sreda, 28. september 2011 Slovenija znižuje CO2: dobre prakse
Septembra se je pričel projekt »Slovenija znižuje CO2: dobre prakse«, ki bo, kot nakazuje podnaslov projekta »Kako jim je uspelo?«, slovenski javnosti predstavil domače in tuje dobre prakse na področju zniževanja izpustov CO2. Projekt bo povezal različne praktične rešitve, ki so se zadnja leta razvile v Sloveniji in ki si prizadevajo za blaženje podnebnih sprememb, prilagajanje nanje ter za uveljavitev načel trajnostnega razvoja, hkrati pa prispevajo h gospodarski konkurenčnosti in zaposlovanju.
V okviru projekta Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, ki projekt izvaja, pripravlja pregled obstoječih dobrih praks na področju blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje v Sloveniji in državah Evropske unije. Projekt se osredotoča na osem prednostnih področij: obnovljivi viri energije, učinkovita raba energije, trajnostna mobilnost, ekološko kmetovanje, trajnostni razvoj podeželja, vrednostna veriga lesa, trajnostna proizvodnja in potrošnja ter prilagajanje na podnebne spremembe. Ciljni skupini projekta sta podjetja in občine.
Projekt je eden izmed projektov partnerstva med Evropsko komisijo in Vlado RS pri komuniciranju evropskih vsebin.
Če v vaši organizaciji že izvajate aktivnosti, ki blažijo podnebne spremembe ali uveljavljajo načela trajnostnega razvoja ter hkrati ustvarjajo prihranke in druge koristi, in menite, da so vaše aktivnosti zanimive tudi za druge, jih lahko evidentirate kot dobro prakso. Dvajset primerov dobrih praks bodo predstavili javnosti in oblikovali priporočila za njihovo nadaljnje širjenje.
Vabimo vas, da sodelujete pri evidentiranju in Umanotero, Slovensko fundacijo za trajnostni razvoj, na info@umanotera.org obvestite o svojih dobrih praksah ali o drugih dobrih praksah v Sloveniji in na območju Evropske unije. V pomoč pri odgovoru na vprašanje »Kaj je dobra praksa?« so vam lahko smernice za evidentiranje dobrih praks in obrazec za evidentiranje.
Evidentiranje obstoječih dobrih praks v prvem krogu poteka do 15. oktobra 2011.
Več informacij je na vojo v najavi projekta.