Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

četrtek, 29. junij 2023 Rekordna udeležba na 11. mednarodni doktorski poletni šoli iz diskretne matematike v Kopru

Zadnji junijski teden obeležujemo z uspešno izvedbo že 11. mednarodne doktorske poletne šole iz diskretne matematike, ki jo skupaj organizirajo UP FAMNIT, UP IAM, SDAMS in IMFM. Na znanstveno srečanje, ki sicer poteka na Rogli, a je letos prvič potekalo v Kopru, na UP FAMNIT, se je prijavilo rekordnih 92 matematikov, ki so v sklopu bogatega programa lahko razpravljali o svojem raziskovalnem delu. Do sedaj se je poletne šole udeležilo več kot 700 profesorjev, raziskovalcev in študentov z vsega sveta.

Dr. Cheryl E Praeger, vabljena predavateljica in častna doktorica UP, ki z našo univerzo sodeluje že od leta 2003, je svoj vtis o letošnji poletni šoli povzela tako: »Zelo sem vesela, da sem tukaj. To je tako čudovito okolje za matematiko, še posebej za študente. Dva študenta z moje univerze v Avstraliji sta tukaj in pravita, da se imata čudovito ob srečanju z drugimi študenti in udeležbi na vseh predavanjih. Take izkušnje razširijo njihov um in jim pomagajo pri povezovanju z drugimi kolegi. Zanje je tako vznemirljivo spoznanje, da se vsa ta matematika dogaja po vsem svetu. Gre za odlično pobudo in veseli me, da jo Slovenija podpira. Ljudje z Univerze na Primorskem so veliko prispevali k razvoju matematike na tem območju.«


Dr. Cheryl E Praeger

Glavni predavanji sta tudi tokrat izvedli dve pomembni imeni s področja diskretne matematike, in sicer: 

  • Karen MeagherUniversity of Regina, Canada: »Algebraic Graph Theory: an introduction to eigenvalues and the ratio bound with a focus on examples« ter
  • Ted Dobson (Univerza na Primorskem, Slovenija): »Wreath products and double coset graphs«.

Poleg njiju so nastopili še drugi vabljeni predavatelji:

  • Simeon Ball, Polytechnic University of Catalunya, Barcelona, Spain»The geometry of error-correcting codes«,
  • Marston Conder, University of Auckland, New Zealand: »Some helpful things I have learnt over my career«,
  • Misha Muzychuk, Ben-Gurion University of the Negev, Israel: »On Jordan schemes«
  • Cheryl E Praeger, The University of Western Australia, Australia: »Edge-transitive Cayley graphs and graph quotients«,
  • Gabriel Verret, University of Auckland, New Zealand: »(k, t)-regular graphs« in
  • Jinxin Zhou, Beijing Jiaotong University, China: »On mixed dihedral groups and 2-arc-transitive normal covers of $K_{2^n,2^n}$«.

Med študenti, ki so letos imeli možnost 15-minutne predstavitve, so bili tudi trije alumni UP FAMNIT. Eda Kaja in Đorđe Mitrović (magistrica in magister matematike na UP FAMNIT) ter Todor Antić (diplomirani matematik na UP FAMNIT) se radi vračajo na našo fakulteto, svojo pot pa so nadaljevali na univerzah v tujini: Eda na TU Darmstadt v Nemčiji, Đorđe na University of Auckland, Nova Zelandija, Todor pa na Charles University na Češkem. Đorđe in Eda, ki sta se leta 2019 poletne šole udeležila na Rogli, sta opazila, da je skupina udeležencev letos veliko večja: »Veliko več ljudi je in skupina je tudi bolj mednarodno obarvana. Konkurenca za nagrado, ki se podeljuje za študentske predstavitve, je zelo močna.«


Z leve proti desni: Todor Antić, Đorđe Mitrović, Eda Kaja

Študenti so se torej tudi letos potegovali za nagrado za najboljšo predstavitev. Odbor, ki so ga sestavljali Michel Lavrauw, Aleksander Malnič in Cheryl Praeger, je odločil, da je zmagovalka Kamilla Rekvenyi za predstavitev z naslovom »The Orbital Diameter of Primitive Permutation Groups«. S tem je prejela tudi prosto udeležbo na 12. doktorski poletni šoli iz diskretne matematike.

Nagrajenka Kamilla Rekvenyi, matematičarka iz Madžarske, ki je trenutno doktorska študentka na Imperial College London, je pohvalila organizacijo dogodka in klimo, ki jo je začutila na naši fakulteti: »Predavanja so zelo dobra in lepo je, da obstaja toliko povezav, ki jih lahko raziskujemo. Vse je zelo dobro organizirano in veseli me, da imamo toliko družabnih dogodkov. Tukaj smo imeli idealne dneve: zjutraj smo se srečali, razpravljali o matematiki, poklepetali, potem pa odšli na plažo in se družili. Zelo mi je všeč tudi stavba in kako so vsi tako odprti in prijazni. Vidim, da bi bilo to zelo lepo mesto tudi za delo. Zares uživam.«


Z leve proti desni: 
Aleksander Malnič, Cheryl Praeger, Kamilla Rekvenyi in Michel Lavrauw




Več o poletni šoli, predavateljih in njihovih posegih lahko preberete tukaj.