Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

ponedeljek, 15. maj 2023 VABLJENI K OGLEDU LETOŠNJEGA ZADNJEGA PREDAVANJA NIZA FAMNITOVIH BIOLOŠKIH VEČEROV 2022/23

Osmo in zadnje letošnje predavanje cikla Famnitovih bioloških večerov 2022/23 z naslovom Prijatelji ali sovražniki - pri rastlinah je vse mogoče je izvedla Dr. Katarina Šoln, UP FAMNIT. Predavanje pa je potekalo v živo in preko vidokonferenčne povezave ZOOM.

V zadnjem predavanju nas je predavateljica popeljala v rastlinski svet, ki je precej podoben človeškemu: nekatere rastline so najboljše prijateljice, druge pa so smrtne sovražnice.  

                  

Razlog se skriva v kemijskih spojinah (alelokemikalijah), ki jih nekatere rastline sproščajo v zemljo in z njimi zaustavijo rast sosednjih rastlin. Ta pojav se imenuje alelopatija. Predavateljica v laboratoriju že več let preučuje to »skrivno rastlinsko orožje«. Vedno se zgodi podobno: alelokemikalije zavrejo rast korenine drugih rastlin. Ta drama propadanja se dogaja v koreninskem vršičku. V tem najbolj oddaljenem delu korenine poteka rast, hkrati pa ga lahko alelokemikalije tudi najhitreje prizadenejo. Kako deluje alelopatija, kaj se v koreninah dogaja na celičnem nivoju in ali se lahko rastline sploh branijo pred alelopatijo, vse to je predavateljica predstavila na letošnjem osmem Famnitovem biološkem večeru. Mogoče pa spoznate, da je rastlinski svet precej bolj zanimiv, kot ste si mislili …

             

O PREDAVATELJICI:

Katarina Šoln je biologinja, pisateljica in ilustratorka. Na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je leta 2015 diplomirala iz Biologije, leta 2018 magistrirala na študiju Molekulska in funkcionalna biologija in leta 2022 doktorirala iz Biologije. Že v prvem letniku študija je kot nadobudna študentka začela preučevati alelopatijo pri invazivnih rastlinah, začetne raziskave pa so se kmalu prelevile v pravo znanstveno delo, tako da alelopatijo preučuje še danes. Svoje znanje je nadgrajevala tudi v tujih laboratorijih, predvsem v Avstriji in Veliki Britaniji. S študijskim letom 2022/2023 je začela z delom asistentke na Fakulteti za matematiko naravoslovje in tehniko UP, kjer vodi vaje pri predmetih Splošna botanika in Fiziologija rastlin. V prostem času vodi biološke delavnice za otroke, pripravlja kratke poučne biološke video posnetke in piše poljudne članke o naravi v katerih poskuša na preprost in zanimiv način približati skrivnosti iz sveta narave tudi širši javnosti.


Celoten niz predavanj Famnitovih bioloških večerov za leto 2022/23 je dostopen TUKAJ. Z novim nizom, ki bo prinesel nove zanivmive vsebine z naravovarstva pričnemo zopet v oktobru. 

Predavanja so primerna tako za širšo javnost kot tudi za stroko. Medse bomo z veseljem sprejeli dijake srednjih šol in študente, pa tudi učitelje, strokovnjake in ostale zainteresirane posameznike, ki jih zanima široko področje biologije in varstva narave.