše, pojavljanje invazivnih tujerodnih vrst, bolezni, antropogeni in drugi dejavniki ter zagotoviti trajnostno gospodarjenje. Aktivnosti projekta FoRESisT bodo potekale v treh sklopih: 1) Analiza stanja in določitev ukrepov za ohranjanje habitatov; 2) Izvedba pilotnih ukrepov za izboljšanje stanja in okrepitev odpornosti izbranih habitatov (npr. ohranjanje kostanjevih gozdov, gozdov puhastega hrasta, vzpostavitev kmetijskih in gozdnih ekosistemov, značilnih za kraško krajino), kar bo temeljilo na skupnih čezmejnih smernicah ter 3) Izobraževalne dejavnosti za ozaveščanje javnosti o pomenu ohranjanja raznovrstnih habitatov. Glavni učinki in rezultati projekta bodo vključevali razvoj skupne čezmejne strategije za ohranjanje gozdnih in kmetijskih ekosistemov, vzpostavitev čezmejne mreže strokovnjakov s področja kmetijstva in gozdarstva, pilotne ukrepe za zaščito ekosistemov ter organizacijo javnih čezmejnih dogodkov, kar bo vodilo v izboljšanje sodelovanja različnih deležnikov ter v učinkovitejše upravljanje z območji Natura 2000 na čezmejnem območju.
BIODIVMON
BIG_PICTURE, Razvoj orodij za upravljanje podatkov in analitičnih orodij za vključevanje in spodbujanje pobud za prestrezanje znanstvenih kamer za državljane po vsej Evropi, partnerji, UP Famnit, vodja na UP: dr. Elena Bužan
Projekt si prizadeva k reševanju težav pri obdelavi podatkov iz fotopasti z namenom povečanja razpoložljivost informacijsko bogatih podatkov, ki so že bili zbrani po Evropi v zadnjih 10-15 letih. S sodelovanjem z vodilnimi raziskovalci, skupinami ljubiteljskih znanstvenikov in deležniki, vključenimi v zbiranje podatkov s pomočjo fotopasti, si prizadevamo identificirati in nato premagati pravne, institucionalne, socialne, tehnične in praktične ovire za obdelavo, označevanje, organiziranje, deljenje in analizo ogromnih količin podatkov, ki se vsakodnevno zbirajo s pomočjo fotopasti po vsej Evropi.
torek, 19. december 2023 UP FAMNIT del mednarodnega kongresa »Šport skozi oči psihologije«
Med 14. in 15. decembrom 2023 je pod pokroviteljstvom Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez (OKS-ZŠZ) v Kristalni palači (BTC Ljubljana) potekal mednarodni kongres z naslovom »Šport skozi oči psihologije«.
Na kongresu so predavali izkušeni tuji in domači strokovnjaki s področja športne psihologije, rdeča nit celotnega seminarja pa so bili različni psihološki vidiki v športu. V dvodnevnem programu, so se predavatelji osredotočili predvsem na ustvarjanje varnega okolja za športnike, vidike duševnega zdravja in vlogo psihologije med mladimi športniki in športnicami.
Program je bil razdeljen v dva dela, in sicer v Delavnice za psihologe, ki je bil namenjen psihologom in Kongresnim delom, ki je bil namenjen trenerjem, pedagogom, športnikom in ostalim delavcem v športu.
V sklopu kongresa je svojo delavnico z naslovom »Vaje čuječnosti« skupaj s Tino Jeromen vodila doc. dr. Maja Smrdu z Oddelka za psihologijo na UP FAMNIT, sicer tudi članica Organizacijskega odbora kongresa. V zadnjem delu kongresa, pa je doc. dr. Maja Smrdu izvedla predavanje z naslovom »Zlorabe v slovenskem športu«.
V organizacijo in izvedbo dogodka so bili vključeni Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Sekcija za psihologijo športa Društva psihologov Slovenije in Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani.
V istem tednu, 13. 12. 2023, so Fakulteto za vede o zdravju (UP FVZ) obiskali vidni predstavniki športnih organizacij, in sicer g. Gregor Rankel, podsekretar na Direktoratu za šport, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, g. Peter Lević, vršilec dolžnosti glavnega inšpektorja na Inšpektoratu Republike Slovenije za šport in dr. Uroš Mohorič, direktor sektorja za šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije - Združenju športnih zvez.
Dogodek je bil namenjen posredovanju znanja o formalni ureditvi športa v RS, predstavitev nalog ter usmeritev posameznih institucij s področja športa, predvsem pa omogočiti študentom poglobljeno razpravo s predstavniki omenjenih organizacij.
Predstavnika organizatorjev sta bila doc. dr. Maja Smrdu, UP FAMNIT, nosilka predmeta Športna psihologija ter doc. dr. Matej Plevnik, UP FVZ, prodekan za kakovost za področje kineziologije.
torek, 19. december 2023 Še ena nagrada za Đorđa Mitrovića, tokrat na področju kombinatorike
Đorđe Mitrović, alumni UP FAMNIT, je prejel nagrado CMSA Penfold Street Student Prize za najboljše študentsko predavanje na 45. avstralski konferenci o kombinatoriki.
CMSA (Combinatorial Mathematics Society of Australasia) s to študentsko nagrado, ki je dobila ime po Anni Penfold Street, prvi predsednici CMSA, spodbuja študente k udeležbi na avtralazijskih konferencah kombinatorike in pripravi dobrih predstavitev za študentska predavanja.
Prispevki se ocenjujejo na podlagi več kriterijev: motivacija in postavitev splošnega konteksta, uporabljene metode za predstavitev gradiva, organizacija in struktura predavanja, izvirnost vsebine predavanja in odnos z občinstvom.
Za najboljše predavanje nagrajenec prejme 500 ameriških dolarjev.
Avstralska konferenca o kombinatoriki (ACC), v sklopu katere se od leta 2001 podeljuje nagrada CMSA Penfold Street Student Prize, je letna konferenca CMSA, ki pokriva vsa področja kombinatorike v matematiki in računalništvu. Letos je potekala že 45. izvedba.
Našemu alumniju ponovno iskreno čestitamo in mu želimo veliko uspehov tudi v prihodnje!
Đorđe Mitrović (na sredini) in predhodni dobitniki nagrade
petek, 15. december 2023 Novo pridobljeni prilagojeni raziskovalni projekti ARIS
Oddelek za matematiko UP IAM in Oddelek za informacijske znanosti in tehnologije UP Famnit sta bila ponovno uspešna na javnem razpisu za (so)financiranje prilagojenih raziskovalnih projektov v okviru komplementarne sheme za prijave na razpise Evropskega raziskovalnega sveta (ERC), ki ga razpisuje Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovativno dejavnost Republike Slovenije (ARIS).
Na UP Famnit smo uspešno pridobili projekt z naslovom Določanje uporabniške izkušnje z računalniškim psihološkim modeliranjem, financiran za obdobje 3 let, ki ga bo vodil dr. Marko Tkalčič z Oddelka informacijske znanosti in tehnologije.
Življenje v 21. stoletju ponuja vse natančnejše priporočilne algoritme, ki temeljijo na novih pristopih globokega učenja, ki iz preteklega vedenjauporabnika pridobivajo informacije, specifične za uporabnika. Vendar ti sistemi še vedno nimajo razložljive utemeljitve, zakaj je določen izdelek (npr. film ali glasbena skladba) primeren za uporabnika, in, kar je še pomembneje, ne pojasnijo v celoti vpliva porabe izdelka na uporabnika. PsyCom bo ustvaril paradigmatski premik od trenutnega vedenjskega pristopa z vzpostavitvijo novega računalniškega okvira, ki bo vseboval modele izkušenj,uporabnikov in predmetov, nabore podatkov, instrumente za anotacije, etične smernice, nabore podatkov in ocenjevalne metrike. Viri podatkov za funkcije bodo digitalne sledi uporabnikov in medijske vsebine. Na koncu bomo pristope potrdili s primeri uporabe.
Na UP IAM so uspešno pridobili projekt z naslovom Nekatere uporabe t-točkovnega štetja v algebraični in kombinatorični teoriji grafov z vidika asociacijskih shem, financiran za obdobje 2 let, ki ga bo vodil dr. Safet Penjić z Oddelka za matematiko.
Obstaja več vrst končnih, neusmerjenih, povezanih grafov, ki imajo vrsto kombinatorno simetričnost, ki jo je mogoče analizirati s kombinatoričnimi ali algebrskimi metodami (algebrske metode, kot so linearna algebra, geometrija, meje linearnega programiranja, posebne funkcije, ortogonalnipolinomi, teorija predstavitev in itd.). V tem projektu gradimo in nadaljujemo s preučevanjem $t$-točkovnega števnika, znanstvenega dela, ki smo ga začeli v prispevku ``Enoten pogled na neenakosti za razdaljno-regularne grafe (del I)', J. Combin. Teorija Ser. B 154 (2022) avtorjev Arnolda Neumaierja in Safeta Penjića. S tem projektom naš pristop s štetjem $t$-točk ne bo zgolj kombinatoričen: za algebraični pristop je dovolj, da vsakoštevilo na robu zamenjamo z matriko in da dobimo algebraični pristop pri štetju $t$-točk in z njim znotraj sheme povezovanja.
četrtek, 14. december 2023 'Recimo NE Izgorelosti': delavnica za učinkovito postavljanje meja sebi in drugim
Študenti programa Biopsihologija na UP FAMNIT pripravljajo delavnico "Recimo NE izgorelosti," namenjeno profesorjem in asistentom Univerze na Primorskem. Delavnica se bo osredotočila na veščine postavljanja meja sebi in drugim z namenom zmanjšanja pojavnosti izgorelosti.
***
Delavnica bo potekala v prostorih FAMNIT-a, trajala pa bo okvirno 90 minut.
Povezava za prijavo, kjer izberete termine, ki bi se jih lahko udeležili v prihodnjih 2 tednih, je dostopna na naslednji povezavi: https://www.1ka.si/a/97327a92
Za več informacij pišite na: recimoneizgorelosti@gmail.com
Izgorelost med profesorji in asistenti na UP - vabilo k izpolnjevanju ankete za pilotno študijo
Študentke 3. letnika biopsihologije, Anuška Dinić Nemanič, Lana Gorinjac, Gabriela Laznik Zalaznik, Nika Maznik in Tara Šfiligoj, v sklopu vaj pri predmetu Javno duševno zdravje izvajajo pilotno študijo na temo dejavnikov izgorelosti, s katero želijo spoznati, kateri dejavniki nastanka izgorelosti so najbolj prisotni med profesorji in asistenti na Univerzi na Primorskem.
Vabljeni k reševanju ankete: https://www.1ka.si/a/afc3ac8d
četrtek, 14. december 2023 Famnitovi študenti preizkusili svoje znanje programiranja na srednjeevropskem tekmovanju - CERC
Med 9. in 10. decembrom so se v Ljubljani združili najboljši programerji med študenti v Srednji Evropi ter se pomerili na srednjeevropskem tekmovanju Central European Regional Contest (CERC), ki je del največjega in najbolj prestižnega univerzitetnega tekmovanja v računalništvu in informatiki na svetu, International Collegiate Programming Contest (ICPC).
Univerzo na Primorskem so zastopali: Vasilije Božarić (študent 2. letnika programa Matematika), Miloš Jevtović (absolvent programa Matematika) in Jovan Pavlović (študent magistrskega programa Podatkovna znanost). K izvedbi tekmovanja pa sta prispevala tudi dr. Andrej Brodnik (vodja tekmovanja) in dr. Nino Bašić z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT.
Tekmovanje, na katerem je sodelovalo približno 60 ekip z najboljših univerz v regiji, je organizirala Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) v sodelovanju z društvom ACM Slovenija (Association for Computing Machinery).
Tekmovalcem iskreno čestitamo!
sreda, 13. december 2023 Tudi letos bomo stopili skupaj in pomagali družinam - Caprisova akcija Hladilnik dobrega srca
Sodelovanje UP in Radia Capris uspešno poteka že vrsto let, z njimi je UP posebno povezana na dogodkih za študente (kot so Orientation days ali ŠtartUP), akcija, ki jo izvajajo v decembru, pa povezuje širšo skupnost, zato se je UP tako lani kot letos odzvala vabilu k sodelovanju v akciji. Radio Capris namreč tradicionalno organizira decembrsko dobrodelno akcijo Hladilnik toplega srca, s katero pomagajo družinam v stiski iz obalno-kraške regije.
V lanskem letu so tudi z naši pomočjo zbrali 8,5 ton različnih dobrin in 64.167 evrov sredstev.
Količina zbranih dobrin ni pomembna – vsaka darovana dobrina je zlata vredna.
Zbira se naslednje (nepokvarljive) dobrine:
- prehrambene izdelke z daljšim rokom trajanja: (testenine, riž, olje, sladkor, žitarice za zajtrk ipd.,
- priboljške za praznične dni (čokolade, panetoni, piškoti, marmelada, čokoladni namaz),
- izdelke za osebno nego in higieno (šampone, gele za tuširanje, zobno pasto, zobne ščetke, milo) in
- čistila.
Rabljenih igrač in oblačil ne sprejemajo.
Škatli za zbiranje dobrin sta nameščeni v Avli Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), kjer jima družbo dela praznično okrašena smrekica.
Hvala, da znamo stopiti skUPaj. Želimo vam razposajeno obarvane decembrske dni!
sreda, 13. december 2023 V novo leto vstopamo z novim Študentskim svetom
Na konstitutivni seji, ki je potekala 12. decembra 2023, je bila za predsednico Študentskega sveta UP FAMNIT izvoljena Gabriela Laznik Zalaznik, študentka Biopsihologije. Za podpredsednika je bil izvoljen Pavel Jolakoski, študent Računalništva in informatike, za tajnico pa Yelyzaveta Karazhova, študentka Biopsihologije. Poleg predsednice ŠS UP FAMNIT bo študente zastopala tudi Teodora Ilić, študentka Matematike v ekonomiji in financah, ki bo tudi predstavnica študentov UP FAMNIT v Senatu UP.
Volitve so bile izvedene v skladu s Statutom UP, Pravilnikom o načinu volitev predstavnikov študentskih svetov članic Univerze na Primorskem in imenovanju predstavnikov študentov v organe ter komisije in delovna telesa članic UP in Pravili UP FAMNIT.
Študentskemu svetu UP FAMNIT želimo uspešno delo!
torek, 12. december 2023 Vabljeni k ogledu 2. posnetka Famnitovih bioloških večerov 2023/24
Drugo predavanje letošnjega cikla Famnitovih bioloških večerov z naslovom “Circularity of biobased, biodegradable, and non-degradable plastics,” je izvedel Dorian Vodopia. Predavanje je potekalo preko vidokonferenčne povezave ZOOM.
Drugo letošnje predavanje je zajemalo več raziskovalnih področij z uvodno predstavitvijo onesnaževanja morskega okolja z makroplastiko, kjer je predavatelj obravnaval materialne tokove/učinke zapuščene, izgubljene in odvržene ribiške opreme - ALDFG ter trenutne strategije za njeno obvladovanje. V nadaljevanju se je predavatelj dotaknil ocene življenjskega cikla (LCA) in poudaril obstoječe raziskovalne vrzeli, skozi modeliranje ocene učinka življenjskega cikla (LCIA) pa predstavil vpliv ribolova na morske ekosisteme in biotsko raznovrstnost. Predstavljen je bil tudi pregled projekta SFI DSolve in najnovejši razvoji na raziskovalnem področju: 5: Circularity of biobased, biodegradable, and non-degradable plastics - vključno z operacijo pridobivanja rib ALDFG v sodelovanju z norveškim direktoratom za ribištvo.
O predavatelju: Dorian Vodopiva, rojen 5. marca 1996, v Rijeki na Hrvaškem, je leta 2017 diplomiral iz morskih znanosti na Univerzi Juraj Dobrila v Puli na Hrvaškem. Študij je nadaljeval na UP FAMNIT, kjer je leta 2020 magistriral z nalogo "Embryotoxicity and oxidative stress in the sea urchin P. lividus after co-exposure to PMMA microparticles and NSAID indomethacin." Leto kasneje se je zaposlil kot projektant v Laboratoriju za morsko nanotehnologijo in biotehnologijo na Centru za morske raziskave v Rovinju na Inštitutu Ruđer Bošković na Hrvaškem. Danes svoje znanje poglablja na Univerzi UiT - Arktični univerzi Norveške, na Norveški fakulteti za ribiške znanosti, kjer kot doktorski študent deluje v skupini za raziskovanje HARVEST, v okviru raziskovalnega področja projekta 5 DSolve. Za doktorsko delo obravnava temo z naslovom: "Inclusion of ghost fishing and its effects on ecosystems and biodiversity in life cycle impact assessment (LCIA)."
Vabljeni k ogledu!
Naslednji dogodek bo v torek, 19. decembra 2023, ob 19.00, preko aplikacije ZOOM. Anna Gasperl bo izvedla predavanje z naslovom »To be stressed or not to be stressed – Antioxidants for plants and humans.«
Več info. > TUKAJ
ponedeljek, 11. december 2023 Vabilo na srečanje s predstavniki slovenskih športnih organizacij
V torek, 12.12.2023, ob 15.30 uri, vabimo vse študente in visokošolske učitelje, ki jih zanimata šport in delo na področju športa, v UP FVZ, Livade 6, Izola.
Fakulteta za vede o zdravju (FVZ), Katedra za kineziologijo ter Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT), Oddelek za psihologijo, skupaj organizirata dogodek, na katerem bodo trije gostje predstavili delovanje glavnih državnih inštitucij na področju športa z namenom vpogleda v organiziranost področja športa v RS.
Gostje dogodka so:
- dr. Uroš Mohorič, direktor sektorja za šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez
- Peter Lević, vršilec dolžnosti glavnega inšpektorja na Inšpektoratu Republike Slovenije za šport
- Gregor Rankel, podsekretar na Direktoratu za šport, Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
Namen dogodka je posredovanje znanja o formalni ureditvi športa v RS, predstavitev nalog ter usmeritev posameznih inštitucij s področja športa, predvsem pa omogočiti študentom poglobljeno razpravo s predstavniki omenjenih organizacij.
Vstop je prost.
Predstavnika organizatorjev:
doc. dr. Maja Smrdu, UP FAMNIT, nosilka predmeta Športna psihologija
doc. dr. Matej Plevnik, UP FVZ, prodekan za kakovost za področje kineziologije
ponedeljek, 11. december 2023 Znani so rezultati volitev v Študentski svet UP FAMNIT 2023/24
Rezultati volitev v Študentski svet UP FAMNIT!
Izvoljeni kandidati so:
- Matic Bončina, 1. letnik Računalništvo in informatika (dodiplomski)
- Teodora Ilić, 2. letnik, Matematika v ekonomiji in financah (dodiplomski)
- Pavel Jolakoski, 3. letnik, Računalništvo in informatika (dodiplomski)
- Yelyzaveta Karazhova, 1. letnik, Biopsihologija (dodiplomski)
- Gabriela Laznik Zalaznik, 3. letnik, Biopsihologija (dodiplomski)
- Andrej Natev, 2. letnik, Računalništvo in informatika (dodiplomski)
- Artem Nesterov, 1. letnik, Matematika (dodiplomski)
- Nina Ribarič Vinkovič, 3. letnik, Varstvena biologija (dodiplomski)
- Lea Sodnikar, 3. letnik, Varstvena biologija (dodiplomski)
- Zhivko Stoimchev, 2. letnik, Računalništvo in informatika (dodiplomski)
- Marko Taleski, absolvent, Računalništvo in informatika (dodiplomski)
- Milan Milivojčević, 2. letnik, Računalništvo in informatika (magistrski)
- Jelena Pilipović, 1. letnik, Psihologija (magistrski)
- Ana Preskar, 1. letnik, Trajnostno grajeno okolje (magistrski)
- Manca Vodopivec, 1. letnik, Matematične znanosti (magistrski)
Za več informacij (število glasov, volilna udeležba,...) si lahko preberete v zapisniku Volilne komisije ŠS UP FAMNIT.
Čestitke vsem izvoljenim in uspešno delo!
ponedeljek, 11. december 2023 FTP - Fakultetno tekmovanje v programiranju
FTP (Fakultetno tekmovanje v programiranju) je natečaj, na katerem študentje na zabaven način preizkušajo svoje programerske sposobnosti. Študentje razvijejo program (Igralec), ki v njihovem imenu igra potezno igro proti drugim tekmovalcem.
Cilj je razviti program (Igralec), ki se najbolje odziva na strategije drugih tekmovalcev, brez vpogleda v njihovo izvorno kodo. Letos vas ponovno vabimo k udeležbi! Letošnje tekmovanje prinaša veliko sprememb, pri čemer je najbolj opazna ekipna dimenzija (igre v dvojicah).
Ostale spremembe bodo predstavljene na uradni predstavitvi, ki bo potekala 12. 12. 2023, v učilnici Rlab3 ob 8:30. Vabljeni!
K sodelovanju vabimo vse študente UP FAMNIT!
- Pričetek: 11. 12. 2023
- Konec: 1. 3. 2024
- Finale: TBA
Spletna stran tekmovanja: https://tekmovanje.famnit.upr.si/
sreda, 6. december 2023 Preizkusno predavanje dr. Simon Brezovar
Dr. Simon Brezovar bo imel v ponedeljek, 11. 12. 2023 ob 13:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolski učitelj – docent za področje »Psihologija«.
Predavanje z naslovom »Frontalni reženj: kje se nahaja, kateri so njegovi gradniki in ključne funkcije ter kakšne so posledice njegove okvare« bo potekalo v okviru predmeta Osnove psihologije, v predavalnici Brolo-B5, Trg Brolo 12, 6000 Koper (2. nadstropje).
Vljudno vabljeni k udeležbi.
torek, 5. december 2023 Raziskovalni obiski na Univerzi v Malagi in Univerzi v Sheffieldu
Izr. prof. Matjaž Kljun in izr. prof. Klen Čopič Pucihar, raziskovalca UP FAMNIT in UP IAM z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije, sta gostovala na Univerzi v Malagi v sklopu projekta ERASMUS+ KA220: FTDCHE - Fostering the Transversal Digital Competences in Higher Education.
Projekt FTDCHE, ki traja 30 mesecev, združuje 5 članic (Univerza na Primorskem, Univerza v Malagi, Politehnična univerza v Bukarešti, Univerza Leuven-Limburg, Državna univerza uporabnih znanosti Šiauliai) s področja raziskav in razvoja informacijskih in komunikacijskih tehnologij s ciljem spodbujanja transverzalnih digitalnih kompetenc v visokem šolstvu.
Evropska komisija, ki finančno podpira projekt, zanj namenja 250.000 evrov.
Sollertia je skupno ime 3-letnega projekta Erasmus+ KA220-HED »FTDCHE« (Fostering the Transversal Digital Competences in Higher Education), ki se je pričel decembra 2022, in njegovega sistema »LMS« (Learning Management System).
Spletna stran projekta je dostopna tukaj.
Med 26. novembrom in 3. decembrom 2023 sta doc. dr. Nino Bašić (raziskovalec na UP FAMNIT in UP IAM z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije ter na IMFM) in prof. Primož Potočnik (UL FMF in IMFM) obiskala prof. Patricka W. Fowlerja, FRS, na Univerzi v Sheffieldu, Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske. V okviru raziskovalnega obiska sta se sestala še s prof. Barryjem T. Pickupom, Maxine M. McCarthy in prof. Stevenom P. Armesom, FRS.
Obravnavali so različne teme kemijske teorije grafov in fizikalne kemije: uporaba orešnih grafov v fiziki, aplikacije grafov z majhnim številom orbit v matematični kemiji, energija toroidnih grafov, usmerjeni orešni grafi ipd.
Obisk je finančno podprl Inštitut za matematiko, fiziko in mehaniko (IMFM).
torek, 5. december 2023 Niki Hrovatin, nov doktor znanosti
Danes, 5. 12. 2023, smo na Famnitu pozdravili še enega doktorja znanosti.
Niki Hrovatin, študent doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom Omogočanje decentralizirane obdelave podatkov z varovanjem zasebnosti v senzorskih omrežjih, pod mentorstvom izr. prof. dr. Jerneja Vičiča ter somentorstvom prof. dr. Michaëla Mrisse.
Novemu doktorju znanosti iskreno čestitamo in mu želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
ponedeljek, 4. december 2023 PSIHOLOGIJA IN ŠPORT: MEDNARODNI KONGRES »ŠPORT SKOZI OČI PSIHOLOGIJE«
14. in 15. decembra 2023 bo pod pokroviteljstvom Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez (OKS-ZŠZ) v Kristalni palači (BTC Ljubljana) potekal mednarodni kongres z naslovom »Šport skozi oči psihologije«. V organizacijo in izvedbo dogodka so vključeni Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Sekcija za psihologijo športa Društva psihologov Slovenije in Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani.
Na kongresu bodo predavali izkušeni tuji in domači strokovnjaki s področja športne psihologije, rdeča nit celotnega seminarja pa bodo različni psihološki vidiki v športu. Zaradi kratkega časovnega okvirja bodo predavanja intenzivna, predavatelji pa se bodo osredotočili predvsem na ustvarjanje varnega okolja za športnike, vidike duševnega zdravja in vlogo psihologije med mladimi športniki in športnicami. Obravnavana ne bo le psihologija v vrhunskem in tekmovalnem športu, temveč tudi v kontekstu rekreativne športne dejavnosti in športne vzgoje v šolah.
Program je razdeljen v 2 dela in sicer v Delavnice za psihologe (oba dneva dopoldan), ki je namenjen psihologom in Kongresni del (oba dneva popoldan), ki je namenjen trenerjem, pedagogom, športnikom in ostalim delavcem v športu.
Delavnice za psihologe
Dopoldanski del je namenjen psihologom. Delavnico z naslovom »Vaje čuječnosti« bo skupaj s Tino Jeromen vodila doc. dr. Maja Smrdu z Oddelka za psihologijo na UP FAMNIT, sicer tudi članica Organizacijskega odbora kongresa. Izvajalci ostalih delavnic so še Paul Wylleman, Sidonio Serpa, Chris Harwood, Boris Balent in Hafrun Kristjansdottir.
Kotizacija znaša 50 EUR in vključuje udeležbo na obeh dneh delavnic.
Prijava na delavnice je možna preko elektronskega naslova sportna.psihologija@gmail.com ali na tej povezavi. Mesta na delavnicah so omejena.
Kongresni del
Program kongresnega dela se bo začel v četrtek, 14. decembra 2023 ob 16.00 in je namenjen širši javnosti. Tudi v tem delu kongresa bo doc. dr. Maja Smrdu izvedla predavanje, in sicer z naslovom »Zlorabe v slovenskem športu«.
Cena kotizacije za oba dni in kongresno gradivo znaša 50 EUR (oziroma 30 EUR za študente).
Prijava na kongres (popoldanski del) je možna na tej povezavi.
V kolikor bi se kdo želel prijaviti na oba dela kongresa (dopoldan in popoldan) bo kotizacija znašala 90 EUR.
Več o dogodku, predavateljih in organizacijskem odboru si lahko preberete tukaj.
petek, 1. december 2023 Oddelek za biodiverziteto vabi na 7. SEMINAR IZ MORSKIH VSEBIN
Sedmi in tudi zadnji letošnji seminar, iz morskih vsebin, z naslovom "Obnova gozdičkov rjavih alg iz rodu Cystoseira," bo izvedla Ana Lokovšek, v sredo, 6. decembra 2023, v predavalnici Epsilon (pritličje), od 12. do 13. ure.
Rjave alge iz rodu Cystoseira s.l. (vključujoč rodove Cystoseira, Gongolaria in Ericaria) so pomembni gradniki habitata v Jadranskem morju in tudi širše v Sredozemskem morju. Za njih je značilna razvejana tridimenzionalna struktura steljke, ki tvori t.i. krošnje, te pa se združujajo v prave podvodne gozdičke. Ti podvodni gozdički so po pomembnosti in številu vrst lahko primerljivi celo z gozdovi na kopnem in nudijo številne ekosistemske storitve kot so visoka primarna produkcija, dolgotrajni ponor ogljika in zaščita obalnega pasu pred vremenskimi vplivi. Krošnje cistozir nudijo tudi življenjski prostor bogati ribji in nevretenčarski združbo, substrat za številne vrste epifitov, vir hrane za številne organizme in jasli za ribje mladice. Zaradi antropogenih pritiskov kot so prelov velikih predatornih rib, gradnja v obalnem pasu, onesnaževanje in evtrofikacija voda ter segrevanje morja so populacije cistozir v zadnjih desetletjih v upadanju. Zaradi slabe širitvene kapacitete, fragmentiranih populacij in intenzivne paše s strani morskih ježkov in rastlinojedih rib je naravna obnova populacij malo verjetna. Dobro organizirani in usmerjeni obnovitveni ukrepi so tako nujni za ohranitev teh pomembnih habitatov.
Ana Lokovšek je mlada raziskovalka na Morski biološki postaji v Piranu (Nacionalni inštitut za biologijo) in se ukvarja z makroalgami, ki predstavljajo pomembne biogradnike v Jadranskem morju. Ana je leta 2018 diplomirala na Biotehniški fakulteti, smer Biologija. Študij je nadaljevala v Kopru na Fakulteti za naravoslovje, matematiko in informacijske tehnologije, kjer se je vpisala na smer Varstvo narave. Leta 2021 je pod mentorstvom prof. dr. Lovrenca Lipeja magistirala z nalogo "Prehranjevalne navade pisanice (Serranus scriba) in volčiča (Serranus hepatus) v slovenskem morju«. Po zaključenem magisteriju se je predavateljica vpisala na doktorski študij Ekotehnologije na Mednarodni podiplomski šoli Jožeta Stefana in začela delati na Morski biološki postaji kot mlada raziskovalka. V okviru svojega doktorata pod mentorstvom dr. Martine Orlando Bonaca se ukvarja z varstvom in obnovo habitatov rjavih alg iz rodu Cystoseira s.l.