Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

ponedeljek, 16. september 2024 Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem uspešno organizirala Mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem uspešno organizirala Mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem sta 11. in 12. septembra 2024 organizirala mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024 (IRIC2024).  V Izoli so se zbrali mednarodni strokovnjaki, ki so si izmenjali znanje ter izkušnje s področja uporabe materialov iz obnovljivih virov pri ustvarjanju zdravih in trajnostnih zgradb.

Konferenca se je pričela z uvodnim pozdravom dr. Andreje Kutnar, direktorice InnoRenew CoE: »Na dvodnevni konferenci bomo prisluhnili mednarodnim strokovnjakom, ki bodo z nami delili najnovejša spoznanja s področja napredne proizvodne tehnologije, trajnosti, trajnostnosti in energetske učinkovitosti stavb, stavbnega ovoja in oblikovanja za dobro počutje ljudi.«

Na konferenci so še posebej poudarili uspehe pri rezultatih raziskav s področja inženirskih živih materialov, ki vse bolj pridobiva na pomembnosti. Pred kratkim je tudi dr. Anna Sandak iz InnoRenew CoE pridobila projekt Evropskega sveta za inovacije za projekt Iskalec (Pathfinder), kjer bodo razvijali bio-navdahnjen živi mikrobni "tattoo" za zgradbe, katerega glavni cilj je izboljšanja kakovosti življenja.

Osrednji nagovor udeležencev je podal Pablo van der Lugt, ki je strasten zagovornik visoko zmogljivih materialov na biotski osnovi in je prepričan, da bo naša prihodnost temeljila prav na njih. Udeležencem je predstavil svojo vizijo gradbene revolucije in prehoda v bolj krožno gospodarstvo. Pablo Van der Lugt namreč zagovarja uporabo naravnih materialov, kot na primer inženirski bambus, ki lahko nadomestijo okolju neprijazne materiale, kot so kovine in plastika.

Poleg štirih tematskih sklopov predstavitev raziskav so udeleženci prisluhnili tudi diskusiji o Vozlišču Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEBA) v Ukrajini in konzorciju NEBA samem. Dr. Andreja Kutnar in Pablo van der Lugt sta razpravljala o pomembnosti vključevanja relevantnih deležnikov v nadaljnji razvoj akademije in vozlišč NEB širom Evrope. 

Mednarodna konferenca InnoRenew CoE 2024 (IRIC2024) je že šesto leto zapored pripravila prostor za razpravo o in izmenjavo novih znanstvenih dosežkov in inovacij s področja obnovljivih materialov, ki jih je mogoče uporabiti v grajenem okolju za izboljšanje blaginje ljudi in okolja.