Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

petek, 30. avgust 2024 Poletna šola Les za trajnostno grajeno okolje uspešno zaključena!

Preobrazba gradbeništva v bolj trajnostno in krožno industrijo je en poglavitnih izzivov moderne družbe, saj je povezan z dvema peročima izzivoma 21. stoletja, okoljsko in stanovanjsko krizo. Izobraževanje bodoče generacije strokovnjakov, ki bodo s svojimi inovacijami in delom krojili boljšo prihodnost, je tukaj prvi korak h gradnji trajnostne, digitalne in vključujoče družbe.

Poletna šola Les za trajnostno grajeno okolje je združila strokovnjake raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE in Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, ki so svoje obsežno znanje delili s 16 udeleženci iz kar 10 držav. Mnogi od njih so v Izolo prispeli iz zelo oddaljenih držav južne Amerike. Pomen in odličnost poletne šole je prepoznala tudi prestižna nemška fundacija DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst / German Academic Exchange Service) in jo vključila v svojo iniciativo »Go-East Summer- and winter School 2024«, s katero podpira udeležbo nemških študentov na poletnih šolah južne in vzhodne Evrope.

Vodja poletne šole prof. dr. Andreja Kutnar, tudi vodja Začetnega vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa za trajnostno grajeno okolje z obnovljivimi materiali (NEBAP HUB) in direktorica InnoRenew CoE, je skupaj zbrala pestro ekipo in pripravila še pestrejši program. Udeleženci so na poletni šoli pridobili vrsto novih znanj, s katerimi bodo bolje opremljeni za svojo nadaljnjo karierno pot. Pod mentorstvom priznanih strokovnjakov in raziskovalcev so spoznali lastnosti in uporabo inženirskih lesnih izdelkov v gradbeništvu, značilnosti in tipe lesenih gradenj, akustične lastnosti lesenih stavb, osnove uporabe digitalnih orodij pri načrtovanju  in preučevanju grajenih okolji ter ergonomsko oblikovana in restorativna okolja. Slednja so posebej pomembna, saj poleg skrbi za okolje,  prispevajo tudi k izkušnji in dobrobitu uporabnikom grajenih okolji.

Predavanja so ves čas spremljale tudi delavnice, kjer so udeleženci imeli priložnost z lastnimi rokami preveriti svoje znanje. V treh skupinah so ustvarili shematičen model hiš, ki naj bi bile kos vsem izzivom podnebja slovenske Istre. Vsaka izmed skupin se je osredotočila na eno lastnost in svojo pozornost posvetila tej. Skupina pod vodstvom Lee Primožič in  je izdelala model v skladu z načeli ergonomsko oblikovanih restorativnih okolji (REED). Akustiki se je posvetila skupina Urbana Kavke in vsebnost vlage v lesu in lesenih stavbah je bila v ospredju skupine Richarda Acquaha. Pregled nad delom vseh skupin je imel priznani strokovnjak s področja preučevanja lastnosti lesa in proizvodnega procesa izr. prof. dr. Jakub Sandak.

Organizatorji so v okviru šole pripravili tudi ekskurzije, kjer so udeleženci obiskali Škocjanski zatok, Servitski samostan v Kopru ter podjetji Jelovica in IQ-Wood. Z gospodarstvom so se srečali tudi na predavanjih, kjer sta Uroš Gruden iz podjetja URSA in Bogdan Božac iz podjetja Lumar predstavila zgodbi podjetij in pot do uspeha.

Poletna šola bo imela tudi dolgotrajne vplive, saj bodo izkušnje in znanje, ki so ga pridobili predavatelji, pripomogle k pripravi novega študijskega pograma prve stopnje na UP FAMNIT, imenovanega Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj in razvoju NEBAP Huba. Nov študijski program se razvija kot del projekta Zelena, Digitalna in Vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP).

Naslednje osebe so najbolj zaslužene za uspeh poletne šole:

  • Prof. dr. Andreja Kutnar,
  • Prof. dr. Miklós Krész,
  • Izr. prof. dr. Anna Sandak,
  • Izr. prof. dr. Jakub Sandak,
  • Izr. prof. dr. Matthew Schwarzkopf,
  • Izr. prof. dr. Rok Prislan,
  • Izr. prof. dr. Michael Burnard,
  • Izr. prof. dr. Mohammed Derikvand,
  • Mag. Eva Prelovšek Niemelä,
  • Lea  Primožič,
  • Richard Acquah,
  • Urban  Kavka.