Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

petek, 28. marec 2025 Center za kognitivno znanost vabi na dva dogodka v aprilu

Vabljeni na dogodka organizirana v okviru Laboratorija za empirično fenomenologijo (Center za kognitivno znanost, Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani). Dogodka sodita v serijo dogodkov »The Wanderings (Tavanja)«. Več si lahko preberete spodaj ali na spletni strani.

1. ‎Interdisciplinarni dogodek Observing is Constructing–How Does Measuring the Mind Change the Mind

  • sreda, 2. 4. 2025 (14.00–18.15)
  • Center za kognitivno znanost (Vegova ul. 4., Ljubljana).

O dogodku: Ko fizik raziskuje, se mu večinoma ni treba ukvarjati z vprašanjem, kako bo s svojim merjenjem vplival na naravne pojave. Pri raziskovanju duševnosti na žalost nimamo tega »luksuza«. Že psiholog Orne je 1962 ugotovil, da v očeh udeležencev eksperiment predstavlja posebno raziskovalno situacijo in s tem morda najmočnejši dražljaj – mnogokrat celo močnejši od same raziskovalne naloge. Vpliv pričakovanj, ki jih imajo udeleženci, ko vstopijo v eksperimentalno situacijo, je poimenoval »demand characteristics«. 60 let kasneje v psihologiji in kognitivni znanosti še vedno nismo prepričani, kako upoštevati to dejstvo pri našem raziskovalnem delu.

Na dogodku, ki bo sestavljen iz sklopa treh predavanj in interaktivne okrogle mize, bo z več zornih kotov raziskano, kako lahko raziskovanje (in opazovanje) vplivata na sam proces in izid raziskovanja. 

Vprašanja za okroglo mizo lahko pošljete tudi teden vnaprej. Uporabljala se bo aplikacija Slido (koda za okroglo mizo: 1709370).

Dogodek sodi v serijo dogodkov »The Wanderings (Tavanja)«. Več si lahko preberete na spletni strani. Namenjen je vsem, ki vas zanima raziskovanje duševnosti. Predavanja bodo preprosta, nazorna in zabavna, primerna tudi za študente in raziskovalce začetnike. Ker je število mest omejeno, vas prosimo, da se prijavite.

V primeru dodatnih vprašanj lahko pišete na amela.lisic@pef.uni-lj.si.

2. Predavanje: Mind-wandering: when is it helpful, when is it not? (dr. Marieke van Vugt)

  • sreda, 9.4., (18.30–20.00)
  • Kavarna Stow, Mestni muzej Ljubljana (Gosposka ulica 15, 1000 Ljubljana)

Že teden kasneje bo organizirano drugo predavanje v seriji »Tavanj«. Gostili bodo dr. Marieke van Vugt iz Univerze v Groningenu (Nizozemska). Poglobljeno se ukvarja z raziskovanjem tavanj misli (kdaj, kako in zakaj pride do tega) in po drugi strani, kakšni kognitivni procesi so v ozadju meditacije in čuječnosti.

Predavala bo o pojavu t.i. “sticky thoughts”: ponavljajočih tavanj misli, ki se nam pojavljajo v vsakodnevnem življenju, ko nismo osredotočeni na sedanji trenutek. Običajno se  jih težko “znebimo” in imamo občutek, da jih težko nadzorujemo. Včasih so te ponavljajoče misli celo tako vztrajne, da lahko ovirajo naše vsakodnevno delovanje in kvaliteto življenja. Predstavila bo tudi načine, kako jih lahko raziskovalno izmerimo in nenazadnje, kaj lahko naredimo, da bi bilo takih misli čim manj in da bi bili čim bolj čuječe prisotni v sedanjem trenutku.

Dogodek je brezplačen in namenjen vsakomur, ki ga zanima tavanje misli in širši razmislek o (ne)prisotnosti v »tukaj in zdaj«. Vabljeni v sproščeno okolje kavarne Stow (prvih 30 obiskovalcev si bo lahko privoščilo brezplačno specialty kavo!).