petek, 9. september 2011 Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora aktiven tudi novonastali prvi Slovenski center za raziskovanje samomora
V okviru UP PINT je v letu 2011 pričel delovati Slovenski center za raziskovanje samomora, ki predstavlja prvi tovrstni center v Sloveniji. Oblikovan je bil na osnovi prepoznanih potreb skupine raziskovalcev Oddelka za preučevanje zdravja UP PINT, zato je že del evropskih in nacionalnih projektov ter pobudnik številnih inovativnih pristopov v suicidiologiji. Vodja centra je priznan svetovni suicidiolog dr. Diego de Leo. Ob Svetovnem dnevu preprečevanja samomora bo center sodeloval na osrednji prireditvi, ki bo potekala v organizaciji organizacije Ozara Slovenija.
V zadnjem desetletju smo v Sloveniji priča trenda upadanja samomorilnega količnika, kar je nedvomno pozitiven premik. Samomor razumemo kot kompleksen fenomen, ki je povezan z veliko dejavniki tveganja in varovalnimi dejavniki. Eden izmed razlogov za trend upadanja samomorilnega količnika je verjetno tudi vedno večja informiranost ljudi o tem javnozdravstvenem problemu, ki je posledica velikega števila projektov, programov in iniciativ, ki se ukvarjajo s preprečevanjem samomora.
V letu 2011 smo v okviru Primorskega inštituta za naravoslovne in tehnične vede (UP PINT), ki se bo v prihodnjih mesecih preimenoval v Inštitut Andreja Marušiča, ustanovili Slovenski center za raziskovanje samomora. Na ta način smo želeli neposredno nasloviti preučevanje in preprečevanje samomora kot bistveni temi klinično-raziskovalnega dela, ki ga opravlja ena izmed raziskovalnih skupin na inštitutu.
Center vodi prof. dr. Diego de Leo, ki ga mednarodni strokovni in znanstveni krogi na področju preučevanja suicidiologije uvrščajo med enega največjih priznanih svetovnih strokovnjakov. Prof. dr. Diego de Leo kot profesor psihiatrije predava na Griffith University v Brisbaneu v Avstraliji, kjer vodi tudi Centra za raziskovanje in preprečevanje samomora. Prof. De Leo je tudi pobudnik in ustanovitelj Svetovnega dneva za preprečevanje samomora, ki ga je osnoval pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v času svojega predsedovanja Svetovnemu združenju za preprečevanje samomora (International Association for Suicide Prevention, IASP). Svetovni dan preprečevanja samomora je bil tako prvič organiziran na 22. Kongresu IASP v Stockholmu, 10. septembra 2003, od takrat pa ga obeležujemo po vsem svetu.V okviru obeležitve Svetovnega dne preprečevanja samomora letos znotraj projekta Uvajanje novih intervencijskih pristopov za zmanjševanje samomorilnega vedenja v Sloveniji pripravljamo izobraževanje policije oz. policijskih zaupnikov za boljše poznavanje in soočanje s to problematiko. Prav tako pa v septembru nadaljujemo z izvajanjem projekta SEYLE, kjer z različnimi intervencijami, ki potekajo pod vodstvom vodje projekta Vite Poštuvan in v katerih sodeluje skoraj 1.200 slovenskih dijakov (v drugih evropskih državah pa več kot 11.000), delujemo na področju preprečevanja samomorilnega vedenja med mladimi (več o projektu: www.seyle.eu). Slovenski center za raziskovanje samomora sodeluje tudi v drugih evropskih in nacionalnih projektih ter je pobudnik velikega števila inovativnih pristopov preučevanja in preprečevanja samomora.
V sodelovanju z Inštitutom za varovanje zdravja RS in Slovenskim združenjem za preprečevanje samomora bomo v imenu Mednarodne zveze za preprečevanje samomora letos prvič podelili posebne zahvale za zasluge pri preprečevanju samomora. Vsako leto bomo tako na različnih področjih preprečevanja samomora izbrali po enega posameznika in eno organizacijo, ki sta bila na področju preventive samomora posebej dejavna. Letos bosta nagrado prejela gospa Ranka Ivelja, predsednica častnega novinarskega razsodišča, in društvo OZARA Slovenija za posebne zasluge pri preprečevanju samomora na področju dela z mediji.
Osrednja prireditev ob obeležitvi Svetovnega dne preprečevanja samomorov bo potekala v okviru organizacije Ozara Slovenija. 10. septembra ob 19. uri bo v Mariboru in Ljubljani potekalo prižiganje sveč v podporo preprečevanju samomorov, v spomin tistim, ki so umrli zaradi samomora, in kot upanje za njihove svojce. Prižgali bomo 416 sveč – eno za vsak primer samomora v letu 2010 v Sloveniji.
Na skupni novinarski konferenci organizacij Ozara Slovenija, IVZ, UP PINT in Slovenskega centra za raziskovanje samomora, v petek, 9. septembra 2011 ob 11. uri v prostorih IVZ so bile podeljene omenjene zahvale, predstavnica UP PINT, asist. Vita Poštuvan pa je predstavila tudi Slovenski center za raziskovanje samomora.
Več o Slovenskem centru za raziskovanje samomora.