Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

petek, 22. november 2024 Nova sestava Študentskega sveta UP FAMNIT v študijskem letu 2024/2025

Na konstitutivni seji, ki je potekala 20. novembra 2024, je bil za predsednika Študentskega sveta UP FAMNIT izvoljen Artem Nesterov, študent programa Matematika. Za podpredsednika je bil izvoljen Jakob Beber, študent magistrskega programa Računalništvo in informatike, za tajnico pa Lara Krajnc, študentka magistrskega programa Biopsihologija. Poleg predsednika ŠS UP FAMNIT bo študente zastopala tudi Gabriela Laznik Zalaznik, študentka programa Psihologija, ki bo tudi predstavnica študentov UP FAMNIT v Senatu UP.

   


V četrtek, 14. 11. 2024 so potekale volitve v Študentski svet UP FAMNIT. V Študentski svet UP FAMNIT v študijskem letu 2024/2025 so izvoljeni naslednji študenti (navedeni so po abecednem vrstnem redu priimka):  

Dodiplomski študij: 

  • Matic Bončina, Računalništvo in informatika (slovenska izvedba), dodiplomski, 
  • Vladimir Bondarev, Matematika, dodiplomski, 
  • Anđela Bošnjak, Biopsihologija, dodiplomski, 
  • Jernej Flisar, Računalništvo in informatika (slovenska izvedba), dodiplomski, 
  • Jernej Grubar, Varstvena biologija, dodiplomski, 
  • Miloš Jakovljević, Bioinformatika, dodiplomski, 
  • Pavel Jolakoski, Računalništvo in informatika (angleška izvedba), dodiplomski, 
  • Lana Jurišić, Bioinformatika, dodiplomski, 
  • Makar Korshunov, Sredozemsko kmetijstvo, dodiplomski, 
  • Špela Možgan Nose, Biopsihologija, dodiplomski, 
  • Artem Nesterov, Matematika, dodiplomski, 
  • Zhivko Stoimchev, Računalništvo in informatika (angleška izvedba), dodiplomski; 

Podiplomski študij: 

  • Jakob Beber, Računalništvo in informatika, magistrski, 
  • Lara Krajnc, Biopsihologija, magistrski, 
  • Gabriela Laznik Zalaznik, Psihologija, magistrski. 

Članom Študentskega sveta čestitamo k izvolitvi in jim želimo veliko uspehov pri delu! 


četrtek, 21. november 2024 Prvo srečanje mentorjev doktorskih študentov

V sredo, 20. 11. 2024, je na UP potekalo prvo Srečanje mentorjev doktorskih študentov UP v organizaciji Sektorja za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost. Na dogodku so bile prisotne mentorice in mentorji (pa tudi somentorice in somentorji) doktorskih študentov, ki svoj študij opravljajo na UP. 

     

Osrednja tema današnjega dogodka je bilo vprašanje Kaj pomeni biti dober mentor? Odgovorov je lahko več, a uvodno so prisotne pozdravili z mislijo: »Mentor mora imeti pogum, da svojo željo po iskanju še neodkritega požrtvovalno deli z mladimi ter jih na sebi lasten način vodi mimo vseh čeri, ki se pojavljajo na tej poti.« Torej je mentorstvo veliko več kot le znanstveno sodelovanje - je  ključno partnerstvo dveh ali več deležnikov, ki oblikuje prihodnost znanosti. Najpomembnejše pa je, da mentorji pomembno prispevajo k vzgoji nove generacije znanstvenikov in bodočih mentorjev. 

Uvodnem nagovoru prorektorja za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo UP, prof. dr. Štefka Miklaviča sta sledili predstavitvi dveh mentorjev UP. 

Na srečanju mentorjev doktorskih študentov je sodelavec UP FAMNIT, izr. prof. dr. Klen Čopič Pucihar, predstavil, delo na področju interakcije človek-računalnik in laboratorij HICUP Lab, kjer je neposredno vključen v mentoriranje doktorskih študentov - v letu 2024 je mentoriral dva doktorska kandidata. Prof. dr. Štefan Bojnec je svojo predstavitev naslovil Na kaj je potrebno biti pozoren pri mentorstvu, v njej pa delil bogate izkušnje, ki jih ima z mentoriranjemizpostaviti velja mentoriranje 54 kandidatom na 2. stopnji in 17 kandidatov na 3. stopnji. Društvo mladih raziskovalcev Slovenije pa ga je v zadnjih letih uvrščalo v uvrščalo v najožji finalni izbor najboljših mentorjev doktorskim študentom za Mentorja leta. 

Po predstavljenih izzivih, izkušnjah in dobrih praksah sta  Kristina Maršič in Tjaša Vidmar iz Sektorja za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost UP predstavili aktivnosti za podporo mentorjem, ki se izvajajo na UP. Predstavitvam je sledila razprava. 


četrtek, 21. november 2024 UP FAMNIT je v okviru projekta PRO-Coast gostil 3. srečanje konzorcija

V prostorih UP FAMNIT je med 20. in 21. novembrom 2024 potekalo tretje srečanje konzorcija PRO-COAST, v katerem sodelujejo ekologi in raziskovalci iz 20 organizacij iz 14 držav, med njimi poleg Slovenije tudi Belgija, Grčija, Španija, Italija, Nemčija, Estonija, Romunija, Črna gora, Ciper, Malta, Združeno kraljestvo, Norveška in Irska.  

   

Med dvodnevnim srečanjem so partnerji razpravljali o napredku in dosežkih, obravnavali pa tudi izzive, s katerimi so se soočali, ter začrtali ambiciozne cilje za prihodnost.

Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT je v sklopu triletnega projekta PRO-COAST zadolžen za študijo primera na območju Strunjana v sodelovanju s Krajinskim parkom Strunjan. V okviru projekta raziskovalci zbirajo podatke o opažanjih živali z uporabo aplikacije SRNA ter se povezujejo z različnimi deležniki, pri čemer posebno pozornost namenjajo interakcijam med ljudmi in prostoživečimi živalmi, kar bo ob koncu prispevalo tudi k zmanjšanju njihovih konfliktov.

O projektu 

Približno 40 odstotkov Evropejcev živi v predelih obale (v območju do 100 km), kjer se opazno zmanjšujejo naravne storitve, ki zagotavljajo temeljne vire, kot so hrana, voda, zdravje in rekreacija. Ta izguba naravnih virov ima še posebej velik vpliv na določene skupine prebivalstva, pri čemer je vpliv za nekatere bolj izrazit kot za druge. S tem namenom si v sklopu projekta PRO-Coast projektni partnerji prizadevajo pomagati lokalnim skupnostim pri ohranjanju in obnovi naravnih bogastev ter ekosistemskih storitev po vsej Evropi, spodbujajo pa tudi uporabo lokalnega znanja in izvajanja aktivnosti, ki prispevajo k ohranjanju kopenskih, morskih in drugih naravnih virov ter zaščiti vrst. S tem namenom deležnike aktivno vključujejo skozi različne dogodke, kot so delavnice, izobraževalne seminarje, konference in spletne forume. 

Srečanje vseh 20 projektnih partnerjev je omogočilo poglobljeno razpravo o napredku, doseženem v prvem letu projekta, ter o strateškem načrtovanju za prihodnje leto, kar je postavilo temelje za leto 2025. Do zaključka projekta si partnerji prizadevajo za razvoj učinkovite strategije za izboljšanje okoljske politike ter spodbujanje trajnostnega razvoja v lokalnih skupnostih. Projekt trenutno vključuje skupno 10 študij primerov iz različnih obmorskih mest po Evropi. 


torek, 19. november 2024 Vabljeni k ogledu drugega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih bioloških večerov: Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji

Drugo predavanje letošnjega niza z naslovom Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji, je izvedla Tina RojkoZavod Republike Slovenije za Varstvo Narave (ZRSVN). Predavanje je potekalo prek videokonferenčne povezave ZOOM.    

           

O predavanju: 

V flori Slovenije je rod mečkov (Gladiolus, Iridaceae) zastopan s štirimi karizmatičnimi, močno ogroženimi in zavarovanimi vrstami, med katerimi še zmeraj velikokrat prihaja do negotovosti ob določevanju vrste. Tovrstna nejasnost odpira vrata številnih vprašanj o stanju vrst, njihovem pojavljanju in zanesljivosti navedb o vrstah iz herbarjiskega materiala. V sklopu predavanja je predavateljica pojasnila kako je z mečki v Sloveniji in se še posebej posvetila najbolj razširjenima vrstama mečkov (močvirski in ilirski meček). 

      

O predavateljici: 

Tinina ljubezen do narave in rastlin se je začela že v mladostnih letih, njena prava biološka pot pa se je začela s študijem biologije na Fakulteti za naravoslovje in matematiko na Univerzi v Mariboru. Svojo študijsko pot je nadaljevala na podiplomskem študiju na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, kjer je lani decembra (2023) magistrirala iz ekologije in biodiverzitete. Po študiju se je zaposlila v Mariboru na območni enoti Zavoda RS za varstvo narave. V prostem času rada tereni po Sloveniji, obiskuje visokogorja in se ukvarja z različnimi športi. 


torek, 19. november 2024 Postanite del ekipe ARCHI-SKIN

Raziskovalci projekta ARCHI-SKIN iščejo nove sodelavce, ki bodo sodelovali na tekočem projektu ERC “Bioinspired living skin for architecture (ARCHI-SKIN), ki ga financira Evropski raziskovalni svet. Delovno mesto predstavlja tudi priložnost za sodelovanje na novo financiranem projektu REMEDY, ki ga bo EIC #101185862 začel financirati februarja 2025.

     

Raziskovalna ekipa dr. Sandak se posveča razvijanju biofilma, ki ščiti površine biomaterialov, betona, plastike in kovin. Izjemna funkcionalnost in vrednost bo njegova naravna samozdravilna lastnost. Nov pristop ARCHI-SKIN k zaščiti materialov bo pospešil razvoj inženirskih živih materialov, ki lahko medsebojno delujejo, se prilagajajo in odzivajo na okoljske spremembe. Projekt zagotavlja novo razsežnost in spreminja naše dosedanje dojemanje, doživljanje, razumevanje, oblikovanje, uporabo in preoblikovanje materialov.  

Dr. Sandak je tudi prva znanstvenica v Sloveniji, ki je pridobila projekt Pathfinder Evropskega sveta za inovacije.

Njena ekipa ima na voljo štiri prosta delovna mesta. Potrebujejo posameznika za:

  • Komunikacijo med mikrobi - na voljo je postdoktorsko delovno mesto. Podrobnosti so na voljo TUKAJ
  • Oblikovanje mikrobnih združb - na voljo je postdoktorsko delovno mesto. Podrobnosti so na voljo TUKAJ
  • Analitično kemijo oziroma strokovnjaka za analizne instrumente. Podrobnosti so na voljo TUKAJ
  • Laboratorijski tehnik. Podrobnosti so na voljo TUKAJ

 


ponedeljek, 18. november 2024 [Vabilo na dogodek] Premostitev vrzeli med biotehnologijo in industrijo: Vključevanje oblikovalskega razmišljanja in obrnjenega učenja

 Izola, 22. 11. 2024 

Vabljeni, da se pridružite dogodku "Premostite vrzeli med biotehnologijo in industrijo: Vključevanje oblikovalskega razmišljanja in obrnjenega učenja", ki bo potekal v petek, 22. 11. 2024,  s pričetkom ob ob 9.20 v učilnici Delta v Livadah. Delavnico bodo izvedli raziskovalci z Univerze v Mariboru, Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede. 

 PROGRAM 

9.30–10.00: Pomen biotehnologije v kmetijstvu (red. prof. dr. Metka Šiško, UM FKBV) 

10.00–10.30: Obrnjeno učenje in snovalsko razmišljanje kot moderna pedagoška pristopa (doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV) 

10.30–10.50: Predstavitev rezultatov Erasmus+ projekta BIOT(E)ACH (doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV) 

10.50–11.20: Izkušnje z obrnjenim učenjem in metodo snovalskega razmišljanja 

pri poučevanju biotehnologijerastlinskih tkivnih kultur (red. prof. dr. Metka Šiško, UM FKBV in doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, UM FKBV) 

11.20–12.00: Odmor za kavo in prigrizek 

12.00–12.30: Razprava: Kako premostiti vrzel med univerzo in agro- biotehnološko industrijo ter vloga modernih pedagoških pristopov 

- Katere so ključne veščine in znanja, ki jih morajo razviti študenti za uspeh v agro- biotehnološkem sektorju, ter kako lahko zaposlovalci in univerze pri tem sodelujejo? 

- Kako lahko (nove) pedagoške metode, kot sta obrnjeno učenje in snovalsko razmišljanje, premostijo vrzel med teorijo in prakso v biotehnologiji? 

Udeleženci ste vabljeni, da delite izkušnje o sodelovanju med univerzo in industrijo ter izzive in priložnosti, s katerimi se srečujete pri povezovanju teorije in prakse.

Projekt BIOTE(A)CH se je začel januarja 2023 za obdobje dveh let. Koordinira ga Univerza Çanakkale Onsekiz Mart (Turčija) s štirimi univerzitetnimi partnerji, biotehnološkim podjetjem in podjetjem s področja izobraževalne tehnologije. Glavni cilj tega projekta je premostiti vrzel med univerzo in industrijo s preverjenim in raziskovalno utemeljenim razumevanjem realnosti biotehnološkega izobraževanja v Evropi

Uradno vabilo


ponedeljek, 18. november 2024 Javno zbiranje ponudb najemodajalcev za najem nepremičnine za potrebe UP IAM

UP Inštitut Andrej Marušič (UP IAM) vabi vse (so)lastnike nepremičnin in druge osebe, ki imajo pravico oddajanja nepremičnin v najem in, ki izpolnjujejo navedene pogoje, da se prijavijo na ta javni poziv in tako izrazijo svoj interes za sklenitev najemne pogodbe.

Predmet poziva

Predmet poziva je najem nepremičnine – poslovnega prostora za potrebe UP IAM – vzpostavitev dveh novih centrov v Ljubljani in Mariboru – v okviru projekta »Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora« v okviru Načrta za okrevanje in odpornost Republike Slovenije.

Pogoji za prijavo

Na poziv se lahko prijavijo (so)lastniki nepremičnin in druge osebe, ki imajo pravico oddajanja nepremičnin v (pod)najem.

Nepremičnina mora izpolnjevati naslednje pogoje:

  • lokacija: Ljubljana in okolica / Maribor in okolica,
  • velikost: manjša pisarna (cca 20m2) z možnostjo občasne uporabe večjega prostora oz. dvorane (cca 60m2) / manjša pisarna (cca 20m2) z možnostjo občasnega najema večjega prostora oz. dvorane v objektu / večji prostor (vsaj 60m2),
  • možnost najema od 1. 1. 2025 oziroma po dogovoru,
  • dostopnost 24/7,
  • topla in mrzla sanitarna voda,
  • sanitarije oziroma souporaba sanitarij,
  • naravna svetloba v prostorih z možnostjo zatemnitve,
  • zagotavljano ogrevanje in hlajenje prostorov,
  • elektrika,
  • komunala – odvoz smeti,
  • internet – WiFi,
  • možnost uporabe večjega števila ključev oziroma možnost izdelave dvojnikov,
  • zavarovanje nepremičnine (predložitev kopije zavarovalne police),
  • opremljenost z opozorilnimi znaki požarne varnosti.

Drugi zaželeni pogoji:

  • oprema: mize, stoli,
  • parkirno mesto,
  • dostopnost z javnim prevozom.
  • Pred sklenitvijo pogodbe se opravijo pogajanja z najugodnejšimi / najustreznejšimi ponudniki. UP IAM bo sklenila najemno pogodbo z najugodnejšim / najustreznejšim ponudnikom.
  • Stvarno premoženje – nepremičnina (poslovni prostor) se bo najela za določen čas 12 mesecev z možnostjo podaljšanja.

Merilo za izbor

Pri izbiri najugodnejšega / najustreznejšega ponudnika se poleg cene najema upoštevajo tudi dejavniki – lokacija, oprema, primernost prostora glede na zgoraj navedene zahteve. Pred končno odločitvijo se opravi ogled prostorov na lokaciji.

Postopek izbire

Prijavitelji izkažejo svoj interes z vlogo, ki jo pošljejo po elektronski pošti na naslov info.scsr@upr.si ali info@iam.upr.si s pripisom za katero lokacijo oddajo vlogo Ljubljana ali Maribor.

Dodatne informacije so na voljo na telefonski številki +386 5 611 76 56 (vsak dan med 8.00 in 16.00 uro do poteka roka za oddajo vlog) ali na elektronskem naslovu info.scsr@upr.si.

Rok za oddajo vloge je do 6. 12. 2024. Vloga se šteje za popolno, če je priloženi obrazec v celoti izpolnjen in podpisan.


/ CELOTNO BESEDILO JAVNEGA POZIVA  / 

/ PRIJAVNI OBRAZEC /


petek, 15. november 2024 Obisk kitajske Univerze za kmetijstvo v Shandongu na UP

V četrtek, 14. novembra 2024, je Univerza na Primorskem gostila delegacijo iz Univerze za kmetijstvo v Shandongu z vzhodnega dela Kitajske. Obiska sta se udeležila prof. Lin Hai, prorektor univerze, ter prof. Wang Hongwei, prodekan fakultete za agronomijo, ki ju je spremljal voznik.

   

Sprejelo jih je vodstvo UP – rektorica, prof. dr. Klavdija Kutnar, prof. dr. Ademir Hujdurović, (dekan UP FAMNIT), prof. dr. Irena Lazar (dekanja UP FHŠ), prof. dr. Vito Vitrih (direktor UP IAM), Aleš Oven (pomočnik rektorice), izr. prof. dr. Neva Čebron (vodja Konfucijeve učilnice Koper), Andreja Pobega Bizjak (mednarodna pisarna UP) in Tanja Labus (vodja mednarodne pisarne UP FAMNIT).

Uvodnemu pozdravu rektorice, prof. dr. Klavdije Kutnar, , in ogledu promocijskega videa o delovanju Univerze za kmetijstvo v Shandongu, sta sledili in ogledu promocijskega videa o delovanju Univerze za kmetijstvo v Shandongu, sta sledili predstavitvi rektorja, prof. Lin Haia, in prodekana, prof. Wang Hongweia, v katerih sta podrobneje orisala raziskovalne aktivnosti in mednarodno vpetost Univerze za kmetijstvo v Shandongu. Sodelujoči so v razpravi omenili možnosti sodelovanja med univerzama, skupne raziskovalne projekte in morebitne mednarodne izmenjave študentov in osebja Univerze na Primorskem in Univerze za kmetijstvo v Shandongu. V ta namen sta prof. dr. Klavdija Kutnar in prof. Lin Hai podpisala medinstitucionalni sporazum v okviru programa Erasmus+. Obisk se je zaključil z vodenim ogledom laboratorijev v univerzitetnem kampusu v Livadah.

   


četrtek, 14. november 2024 Mednarodno obarvan dan na UP FAMNIT

Včeraj, 13. 11. 2024, so se študenti in zaposleni zbrali v avli UP FAMNIT z namenom, da bi pridobili več informacij o možnostih izmenjav, ki jih ponujamo na ravni fakultete in univerze.

   

Mednarodni dan smo pričeli z uvodnim pozdravom vodje mednarodne pisarne, Tanje Labus, ki je predstavila vse koristi izmenjav, možnosti in postopek prijave pred, med in po izmenjavi. Sledila je predstavitev predsednice ŠS T4EU, Lane Erjavec, ki je interaktivno predstavila mrežo T4EU, ki povezuje enajst univerz iz različnih držav, vključno z Univerzo na Primorskem. Poleg tega je opisala delovanje mreže ter aktivnosti, v katere se lahko vključijo tudi naši študenti.  

  

Po predstavitvi so obiskovalci imeli odlično priložnost, da se obrnejo na mednarodno pisarno UP FAMNIT, kjer so na informacijski točki odgovarjali na vprašanja in podajali vse potrebne informacije, ki jih je treba vedeti, preden se odpravijo v tujino. Nekaj vtisov z dogodka je z nami delila Ira Mešiček, strokovna sodelovka z mednarodne pisarne, ki opaža, da je bilo s strani študentov kar nekaj izkazanega interesa za različne oblike izmenjav.

"Z veseljem ocenjujem, da se je dogodek odvil v uspešnem duhu, predvsem na podlagi študentskih odzivov, izkazanega interesa za možnosti študentskih mobilnosti in nasmejanih obrazov, k čemur so največ doprinesli vsi študenti, ki so pri pripravi in izvedbi dogodka tudi aktivno sodelovali. Na podlagi povratnih informacij in vtisov udeleženk ter udeležencev bomo v Mednarodni pisarni tudi v prihodnje posebno pozornost namenjali diseminaciji informacij ter promociji mobilnosti med študenti."

Osrednji del dogodka je bil posvečen družabnemu sejmu, ki je potekal v sproščenem vzdušju z raznolikimi tematskimi sklopi. Na sejmu so študenti, ki so že izkusili izmenjavo ali so trenutno njen del, delili svoje izkušnje s tistimi, ki se bodo tej življenjski izkušnji šele pridružili. Nekaj besed o svoji Erasmus izkušnji so študenti ob koncu namenili tudi nam in povzeli svoje vtise. 

Aleks Vincek, študent programa Računalništvo in informatika, se je odločil za študijsko izmenjavo v Italiji in pravi, da svoje izkušnje ne bi zamenjal. 

“Moja izmenjava mi je prinesla številne nove izkušnje in prijateljstva. Na primer, ravno zdaj se dogovarjamo s prijatelji, da se bomo srečali v Pragi. Naučil sem se tudi italijanščine in doživel nepozabne trenutke, ki jih ne bi zamenjal.” 

K praktični izmenjavi pa je vse študente spodbudil Andrej Natev, študent programa Računalništvo in informatika, ki izkušnjo vsekakor priporoča. 

Svojo izmenjavo sem opravljal na Poljskem, kjer je šlo za praktično izmenjavo v podjetju, ki je bilo zelo odprto za mednarodne študente. S sodelavci smo se hitro spoprijateljili in skupaj obiskovali različne dogodke. Skozi izmenjavo sem pridobil nova znanja na področju razvoja programske opreme, kjer smo se učili novih tehnologij za razvoj umetne inteligence. Izkušnjo vsekakor priporočam vsem študentom in menim, da prijave ne bodo obžalovali!” 

Poleg študentov, ki so delili svoje izkušnje, so se na stojnicah predstavili tudi ŠS UP FAMNIT, ESN Primorska, GDG Primorska, mreža T4EU in mednarodno združenje za izmenjavo študentov za pridobitev tehničnih izkušenj (IAESTE). 

Dogodek je služil kot odlična priložnost za navezovanje stikov, izmenjavo mnenj ter proslavljanje bogate kulturne raznolikosti in pomena medkulturnih izkušenj! 


Izmenjave na UP FAMNIT 

Na UP FAMNIT omogočamo študijske izmenjave in izmenjave z namenom praktičnega usposabljanja v okviru programa Erasmus+, CEEPUS  ter drugih individualnih bilateralnih sporazumov. V večini programov je pogoj za udeležbo na izmenjavi zaključen vsaj 1. letnik dodiplomskega študijskega programa ter študentski status.  

T4EU mreža 

Eleven universities from various countries, including the University of Primorska, have united in the European University – Transform4Europe (T4EU) alliance. Situated in border regions undergoing significant changes, these universities play a key role in the development of these areas.

Skupaj imajo preko 150,000 študentov in preko 10,000 raziskovalcev, ki skupaj ustvarjajo večjezični in večdržavni kampus s skupnimi študijski programi, predmeti, raziskovalnimi projekti, dogodki na vseh lokacijah in številnimi drugimi iniciativami. 

Če se dogodka niste uspeli udeležiti, smo za vsa vprašanja na voljo prek elektronske pošte: international@famnit.upr.si ali nas obiščite v času uradnih ur (od 9. do 15. ure) v mednarodni pisarni v 2. nadstropju UP FAMNIT.

Partnerske institucije na voljo > TUKAJ   

   

     

   

  

   

   

   

   

   


torek, 12. november 2024 Drugi dogodek INOVACIJE in pika prinaša pregled inovativnosti na UP

Univerza na Primorskem (UP) in Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ UP FM) sta v ponedeljek, 11. novembra 2024, organizirala dogodek »Inovacije in pika« z namenom predstavljanja pomena inovacij za raziskovanje in razvoj ter povezovanja najrazličnejših deležnikov z akademskim, raziskovalnim okoljem – lokalno skupnostjo, občinami in predstavniki gospodarstva.

Nagovoru rektorice UP, prof. dr. Klavdije Kutnar je sledila predstavitev pogleda CRPZ UP FM in govor Roberta Rakarja, direktorja Primorske gospodarske zbornice, ki je pomen sodelovanja označil za gonilo podjetništva in inovacij. Zatem so sodelujoči v pogovoru o vlogi sodelovanja pri uspešnih zgodbah družbenih inovacij skozi izkušnje raziskovalcev UP, študentov ter podjetnikov v regiji strnili poglede in našli nove priložnosti za skupne napredne ideje.

Predstavitev aktualnih inovativnih družbenih projektov na članicah UP je potekala tako na samem dogodku kot tudi na razstavi, ki je na ogled v Avli Armerije UP.  Inovacijo je predstavil tudi UP FAMNIT in UP IAM:

   

  • UP FAMNIT in UP IAM: Pametna tladoc. dr. Aleksandar Tošić, izr. prof. dr. Jernej Vicic, dr. Niki Hrovatin in Milan Milivojčević 

Projekt je s pomočjo umetne inteligence oziroma vgrajenih senzorjev usmerjeno v odkrivanje padcev pri starejših osebah doma ali v domovih za ostarele. Poleg zaznavanja padcev starejših oseb, pametna tla zaznavajo tudi druge dejavnosti kot so sedenje, hoja, gibanje, lokacija in štetje korakov. Projekt želi starostnikom doma ali v domovih za ostarele ponuditi podporo s sistemom, ki bi jim ponudil stalno spremljavo in podporo. Tovrstni sistem pa oblikovati na vsestranske načine in uporabo omogočiti tako v zdravstvenih ustanovah kot tudi v ostalih panogah.

Ostale predstavitve:

  • UP FVZ: Mobilna večnamenska izokinetična naprava za eksentrično vadbo, Oskar Cvjetičanin, prof. dr. Nejc Šarabon
  • UP FTŠ-Turistica: IoT podprt trajnostni prehod turizma, izr. prof. dr. Emil Juvan
  • UP FM: Projekt TeachXR: Virtualna, obogatena in razširjena resničnost v izobraževanju, doc. dr. Tine Bertoncel 
  • UP FHŠ: Unesco katedra Univerze na Primorskem in inovativni pristopi v univerzitetnem izobraževanju, izr. Prof. dr. Katja Hrobat Virloget in drugi 
  • UP PEF: Pripovedovanje zgodb - (samo)zagovorništvo oseb s posebnimi potrebami, doc. dr. Karmen Drljić

     


ponedeljek, 11. november 2024 Vljudno vabljeni na letošnje prvo predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2024/25: To Infinity and Beyond

Vljudno vabljeni na letošnje prvo predavanje cikla 2024/25 z naslovom 

To Infinity and Beyond,

ki bo v sredo, 20. novembra 2024, ob 16.00, v Veliki predavalnici 3, UP FAMNIT in  
prek
 ZOOM povezave.

Predaval bo Dr. René Rodríguez Aldama, UP FAMNIT in UP IAM. 

O predavanju: Koncept neskončnosti igra pomembno vlogo v naši družbi in filozofiji, toda kaj pravzaprav je 'neskončnost'? Na predavanju bomo odkrili definicijo neskončnosti, kot jo uporabljamo v matematiki, ter raziskali njene oblike in posledice. Matematična neskončnost ima veliko zanimivih lastnosti, ki so morda neintuitivne ali paradoksalne, od dokazovanja, da obstaja več vrst neskončnosti, do razdelitve graha in njegove ponovne sestave, da bi ustvarili sonce. 

O predavatelju: René Rodríguez Aldama se je rodil leta 1994 v La Piedadu, Michoacán, Mehika. Leta 2016 je diplomiral iz fizike in matematike na Univerzi Michoacán svetega Nikolaja Hidalga (UMSNH) v Moreliji, Mehika. René je leta 2018 magistriral iz čiste matematike na Nacionalni avtonomni univerzi v Mehiki in UMSNH, kjer so bila njegova matematična zanimanja teorija množic, logika in topologija. Štiri leta kasneje je doktoriral iz matematike na Univerzi na Primorskem v Kopru, kjer je od leta 2022 tudi raziskovalec na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije ter na Inštitutu Andreja Marušiča. Njegovi trenutni raziskovalni interesi vključujejo algebro, teorijo kodiranja, kombinatoriko in kriptologijo. 

Prenos plakata


četrtek, 7. november 2024 Novo pridobljeni projekti v oktobru na UP

Oktober je prinesel projekte na nacionalni ravni in pa projekte, ki krepijo raziskovalno sodelovanje s tujimi inštitucijami.

    

Na UP FAMNIT smo pridobili naslednji raziskovalne projekt.

ARIS - PROJEKTI BILATERALNEGA SODELOVANJA (ARIS)

V okviru Javnega razpisa za (so)financiranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in partnersko državo - skandinavske in baltske države v letih 2025 – 2027 pa je na UP FAMNIT pridobljen naslednji projekt:

  • Uporabniški modeli za razložljive priporočilne sisteme (dr. Marko Tkalčič, UP FAMNIT)

Ostale projekte najdete > TUKAJ 


sreda, 6. november 2024 Drugo predavanje FAMNITovih bioloških večerov 2024/25: »Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji

Vljudno vabljeni na drugo letošnje predavanje z naslovom 

»Divje rastoče gladiole (mečki) v Sloveniji«, 

ki bo v četrtek,12 november 2024, ob 19.00,   

 prek ZOOM povezave

Predavala bo Tina RojkoZavod Republike Slovenije za Varstvo Narave (ZRSVN).   

O predavanjuV flori Slovenije je rod mečkov (Gladiolus, Iridaceae) zastopan s štirimi karizmatičnimi, močno ogroženimi in zavarovanimi vrstami, med katerimi še zmeraj velikokrat prihaja do negotovosti ob določevanju vrste. Tovrstna nejasnost odpira vrata številnih vprašanj o stanju vrst, njihovem pojavljanju in zanesljivosti navedb o vrstah iz herbarjiskega materiala. V sklopu predavanja bomo izvedeli kako je z mečki v Sloveniji in se še posebej posvetili našima najbolj razširjenima vrstama mečkov (močvirski in ilirski meček). 

O predavateljiciTinina ljubezen do narave in rastlin se je začela že v mladostnih letih, njena prava biološka pot pa se je začela s študijem biologije na Fakulteti za naravoslovje in matematiko na Univerzi v Mariboru. Svojo študijsko pot je nadaljevala na podiplomskem študiju na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, kjer je lani decembra (2023) magistrirala iz ekologije in biodiverzitete. Po študiju se je zaposlila v Mariboru na območni enoti Zavoda RS za varstvo narave. V prostem času rada tereni po Sloveniji, obiskuje visokogorja in se ukvarja z različnimi športi. 


Prenos plakata


sreda, 6. november 2024 Odprt je razpis za sofinanciranje mobilnosti osebja za namen poučevanja Erasmus+ v akademskem letu 2024/25 // The call for co-financing of staff mobility for teaching within Erasmus+ for the academic year 2024/25 is open

Razpis za sofinanciranje mobilnosti osebja z namenom poučevanja v okviru programa Erasmus+ (KA131) za pogodbeno leto 2023, je bil objavljen konec oktobra, skladno z odobrenimi sredstvi.

Rok za prijavo na mobilnost: 18. november 2024

Razpis in priloge k razpisu:

Podrobnejše informacije o obdobju in pogojih mobilnosti, dotacijah za mobilnost in postopku prijave je dostopnih v besedilu razpisa in na UP spletni strani.

Za vsa dodatna vprašanja je na razpolago UP FAMNIT Mednarodna pisarna, international@famnit.upr.si.

***

Open call for applications for co-financing of the mobility for teaching within Erasmus+ (KA131) program in the contract year 2023 was announced on October 25, 2024, in accordance with approved funds.

The call and its attachments include:

More detailed information about the duration and conditions of mobility, mobility grants, and the application procedure can be found in the text of the call and UP website.

For any additional questions, the UP FAMNIT International Office is available at international@famnit.upr.si.


ponedeljek, 4. november 2024 Vabljeni k ogledu prvega letošnjega posnetka iz niza Famnitovih bioloških večerov: Naj ostanem ali naj grem? Uporaba prostora glavatih želv v Jadranskem morju skozi letne čase

Prvo predavanje letošnjega niza z naslovom “Naj ostanem ali naj grem? Uporaba prostora glavatih želv v Jadranskem morju skozi letne čase”, je izvedel Matic Jančič, UP FAMNIT & Blue World Institute. Predavanje je potekalo prek videokonferenčne povezave ZOOM.   

            

O predavanju  

Jadransko morje je eno od najpomembnejših habitatov za glavate karete v Sredozemlju. Da bi pridobili podatke o njihovi rabi prostora skozi letne čase, so sledili 23 morskim želvam. Pridobljeni podatki kažejo na preplet rabe prostora želv z obstoječimi in predlaganimi zaščitenimi morskimi območji in tudi s centri industrijskega ribolova.  

O predavatelju 

Matic je doktorski študent na Univerzi v Ljubljani z disertacijo z naslovom "Prostorska ekologija in varstvo glavate karete v Jadranskem morju" ter asistent na Univerzi na Primorskem in strokovni sodelavec na Inštitutu Plavi Svet. 


ponedeljek, 28. oktober 2024 Usposabljanje strokovnjakov za pomoč mladim pri soočanju z izzivi odraščanja

 V petek, 25. oktobra 2024, so sodelavke UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora uspešno izvedle dve usposabljanji v okviru projekta Ker te štekam, ki sta sočasno potekali v Kopru in Mariboru.

 Uvodnemu video nagovoru dr. Valentine Prevolnik Rupel, ministrice za zdravje sta se pridružila še nagovora prof. dr. Diega De Lea, predstojnika centra in prof. dr. Vite Poštuvan, namestnice predstojnika centra.

Usposabljanje je namenjeno strokovnim delavcem iz vzgoje, izobraževanja, zdravstva, socialnega varstva ter nevladnih organizacij. Po današnjem teoretičnem delu, bodo udeleženci v januarju 2025 opravili še praktični del, ki bo prav tako organiziran v Kopru, Ljubljani in Mariboru. Glavni cilj delavnic je razviti in nadgraditi kompetence strokovnih delavcev, da bi lahko še bolje podprli mladostnike v duševni stiski. O usposabljanju v Kopru in Mariboru so udeleženci povedali:

»S povezovanjem med različnimi organizacijami lahko ustvarimo boljšo podporno mrežo za vse, ki potrebujejo pomoč.«

»Tovrstni dogodki resnično pripomorejo k dvigu kompetenc vseh nas, ki želimo biti bolj pripravljeni in opremljeni za delo z mladostniki«

»Takšna srečanja, kjer sodelujemo delavci različnih sektorjev, so izjemna priložnost. Prijaznost in strokovnost organizatoric pa sta samo še dodaten dokaz, kako pomembna so takšna usposabljanja.«

Usposabljanja v Kopru so se udeležili tudi predstavniki Ministrstva za zdravje, Direktorata za zdravstveno varstvo, dr. Agata Zupančič, Marjeta Ramovš in Martin, ki spremljajo izvajanje projekta. Ogledali so si prostore centra in izdelke, ki so bili vključeni v razstavo projektnega natečaja »A (se) štekaš?!?«.

Projekt Ker te štekam je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje in so zato vsa usposabljanja za udeležence brezplačna.

             


petek, 25. oktober 2024 Mednarodni dan na UP FAMNIT

Ste neodločeni glede svoje izmenjave? Imate pomisleke, vprašanja o administrativnih postopkih, priznavanju študija ali pa iščete praktične nasvete o življenju v tujini? 

Študenti in zaposleni, vabljeni, da se nam pridružite na Mednarodnem dnevu na UP FAMNIT, kjer boste pridobili neprecenljive informacije o različnih priložnostih za mobilnost v okviru študijskih in praktičnih izmenjav. 

Z nami bodo študenti in zaposleni, ki bodo delili navdihujoče zgodbe, dragocene nasvete in praktične napotke, ki vam lahko pomagajo pri načrtovanju mednarodne izmenjave. 

Kdaj in kje?  Sreda, 13. november, od 13.30 do 17.00 v avli FAMNIT. 

Program in aktivnosti: 

13.30–14.00: V uvodnem delu bomo začeli s kratko in jedrnato predstavitvijo študentske mobilnosti v sklopu programov Erasmus in T4EU, kjer boste izvedeli več o različnih možnostih, ki jih ponujajo. 

14.00–17.00: Nadaljevali bomo z družabnim sejmom, kjer bodo študenti na posameznih stojnicah odgovarjali na vaša vprašanja o izmenjavah. Pripravljene bodo tudi družabne in ustvarjalne aktivnosti. 

Če imate kakršne koli pomisleke, predloge, vprašanja ali vtise z izmenjave, vabljeni, da jih skozi dogodek delite na našem razstavnem prostoru. 

Sodelujoči in vsebinski sklop: 

  • FAMNIT Študentski svet
  • ESN Primorska 
  • GDSC Primorska
  • T4EU točka (kaj ponuja in kakšne možnosti prinaša) 
  • Mednarodno združenje za izmenjavo študentov za pridobitev tehničnih izkušenj (IAESTE)
  • MEDNARODNA PISARNA študenti boste tukaj izvedeli več o seznamu partnerskih institucij in prejeli praktične odgovore na vprašanja, kot je iskanje prenočišč itd. Z veseljem bomo odgovorili tudi na vprašanja zaposlenih, ki razmišljate o izmenjavi.  
  • ERASMUS priložnosti: Erasmus praksa in Erasmus študijska izmenjava - informacije kaj me čaka pred, med in po izmenjavi (z nami bodo študenti, ki bodo v sproščenem vzdušju delili svoje izkušnje) 

Dogodek bo tudi odlična priložnost za navezovanje stikov, izmenjavo mnenj ter proslavljanje bogate kulturne raznolikosti in pomena medkulturnih izkušenj!


četrtek, 24. oktober 2024 Predstavitev projekta UNIK@TT

Center za razvoj in prenos znanja UP CRPZ organizira predstavitev projekta UNIK@TT v ponedeljek, 25. 11. 2024, ob 14. uri, v predavalnici FAMNIT-MP1.

Predstavljen bo Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ) in projekti, ki jih izvajajo, konzorcijski projekt UNIK@TT,  priložnosti medsebojnega sodelovanja med UP FAMNIT in IAM in UP CRPZ pri različnih oblikah prenosov znanja: najave in prijave patentov, svetovanje podjetjem in drugo.

»Konzorcij univerzitetnih pisarn za nadgradnjo kapacitet podpore prenosa znanja (UNIK@TT)« je projekt izbran na javnem razpisu Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije za podporo aktivnosti pisarn za prenos znanja (JR KTO) (Uradni list RS, št. 131/23) in ga sofinancira Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Organizator dogodka v celoti spoštuje evropske predpise o varstvu podatkov (GDPR), v skladu z njimi bodo osebni podatki varno obdelani in shranjeni pri organizatorju in ne bodo razkriti tretjim osebam.


sreda, 23. oktober 2024 Raziskovalno delo Oddelka za biodiverziteto objavljeno v znanstveni reviji Scientific Data – podatkovna baza rdečih seznamov vaskularnih rastlin v Evropi

V Evropi je raznovrstnost taksonov vaskularnih rastlin ogrožena, zato je poznavanje stanja ohranjenosti eden prvih korakov za zagotavljanje njihovega ustreznega varstva.

Nacionalni rdeči seznami pri tem služijo kot dragocena orodja za ohranjanje biotske raznovrstnosti, saj zagotavljajo informacije o tem, kako blizu izumrtju je posamezni takson. Kljub temu se izvajanje teh ocen še vedno razlikuje med evropskimi državami, kar razkriva vrzeli v prizadevanjih za ohranjanje na nacionalni in regionalni ravni. Da bi odpravili te razlike, so raziskovalci z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT zbrali in analizirali najnovejše nacionalne rdeče sezname vaskularnih rastlin iz različnih evropskih držav, vključno z nekaterimi državami vzhodnega Sredozemlja. Na podlagi raziskave je potem Oddelek vodil objavo dveh pomembnih znanstvenih člankov.

     

V prvem prispevku je predstavljena analiza uporabe rdečih seznamov po posameznih državah, in sicer, kolikšen delež njihove flore se upošteva, v kolikšni meri so pravno zavezujoči, katere inštitucije nadzirajo njihovo sestavo, kako pogosto se posodabljajo, in kaj ovira prizadevanja za redno ocenjevanje tveganja izumrtja vrst. Več o ugotovitvah in zaključkih lahko preberete tukaj.

V drugem članku so uporabljeni podatki iz evropskih rdečih seznamov, s katerimi je bila vzpostavljena baza podatkov rdečih seznamov vaskularnih rastlin. Kot že ime pove, baza združuje ocene tveganja za izumrtje pri številnih evropskih vrstah in omogoča razumevanje tveganj ne le na nacionalni, temveč tudi na evropski ravni. Naši raziskovalci verjamejo, da bo baza podatkov v pomoč mnogim raziskovalcem, oblikovalcem politik in naravovarstvenikom pri prizadevanjih za ohranjanje rastlinske diverzitete v Evropi. Več o bazi in dostop do podatkov lahko najdete tukaj

Vse omenjene dejavnosti so se odvijale v okviru COST akcije ConservePlants.


sobota, 19. oktober 2024 Ob 75. obletnici Zavoda za gradbeništvo Slovenije nagrado prejela tudi raziskovalca UP FAMNIT

Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG) v letošnjem letu praznuje 75 let obstoja. Ob tej priložnosti so včeraj pripravili slavnostni dogodek, ki je potekal v hotelu Union v središču Ljubljane.

Na dogodku so se zbrali številni ugledni gostje. Med njimi je bil slavnostni govornik, doc. dr. Aleš Žnidarič, direktor ZAG, prof. dr. José Torero z University College London in dr. Vanja Samec. Častni gost dogodka je bil minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, prof. dr. Igor Papič.

Dogodka sta se udeležili tudi prof. dr. Klavdija Kutnar, rektorica UP in prof. dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE. UP in InnoRenew CoE že vrsto let uspešno sodelujeta z ZAG pri različnih raziskovalnih projektih in drugih aktivnostih. ZAG je tudi eden izmed ustanoviteljev raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE, bil pa je tudi med partnerji projekta InnoRenew, katerega je vodila UP.

Poleg omenjenih gostov so se dogodka udeležili tudi številni predstavniki domačih in mednarodnih podjetij ter raziskovalnih inštitutov, ki z ZAG sodelujejo na različnih področjih.

Podeljenih je bilo tudi več nagrad. Med nagrajenci sta bila tudi doc. dr. Andrea Lucherini, ki je prejel Turnškovo priznanje, ter izr. prof. dr. Andraž Legat (tudi član sveta zavoda InnoRenew CoE), ki je prejel nagrado za življenjsko delo. Oba nagrajenca sta člana Oddelka za aplikativno naravoslovje na UP FAMNIT.

Ob tem pomembnem jubileju ZAG-u in vsem nagrajencem iskreno čestitamo in si želimo, da se uspešno sodelovanje nadaljuje tudi v prihodnje.


petek, 18. oktober 2024 UP FAMNIT gostil finalno kolo Univerzitetnega programerskega maratona 2024 (UPM)

V soboto, 19. 10. 2024, se je v prostorih UP FAMNIT odvilo finalno kolo Univerzitetnega programskega maratona 2024 (UPM), na katerem so se študenti z Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem (UL, UM in UP) potegovali za naslov slovenskega prvaka oziroma prvaka posameznih univerz, pa tudi za uvrstitev na tekmovanje CERC 2024 - Central European Regional Contest, ki bo letos potekalo v Vroclavu na Poljskem. 

Izmed 39 ekip in 106 tekmovalcev se je skozi tri predkola prebilo v finale 18 najboljših ekip s skupaj 49 tekmovalci. Tretje kolo je potekalo ločeno na vseh treh sodelujočih univerzah, finale pa je bilo izvedeno na UP FAMNIT. Študenti so pri reševanju nalog uporabljali naslednje programske jezike: C, C++, Python, Java ali C#.

Po 5 urah reševanja 10 tekmovalnih nalog smo dobili prvake Univerzitetnega programskega maratona 2024 in prvake posameznih univerz. 

Najboljše tri ekipe v skupnem seštevku:

1. mesto: tree toed sloths (Job Petrovčič, Luka Horjak in Jakob Schrader)
2. mesto:  jesse we need to code (Bor Brudar, Jakob Žorž in Nejc Mozetič)
3. mesto: Shaun the Heap (Matevž Miščič, Jon Mikoš in Domen Hočevar)

Prvaki posameznih univerz:

  • Prvak Univerze v Ljubljani: tree toed sloths (Job Petrovčič, Luka Horjak in Jakob Schrader)
  • Prvak Univerze v Mariboru: Erdos Fourier Neumann (Mitko Nikov, Alen Granda in Erik Červek Roškarič)
  • Prvak Univerze na Primorskem: al capwned (Luka Svenšek)

Člani programskega sveta tekmovanja so tudi naši sodelavci z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije, in sicer izr. prof. dr. Nino Bašić, prof. dr. Andrej Brodnik ter izr. prof. dr. Jernej Vičič. 

Več informacij o tekmovanju najdete tukaj

Naloge so dostopne tukaj.

Čestitke vsem udeležencem tekmovanja!

  
                                                                        Prvaki UPM 2024

 
                                                             Prvak Univerze na Primorskem


                                                         Prvaki Univerze v Mariboru

   

   

     


petek, 18. oktober 2024 Prorektor promoviral 18 novih doktorjev in doktoric znanosti

Na slovesnostih v Armeriji Univerze na Primorskem je v četrtek, 17. oktobra 2024, prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo, prof. dr. Štefko Miklavič, v doktorje znanosti promoviral doktorante in doktorantke, ki so doktorske disertacije zagovarjali od marca do septembra v letošnjem letu. Do sedaj je doktorski študij na UP zaključilo 360 študentov in študentk.

Med tokratnimi kandidati je bilo kar 5 kandidatov, ki so bodisi italijansko govoreči, bodisi so opravljali študij na italijanistiki zato je podelitev obiskal tudi italijanski konzul iz Kopra g. Giovanni Coviello. 

Na dveh slovesnostih je bilo tako promoviranih skupaj18 kandidatov:

  • dr. Silvija Komočar,
  • dr. Arianna Carta,
  • dr. Metka Malčić,
  • dr. Maria Rosaria Graziano,
  • dr. Rok Kobal,
  • dr. Annalisa Brichese,
  • dr. Vesna Vojvoda Gorjan,
  • dr. Mirjana Kontestabile Rovis,
  • dr. Nuwan Tharanga Attygalle,
  • dr. Elham Motamedi Mohammadabadi,
  • dr. Žiga Peljko,
  • dr. Sanja Dolenec,
  • dr. Kaja Kastelic,
  • dr. Mariem Zouari,
  • dr. Nevena Pivač in
  • dr. Nina Krohne.

 V (opravičeni) odsotnosti pa: dr. Ivan Smiljanić in dr. Cuauhtli Campos Mijangos.


Na UP FAMNIT šest novih doktorjev in doktoric znanosti

Med novo promoviranimi doktorji znanosti je tudi Nuwan Tharanga Attygalle, ki je na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, ki je zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom »Izboljšanje interakcije s prepoznavanjem gest na podlagi radarja pri zaznavanju skozi materiale« pod mentorstvom izr. prof. dr. Klena Čopiča Puciharja in somentorstvom izr. prof. dr. Matjaža Kljuna.


 

Povzetek doktorske disertacije

»Izboljšanje interakcije s prepoznavanjem gest na podlagi radarja pri zaznavanju skozi materiale«

Prepoznavanje gest z milimetrskimi radarji je pridobilo pozornost raziskovalcev in industrije zaradi vedno večje dostopnosti radarskih čipov in napredkov na področju globokega učenja. Kljub temu obstajajo številni izzivi, ki otežujejo uporabo radarjev za izdelavo uporabniških vmesnikov, zlasti pri zaznavanju gest skozi materiale. Ta naloga obravnava te težave z identifikacijo lastnosti materialov, ki vplivajo na radarske signale, in z razvojem robustnega klasifikatorja gest, ki deluje skozi različne materiale. Ključni prispevki vključujejo optimizacijo procesa učenja, zmanjšanje števila potrebnih materialov ter demonstracijo natančnega zaznavanja gest, izvedenih na površini različnih predmetov.


Elham Motamedi Mohammadabadi je na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom »Modeliranje uporabnikov in vsebin s pomočjo hedoničnosti in eudaimoničnosti za personalizirane priporočilne sisteme« pod mentorstvomizr. prof. dr. Marka Tkalčiča in somentorstvom izr. prof. dr. Mehdija Elahija.

 

 

Povzetek doktorske disertacije

»Modeliranje uporabnikov in vsebin s pomočjo hedoničnosti in eudaimoničnosti za personalizirane priporočilne sisteme«

V tej doktorski nalogi je bil raziskovan vpliv integracije psihološko informiranih značilnosti, zlasti eudaimoničnih in hedonističnih izkušenj, v sisteme priporočil. Prikazan je bil potencial za vključitev teh kakovosti v najsodobnejše algoritme za izboljšanje personaliziranih priporočil. Poleg tega so bili razviti avtomatski modeli za napovedovanje teh značilnosti tako za uporabnike kot tudi za elemente. Delo zagotavlja osnovo za prihodnja prizadevanja za uporabo teh spoznanj pri ustvarjanju bolj razložljivih in interpretacijskih priporočil.


Cuauhtli Campos Mijangos je na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom »Oblikovanje interaktivnih papirnatih zaslonov s prepletanjem fizičnih in digitalnih vsebin z uporabo vodoravnih zaslonov na dotik« pod mentorstvom izr. prof. dr. Klena Čopiča Puciharja in somentorstvom izr. prof. dr. Matjaža Kljuna.

 

 

Povzetek doktorske disertacije

»Oblikovanje interaktivnih papirnatih zaslonov s prepletanjem fizičnih in digitalnih vsebin z uporabo vodoravnih zaslonov na dotik«

Doktorska naloga preučuje metode za integracijo papirja z digitalnimi vsebinami, s poudarkom na odpravi omejitev obstoječih sistemov, predvsem pomanjkanja orodij in strojne opreme, ki omogočajo interakcije med fizičnim in digitalnim svetom. V tem okviru delo predstavlja več inovativnih tehnologij interaktivnega papirja:

Dinamični perforiran papir, ki povečuje ločljivost digitalne vsebine na papirnatem zaslonu.

LightMeUp - tehnologija, ki omogoča večstabilne vizualne prikaz, ki so ustvarjeni s tiskanjem na zadnjo stran paprija.

Hibridno pisalo, zasnovano za podporo interakciji tako s papirjem kot z vmesniki tabličnih računalnikov ali obema medijema hkrati.

Prispevki tega dela stremijo k izboljšanju interaktivnosti in kakovosti prikaza na interaktivnih papirnatih sistemih ter k premoščanju vrzeli med papirjem in digitalnimi mediji.


​Mariem Zouari je na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom »Funkcionalni vodni premaz na osnovi biooglja, za adsorpcijo in fotokatalitično degaradacijo organskih hlapnih snovi v zaprtih prostorih« pod mentorstvom izr. prof. dr. Davida DeVallanceja in somentorstvom znan. sod. dr. Laetitie Marrot.

 

Povzetek doktorske disertacije

»Funkcionalni vodni premaz na osnovi biooglja, za adsorpcijo in fotokatalitično degradacijo organskih hlapnih snovi v zaprtih prostorih«

Namen doktorske disertacije je bil optimizirati pripravo poroznega fotokatalitskega biogoriva za uporabo v funkcionalnih razbremenilnih premazih za izboljšanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih. Raziskava se je osredotočila na pripravo biogoriva s prilagojenimi lastnostmi za optimalno adsorpcijo formaldehida, pogostega onesnaževalca zraka v zaprtih prostorih. Nato so bile uporabljene različne metodologije za razvoj in karakterizacijo učinkovitega sistema adsorbent-fotokatalizator, zlasti hibridnih delcev biogoriva-MnO2. Fotokatalitski biokarbonski delci so bili uspešno uporabljeni za razvoj funkcionalnega premaza za zaščito lesa in remediacijo zraka v zaprtih prostorih.


Nevena Pivač je na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom »Struktura in algoritmi v razredih grafov: novi rezultati o minimalnih separatorjih in neodvisnih množicah« pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.

 

 

 

Povzetek doktorske disertacije

»Struktura in algoritmi v razredih grafov: novi rezultati o minimalnih separatorjih in neodvisnih množicah«

Prvi del doktorske disertacije preučuje minimalne separatorje v grafu, to je takšne množica točk grafa, katerih odstranitev loči dve predoločeni točki grafa, in so minimalne glede na inkluzijo. Karakterizirani so razredi grafov, v katerih je to število majhno, kar ima pomemben vpliv na razvoj algoritmov v teh razredih. Podane so strukturne in algoritmične lastnosti razredov grafov, v katerih je vsak minimalen separator unija dveh množic paroma sosednjih točk, kar posploši znane rezultate o tetivnih grafih. V drugem delu doktorske disertacije so predstavljeni rezultati na algoritmičnih problemih, povezanih s problemom iskanja največje neodvisne množice v grafu.


Nina Krohne je na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom »Samomorilno vedenje žensk: Vloga intimnopartnerskega nasilja in rezilientnosti do samomorilnosti« pod mentorstvom prof. dr. Vite Poštuvan in somentorstvom prof. dr. Diega De Lea.

 

 

 

Povzetek doktorske disertacije

»Samomorilno vedenje žensk: Vloga intimnopartnerskega nasilja in rezilientnosti do samomorilnosti«

Doktorantka je v disertaciji preučevala temeljne mehanizme samomorilnega vedenja pri ženskah, ki so doživele intimnopartnersko nasilje, s poudarkom na dosedaj slabše raziskanih dejavnikih tveganja in rezilientnostjo. V presečni študiji, v katero je bil vključen reprezentativni vzorec 1016 odraslih žensk iz Slovenije, je doktorantka skozi stististične pristope, vključujoč analizo omrežij in klastersko analizo, prikazala varovalni učinek socialne opore ter razvila matrični model, ki predstavlja teoretično osnovo za razvoj intervencij, ki so namenjene krepitvi duševnega zdravja žensk z izkušnjo intimnopartnerskega nasilja.

Vsem novo promoviranim doktorjem in doktoricam znanosti iskreno čestitamo!


petek, 18. oktober 2024 Prvo predavanje FAMNITovih bioloških večerov 2024/25: »Naj ostanem ali naj grem? Uporaba prostora glavatih želv v Jadranskem morju skozi letne čase«

Vljudno vabljeni na prvo letošnje predavanje z naslovom

»Naj ostanem ali naj grem? Uporaba prostora glavatih želv v Jadranskem morju skozi letne čase«,

ki bo v četrtek, 24. oktober 2024, ob 19.00,  
 prek ZOOM povezave.

Predaval bo Matic Jančič, UP FAMNIT & Blue World Institute.

O predavanju:

The Adriatic Sea is one of the most important marine habitats for loggerhead turtles in the Mediterranean. Oceanic areas of the southern Adriatic provide epipelagic developmental habitat, while the Northern Adriatic is the largest neritic foraging habitat of loggerhead turtles in the Mediterranean. The thermal environment is a key factor in the biology of sea turtles, with thermal constraints becoming evident in winter at the lower limits of temperature valence. Winter distribution in the Adriatic Sea is poorly known with suggested southward movement patterns from the Bay of Trieste and the coasts of West Istria in the summer towards the Lošinj archipelago in winter.  We tracked 23 sea turtles to obtain data on their space use within the Adriatic Sea and delineate seasonal home ranges of sea turtles according to the temperature seasonality in the Adriatic Sea. The results provided a basis to evaluate the space use patterns of individual sea turtles in the Adriatic Sea combined with aggregated seasonal space use. Sea turtle space use intersected with existing and proposed Marine Protected Areas and overlapped with industrial fishers' efforts to provide recommendations for conservation.

O predavatelju:

Matic is a PhD candidate enrolled at the University of Ljubljana, Slovenia, with the dissertation title ‘Spatial ecology and conservation of loggerhead sea turtles in the Adriatic Sea’ and is due to graduate in 2024. He is also a teaching assistant at the University of Primorska, Slovenia. He provides materials and supervision in labs and practical work for modules marine ecology, marine conservation biology, advanced topics in conservation biology, and biology and conservation of large vertebrates on the master’s study programme Nature Conservation. He has expertise in statistics and spatial modelling, including programming language R and geographic information system QGIS.      


Famnitovih bioloških večerih

Biološki večeri so niz predavanj, katerih glavni cilj je popularizacija različnih bioloških in naravovarstvenih vsebin, s katerimi se ukvarjajo raziskovalci našega oddelka, drugih inštitucij v Sloveniji in tudi raziskovalci izven meja naše države. Predavatelji  imajo možnost spregovoriti o svojem raziskovalnem delu ter ga promovirati. Predstavitev projektov, izsledkov, zanimivosti, problematik in rešitev, s katerimi se soočajo na svojem raziskovalnem področju, je pomembna tako za raziskovalce, ki s tem osmislijo svoje raziskave, kot tudi za vedoželjne poslušalce.

Ker delujemo znotraj univerzitetnega prostora, se bioloških večerov redno udeležujejo tudi študentje Varstvene biologije (1. stopnja) in Varstva narave (2. stopnja), ki se izobražujejo na naši fakulteti. Takšen niz je torej tudi dobrodošla popestritev obštudijskih dejavnosti ter z vsebinami sicer že bogatih študijskih programov.

Predavanja so primerna tako za širšo javnost kot tudi za stroko. Medse bomo z veseljem sprejeli dijake srednjih šol in študente, pa tudi učitelje, strokovnjake in ostale zainteresirane posameznike, ki jih zanima široko področje biologije in varstva narave.

>>ZOOM povezava za vsa predavanja<<

PRENOS PLAKATA


sreda, 16. oktober 2024 Biotehnološki vrh danes na Nacionalnem inštitutu za biologijo

BIOTEHNOLOŠKI VRH Z LEKOVIM DNEVOM ZA RAZISKOVALCE IN OGLEDOM NIB-a je danes, 16. 10. 2024, potekal na NIB (Nacionalni inštitut za biologijo) v Ljubljani. Dogodek je združil predstavnike iz akademskega sveta in industrije, da bi razpravljali o najnovejših dosežkih na področju biotehnologije.

Rektorica UP, prof. dr. Klavdija Kutnar, je sodelovala v eni od ključnih točk dogodka – panelni razpravi z naslovom »Kako se na povečane potrebe po kadrih odzivamo v akademski sferi«. Poleg naše rektorice so v razpravi sodelovali še prof. dr. Zdravko Kačič (rektor UM), prof. dr. Gregor Majdič (rektor UL), Duša Marjetič (vodja Sektorja za visoko šolstvo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport) ter dr. Darja Ferčej Temeljotov (Strateški programi v Lek d.d.).

V sklopu srečanja je potekal tudi LEKOV DAN ZA RAZISKOVALCE, kjer so bili predstavljeni vrhunski dosežki, inovacije in dobre prakse iz Leka in drugih raziskovalnih ustanov. Tema letošnjega, že šestega Dneva za raziskovalce, je bilo področje biofarmacevtike (v povezavi s tematiko bioloških zdravil). V okviru programa je predavanje »Grafi 3D struktur proteinov« izvedel izr. prof. dr. Jure Pražnikar z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT.

Znanstveno srečanje je služilo kot platforma za spodbujanje sodelovanja in inovacij na področju biotehnologije ter krepitev zavezanosti Slovenije k napredku znanstvenega raziskovanja in razvoja.

Dogodek je del projekta, ki se sofinancira iz sredstev javnega razpisa za podporo aktivnosti pisarn za prenos znanja (JR KTO) v okviru operacije, ki jo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

Foto: Arhiv Lek


torek, 15. oktober 2024 Vabilo na predavanje: Pogovorimo se o etiki okolja, ohranjanja in zaščite živali

Vabimo vas, da se nam pridružite na navdihujočem predavanju z naslovom »Obnova naših vrednot do planeta v dobi antropocena: Zakaj moramo danes, bolj kot kadarkoli prej, razpravljati o etiki okolja in zaščiti živali«. Predavanje bo vodila prof. Carolyn Stephens (London School of Hygiene & Tropical Medicine & University College London & Univerza na Primorskem) v hibridnem formatu, z možnostjo udeležbe v živo ali prek Zooma.

   

O TEMI PREDAVANJA

V letu 2020 je Poročilo o človekovem razvoju UNDP potrdilo koncept antropocena, »v katerem so ljudje dominantna sila, ki oblikuje prihodnost planeta«. Podnebne spremembe, onesnaževanje vseh naravnih okolij, izguba biotske raznovrstnosti in množično izumiranje drugih vrst ogrožajo planet in nas. UNDP poudarja, da »so človeške izbire, zavedne ali nezavedne, oblikovane z vrednotami in institucijami, ki so pripeljale do povezanih planetarnih in družbenih neravnovesij, s katerimi se soočamo«.

To predavanje bo raziskalo globalni okoljski in družbeni kontekst, s poudarkom na potrebi po obnovljenih etičnih razpravah, še posebej za bodoče znanstvenike in oblikovalce politik. Predstavljen bo tudi nov predmet etike okolja na Univerzi na Primorskem, ki bo zaživel leta 2025 pod vodstvom prof. Stephens, s sklepno razpravo s profesorji UP FAMNIT.

O PROF. CAROLYN STEPHENS

Profesorica Carolyn Stephens je okoljska epidemiologinja in strokovnjakinja za etiko, z delovnimi mesti na London School of Hygiene & Tropical Medicine, na University College London, in od leta 2024 na Univerzi na Primorskem. Njene raziskave se osredotočajo na pravičnost, okolje, zdravje, etiko ter človekove in okoljske pravice po vsem svetu. Z več kot 25 leti izkušenj v poučevanju mednarodnega razvoja in etike okolja je veliko delala v državah z nizkimi dohodki, kot so Indija, Liberija, Brazilija in Argentina.

Vodila je številne mednarodne raziskovalne projekte, svetovala agencijam Združenih narodov ter je članica uredniških odborov petih strokovnih revij. Prof. Stephens je bila članica izvršnih odborov globalnih organizacij, kot so Mednarodno združenje za ekologijo in zdravje ter panevropska nevladna organizacija Zdravje in okolje. Prav tako je članica Mednarodnega etičnega svetovalnega odbora programa BEPREP EU.

Med njenimi nagradami so nagrada Kraljeve družbe Velike Britanije za vključevanje javnosti v znanost (Kohn Award) ter Nagrada za akademsko odličnost župana Londona.


ponedeljek, 14. oktober 2024 Letos na UP trije prejemniki Zoisovih nagrad in priznanj

Med letošnjimi prejemniki Zoisove nagrade so kar trije nagrajenci zaposleni na Univerzi na Primorskem. Nagrada, ki je ime dobila po slovenskem raziskovalcu Žigi Zoisu, se v Sloveniji podeljuje od leta 1998 vsem  izjemnim raziskovalcem, ki so s svojimi deli trajno zaznamovali znanstvenoraziskovalno in razvojno dejavnost v Republiki Sloveniji in pomembno prispevali k njenemu razvoju. Iskreno čestitamo vsem dobitnikom te najvišje in najbolj prestižne nagrade v Sloveniji

Letos so med prejemniki trije zaposleni UP: izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik in prof. dr. Vito Vitrih sta prejela Zoisovo priznanje, prof. dr. Igor Klep pa Zoisovo nagrado -  vsem ob prejemu nagrade iskreno čestitamo.

Nagrajenci so bili razglašeni na današnji novinarski konferenci Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, nagrade pa bodo podeljene na slovesni podelitvi, ki bo letos potekala v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, 28. novembra.

Med prejemniki Zoisovega priznanja za pomembne znanstveno-raziskovalne dosežke na področju srčno-žilne medicine je tudi prof. dr. Mitja Lainščak, ki kot predavatelj sodeluje v študijskem procesu na UP FVZ in mu prav tako čestitamo!

Zoisovo priznanje za pomembne dosežke na področju numerične matematike prejme prof. dr. Vito Vitrih, UP IAM, UP FAMNIT.

Prof. dr. Vito Vitrih je z raziskavami na področjih numerične matematike in računalniško podprtega geometrijskega oblikovanja pomembno prispeval k učinkovitejšemu reševanju inženirskih izzivov in razvoju na področjih robotike, računalniške grafike ter animacij. Njegov doprinos v izogeometrični analizi je še posebej dragocen, saj pomaga izboljševati tehnološke procese in oblikovanje industrijskih izdelkov. Z razvojem novih matematičnih orodij krepi povezavo med teoretičnimi spoznanji in njihovo uporabo v industriji.

Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju algebre in njene uporabe prejme prof. dr. Igor Klep, UP FAMNIT, UL FMF.

Prof. dr. Igor Klep je eden od najprodornejših in v svetu najbolj znanih slovenskih matematikov, zlasti na področju uporabe algebre v kvantni fiziki, funkcionalni analizi in računski matematiki. Rešil je enega od ključnih problemov teorije matrik, ki je bil nerešen skoraj 40 let, in s sodelavci dokazal pomembne lastnosti matričnih šopov, kar odpira nova področja raziskovanja v algebri. Njegovo delo vključuje tudi uporabo matematičnih teorij v kvantni fiziki, kjer je s sodelavci prispeval k boljšemu razumevanju kvantnih omrežij.

Zoisovo priznanje za vrhunske dosežke na področju okoljske etike in etike živali prejme izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik, UP PEF.

 Izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik raziskuje odnos ljudi do okolja in živali. Njegovo delo razkriva, da ljudje poznamo, vendar hkrati ignoriramo neprijetne resnice o okoljskih težavah in izkoriščanju živali. Hotena nevednost otežuje reševanje teh vprašanj. Poudarja, da le podajanje  informacij ni dovolj; pomembna je tudi vzgoja želje po spoznavanju sveta. S svojo izvirno tezo je prispeval k boljšemu razumevanju neodzivnosti javnosti na ključne okoljske izzive, s katerimi se spoprijema  človeštvo.

Foto: Peter Irman za MVZI


petek, 11. oktober 2024 Plac priložnosti, Izobraževalno-karierni festival

To je PLAC, kjer raziskujete svojo prihodnost. PLAC, kjer spoznavate najrazličnejše poklice tako, da se za nekaj ur prelevite v mehanike, kuharje, direktorje, reševalce, raziskovalce, voznike, učitelje, trgovce ipd. Je tudi PLAC, na kateren spoznavate možnosti izobraževanja za izbrani poklic, ki vam jih ponuja slovenski in čezmejni prostor. Je PLAC, s katerim bo odločitev o vaši prihodnosti vsaj nekoliko lažja.   

     

V letošnjem letu se v projekt vključujeta tudi Kulturno-izobraževalno društvo PiNA in Univerza na Primorskem z izobraževalnim festivalom, ki pa bo na enem mestu zbral vzgojno-izobraževalne institucije iz Slovenije in čezmejnega območja, ki bodo predstavljale svoje izobraževalne študijske programe na vseh področjih in nivojih.

ZAKAJ obiskati Festival?

Ker boste na enem mestu imel na voljo:

  • srednje šole iz vse Slovenije in zamejstva
  • fakultete in visokošolske zavode iz vse Slovenije
  • ljudi, ki vam bodo znali predstaviti program
  • ljudi, ki bodo znali odgovoriti na vaša vprašanja in na tista, ki si jih zastavljajo vaši starši
  • Ker se boste lažje odločili za nadaljevanje šolanja, tudi če še niste v zaključnem letniku/razredu.
  • Ker boste vedeli, kje poiskati informacije, ko se boste spomnili vprašanja, ki ste ga pozabili vprašati.

 KDAJ bo potekal festival?

Festival vrata odpira v ČETRTEK, 17. oktobra ob 10. uri. Razstavljavci in organizatorji vas bomo v ARENI BONIFIKA v KOPRU čakali vse do 18. ure.

KAKŠEN bo spremljevalni program?

  • 10:30–11:30 Izzivi novih generacij na trgu dela (Vesna Miloševič Zupančič, Strokovna direktorica e-Študentskega servisa)
  • 12:00–13:00 Karierna delavnica – od želje do poklica (Iris Skrt, Univerza na Primorskem)
  • 14:00–15:00 Praksa v NVO – spoznavanje novih kariernih poti (Kristjan Nemac, PiNA)
  • 15:00–16:00 Male skrivnosti velikih študentov (Petra Majcen, Univerza na Primorskem)
  • 16:00–17:00 Izzivi karierne poti osebe z ADHD (Teja Kocjančič)
  • Vec izvedb na stojnici Center mladih Koper; Delavnica #bojprotiprekarnosti (Darjan Jurinčič, Mladinski delavec, ZKMT Koper)

KDO vse bo razstavljal? PREVERI TUKAJ 


sreda, 9. oktober 2024 UNESCO delegacija in Univerza na Primorskem krepita sodelovanje na področju duševnega zdravja

V torek, 8. oktobra 2024, sta Univerzo na Primorskem (UP) obiskali Megumi Watanabe in Laura Bortolutti, predstavnici Unescovega regionalnega urada za znanost in kulturo v Evropi. Z obiskom se je spodbudilo raziskovalna in izobraževalna partnerstva med UNESCO in UP ter vzpostavilo morebitno sodelovanje na področju duševnega zdravja in suicidologije.

   

Predstavniki so se srečali s prof. dr. Vito Poštuvan, namestnico predstojnika UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora (SCSR), dr. Nino Krohne, prvo doktorico znanosti programa Suicidologija in duševno zdravje ter mlado raziskovalko in doktorsko kandidatko Vanjo Gomboc.

UP je predstavila inovativno raziskovalno delo na področju duševnega zdravja ter ozaveščanja in prevencije samomora v Sloveniji. Predstavljene so bile aktivnosti SCSR in spletne postaje Živ? Živ!, ki zagotavlja podporo in vire pomoči, podpora duševnemu zdravju študentov in dejavnosti Psihološke svetovalnice UP ter doktorski programu Suicidologija in duševno zdravje, ki je prvi tovrstni v Sloveniji.

  

Predstavnici UNESCO, Megumi Watanabe in Laura Bortolutti, sta obisk zaključili s srečanjem šestih prejemnikov štipendij Štipendijskega sklada UP, ki so prejeli štipendije iz donatorskih sredstev UNESCOAleksandro Zec, Aljo Šlenc, Diarjem Gashijem, Dmytrom Tupkalenkom, Filipom Trajkoskim in Marijo Ćetković.

Ta pobuda je okrepila zavezanost Univerze na Primorskem k podpori nadarjenih študentov s področja STEM, saj jim zagotavlja potrebna finančna sredstva za dosego njihovih akademskih ciljev. Sredstva UNESCO so bila ključna pri ustvarjanju teh priložnosti. Hkrati pa so pripomogla k izboljšanju akademskih dosežkov študentov ter povečanju njihovih kariernih možnosti v okviru univerzitetnega štipendijskega sklada.

    

    


torek, 8. oktober 2024 Rektoričin dan 2024: Letošnji rektoričin dan bo potekal v sredo, 16. oktobra 2024

Tudi letošnji rektoričin dan bo potekal v sredo, 16. oktobra 2024, ponovno v znamenju druženja in spoznavanja. Vabimo vas, da si na rektoričin dan vzamete vsakdanjih obveznosti prost dan in dodate svoj kamenček v mozaik ekipnega duha.

ZA ŠTUDENTE

16. oktobra 2024 so študentke in študenti vabljeni, da se udeležite tradicionalne JESENSKE ČISTE 10ke. Na dogodku, ki ga organizirata UŠZP in ŠOUP, bodo fakultetne ekipe tekmovale v različnih športnih in malo manj športnih disciplinah z namenom osvojiti prehodni pokal Čiste desetke. Študenti, ki ne boste tekmovali ste vabljeni, da v koprski Areni Bonifika navijate za nastopajoče.

ZA ŠTUDENTE IN ZAPOSLENE

Zaposleni na UP boste na rektoričin dan imeli na voljo bogat program delavnic, pohodov, izletov in drugih srečanj, na katera so vabljeni tudi študenti. Na nekatere dogodke se morate prijaviti zaradi lažje organizacije. Glede na lansko izvedeno anketo smo se potrudili, da se lahko udeležite več dogodkov tekom dneva, nekaj jih ponavljamo, da jih lahko obiščete tekom let.

PROGRAM

V nadaljevanju smo vam po sklopih pripravili pregled programa. Vabljeni ste, da si preberete celoten program ter si skombinirate aktivnosti iz različnih sklopov.

Prijavnica je enotna za vse sklope, rok za prijavo pa poteče v torek, 15. oktobra 2024 ob 10. uri. V kolikor bodo kakšne spremembe, vas bomo o tem pravočasno obvestili.

*V primeru izrednih razmer si pridržujemo pravico do spremembe programa.

OBRAZEC ZA PRIJAVO


ŠPORTNO  

  • Kolesarski izlet po Parenzani od Kopra do Milj in nazaj | težavnost 2 | 9.00, mixUP 

Obvezna je popolna oprema. Zbirališče bo na podestu za stavbo UP ob 9.00. Izlet vodi Alex Žigante (RIC UP).
 

  • Sprehod ob morju od Kopra do Simonovega zaliva (in nazaj) z možnostjo vodenega ogleda Arheološkega parka  | težavnost 1) | 9.30, Žusterna, 11.00 voden ogled parka

 Zbirališče bo ob vstopu na makadamsko parkirišče v Žusterni ob 9.30. Sprehoda nista vodena.
 

  • Sprehod ob morju od Kopra do Izole (in nazaj) z možnostjo vodenega ogleda stavbe InnoRenew CoE ob 11.00 | težavnost 1 | 9.30, Žusterna, 11.00 voden ogled 

Voden ogled bo potekal v angleškem jeziku. Zbirališče bo ob vstopu na makadamsko parkirišče v Žusterni ob 9.30. Sprehoda nista vodena.
 

  • Sprehod ob morju od Turistice do Akvarija Piran (in nazaj) z možnostjo vodenega ogleda Akvarija Piran  | težavnost 1 | 9.30 zbiranje, UP FTŠ, 10.30 voden ogled 

 Sproščen sprehod do Pirana z možnostjo skupinskega ogleda Akvarija ob 10.30. Sprehod ni voden. Zbirališče bo na parkirišču ob Turistici ob 9.30.

  • Skupinski izlet z rolerji okoli Kopra in do Rude (Canave) v Izoli | težavnost 2 | 9.00 zbiranje, zbiranje ob Parku pri Tržnici Koper |  trajanje do 2 uri.

Greeeeemoooo rooolaaaaaaat!!! Dobimo se ob parku pri tržnici, najprej se ogrejemo s krogom okoli Kopra in se odpravimo v Izolo, kjer se ustavimo na kavi na Rudi in se počasi odpravimo nazaj proti Kopru. Rolerje prinesete svoje, prav tako vodo ali druga okrepčila po poti. (Izlet vodi: Luka Kejžar)

  • Pohod Prešnica Slavnik Prešnica s ŠportUP (težavnost 3) | 9.00- cca. 14.00 | zbiranje na parkirišču v Prešnici

Pohod na Slavnik ponuja pohod na Slavnik in sicer iz vasi Prešnica. Dobili bi se na parkirišču v Prešnici (na koncu vasi), predlagamo usklajevanje prevozov, ko bodo znani udeleženci. Pohod se začne ob 9.00, hrana in pijača iz nahrbtnika. Hoja je primerna za vse, ki so vajeni hoje v hrib in bo v eno smer trajal do 2 uri. Oprema: pohodniška obutev, vode vsaj 1 liter, nahrbtnik, anorak, oblačila za preobleči. (izlet vodi: Simona Glavan, Šport UP)

  • Pohod na Lačno | težavnost 2  | 9.00 začetek, predvidoma do 12.00 | zbiranje v Gračišču

"Pohod" od Gračišča pa do Lačne (1.2km hoje). Lačna je 451 m visok hrib, ki se nahaja med Gračiščem, Kubedom in Hrastovljami. Vrh na katerem se nahaja kovinski razgledni stolp, s katerega se nam odpre lep razgled po bližnji in daljni okolici, ima vpisno skrinjico ter nekaj manjših lesenih klopi. Oprema: pohodniška obutev, vode vsaj 1 liter, nahrbtnik, anorak, oblačila za preobleči. Navodilo za parkirišče (Google Maps). Smotrno je, da se dogovorite med seboj za prevoz, da prihranimo na gorivu in parkirišču. (izlet vodi: Aljoša Gačnik). 

  • Vožnja z motorjem  | težavnost 2  | 8.00 začetek, predvidoma do 10.00 | zbiranje na Brolu

Krožna vožnja za vse navdušenke in navdušence nad motorji – iz Kopra bo potekala po obalnih občinah kjer si boste ogledali objekte UP, ki jih organizator iz Vzdrževanja odlično pozna. Izlet je primeren za vse z lastnim motorjem. (izlet vodi: Boris Zudič)

KULTURNO - DRUŽABNO

  • Tihobralno jutranje druženje s Knjižnim klubom UP | težavnost 1 | 8.30 začetek, predvidoma do 10.30  MixUP

Tihobralne zabave postajajo vedno bolj priljubljen način druženja – v Knjižnem klubu UP smo prvo organizirali v okviru Nacionalnega meseca skupnega branja. Kako poteka? Pridete, vzamete kavo ali čaj, se usedete, izklopite telefone in na znak se bo začela odštevati ena ura branja (predvidoma od 9.00 do 10.00). Knjigo prinesite s seboj, katerokoli trenutno berete. V času branja bo mixUP zaprt in omogočal eno uro popolnega miru, da se lahko resnično posvetite eni dejavnosti in se umirite. Po zaključku branja lahko poklepetate s sobralci in izmenjate bralne izkušnje. (Aktivnost vodi: Tina Lekan Kraševec, Knjižni klub UP, UP UK)

  • Umiritev misli in fokus ob ročnih delih – delavnica izdelave mehkega kvačkanega »scrunchieja«  | težavnost 1 | 10.30 začetek, predvidoma do 12.30 | MixUP

Delavnica omogoča tako klepet in druženje kot umik s tihim delom, saj ročna dela vedno prinesejo umiritev od vsakdanjega hitenja. Na dogodku si lahko vsak skvačka scrunchie (elastiko) z mehko volno. Material (volna in elastike) bodo na voljo (lahko prinesete tudi svojo), zaželeno je, da prinesete svojo kvačko velikosti od 4.5 – 5.5 (nekaj jih bo za izposojo). Delavnica je primerna za popolne začetnike, saj predvideva do dve osnovni petlji, česar se lahko hitro naučite. Izdelava za srednje nanje traja okoli 15 min, lahko pridete kadarkoli v navedenem času, dokler ne zmanjka materiala. (Aktivnost vodi: Martina Marušič Kos, Služba za komuniciranje UP)

  • Tarok turnir  | težavnost 1-3 ) | 10.00 začetek | Avla UP Famnit

Vabljeni na turnir Taroka! Dogodek bo potekal v avli UP FAMNIT, v sproščenem vzdušju, kjer bodo udeleženci z žrebom določili omizja, na katerih bodo igrali. Igra bo potekala s štirimi igralci na mizo, če število to omogoča. V primeru drugačnega števila udeležencev se bodo oblikovale tudi mize s tremi ali petimi igralci. Pridružijo se lahko tudi začetniki, ki bodo igro spremljali ob razlagi izkušenih igralcev in se kasneje aktivno vključili. Vse udeležence prosimo, da pridejo na turnir 10 minut pred pričetkom, da se lahko pravočasno porazdelimo po omizjih. Igrali bomo po pravilih igre lokalnega tarok društva Berač iz Kopra. Zmagovalca čaka simbolična nagrada in večna slava!  (Aktivnost vodi: Tanja Labus, UP Famnit)

DELAVNICE IN SREČANJA  

  • Predstavitev dejavnosti Centra za krepitev zdravja in preizkus aerobne telesne zmogljivosti s 6 minutnim testom hoje   | težavnost 1 |  9.00-12.00 | Objekt LIVADE

V Zdravstvenem domu Izola je poleg ostalih služb na voljo tudi center za krepitev zdravja, kjer vam ponujamo strokovne informacije, veščine in podporo za dolgotrajno spremembo življenjskih navad, ki bodo vodile do boljšega počutja in zdravja. Pred testom pri vsakem udeležencu preverimo morebitne zdravstvene težave in izmerimo krvni tlak. Izmerjen krvni tlak, ki ne sme presegati vrednosti 165/100 je prvi vstopni pogoj za preizkus hoje. Po pridobitvi rezultatov testiranja bosta  fizioterapevtka in kineziolog na voljo za individualni posvet o ustrezni telesni dejavnosti za krepitev zdravja. (Aktivnost v sodelovanju z UP FVZ).

Po prijavi boste prejeli točen termin preizkusa. Število prijav omejeno na 30 oseb.

  • Neverbalna komunikacija: "Preberi govorico telesa"   | težavnost 1 |  13.00 | B3 BROLO

Skozi predavanje bodo udeleženci spoznali različne oblike neverbalne komunikacije ter posebnosti govorice telesa kot njenega ključnega elementa. Predavanje ponuja spoznanja o tem, kaj nam povedo nekatere geste, kretnje telesa, glas, naša zunanja podoba ali izbira mesta v prostoru, v katerem se nahajamo. Predstavljena pa bodo tudi nekatera zanimiva pravila vedenja v različnih kulturah po svetu. (Aktivnost vodi: dr. Vesna Grahovac, KC UP).

  • Kreativno razmišljanje | težavnost 1 | 13.00 do 14.00 | ZOOM

Kaj je težje narediti: izvesti kirurško operacijo ali narediti učinkovit oglas? Z vami bom delila kreativni proces, vse od vpogleda, ideje do izvedbe. (Aktivnost vodi: Lana Milovanović, Alumni UP FHŠ).

  • Telo v prostoru | težavnost 1 | 14.00 do 15.00 | MP 1 UP FAMNIT

Gibalna delavnica je namenjena vsem, ki želijo poglobiti zavedanje telesa. Raziskovali bomo odnos med telesom in prostorom ter poslušanjem in čutenjem. Kako telesu dati prostor in čas, da izrazi svoje notranje gibanje? Delavnica je primerna za vsakogar; predznanje plesnih tehnik ni potrebno. (Aktivnost vodi: Valentina Tomažinčič, UP IAM).

  • Inovacije in družba | težavnost 1 | 15.00 | UP FM

Namen delavnice je preko različnih vrst osebnih izkušenj spregovoriti o našem odnosu do inovacij. Kaj sploh razumemo pod izrazom inovacije, kako jih prepoznamo, so nam pomembne, zakaj, kdaj, komu, kakšne so prednosti, pa tudi strahovi, povezani z inovacijami za posameznika in družbo. (Aktivnost vodi: dr. Simona Kustec, UP FM, CRPZ).

PREDAVANJA IN POGOVORI

  •  Hrana za prihodnost: Od mladih talentov do globalnih izzivov | težavnost 1 |  12.00 | P8 UP PEF

Predstavniki z Gospodarske zbornice Slovenije bodo predstavili ključne aktivnosti, storitve in produkte GZS-Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij. Posebno pozornost bodo namenili delu z mladimi, vključno z vsakoletnimi tekmovanji Ecotrophelia in Ecotrophelia Junior ter evropskim programom FoodEducators, kjer kot nacionalni predstavniki sodelujejo v okviru projekta EIT Food. V drugem delu predavanja se bodo poglobili v aktualne izzive, priložnosti ter trende na področju hrane, prehrane in živilstva. (Aktivnost izvaja: GZS, več informacij: Andreja Perčič, UP PEF). 

SPREMLJEVALNI DOGODKI 

DAN ETIKE 2024: Okrogla miza ob dnevu etike na temo etične zavesti v raziskovalnem in pedagoškem delu na UP  | težavnost 1 | 18. 10. 2024 | 12.00 | ZOOM

Etična zavest vpliva na to, koliko pozornosti se posveča etičnim vidikom raziskovalnega in pedagoškega dela. Del krepitve etične zavesti pomagajo krepiti tudi etične komisije, ki s svojimi protokoli usmerjajo k refleksiji etičnih vidikov različnih študij. Na okrogli mizi bomo delili izkušnje o etični ozaveščenosti v raziskovalnem in pedagoškem delu, predstavili delovanja komisij na različnih nivojih in spodbudili prenos dobrih praks na druga področja. (Aktivnost izvaja: prof. dr. Vita Poštuvan in prof. dr. Ernest Ženko, več informacij: Tjaša Vidmar)


OBRAZEC ZA PRIJAVO


torek, 8. oktober 2024 UP se pridružuje Erasmus Days z razstavo in Erasmus+ World Café

Univerza na Primorskem se pridružuje mednarodni kampanji Erasmus Days, namenjeni promociji vseh priložnosti, ki jih ponuja program Erasmus+. Dogodek bo otvoril prorektor za internacionalizacijo,prof. dr. Michaël Mrissa , ki bo v ponedeljek, 14. oktobra, ob 10.00 slovesno odprl razstavo v avli Armerije.

     

Na razstavi boste tako študenti kotpedagoško in strokovno osebje  izvedeli:

  • zakaj bi sploh šli na mednarodno mobilnost,
  • kam in za koliko časa lahko greste na mobilnost,
  • kako je s financiranjem mobilnosti,
  • kako je s priznavanjem študijskih obveznosti, opravljenih v tujini,
  • kaj lahko naredite, če vam znanje tujih jezikov predstavlja izziv, in
  • kako poiščete nastanitev v tuji državi.

Po otvoritvi razstave se bo dogajanje preselilo na dvorišče rektorata, kjer bo potekal Erasmus+ World Café. Na prijetno druženje ob kavi so vabljeni tako študenti kot člani pedagoškega in strokovnega osebja, ki so že bili na izmenjavi in želijo deliti svoje izkušnje, zlasti pa ti, ki o izmenjavi šele razmišljajo. To bo odlična priložnost za klepet s študenti UP, Erasmus študenti in predstavniki mednarodnih pisarn vseh članic UP za pridobitev vseh informacij. 


ponedeljek, 7. oktober 2024 ŠtartUP za popoln začetek študijskega leta 2024/25!

Za nami je že četrta uspešna izvedba družabno-športnega dogodka ŠtartUP. Prva oktobrska sobota je bila ponovno namenjena sproščenemu druženju bruck, brucev, starejših študentov in strokovnih služb UP oziroma vseh tistih, ki so bili in so še vedno v pomoč študentom skozi celoten študij na Univerzi na Primorskem.  

      

Poleg pedagoških članic in inštituta UP so se predstavili tudi centri in enote univerze, ki so študentom predstavili, na kakšen način delujejo in povezujejo vsebine univerze z okoljem. V posebno pomoč so bili Tutorji UP in pa mednarodna služba, ki je študente seznanila z mednarodnimi opcijami, posebno v okviru pridružitve Evropski univerzi Transform4Europe.

Letošnja udeležba društev, organizacij in podjetij je bila rekordna. Del našega dogodka je bilo več kot 55 razstavljalcev, ki so naš ŠtartUP še bolj obogatili in popestrili. Ravno zaradi njihove velike donacije daril pa je bil zelo uspešen in raznolik tudi ŠtartUP-ov srečelov, za kar se jim iskreno zahvaljujemo. 

Kot vsako leto se je tudi letošnji dogodek odvijal v duhu dobrodelnosti, saj je vsak razstavljalec udeležbo potrdil s simbolično kotizacijo, ki je bila v celoti in neposredno nakazana društvu Palčica Pomagalčica. Letos je bil ta humanitarni duh toliko večji zaradi sodelovanja obalnih brivcev po imenu Barberijansquad, ki so na dogodku v zameno za striženje zbirali prostovoljne prispevke, ki so jih ravno tako za študente v stiski namenili društvu Palčica Pomagalčica.

Tudi letos smo ostali zvesti naši zeleni zavezi trajnosti. Vsak je prinesel svoj lonček ali steklenico za pijačo. Za prostovoljni prispevek pa so bile s strani Centra uporabnih predmetov, ki deluje pod okriljem Komunale Izola, na voljo tudi skodelice za kavo. Tradicionalno so sledili slastni bobiči za kosilo, ki so jih udeleženci po koncu dogodka lahko vzeli tudi domov.  

Letos je dogodek obiskalo več kot 500 študentk in študentov, sprejelo pa jih je več kot 100 zaposlenih in predstavnikov društev. S skupnimi močmi nam je uspelo pripraviti enega večjih dogodkov za študente Univerze na Primorskem, ki je obogatil začetek študijskega leta.

Vsem študentkam in študentom želimo uspešen začetek, potek in zaključek študijskega leta 2024/25!

     

      

      

     

           


ponedeljek, 7. oktober 2024 Uvodno srečanje konzorcija v okviru projekta MARiNKA

V sredo, 25. septembra 2024, je na UP FAMNIT potekalo prvo srečanje konzorcija v okviru projekta MARiNKA. Dr. Sonja Čotar Konrad z UP PEF (vodja projekta) indr. prof. Andrej Brodnik z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT sta predstavila načrtovane aktivnosti in vsebine predstavnikom ostalih konzorcijskih partnerjev: UL Fakulteta za računalništvo, OŠ Trzin, OŠ Prežihovega Voranca Ljubljana, OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled, OŠ 8 talcev Logatec, OŠ Staneta Žagarja Kranj, OŠ n.h. Maksa Pečarja, OŠ Vojke Šmuc Izola, OŠ Frana Erjavca Nova Gorica, OŠ Janeza Puharja Kranj in OŠ Elvire Vatovec Prade.

 

Cilj projekta je razvoj temeljnih znanj računalništva in informatike (RIN) pri učencih od 6. do 9. razreda osnovne šole. V sklopu projekta se bo načrtovalo, implementiralo in evalviralo vključevanje temeljnih vsebin RIN v obliki medpredmetnega sodelovanja in reševanja avtetntičnih problemov. Razvite bodo inovativne didaktične metode in vsešolski pristop za vpeljavo temeljnih vsebin RIN.

Projekt sofinancirata Ministrstvo RS za vzgojo in izobraževanje in Evropska Unija – NextGenerationEU. Prijavitelj in vodilni partner projekta je UP FAMNIT.

  

  

  


sobota, 5. oktober 2024 ŠtartUP | POMEMBNO OBVESTILO! | Začetek dogodka premikamo na 12. uro!

ŠtartUP je športno & družabni dogodek Univerze na Primorskem, s katerim zakorakamo v novo študijsko leto. Vidimo se prvo soboto v oktobru, 5. oktobra 2024, od 12. ure dalje, v Obmorskem parku Žusterna.  

  

Spoznavni dogodek je namenjen vsem študentom UP, torej tako brucem kot obstoječim študentom vseh stopenj in letnikov. Na dogodku se bruci in brucke povežejo med seboj in spoznajo s starejšimi študenti. Poseben pečat medsebojnega povezovanja je mreženje s strokovnimi in pedagoškimi sodelavci univerze. 

Lokacija omogoča neizmerne možnosti poležavanja na soncu zato imejte s sabo kakšno piknik odejo ali kopalno brisačo. Za kosilo je poskrbljeno. Ker podpiramo Zero Waste management spodbujamo, da prinesete s sabo steklenice za vodo ali "bidon(saj bodo na voljo pitniki Rižanskega vodovoda za hidracijo) in posodo za kosilo. 

KAJ LAHKO OD DOGODKA PRIČAKUJETE?   

Predstavile se bodo vse fakultete Univerze na Primorskem in njene enote, kjer je možnost obštudijskega vključevanja za študente UP. Na dogodku se bo predstavilo tudi več kot 40 lokalnih organizacij, društev, zavodov, podjetij, ki so pripravili zabavne aktivnosti skozi katere bodo obiskovalcem bližje predstavili svoje delovanje in možnosti vključevanja ter sodelovanja tekom študijskega leta. ŠportUP (uradna rekreacija študentov UP) bo poskrbel za športne aktivnosti - badminton, "štrbunk", zorbing 

Obiskovalci boste lahko na stojnicah zbirali žige na kartončku, ki ga prejmete ob registraciji na dogodku. Zadostno število žigov vam prinese praktično promocijsko darilo. 

TRAJNOST

Ker pri organizaciji podpiramo trajnost spodbujamo, da obiskovalci prinesete s sabo: 

  • steklenice za vodo (flaška/bidon) za hidracijo ter 
  • posodo za kosilo (v njej si lahko odnesete tudi hrano domov, v kolikor le ta ostane). 

PROGRAM 

Dogodek bo potekal od 12.00 do 17.00 v Obmorskem parku Žusterna (Koper). 

(v primeru slabega vremena se prestavi v Taverno Koper)

  • predstavitev vseh fakultet Univerze na Primorskem, centrov in enot, kjer se lahko študenti vključujejo v obštudijske dejavnosti.
  • več kot 55 sodelujočih lokalnih organizacij, društev, zavodov in podjetij, ki so pripravili zabavne aktivnosti, s katerimi vam bodo predstavili možnosti vključevanja in sodelovanja med študijem.
  • športne aktivnosti v organizaciji ŠportUP-ja (uradne rekreacije za študente UP), ki bo poskrbel za športne aktivnosti, kot so badminton, štrbunk, zorbing in supanje.
  • Obiskovalci boste prejeli kartonček za zbiranje žigov na stojnicah – zbrano število žigov vam prinese praktično promocijsko darilo!

SPREMLJEVALNI PROGRAM

  • 10:30-11:30; prihod izvajalcev in priprava točk (zemljevid aktivnosti je objavljen spodaj)

  • od 11:30 dalje; registracija, zadnje priprave in pričetek izvajanja aktivnosti

  • 12:00; MEDITACIJA Z GONGI (obvezna nepremočljiva podlaga, topla oblačila ter deka ali spalna vreča)

  • 13:00; URADNA OTVORITEV in EuropeDirect StandUP nastop

  • 14:00; KOSILO

  • od 15:00 dalje; animacijski program

  • 17:00; zaključek aktivnosti in pospravljanje prizorišča ter zaslužena pizza

*neuradno druženje se po 16.00 nadaljuje v Canavi House Izola

Jan David Kljenak je standup komik, ki je bolj goreč kot plamen, s katerim se kot gasilec dnevno spopada. Ko ne gasi požarov je večinoma z družino. Zelo rad plava, a ne več kot 4 metre od obale saj se boji, da bi stopil na ježka. Enkrat je stopil na ježka, ni bilo dobro.

Benjamin Kovač Keber komik, ki standup izvaja izključno iz ljubezni do smeha, komedije in  življenja. Ukvarja se s kratkimi, zabavnimi šalami in smešnim razčlenjevanjem realnosti.

SODELUJOČI

  • Popotniško združenje Slovenije
  • Akademsko kulturno-umetniško društvo KOLO Koper
  • Gledališče Koper Teatro Capodistria
  • Google Developer Group On Campus University of Primorska - GDG On Campus UP
  • SLOAM, Agencija za mlade
  • Zavod VITAZEN
  • MareziJazz / Mladinsko društvo Marezige
  • Šah klub koper
  • PKD Erin - Šola irskega plesa
  • Zveza nogometnih sodnikov Slovenije
  • Društvo matematikov, fizikov in astronomov Koper
  • ŠKD Capoeira Tradicao Baiana
  • Zavod Move and Dance
  • Fuego Latino, Keith Kleva
  • Kulturno izobraževalno društvo PiNA / EUROPE DIRECT Koper-Capodistria
  • Nationalni inštitut za biologijo
  • Studo - aplikacija za tvoj študij
  • Lokostrelski klub Ankaran
  • Ministrstvo za obrambo - Slovenska vojska
  • Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte občine Izola (JZP Izola)
  • Ljudska univerza Koper
  • Naredi nekaj za naravo - NNN
  • Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP)
  • Mjob študentski servis
  • Zveza Sonček so.p.
  • Prostovoljska pisarna Koper - Slovenska filantropija
  • Party Manijaks
  • Barberijan Squad (na dan dogodka bo nudil dobrodelno striženje za Palčico Pomagalčico)
  • AED Društvo
  • Društvo Movement - Club Movement
  • Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Istre
  • IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) Koper
  • Zavod za soustvarjanje varnejše in vključujoče skupnosti Utopija (Zavod Utopija)
  • Klub študentov občine Piran
  • Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper (Center mladih Koper)
  • McDonald's
  • Mladinska Zveza Brez izgovora Slovenija
  • International Opportunities at University of Primorska
  • InnoRenew CoE
  • Alumni UP
  • Tutorji UP in Študentski svet UP
  • ŠportUP
  • ESN Primorska
  • Klub študentov občine Koper
  • Zavod Modri december, Zavod za spodbujanje zavedanja avtizma in Aspergerjevega sindroma Koper
  • ZD Koper - projekt Virus
  • Center za krepitev zdravja ZD Koper - Preventiva raka dojke in testisov
  • ... in vse fakultete Univerze na Primorskem

PRIJAVA NA DOGODEK 

Prehodna prijava za študente Univerze na Primorskem poteka tukaj

REGISTRACIJA NA DAN DOGODKA 

  • Na dogodka se vsi prijavljeni oglasite na registracijskem pultu, kjer boste prejeli: 
  • zapestnico #OdpriUP| #OpenUP (barve zapestnic so ločene po fakultet); 
  • novovpisani študentje UP majico OpenUP (prejmete jo samo na dogodku ŠtartUP, ob registraciji); 
  • kartonček za zbiranje žigov 

           


petek, 4. oktober 2024 Septembrski na novo pridobljeni projekti

September je prinesel šest projektov, kar kaže na odlično sodelovanje med raziskovalkami in raziskovalci na ravni UP. 

Projekti UP FAMNIT

EVROPSKI SVET ZA INOVACIJE EIC – PATHFINDER

REMEDY - ARCHIBIOME TATTOO FOR RESISTANT, RESPONSIVE, AND RESILIENT CITIES, PRIDRUŽENI PARTNERJI, UP, VODILNI PARTNER: INNORENEW COE, VODJA NA UP: DR. ANNA SANDAK

Cilj projekta REMEDY je doseči preboj na področju temeljnih raziskav v mikrobiologiji in sintezi, prenesti znanje in izkušnje v znanost o materialih v obliki inženirskih živih materialov ter razviti združljive postopke biofabrikacije, ki omogočajo personalizirano oblikovanje v arhitekturnem kontekstu. Prilagojeni in izdelani mikrobni konzorciji bodo ustvarili mikrobiom, ki bo zagotavljal odpornost proti patogenim mikroorganizmom, omogočal sekvestracijo ogljika, proizvodnjo kisika in bioremediacijo. Z dekoracijo po meri in funkcionalnostjo različnih površin stavb bo REMEDY spodbudil probiotično arhitekturo in uvedel metabolično razmišljanje v krožno gradbeništvo.

VEČ


NAČRT ZA OKREVANJE IN ODPORNOST (NOO)

MARINKA – MLADOSTNIKI S TEMELJNIMI ZNANJI RIN SO KREATORJI PRIHODNOSTI, VODILNI PARTNERJI UP FAMNIT, PARTNER UP PEF, VODJA NA UP: DR. SONJA ČOTAR KONRAD

Mladostniki s temeljnimi znAnji RIN so KreAtorji prihodnosti (akronim: MARiNKA) je eksperimentalno-raziskovalni projekt, v katerem sodelujeta UP (prijavitelj projekta FAMNIT in PEF) in Univerza v Ljubljani (Fakulteta za računalništvo in informatiko) skupaj z desetimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi (VIZ) v Sloveniji. S tem projektom pri nas prvič raziskovalno in aplikativno uvajamo temeljne vsebine računalništva in informatike (RIN) v učne aktivnosti osnovnih šol za učence od 6. do 9. razreda. Povezovanje pedagoškega in računalniškega znanja, kar je rdeča nit projekta, je pomemben korak v slovenskem izobraževalnem sistemu na področju sistemske integracije in nadgradnje poučevanja temeljnih vsebin RIN.

VEČ


COST

CA23121 GENOA GENETIC NATURE OBSERVATION AND ACTION / OPAZOVANJE NARAVE IN AKCIJE Z GENETSKEGA STALIŠČA, PARTNERJI: UP FAMNIT, VODILNI PARTNER: INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE DEZVOLTARE IN SILVICULTURA MARIN DRACEA, ROMANIA, VODJA NA UP: DR. ELENA BUŽAN

Genska raznolikost je temeljna za prilagajanje in bistvena za preživetje vrst, s tem pa tudi za prispevek narave k ljudem. Poleg tega gensko znanje podpira učinkovito uporabo virov za zagotavljanje celostnega varstva biotske raznovrstnosti. Čeprav so podatki in kazalniki genske raznovrstnosti na voljo, zaradi pomanjkanja zmogljivosti pogosto niso vključeni v sheme upravljanja in spremljanja vrst v Evropi. Poleg tega sedanje nacionalne politike in prakse še niso „prilagojene“ novemu globalnemu okviru biotske raznovrstnosti. Da bi bolje razumeli genetsko raznolikost vrst in njihovih populacij ter jo aktivno uporabljali za spremljanje in varovanje biotske raznovrstnosti, je treba nujno izpopolniti, oceniti, informirati in olajšati izvajanje podatkov in kazalnikov genetske raznolikosti v evropskih državah. To izvajanje podatkov o genski raznovrstnosti je treba doseči z vključevanjem praktikov, podjetij, oblikovalcev politik in širše javnosti. Potrebe vseh teh zainteresiranih strani je treba preučiti in upoštevati, da bi bilo sodelovanje vključujoče in učinkovito ter bi kot tako krepilo znanje, zmogljivosti in zaupanje med partnerji. Zato bo GENOA soustvarjala in izboljševala postopke, metode in podatke o genski raznovrstnosti (kazalnike) ter sooblikovala prilagojene pakete za razširjanje informacij, da bi dosegla ciljne deležnike in jih izmenjala z njimi ter tako omogočila boljše razumevanje informacij o genski raznovrstnosti. Poleg tega se bodo izboljšali spremljanje, poročanje in uporaba genetskih podatkov, kar bo prispevalo k ohranjanju biotske raznovrstnosti na vseh ravneh.

VEČ


COST

CA23133 LILY LILY: A LARGE-SCALE INTERDISCIPLINARY ALLIANCE ON NATURE-BASED SOLUTIONS AND HEALTH: INDICATORS, INEQUALITY AND INNOVATION / OBSEŽNO INTERDISCIPLINARNO ZAVEZNIŠTVO O UKREPIH, TEMELJEČIH NA NARAVI, IN ZDRAVJU, PARTNERJI: UP FAMNIT, VODJA NA UP: DR. ELENA BUŽAN

Naravne rešitve (NbS) so ključnega pomena v evropskih strategijah za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje. Z ustvarjanjem ekosistemov imajo lahko NbS pozitivne in negativne učinke na zdravje ljudi, živali in okolje, tj. dodatne koristi in nenamerne posledice. Ker se NbS vse bolj vključujejo v politiko in izvajajo na terenu, je nujno treba sprejeti na dokazih temelječe pristope k njihovemu načrtovanju in izvajanju, ki zmanjšujejo prakse neprilagojenosti in napačnega označevanja, zlasti na področju zdravja. Ta ukrep (LILY) se osredotoča na vplive NbS na zdravje (NbS-zdravje) in obravnava: (1) pomanjkanje celovitega okvira, ki bi opisoval zdravstvene rezultate in osnovne poti, (2) vrzeli v kazalnikih NbS-zdravja, (3) ranljivost in neenakost, (4) spremljanje NbS-zdravja in (5) vrzeli NbS-zdravja v platformah NbS. Projekt LILY sestavlja 69 interdisciplinarnih partnerjev iz 18 držav COST, od tega je 10 ciljnih držav COST za vključevanje in tretjina mladih raziskovalcev. LILY bo vključil znanstvenike, izvajalce, zainteresirane strani in skupnost v participativne pristope ter pripravil (1) konceptualni okvir NbS-Health, (2) smernice za najboljše prakse za prostorsko-časovne kazalnike NbS-Health ob upoštevanju ranljivosti in neenakosti, (3) priporočila o novih podatkovnih tokovih in metodologiji za spremljanje in vrednotenje na podlagi kazalnikov ter (4) mrežo in podatkovno platformo za strokovno izmenjavo informacij. Projekt LILY bo mladim znanstvenikom omogočil poletne šole, delavnice za izmenjavo znanja in organizacijo prve konference NbS-Health. Rezultati bodo prevedeni v kratke povzetke o politikah, gradiva za Lancet Countdown, projekte in grozde EU-Horizon ter javno razširjanje. LILY se zavezuje k odličnosti in inovativnosti s soustvarjanjem med znanstveniki in zainteresiranimi stranmi, transdisciplinarnostjo, konceptom „eno zdravje“, okvirom izpostavljenosti, ranljivosti in tveganja ter vključujočimi pristopi in uravnoteženostjo spolov pri svojem upravljanju..

VEČ


Ostali projekti na ravni UP so dostopni TUKAJ.


petek, 4. oktober 2024 Odprte prijave na 7. slovenski entomološki simpozij z mednarodno udeležbo (SES7)

Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT vabi na edinstveno znanstveno srečanje, ki združuje vrhunske strokovnjake, raziskovalce in ljubitelje entomologije - 7. entomološki simpozij z mednarodno udeležbo (SES7),  ki bo potekal od 31. 1. do 1. 2. 2025 v slikoviti Izoli! 

    

Simpozij bo ponudil priložnost za poglobljene razprave o najnovejših odkritjih, inovacijah in izzivih v svetu žuželk, hkrati pa bo prostor za izmenjavo idej, povezovanja in sodelovanja. Poleg strokovnih predavanj in delavnic bo poskrbljeno tudi za prijetne trenutke ob druženju. 

Simpozij organizira Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT skupaj s Slovenskim entomološkim društvom Štefana Michielija 


Pred uradnim začetkom simpozija bo organizirana Biokreativna delavnica (Od znanja do zgodbe). 

KRATEK OPIS:   

Znanje se je tisočletja prenašalo preko pripovedovanja zgodb. Tudi danes imamo radi zgodbe. Ali bi torej lahko združili biologijo z ustvarjalnostjo? Na Biokreativni delavnici bodo udeleženci spoznali, kako napisati zgodbo za otroke z biološko vsebino. Naučili se bodo, kako lahko laični javnosti predstavijo svoja znanstvena odkritja na preprost, razumljiv in zabaven način. V okviru delavnice se bodo udeleženci preizkusili v ustvarjanju lastnih zgodb o naravi in dobili povratne informacije.  

Za delavnico potrebujete papir, svinčnik, barvice, nekaj biološkega znanja in domišljijo.  

Natančen program in knjiga izvlečkov bosta na voljo predvidoma en mesec pred dogodkom. 

  • ŠTEVILO UDELEŽENCEV: max 15  
  • KDAJ: 31. 1. 2025  
  • KJE: predavalnica Famnit 3, UP FAMNIT, Livade 4  
  • PRODUKT: zgodba – strip – slika – ali kaj popolnoma drugega 

Na simpozij se prijavite tako, da izpolnite prijavni obrazec, na e-mail pošljete izvleček ter poravnate kotizacijo kot nakazilo na TRR. V kolikor ste zaposleni in vam kotizacijo krije vaša institucija, bomo račun poslali njim.  

JEZIK SIMPOZIJA: angleščina 

POMEMBNI DATUMI: Rok za prijavo in oddajo povzetkov: 15. 11. 2024 

Zadnji možni rok za prijavo brez prispevka: 15.1.2025 

KOTIZACIJA: 

Znesek kotizacije50 € za zaposlene in 25 € za študente, brezposelne osebe in upokojence 
Rok za plačilo kotizacije: 1. 12. 2024
 
Kotizacija vključuje knjigo povzetkov, stroške organizacije in osvežitev med odmori za kavo.
 

POMEMBNOVračilo vplačane kotizacije je možno ob pravočasni odjavi, in sicer do 10.1.2025. Ob kasnejših odjavah povračila kotizacije ni možno. 

Podatki za plačilo kotizacije: 

UNIVERZA NA PRIMORSKEM 
FAKULTETA ZA MATEMATIKO, NARAVOSLOVJE IN INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE 
IBAN: SI56 0110 0600 0023 788 
SWIFT koda: BSLJSI2x 
 
Uporabi naj se sklic 1-2025

Za vse info. pišite na e-naslov: ses@famnit.upr.si  


Vse informacije najdete na uradni spletni strani dogodka. 



petek, 4. oktober 2024 Skok v prihodnost: Raziskovalca UP FAMNIT sodelovala pri animiranem filmu, sprejetem na Festival Slovenskega Filma

Kratki animirani film z naslovom »Skok v prihodnost« je bil sprejet na že 27. Festival Slovenskega Filma, ki bo potekal v Portorožu med 22. in 27. oktobrom 2024. Pri nastanku filma sta sodelovala raziskovalca z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT: izr. prof. dr. Klen Čopič Pucihar je sodeloval kot koproducent in administrator sistema za zajemanje gibanja, asist. dr. Anuradhi Maheshya W. Weerasinghe Arachchillage pa kot asistentka za zajem gibanja. Sodelovanje naših raziskovalcev je potekalo v okviru laboratorija HICUP Lab (Laboratorij za interakcijo človek-računalnik na Univerzi na Primorskem).

Zgodba filma »Skok v prihodnost« je povzeta po istoimenskem stripu Mikija Mustra, ki ga je Muster narisal leta 1971 in v katerem je daleč pred drugimi opozarjal na probleme onesnaženja okolja, zraka in pitne vode. Junaki filma se podajo v prihodnost, kjer odkrijejo vzroke za onesnaženje v sedanjosti in se borijo za boljši svet. Miki Muster velja za pionirja slovenskega stripa, slikanic in animacije, njegova dela pa ostajajo priljubljena med vsemi generacijami. S svojimi junaki je zaznamoval slovensko kulturo – od Zvitorepca in Lakotnika do kultnih zajčkov iz reklame Cikcak, Viki kreme, Čunga Lunge in mnogih drugih.

Vabimo vas na ogled filma, ki bo 24. oktobra 2024 ob 13.30 v Magazin Grando (Portorož).


Vir: Slovenski filmski center - SFC


petek, 4. oktober 2024 Vabljeni na Lekov dan za raziskovalce in ogled NIB-a

Vabimo vas, da se udeležite dogodka BIOTEHNOLOŠKI VRH Z LEKOVIM DNEVOM ZA RAZISKOVALCE IN OGLEDOM NIB-a (Nacionalni inštitut za biologijo), ki bo v sredo, 16. oktobra, na NIB-u (Večna pot 121, Ljubljana).

V prvem delu programa sta v sklopu dogodka organizirana 2 panela. Na prvem panelu bo predstavljeno, zakaj biotehnologija predstavlja priložnost za Slovenijo, na drugem pa se osredotočimo na to, kako se akademska sfera odziva na povečane potrebe po kadrih. Obeh panelov se bodo udeležili vrhunski strokovnjaki. Poleg tega bo organizirana predstavitev in ogled nove stavbe NIB.

Znotraj dogodka Biotehnološki vrh je tudi prav poseben programski sklop LEKOV DAN ZA RAZISKOVALCE. Dogodek bo v celoti potekal v slovenščini. Tema letošnjega, že šestega Dneva za raziskovalce, je področje biofarmacevtike. Predstavljeni bodo vrhunski dosežki, novosti in najboljše prakse Leka ter drugih akademskih in raziskovalnih ustanov na področju bioloških zdravil. Na Dnevu za raziskovalce bo izr. prof. dr. Jure Pražnikar z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT izvedel predavanje z naslovom »Grafi 3D struktur proteinov«.

Od 10.00 do 11.00 bo potekal panel z naslovom »Kako se na povečane potrebe po kadrih odzivamo v akademski sferi«, v katerem bo sodelovala tudi rektorica UP, prof. dr. Klavdija Kutnar.

Vabimo vas, da se udeležite dogodka in izkoristite priložnost za:

  • nova spoznanja in znanje,
  • vpogled v dosežke akademskih in raziskovalnih organizacij,
  • mreženje, spoznavanje zanimivih raziskovalcev in mnenjskih vodij,
  • zastavljanje vprašanj in dodatne diskusije po končanih predstavitvah.

Prijave so mogoče do zapolnitve mest, zato vam priporočamo, da si svoje mesto zagotovite čimprej. Program in prijave: https://uniminds.si/dogodek/biotehnoloski-vrh-z-lekovim-dnevom-za-raziskovalce-in-ogled-nib-v-zivo/ 


četrtek, 3. oktober 2024 Mlada raziskovalka Petra Gabrovšek na 10. kongresu GENETIKA 2024 prejela 1. nagrado za predstavitev plakata

Petra Gabrovšek, mlada raziskovalka na Oddelku za aplikativno naravoslovje na UP FAMNIT, je prejela 1. nagrado za predstavitev plakata z naslovom "Development of EST-SSR from Helichrysum italicum (Roth) G. Don. (Asteraceae) de novo assembled transcriptome", na 10. kongresu Genetskega društva Slovenije in 10. srečanju Slovenskega društva za humano genetiko – GENETIKA 2024.

Kongres GENETIKA je potekal v Portorožu (UP FTŠ – Turistica) med 25. in 28. septembrom v organizaciji UP FVZ in UP FAMNIT. Kongres je združil udeležence iz Hrvaške, Italije, Madžarske, Nemčije, Slovaške, Slovenije, Poljske in ZDA.

Naši raziskovalki iskreno čestitamo in želimo veliko uspeha tudi v prihodnje!



četrtek, 3. oktober 2024 Inavguracijsko predavanje prof. dr. Vita Poštuvan

Vljudno vas vabimo na inavguracijsko predavanje prof. dr. Vite Poštuvan, redne profesorice za področje Psihologije, z naslovom: »Preučevanje in preprečevanje samomorilnega vedenja«, ki bo v četrtek, 17. oktobra 2024 ob 11:15 v predavalnici FAMNIT- MP6, Glagoljaška 8, Koper (2. nadstropje) in na daljavo na povezavi https://upr-si.zoom.us/j/97075973172

 


torek, 1. oktober 2024 18. generacija študentov vstopa v novo študijsko leto na UP FAMNIT

UP je brucke in bruce pozdravila na tradicionalnem sprejemu bruck in brucev v živo, tokrat v piranski občini, na UP Fakulteti za turistične študije Turistica.

Študente je na sprejemu nagovorila rektorica UP, prof. dr. Klavdija Kutnar, ki jim je zaželela »Prišli ste na odprto univerzo, pomagajte nam še dodatno širiti naše poglede, iskati drzne zamisli, presegati razlike, potiskajte nas iz cone udobja. Z zagnanostjo skupaj presegajmo meje svetov – le onkraj meja namreč leži prava svoboda.« (celoten nagovor je na voljo na povezavi).

Na UP FAMNIT (v Kopru in Izoli) so brucke in bruci skupaj s koordinatorji svojih študijskih programov sledili uvodnemu pozdravu, na katerem je bil prisoten tudi dekan UP FAMNIT, prof. dr. Ademir Hujdurović, prek prenosa v živo, nato pa v predavalnicah nadaljevali s predstavitvijo ključnih informacij ob začetku novega študijskega leta. Po srečanjih s koordinatorji je sledila še predstavitev Študentskega sveta in tutorjev UP FAMNIT ter Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP).

Brucke in bruci formalno vrata fakultet prvič prestopijo prvega oktobra – a na UP smo v preteklem tednu že sprejeli tuje študente na t. i. orientacijskih dnevih.

V to študijsko leto Univerza na Primorskem prvič vstopa kot že polnopravna in aktivna članica Evropske univerze Transform4Europe (T4EU), saj bo prvega novembra že eno leto od vstopa in poglobljenega sodelovanja tako na področju izmenjav kot predvsem izvajanju skupnih predmetov, gostovanju članic na T4EU tednu v maju in pa drugih sodelovanjih, ki študente UP postavljajo v prave vloge evropskih študentov.

Dogajanje ob začetku novega študijskega nadaljujemo v soboto, 5. oktobra, ko bomo v Obmorskem parku Žusterna izpeljali dogodek Štart UP – športno-družabni dogodek za vse študente UP, kjer bodo potekale predstavitve različnih organizacij z Univerze ter iz lokalnega okolja, poskrbljeno pa bo tudi za glasbeni program in nagrade za uspešno opravljene aktivnosti na posameznih točkah.

Uradni podatki o vpisu za študijsko leto 2024/25 bodo sicer znani čez mesec dni.

Vsem študentkam in študentom želimo uspešno, zanimivo, pa tudi zabavno študijsko leto!







ponedeljek, 30. september 2024 Uspešna Evropska noč raziskovalcev 2024

Težko pričakovan dogodek Evropska noč raziskovalcev 2024 je napolnil predavalnice in prostore Univerze na Primorskem in s pestrim izborom zabavnih aktivnosti udeležence ves dan navduševal nad znanostjo. Petek, 27. september, je potekal pod sloganom »oooZnanost! – Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost!«. Vseevropski dogodek, ki je hkrati potekal v 23 državah in v več kot 400 mestih po vsej Evropi in širše, je letos žel veliko uspeha tudi na Univerzi na Primorskem.

     

Raziskovalci so s številnimi aktivnostmi znanost približali šolarjem in učiteljem, mladim ter širši javnosti. Izvedli so 21 delavnic, predstavitev, vodenih ogledov in različnih drugih aktivnosti na sedmih različnih lokacijah. Pri organizaciji in izvedbi vseh aktivnosti je sodelovalo več kot 100 raziskovalcev, študentov in strokovnih delavcev univerze.                           

To leto so dogodek obiskali učenci in dijaki iz 17 osnovnih in srednjih šol Obalno-kraške ter Goriške regije, njihovi učitelji, študenti Univerze na Primorskem in drugi zainteresirani. Na vseh lokacijah je bilo skupno skoraj 1200 obiskovalcev.

Šolarji so imeli tudi priložnost sodelovanja v lovu na zaklad, imenovanem »Fantastične živali in kje jih posneti«, kjer so dobili vpogled v opažanje prostoživečih živali. Na UP FAMNIT pa so to znanje lahko nadgradili z raziskovanjem na terenu in pridobivanjem genetskih vzorcev.

Na UP Fakulteti za humanistične študije je največ, kar 160 udeležencev pritegnila delavnica v organizaciji UP FAMNIT "Pop-it", ki nosi ime po priljubljeni otroški fidget igrači, ki jo uporabljajo predvsem kot sredstvo za lajšanje stresa. Zelo priljubljena je bila tudi delavnica spoznavanja statistike skozi igro za otroke in odrasle (UP FAMNIT), ki je pritegnila več kot 110 udeležencev, ki so skozi igro spoznali osnove statistike ter pridobili osnovne veščine za analizo podatkov.

Pester program so imeli tudi na Fakulteti za vede o zdravju. Nekaj čez 500 otrok se je udeležilo delavnic o osnovni uporabi kinezioloških trakov, pripravi uravnoteženega obroka, učenju oživljanja, gibalnih izzivih, o načinu, kako možgani analizirajo in združijo informacije o hrani v kompleksno zaznavo, in številnih drugih.

Na pripovedovalskem večeru v Mitskem parku v organizaciji UP FHŠ pa je priznana pripovedovalka Renata Lapanja s Tolminskega na mitski točki šembilje Pod Lisičino (15 minut peš od centra) pripovedovala staroverske pripovedi iz tolminskega in idrijskega izročila. Za tem pa se je dr. Katja Hrobat Virloget dotaknila pomena mej v pripovednem in ritualnem izročilu.

Uspešno zaključena Evropska noč raziskovalcev 2024 je tudi letos s številnimi zabavnimi aktivnostmi približala znanost številnim in navdušila marsikaterega šolarja, mladostnika in odraslega. Dogodek se je financiral v okviru ukrepov Marie Skłodowske Curie prek razpisa HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01-01: Evropska noč raziskovalcev in Raziskovalci v šolah 2024–2025, tokrat pa je projekt priključen tudi akciji Mesec znanosti.

     

      

      

       


ponedeljek, 30. september 2024 Obisk delegacije z Estonske akademije umetnosti EKA na UP

UP je v obdobju od 23. do 27. septembra obiskala delegacija EKA (Estonian Academy of Arts), partnerica v T4EU, s ciljem po dodatni izobraževalni vsebini na temo trajnostne gradnje. Devet študentov je dobilo dragoceno znanje o delovanju raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE in o inovativnih pristopih na področju obnovljivih materialov in trajnostne gradnje.

Voljni novega znanja so se študenti poletne šole udeležili z že nabranim znanjem o vrednotah in načelih novega evropskega bauhausovega kompasa, inženirskih živih arhitekturnih materialih, kriterijih za okoljska in ergonomska oblikovanja na področju obnovitvenih del ter akustike v prostoru. Poleg izobraževanj, seminarjev in delavnic so se imeli priložnost tudi pobliže spoznati z znamenitostmi našega okolja. Ogledali so si Sečoveljske soline in skrite kotičke Izole. Zadnji dan poletne šole pa so imeli priložnost prisluhniti vodenemu arhitekturnemu ogledu tržaške univerze.

S tem se je tudi uspešno zaključila še ena izmed poletnih šol na UP, v okviru katere so študenti pridobili tri kreditne točke, in nakazala na neprecenljivo izmenjavo znanja, ki ga bodo študenti zagotovo lahko nekoč uporabili tudi v svojem delovnem okolju.

 


četrtek, 26. september 2024 Projekt MARiNKA: uvajamo temeljne vsebine računalništva in informatike v učne aktivnosti osnovnih šol za učence od 6. do 9. razreda

Mladostniki s temeljnimi znAnji RIN so KreAtorji prihodnosti (akronim: MARIiNKA) je eksperimentalno-raziskovalni projekt, v katerem sodelujeta UPR (FAMNIT-prijavitelj projekta in PEF) in Univerza v Ljubljani (Fakulteta za računalništvo in informatiko), skupaj z desetimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi (VIZ) v Sloveniji.

S tem projektom pri nas prvič raziskovalno in aplikativno uvajamo temeljne vsebine računalništva in informatike (RIN) v učne aktivnosti osnovnih šol za učence od 6. do 9. razreda.

Povezovanje pedagoškega in računalniškega znanja, kar je rdeča nit projekta, je pomemben korak v slovenskem izobraževalnem sistemu na področju sistemske integracije in nadgradnje poučevanja temeljnih vsebin RIN.

Projekt MARiNKA sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z Načrtom za okrevanje in odpornost v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente: Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicije E: Celovita transformacija (trajnost in odpornost) zelenega in digitalnega izobraževanja.


četrtek, 26. september 2024 Doktorski študent Ivan Damnjanović na prestižnem 11. forumu Heidelberg Laureate

Ivan Damnjanović, doktorski študent študijskega programa Matematične znanosti na UP FAMNIT, je bil sprejet na priznani 11. forum Heidelberg Laureate (HLF), ki je potekal v Heidelbergu v Nemčiji od 22. do 27. septembra. Ta prestižni dogodek združuje izjemne mlade raziskovalce in ugledne nagrajence s področij matematike in računalništva, spodbuja sodelovanje ter navdihuje prihodnje generacije znanstvenikov.

Na forumu je Damjanović predstavil svoje raziskave z predavanjem in plakatno predstavitvijo z naslovom "Circulant Nut Graphs and Beyond". HLF služi kot edinstvena platforma za mreženje, izmenjavo idej in pridobivanje vpogledov vodilnih strokovnjakov, kar predstavlja pomemben mejnik na akademski poti raziskovalcev.

Vsako leto v okviru programa HLF Fundacija HLF organizira javno razstavo, osredotočeno na matematiko ali računalništvo, ki poteka v starem mestnem jedru Heidelberga. Da bi še dodatno navdihnili naslednje generacije mladih znanstvenikov, nagrajenci, ki se udeležujejo foruma, obiskujejo tudi lokalne srednje šole, kjer se pogovarjajo z dijaki in odgovarjajo na njihova vprašanja o delu na področju matematike in računalništva.

Heidelberški forum nagrajencev je cenjen zaradi svojega prizadevanja za premoščanje vrzeli med mladimi talenti in izkušenimi strokovnjaki ter spodbujanja odličnosti v raziskavah in inovacijah.


četrtek, 26. september 2024 V Portorožu poteka kongres Genetika 2024

Med 25. in 28. septembrom v organizaciji UP FVZ in UP FAMNIT na portoroški UP FTŠ – Turistica poteka 10. kongres Genetskega društva Slovenije & 10. srečanje Slovenskega društva za humano genetiko GENETIKA 2024. Kongres bo desetič zapored združeval vrhunske strokovnjake in vabljene predavatelje iz Slovenije ter tujih univerz. Bogat štiridnevni program bo obsegal različna področja genetike, vključno s humanimi, rastlinskimi, živalskimi in mikrobiološkimi raziskavami.

Na kongresu pričakujejo okoli 170 udeležencev, 61 predavanj in 64 posterjev. Udeleženci prihajajo iz Slovenije, Nemčije, Slovaške, Italije, Hrvaške, Poljske, Madžarske in ZDA.

V sklopu kongresa poteka tudi ustaljeno tekmovanje za nagrado zlati kromosom, namenjeno mladim raziskovalcem do 35. leta, ki so na začetku svoje samostojne znanstvene poti. Predstavitve mladih raziskovalcev ponujajo vpogled v aktualne raziskovalne projekte in dinamiko med mlajšimi člani društva. Program obeta zanimive in navdihujoče razprave, ki bodo spodbudile nova sodelovanja in omogočile vpogled v najnovejše raziskave.


torek, 24. september 2024 ŠTUDIJ NA UP - MOŽNOST PRIJAVE NA RAZPIS ZA VPIS V ROKU ZA ZAPOLNITEV MEST

Od srede, 25. septembra 2024, do vključno četrtka, 26. septembra 2024, do 10. ure, imate kandidati v okviru razpisov za vpis v študijskem letu 2024/2025 še možnost prijave za vpis na dodiplomske, magistrske in  doktorske študijske programe na Univerzi na Primorskem.

Študijski programi Univerze na Primorskem, na katerih so prosta mesta za prijavo kandidatov, so objavljeni na:


ponedeljek, 23. september 2024 V Kopru poteka 20. Mednarodna konferenca aplikativne statistike

Med 23. in 25. septembrom 2024, v Kopru poteka 20. Mednarodna konferenca aplikativne statistike, ki združuje raziskovalce in praktike z vsega sveta, ki se ukvarjajo z različnimi vidiki analize podatkov, podatkovne znanosti in statistike, na konferenci pa lahko predstavijo najnovejše raziskave in se učijo drug od drugega. Znanstveni program vključuje predavanja ter predstavitve povzetkov, dvodnevni glavnini konference (ponedeljek in torek) pa bo sledil dan delavnic (sreda).

Konferenca združuje 85 udeležencev iz 8 držav: Slovenije, Italije, Nizozemske, Češke, ZDA, Izraela, Etiopije in Avstrije.

  

  

      


petek, 20. september 2024 UP FAMNIT obiskali dijaki in dijakinje Gimnazije Škofja Loka

Danes smo v prostorih UP FAMNIT gostili 20 dijakov in dve profesorici Gimnazije Škofja Loka.  

Radovedni dijaki so s sodelovanjem v dveh različnih delavnicah spoznavali strukturo možganov, ki ima veliko podobnosti z matematičnim objektom, imenovanim graf. Izr. prof. dr. Rok Požar z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije je v predavanju predstavil nekaj osnovnih konceptov iz teorije grafov in njihovo uporabnost, ilustrirano na primeru nevrološke motnje. 

Naravoslovni dan se je zaključil z delavnico "Male skrivnosti velikih študentov", ki jo je vodila Maja Koblar z Univerze na Primorskem. V sklopu delavnice so dijaki spoznavali trike in skrivnosti, ki jih ponuja študentsko življenje: dostop do informacij, razumevanje sistema, povečanje zaposljivosti, koriščenje ponujenih priložnosti in še mnogo več. 

       

       

       


četrtek, 19. september 2024 Znanstveniki iz 33 evropskih držav združujejo moči za ustvarjanje referenčnih genomov bogate biotske raznovrstnosti kontinenta

Evropski konzorcij ERGA (The European Reference Genome Atlas) poroča o uspehu pilotskega projekta, ki je združil raziskovalce iz vse Evrope za izdelavo visokokakovostnih referenčnih genomov za 98 vrst. To je pomemben mejnik na poti k ustvarjanju visokokakovostne baze referenčnih genomov za vse evropske živali, rastline in glive.

Koordinatorica slovenskega konzorcija ERGA je dr. Elena Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Po izvolitvi za novo članico upravnega odbora ERGA lani, je dr. Bužan povzela svojo vlogo: »Kot novoimenovana članica upravnega odbora ERGA si bom prizadevala razširiti sodelovanje z drugimi projekti in iniciativami z vsega sveta, ki se zavzemajo za širitev kataloga referenčnih genomov in njegove uporabnosti. To sodelovanje ni le znanstveni podvig, temveč tudi delo, ki združuje različne strokovnjake s področja varovanja biodiverzitete, iz različnih področij in ozadij

Ključni poudarki znanstvenega prispevka

Med mnogimi mejniki projekta so tudi prve sestave genomov na ravni kromosomov za vrste iz Grčije, ene najbolj biodiverzitetnih držav v Evropi. Lokalne raziskovalne ekipe v Grčiji so vzorčile vrste, kot sta kretska kuščarica in Aristotelov som, da bi ustvarile genome, ki so zdaj javno dostopni vsem po svetu. To je odličen primer, kaj je mogoče doseči z združevanjem mednarodne skupnosti raziskovalcev biodiverzitete in spodbujanjem sodelovanja med državami in znotraj njih. Projekt je poudaril enakost in vključenost, saj je cilj, da so genomike in njihovi viri dostopni vsem, ne glede na geografske meje. Za mnoge sodelujoče raziskovalce in države je bil projekt prva priložnost za aktivno sodelovanje pri ustvarjanju naprednih referenčnih genomskih virov za njihovo domačo biodiverziteto.

Pilotski projekt je bil prav tako uspešen pri povečanju zavedanja o naraščajočem pomenu genomike biodiverzitete v Evropi in širše. Genomski podatki imajo velik potencial za informiranje ohranitvenih ukrepov za ogrožene vrste in za odkritja na področjih, kot so zdravje ljudi, bioekonomija, biovarnost in številne druge aplikacije. Med vrstami, katerih genom je bil sekvenciran v okviru projekta, je na primer tudi večji argentinski srebrnjak – komercialno pomembna ribja vrsta iz severnega Atlantika. Novi referenčni genom bo znanstvenikom omogočil natančnejše ocene genetskega stanja populacij te vrste in usmerjanje odločitve o upravljanju, da bi zagotovili trajnostne in odgovorne ribolovne prakse.

Medtem ko si svetovna znanstvena skupnost prizadeva odkriti celoten potencial genomskih podatkov, vzpostavitev vseevropske mreže sodelovanja pod okriljem ERGA pospešuje znanstveni napredek in olajšuje njegovo pretvorbo v konkretne koristi za biodiverziteto in družbo. Poleg tega mreža pomaga raziskovalcem na vseh stopnjah kariere pri iskanju in izmenjavi priložnosti za usposabljanje, partnerstva in financiranje.

Z mednarodnim sodelovanjem ter osredotočanjem na vključenost in enakost, ERGA postavlja nove standarde za genomiko biodiverzitete. Novo pridobljeno znanje in izzivi, obravnavani v pilotskem projektu, bodo usmerjali prihodnja prizadevanja, spodbujali zanesljive in standardizirane postopke ter vzpostavitev celovite baze genomskih podatkov za vrste v Evropi in širše.

Povezava do zbirke pilotnega projekta: https://www.nature.com/collections/european-reference-genome-atlas



četrtek, 19. september 2024 DODIPLOMSKI ŠTUDIJ: Urniki za jesenski semester 2024/25

Obveščamo vas, da so na spletni strani fakultete (v rubriki Urniki: https://www.famnit.upr.si/sl/urniki) objavljeni urniki za jesenski semester 2024/2025, ki se prične v torek, 1. oktobra 2024 in zaključi v petek, 17. januarja 2025.

Na tej strani (na dnu strani) je dostopen tudi kratek posnetek, ki prikazuje postopek preverjanja urnika in vam bo v pomoč.

Posebej vas želimo opozoriti na naslednje:

  • SKUPINE: delitev v skupine PRI VAJAH je predvidena pri nekaterih predmetih dodiplomskih študijskih programov. SEZNAM predmetov bo objavljen na zgoraj navedeni spletni strani najkasneje do ponedeljka, 30. 9. 2024, obvestilo o skupini pa boste študenti prejeli na študentski univerzitetni e-naslov oz. osebni e-naslov, če ste prvič vpisani v 1. letnik in vam univerzitetni e-naslov še ni bil dodeljen. V skupine za letnik bodo uvrščeni le študenti, ki so prvič ali ponovno vpisani v letnik oz. imajo podaljšan status. Ostali študenti (pavzerji; študenti, ki opravljajo obveznosti za pretekli letnik; študenti, ki opravljajo diferencialne izpite; študenti, ki jim je bilo odobreno opravljanje predmetov višjega letnika), se za vključitev v skupino za vaje pri predmetu dogovorijo neposredno z nosilcem predmeta oziroma z asistentom pri predmetu;
  • IZVEDBA PREDMETOV PO TEDNIH: opozarjamo, da je potrebno preveriti urnik za vsak posamičen teden jesenskega semestra, saj se lahko razlikuje med posameznimi tedni;
  • NAKNADNE SPREMEMBE URNIKA: do ponedeljka, 30. 9. 2024 so možne spremembe urnika, zato študente prosimo, da urnik ponovno preverijo tik pred začetkom študijskega leta. Vse spremembe urnika od vključno torka, 1. 10. 2024 dalje bodo objavljene med obvestili Referata (https://www.famnit.upr.si/sl/obvestila). Pri tem opozarjamo, da bo Referat od 1. 10. 2024 dalje objavil obvestilo o spremembi urnika le, če se sprememba zgodi v istem dnevu in za naslednje dva dni. Študente prosimo, da urnik preverjajo vsak dan.

Študente posebej obveščamo:

  • BP2, BP3: izbirni predmet Psihološki praktikum bo na urnik umeščen naknadno.

Bruci imajo v torek, 1. oktobra 2024 sestanke s koordinatorji študijskih programov, tako da pričnejo s predavanji in vajami od srede, 2. oktobra 2024 dalje (v skladu z urnikom).

Študenti višjih letnikov pričnejo s predavanji in z vajami v torek, 1. oktobra 2024 (v skladu z urnikom).

V prvi polovici oktobra bodo koordinatorji sklicali sestanke s študenti višjih letnikov. Točni termini bodo objavljeni naknadno med obvestili Referata.

Sestanki koordinatorjev s študenti, ki so vpisani na angleško izvedbo programov Računalništvo in informatika, Bioinformatika, Matematika, kakor tudi s tujimi študenti vpisanimi na slovensko izvedbo programov (Biopsihologija, Matematika v ekonomiji in financah, Varstvena biologija, Agronomija) bodo potekali v okviru Orientacijskih dni UP za tuje študente (več informacij: https://welcome.upr.si/en/arrive/orientation).

Referat za študente UP FAMNIT


četrtek, 19. september 2024 PODIPLOMSKI ŠTUDIJ: Urniki za jesenski semester 2024/25

Obveščamo vas, da so na spletni strani fakultete (v rubriki Urniki: https://www.famnit.upr.si/sl/urniki) objavljeni urniki za jesenski semester 2024/2025, ki se prične v torek, 1. oktobra 2024 in zaključi v petek, 17. januarja 2025.

Na tej strani (na dnu strani) je dostopen tudi kratek posnetek, ki prikazuje postopek preverjanja urnika in vam bo v pomoč.

Posebej vas želimo opozoriti na naslednje:

  • IZVEDBA PREDMETOV PO TEDNIH: opozarjamo, da je potrebno preveriti urnik za vsak posamičen teden jesenskega semestra, saj se lahko razlikuje med posameznimi tedni;
  • NAKNADNE SPREMEMBE URNIKA: do ponedeljka, 30. 9. 2024 so možne spremembe urnika, zato študente prosimo, da urnik ponovno preverijo tik pred začetkom študijskega leta. Vse spremembe urnika od vključno torka, 1. 10. 2024 dalje bodo objavljene med obvestili Referata (https://www.famnit.upr.si/sl/obvestila). Pri tem opozarjamo, da bo Referat od 1. 10. 2024 dalje objavil obvestilo o spremembi urnika le, če se sprememba zgodi v istem dnevu in za naslednje dva dni. Študente prosimo, da urnik preverjajo vsak dan.

Termini sestankov koordinatorjev programov s študenti 1. letnika:

  • Matematične znanosti – izvedba v slovenskem jeziku (PMA): torek, 1. 10. ob 15:00 v Famnit-MP4 (Glagoljaška 8, Koper, 2. nadstropje);
  • Računalništvo in informatika (PRIN): torek, 1. 10.  ob 15:30 v Famnit-Rlab4 (Glagoljaška 8, Koper, pritličje);
  • Varstvo narave (PBI): sreda, 2. 10. ob 15:00 v Livade-Epsilon (Univerzitetni kampus Livade v Izoli, Livade 6, pritličje);
  • Biopsihologija (PBP): torek, 1. 10. ob 15:00 v Famnit-MP5 (Glagoljaška 8, Koper, 2. nadstropje);
  • Psihologija (UPSI): sreda, 2. 10. ob 12:00 v Brolo-B5 (Trg Brolo 12, Koper, 2. nadstropje);
  • Podatkovna znanost – izvedba v slovenskem jeziku (PZ): torek, 1. 10. ob 16:00 v Famnit-Rlab1 (Glagoljaška 8, Koper, 1. nadstropje).

Sestanki koordinatorjev s študenti, ki ste vpisani na angleško izvedbo programov Matematične znanosti in Podatkovna znanost, kakor tudi za tuje študente vpisane v slovensko izvedbo programa Varstno narave, bodo potekali v okviru Orientacijskih dni UP za tuje študente (več informacij: https://welcome.upr.si/en/arrive/orientation).

V prvi polovici oktobra bodo koordinatorji sklicali sestanke s študenti 2. letnika. Točni termini bodo objavljeni naknadno med obvestili Referata.

Študente posebej obveščamo:

  • PBP2, UPSI2: predmet Magistrsko delo – seminar bo na urnik umeščen naknadno.

Referat za študente UP FAMNIT


četrtek, 19. september 2024 TOREK, 1. 10. – SESTANKI BRUCK IN BRUCEV S KOORDINATORJI PROGRAMOV

Pozdravljeni, brucke in bruci!

Le nekaj dni nas loči od 1. oktobra, ko se bo pričelo novo študijsko leto 2024/2025.

Da bi prvo študijsko leto kar najbolje pričeli, se boste v torek, 1. oktobra sestali s koordinatorji študijskih programov. Sestanki bodo potekali na dveh lokacijah: na sedežu fakultete v Kopru (Glagoljaška 8, Koper) in v Univerzitetnem kampusu Livade v Izoli (Livade 6, Izola):

KOPER – študenti se zberete ob 9.30 v Muzejskem parku pred fakulteto, od 10.00 do 11. 30 pa bodo potekali sestanki s koordinatorji:

  • Matematika (izvedba v slovenskem jeziku) in Matematika v ekonomiji in financah: v predavalnici Famnit-MP1 (1. nadstropje),
  • Računalništvo in informatika (izvedba v slovenskem jeziku): v predavalnici Famnit-VP3 (2. nadstropje),
  • Biopsihologija: v predavalnici Famnit-VP2 (1. nadstropje),

IZOLA - študenti se zberete ob 9.30 pred vhodom v kampus, od 10.00 do 11. 30 pa bodo potekali sestanki s koordinatorji:

  • Varstvena biologija: v predavalnici Livade-FAMNIT 3 (3. nadstropje),
  • Agronomija: v predavalnici Livade-Epsilon (pritličje),
  • Bioinformatika (izvedba v slovenskem jeziku): v predavalnici Livade-Delta (pritličje).

Ob 11.30 bo potekala skupna predstavitev Študentskega sveta in tutorjev UP FAMNIT ter Študentske organizacije UP (ŠOUP):

  • v Kopru (Glagoljaška 8, Koper): predavalnica Famnit-VP3 (2. nadstropje),
  • v Izoli (Livade 6, Izola): predavalnica Livade-FAMNIT 3 (3. nadstropje). 

Študente prosimo, da pridete pravočasno, saj se bodo uvodni sestanki pričeli točno ob 10.00 s pozdravom rektorice univerze.

V okviru Orientacijskih dni UP za tuje študente (ponedeljek, 30. 9. 2024) bodo potekali sestanki koordinatorjev s študenti, ki ste vpisani na angleško izvedbo programov Računalništvo in informatika, Bioinformatika, Matematika, kakor tudi za tuje študente, ki ste vpisani v slovensko izvedbo programov Biopsihologija, Matematika v ekonomiji in financah, Varstvena biologija, Agronomija. Vse informacije so objavljene tukaj: https://welcome.upr.si/en/arrive/orientation. Vse, ki se še niste prijavili, vabimo, da se prijavite čim prej.

Od srede, 2. oktobra dalje potekajo predavanja in vaje v skladu z urnikom (https://www.famnit.upr.si//sl/urniki). Študenti morajo urnik preverjati vsak dan. V primeru spremembe urnika Referat uredi spremembo na urniku. Hkrati objavi obvestilo o spremembi (https://www.famnit.upr.si/sl/obvestila), vendar le, če se sprememba zgodi v istem dnevu in za naslednje dva dni. Vsem študentom svetujemo, da se naročijo na prejemanje obvestil po e-pošti.

Kmalu boste prvič prejeli NOVIČNIK ZA ŠTUDENTE UP FAMNIT, preko katerega vas bomo tekom študijskega leta obveščali o  aktualnem dogajanju, kariernih priložnostih in ostalih dogodkih. V primeru, da novic ne želite prejemati, se boste lahko od novičnika odjavili.

Veselimo se srečanja z vami!

Učitelji in sodelavci ter študenti UP FAMNIT


sreda, 18. september 2024 Vabimo vas na delavnico: Ekonomska učinkovitost hotelskih podjetij

Z veseljem vas vabimo, da se nam v petek,20. 9. 2024 ob 10.30, pridružite na delavnici Ekonomska učinkovitost hotelskih podjetij, pod vodstvom prof. dr. Štefana Bojneca. Predavanje bo izvedeno v okviru projekta Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP). 

    

Kdaj? V petek, 20. 9. 2024 ob 10.30 do 12.00. 

Kje? Fakulteta za management Univerze na Primorskem, Izolska vrata 2, 6000 Koper (FM-Predavalnica 3). 

Prijava na dogodek na povezavi TUKAJ. 

Delavnica je brezplačna. 

Vabimo vse zainteresirane, splošna javnost, podjetja, organizacije. 

Potekal bo v slovenskem jeziku. 

VEČ 

     

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod. 


sreda, 18. september 2024 Preizkusno predavanje dr. Simona Gomboc

Dr. Simona Gomboc bo imela v sredo, 25. 9. 2024 ob 11:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Psihologija«.

Predavanje z naslovom »Možnosti nekonfliktne dinamike socialnih odnosov: pomen varne navezanosti in visokega samospoštovanja« bo potekalo na daljavo preko aplikacije ZOOM; Zoom Meeting: https://upr-si.zoom.us/j/97280444214

Meeting ID: 972 8044 4214

 

Vljudno vabljeni k udeležbi.


torek, 17. september 2024 Študenti računalništva osvajali nova znanja in ideje na FAMNIT/ HTW DRESDEN HACKATHON

Med 11. in 17. septembrom je v objektu Livade 1.0 potekal prvi hekaton v sodelovanju z Univerzo v Dresdnu - HTW Dresden (Mechlab). V sklopu hekatona so mladi računalniški entuziasti skupaj z izkušenim prof. dr. Toralfom Trautmannom iz Laboratorija za avtomobilsko mehatroniko in izr. prof. dr. Brankom Kavškom z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije (UP FAMNIT) razvijali nove funkcije, ki služijo tako vozniku kot tudi avtomatizaciji vozil. 

   

Dr. Trautmann je svoje znanje o razvoju avtomobilske programske opreme in tehnologije predal študentom, ki so se kasneje razdelili v skupine ter se poglobili v zastavljene projekte, ki so jih zadnji dan tudi testirali in predstavili. 

Ob koncu je svojo izkušnjo z nami delil tudi študent Računalništva in informatike, ki je skozi dogodek spoznal in se naučil novih tehnik, s katerimi se prej še ni srečal: "Moram reči, da je bila to odlična priložnost za eksperimentiranje in ustvarjanje nečesa povsem novega. Sam sem med izvedbo naredil LED trak, ki je deloval s približevanjem in zaznavanjem predmetov. Prav tako si v prihodnje želim razvijati in še izboljšati ta sistem," dodaja. 

Nad uspešno izvedbo in končnimi izdelki naših študentov je bil zelo navdušen tudi dr. Trautmann, ki verjame, da je dogodek odprl možnosti za nadaljnje sodelovanje. 

“Bil sem zelo navdušen nad rezultati, prav tako pa so bili študenti zelo motivirani. Kot sem omenil, niso imeli izkušenj s t. i. pametnim laboratorijem, vendar so kljub temu uspeli pripraviti lastno kodo in sisteme. Upam, da bomo takšne sisteme ponovno razvijali tudi naslednje leto v Dresdnu. Takšni dogodki pa predstavljajo tudi odlično priložnost za študente, saj pridobljeno znanje prepoznajo številna podjetja,” dodaja. 

   

     

      


ponedeljek, 16. september 2024 Raziskovalni obisk na Univerzi za gastronomske znanosti v Pollenzu, Italija

Doc. dr. Živa Fišer z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT je med 3-mesečnim raziskovalnim obiskom na Univerzi gastronomskih znanosti v Pollenzu v Italiji obiskala in sodelovala s Prof. Andreo Pieronijem.

     

Dr. Fišer se je v sklopu obiska raziskovalno usmerila v znanost etnobotanike – s poudarkom na nabiralniških skupnostih v Sloveniji ter vplivu socialnih omrežij na prenos znanja med nabiralci. Po zaključku intervjujev z 31 slovenskimi nabiralci z različno stopnjo njihovega znanja so rezultati potrdili, da družbena omrežja in druge spletne platforme igrajo pomembno vlogo pri širjenju znanja o nabiralništvu. Raziskava kaže na visoko stopnjo povezanosti med skupnostjo skozi različne dogodke, kot sta festival nabiralništva in FesDivjal. Ena izmed glavnih ugotovitev raziskave se je nanašala na potencial divjih živilskih rastlin in nabiralništva za prispevanje k diverzifikaciji virov hrane ter spodbujanju okoljske trajnosti v času podnebnih sprememb in degradacije okolja na vseh področjih.

Ta veja znanosti je v Sloveniji še v povojih, zato bodo nadaljnja sodelovanja z izkušenimi italijanskimi kolegi pri raziskovanju vloge divjih rastlin pri prehranski varnosti ter njihovega pomena v sodobnih in tradicionalnih nabiralniških praksah v prihodnje še kako ključna.

Raziskovalni obisk je bil podprt z nepovratnimi sredstvi DIVERSICROP COST akcije.

     

     


ponedeljek, 16. september 2024 Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem uspešno organizirala Mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem uspešno organizirala Mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem sta 11. in 12. septembra 2024 organizirala mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024 (IRIC2024).  V Izoli so se zbrali mednarodni strokovnjaki, ki so si izmenjali znanje ter izkušnje s področja uporabe materialov iz obnovljivih virov pri ustvarjanju zdravih in trajnostnih zgradb.

Konferenca se je pričela z uvodnim pozdravom dr. Andreje Kutnar, direktorice InnoRenew CoE: »Na dvodnevni konferenci bomo prisluhnili mednarodnim strokovnjakom, ki bodo z nami delili najnovejša spoznanja s področja napredne proizvodne tehnologije, trajnosti, trajnostnosti in energetske učinkovitosti stavb, stavbnega ovoja in oblikovanja za dobro počutje ljudi.«

Na konferenci so še posebej poudarili uspehe pri rezultatih raziskav s področja inženirskih živih materialov, ki vse bolj pridobiva na pomembnosti. Pred kratkim je tudi dr. Anna Sandak iz InnoRenew CoE pridobila projekt Evropskega sveta za inovacije za projekt Iskalec (Pathfinder), kjer bodo razvijali bio-navdahnjen živi mikrobni "tattoo" za zgradbe, katerega glavni cilj je izboljšanja kakovosti življenja.

Osrednji nagovor udeležencev je podal Pablo van der Lugt, ki je strasten zagovornik visoko zmogljivih materialov na biotski osnovi in je prepričan, da bo naša prihodnost temeljila prav na njih. Udeležencem je predstavil svojo vizijo gradbene revolucije in prehoda v bolj krožno gospodarstvo. Pablo Van der Lugt namreč zagovarja uporabo naravnih materialov, kot na primer inženirski bambus, ki lahko nadomestijo okolju neprijazne materiale, kot so kovine in plastika.

Poleg štirih tematskih sklopov predstavitev raziskav so udeleženci prisluhnili tudi diskusiji o Vozlišču Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEBA) v Ukrajini in konzorciju NEBA samem. Dr. Andreja Kutnar in Pablo van der Lugt sta razpravljala o pomembnosti vključevanja relevantnih deležnikov v nadaljnji razvoj akademije in vozlišč NEB širom Evrope. 

Mednarodna konferenca InnoRenew CoE 2024 (IRIC2024) je že šesto leto zapored pripravila prostor za razpravo o in izmenjavo novih znanstvenih dosežkov in inovacij s področja obnovljivih materialov, ki jih je mogoče uporabiti v grajenem okolju za izboljšanje blaginje ljudi in okolja.


petek, 13. september 2024 Simpozij o flebotomskih muhah ISOPS XI združil raziskovalce iz 27 držav

Oddelek za biodiverziteto UP Famnit je v sodelovanju z Društvom varstvenih biologov (BIODIVA) in podporo projekta CLIMOS uspešno zaključil 11. mednarodni simpozij o flebotomskih muhah (ISOPS XI), v sklopu katerega so se raziskovalci posvečali najnovejšim dosežkom na področju parazitologije, mikrobiologije in medicinske entomologije.

   

V petdnevnem dogajanju, med 9. in 13. septembrom, se je na Fakulteti za turistične študije Univerze na Primorskem v Portorožu združilo 111 udeležencev iz 27 držav: Avstrije, Belgije, Bolivije, Brazilije, Bolgarije, Cipra, Češke republike, Ekvadorja, Francije, Indije, Irana, Irske, Izraela, Italije, Japonske, Laosa, Portugalske, Srbije, Singapurja, Slovenije, Španije, Tajske, Tunizije, Turčije, Urugvaja, Združenih držav Amerike in Združenega kraljestva. Med njimi so bili vodilni biologi, farmacevti, zdravniki in veterinarji z vsega sveta, ki so se zbrali z namenom izmenjave znanja, inovacij in izkušenj, kar je izjemnega pomena za napredek v humani in veterinarski medicini.

     

V uvodnem pozdravu je predsednik organizacijskega odbora, izr. prof. dr. Vladimir Ivović z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT, nagovoril vse udeležence in jih spodbudil k nadaljnjemu raziskovanju te na videz prikupne peščene muhe.

V sklopu simpozija se je odvilo kar 68 predavanj, ki so jih izvedli udeleženci. Organizatorji so pripravili tudi ekskurzijo, med katero so obiskali eno najlepših jam v Evropi, Škocjanske jame, ki so na seznamu svetovne naravne dediščine UNESCO. Poleg tega so se udeleženci sprehodili po slikoviti prestolnici Ljubljani in obiskali še Bled. 

Ob koncu je uspeh simpozija v kratki izjavi poudaril tudi dr. Ivović, ki opaža, da podnebne spremembe, milejše zime in potovanja vedno bolj vplivajo na razširjenost peščenih muh in bolezni, ki jih prenašajo. Zato so takšni dogodki in združevanje znanja z vsega sveta ključni.

»Danes imamo še zadnji dan simpozija, ki ga organiziramo vsaka štiri leta. Z letošnjo udeležbo smo nadvse zadovoljni, saj smo imeli več kot sto udeležencev, ki so delili nove dosežke, rezultate in vizije, povezane z raziskavami peščenih hroščev iz rodu Phlebotomine. Opažamo, da podnebne spremembe nedvomno vplivajo na njihovo razširjenost. Prav verjetno je, da bomo primere lišmanioze in drugih bolezni, ki jih prenašajo te žuželke, beležili tudi v Sloveniji.« 

Kot nam je priznal, so zaradi širjenja teh žuželk rezultati različnih raziskav zelo pomembni, vendar se bolezeni, kljub naprednim raziskavam, predvsem zaradi dnevnih migracij težko nadzirajo. »Raziskovalci lahko vplivamo predvsem na razširjenost njihove populacije in tako posredno vplivamo na pojav bolezni, vendar se problem pojavi predvsem pri vsakodnevnih migracijah, zlasti iz azijskih držav, od koder se prenašajo bolezni.« 

Skupne rešitve za preprečevanje teh bolezni, kot pravi Ivović, še ni, saj so politično neustrezne ali imajo negativne vplive na okolje. Vendar pa spoznavanje muh vsekakor pripomore k boljšemu razumevanju prenašanja bolezni. 

Svoje vtise o simpoziju nam je zaupal tudi eden izmed udeležencev, ki ga je navdušila organizacija dogodka: »Celotna izkušnja je bila zelo pozitivna in dobro organizirana. Če povzamem, menim, da je to zagotovo eden najboljših kongresov ISOPS doslej,« dodaja. 

ISOPS se izmenično odvija v Evropi, Aziji ter eni od držav Južne ali Severne Amerike. Tokratno štafetno palico so prejeli biologi Univerze na Primorskem. 

Knjiga povzetkov, ki zajema tako objave kot posterje je dostopna na naslednji povezavi.

     

 

 


četrtek, 12. september 2024 Famnitovi matematični izzivi za dijake

Famnitovi matematični izzivi  so namenjeni vsem dijakom, da se preizkusijo v reševanju matematičnih nalog.  Sodelujoči bodo razdeljeni v dve kategoriji:  1. in 2. letnik ter 3. in 4. letnik.

      

Vsak mesec bomo najboljše ocenjeno rešitev v vsaki kategoriji nagradili. Dijaki bodo lahko izbrali med praktično nagrado ali obiskom Matematičnega dneva na Famnit-u.

S Famnitovimi matematičnimi ugankami se dijaki zabavajo od septembra 2024 do januarja 2025.

Vabimo vas, da plakat na spodnji povezavi delite med svojimi dijaki po vaših komunikacijiskih kanalih ter ga natisnete in izobesite na vaših oglasnih deskah. 

Septembrski IZZIV JE DOSTOPEN > TUKAJ

Prenos plakata > TUKAJ


četrtek, 12. september 2024 Pri Založbi Univerze na Primorskem izšel nov učbenik Od genov do vedenja in naprej

V začetku septembra je pri Založbi Univerze na Primorskem izšel nov učbenik Od genov do vedenja in naprej, ki ga je pripravila prof. dr. Simona Kralj-Fišer z Oddelka za psihologijo. 

Učbenik je namenjen študentom Psihologije in Biopsihologije z namenom, da jim bo zbrano gradivo v pomoč pri študiju in delu. Učbenik vključuje poglavja, ki opišejo elementarna, a temeljna področja genetike in osnove dedovanja. Nadaljna poglavja obravnavajo biološko podlago nekaterih poglavitnih vedenj človeka, osebnost ter biologijo najpomembnejših čustvenih, duševnih in kognitivnih motenj. V zadnjem poglavju vas z namenom poznavanja širše perspektive človekovega vedenja na kratko popelje še skozi evolucijo človeka. 

Celoten učbenik pa je dostopen tudi v elektronski obliki na naslednji POVEZAVI. 

      


torek, 10. september 2024 PROSTA MESTA ZA VPIS NA MAGISTRSKI ŠTUDIJ

Državljani držav EU in Slovenci brez slovenskega državljanstva ter državljani držav Zahodnega Balkana se lahko do četrtka, 12. 9. 2024, prijavijo za študij na magistrskih študijskih programih UP FAMNIT.

Prosta mesta za državljane držav EU in Slovence brez slovenskega državljanstva so na magistrskih študijskih programih: Biopsihologija, Matematične znanosti v slovenskem in angleškem jeziku, Podatkovna znanost v slovenskem jeziku, Računalništvo in informatika, Trajnostno grajeno okolje v slovenskem in angleškem jeziku, Varstvo narave.

Prosta mesta za državljane držav Zahodnega Balkana (BIH, Črne gore, Kosova, Srbije, Severne Makedonije) so na magistrskih študijskih programih: Biopsihologija, Matematične znanosti v slovenskem in angleškem jeziku, Podatkovna znanost v slovenskem jeziku, Računalništvo in informatika, Trajnostno grajeno okolje v slovenskem in angleškem jeziku, Varstvo narave.

Prijavo za vpis kandidati oddajo preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ (https://portal.evs.gov.si/prijava/) do vključno četrtka, 12. septembra 2024.

Podrobnejše informacije lahko kandidati pridobijo pri Referatu za študente UP FAMNIT: referat@famnit.upr.si.

      


torek, 10. september 2024 V Portorožu se odvija simpozij o flebotomskih muhah ISOPS XI

Med 9. in 13. septembrom 2024 se v Portorožu odvija 11. mednarodni simpozij o flebotomskih muhah (ISOPS XI), v organizaciji Oddelka za biodiverziteto UP Famnit. Oddelek je namreč v sodelovanju z Društvom varstvenih biologov (BIODIVA) in podporo projekta CLIMOS prevzel in organiziral simpozij, posvečen najnovejšim dosežkom na področju parazitologije, mikrobiologije in medicinske entomologije. 

Simpozij združuje 111 udeležencev iz 27 držav: Avstrija, Belgija, Bolivija, Brazilija, Bolgarija, Ciper, Češka republika, Ekvador, Francija, Indija, Iran, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Laos, Portugalska, Srbija, Singapur, Slovenija, Španija, Tajska, Tunizija, Turčija, Urugvaj, Združene države Amerike, Združeno kraljestvo. Med njimi so vodilni biologi, farmacevti, zdravniki ter veterinarji iz celega sveta, z namenom izmenjave znanja, inovacij in izkušenj, ki so izjemnega pomena za napredek v humani in veterinarski medicini. 

V vabilu kolegom je predsedujoči simpoziju, dr. Vladimir Ivović, zapisal: »Po petih letih se bomo ponovno srečali, da bi delili svoje nove dosežke, rezultate in vizije, povezane z raziskavami peščenih hroščev iz rodu Phlebotomine, nam tako ljubih malih dlakavih hroščev. Naši kolegi, strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami na področju medicinske entomologije, nas bodo vodili skozi bogat in zanimiv program, v katerega bomo vključili vse vidike raziskav o peščenih mušicah Phlebotomine in patogenih organizmih, ki jih prenašajo.«

  

 

  


ponedeljek, 9. september 2024 Dr. Anna Sandak prva znanstvenica v Sloveniji s projektom Pathfinder Evropskega sveta za inovacije

Namestnica direktorice InnoRenew CoE, profesorica na Univerzi na Primorskem na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije in prva prejemnica projekta Pathfinder Evropskega sveta za inovacije (EIC) v Sloveniji. Pridobitev izr. prof. dr. Anne Sandak predstavlja pomemben dosežek, saj je to prvi Pathfinder projekt v državi, ki ga vodi ženska znanstvenica. 

Evropski svet za inovacije je v okviru razpisa Pathfinder 2024 izbral 45 projektov izmed 1110 prijav, ki se osredotočajo na razvoj naprednih tehnologij v različnih sektorjih, vključno z zdravjem, umetno inteligenco, okoljem in energijo. Skupna vrednost financiranja znaša 138 milijonov evrov. 

Med izbranimi je tudi projekt dr. Sandak z naslovom REMEDY – Archibiome Tattoo for Resistant, Responsive, and Resilient Cities. Archibiome Tattoo for Resistant, Responsive, and Resilient Cities. Gre za tretji Pathfinder projekt, ki ga koordinira slovenska inštitucija, konzorcij pa združuje šest partnerjev iz Slovenije, Avstrije, Nizozemske in Slovaške. Poleg raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE sodelujejo še Univerza v Ljubljani, Tehnična univerza v Gradcu, TIGER Coatings, Xylotrade B.V. in Qres Technologies. Podporo projektu je izkazala tudi Univerza na Primorskem. 

Cilj projekta REMEDY je doseči preboj na področju temeljnih raziskav v mikrobiologiji in sintezi, prenesti znanje in izkušnje v znanost o materialih v obliki inženirskih živih materialov ter razviti združljive postopke biofabrikacije, ki omogočajo personalizirano oblikovanje v arhitekturnem kontekstu. Prilagojeni in izdelani mikrobni konzorciji bodo ustvarili mikrobiom, ki bo zagotavljal odpornost proti patogenim mikroorganizmom, omogočal sekvestracijo ogljika, proizvodnjo kisika in bioremediacijo. Z dekoracijo po meri in funkcionalnostjo različnih površin stavb bo REMEDY spodbudil probiotično arhitekturo in uvedel metabolično razmišljanje v krožno gradbeništvo. 

»Zelo sem ponosna in počaščena, da je Evropski svet za inovacije potrdil pomembnost naše raziskovalne ideje. Veselimo se začetka dela na projektu in razvijanja novega izdelka in nove prelomne tehnologije za gradbeni sektor,“ je dejala izr. prof. dr. Anna Sandak.  

Programi EIC Pathfinder so namenjeni podpori najbolj prodornih inovacij oz. inovacijskih projektov z namenom zagotovitve ustreznih oblik financiranja in podpornih storitev za učinkovito pretvorbo teh inovacij v tržne produkte. 

InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem bosta s tem prestižnim projektom EIC lahko še naprej premikala meje najsodobnejših raziskav, povezanih z inženirskimi živimi materiali, kar bo Slovenijo postavilo v ospredje tehničnih inovacij in trajnostne arhitekture. 

        


četrtek, 5. september 2024 Uspešen zaključek Poletne šole Oddelka za biodiverziteto

Uspešno se je zaključila poletna šola v stilu bioloških taborov, ki jo je organiziral Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT v sodelovanju s Parkom Škocjanske jame ter Krajinskim parkom Beka. Dogodek je bil namenjen študentom in ostalim navdušencem nad biodiverziteto, potekal pa je od 2. do 6. septembra 2024. 18 udeležencev iz Slovenije in Italije je raziskovalo dvoživke, hrošče, plazilce, ptice ter rastline, nekaj pozornosti pa je bilo namenjene tudi ekosistemskim storitvam območja. Program je vključeval tudi obisk Naravnega rezervata doline Glinščice v Italiji, ki meji na Krajinski park Beka in obisk  Škocjanskih jam.

Izvedbo poletne šole sta omogočila projekta E-Nat2care (Krepitev čezmejnih vezi za ohranjanje in obnavljanje območij Natura 2000 v širšem obmejnem prostoru / Strengthening cross-border links for the conservation and restoration of Natura 2000 sites in the wider border area) in EnGreen 2 (Krepitev zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI / Enhancement of Green Infrastructure in IT-SI Cross-border Landscape), ki ju sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027. 

 


četrtek, 5. september 2024 Študentka UP FAMNIT skupaj s svojo ekipo na paraolimpijskih igrah v Parizu osvojila 6. mesto

Tija Vrhovnik, študentka 2. letnika magistrskega študija psihologije na UP FAMNIT, je skupaj s svojo ekipo v odbojki sede na paraolimpijskih igrah v Parizu osvojila šesto mesto. 

  
                                                                    Vir: RTV SLO

Svoje vtise o igri je v kratki izjavi za prispevek RTV SLO povzela tudi Tija, ki je priznala, da so bile sanje višje: “Tudi Italijanke danes niso igrale najbolje, a nam se enostavno ni uspelo zbrati. Ni nam uspelo dvigniti žoge in odigrati, vsaka stvar, ki nam je uspela, se je končala z napako. Žal mi je, da se je tekma odvila na tak način, ampak to je šport,” je dejala Tija Vrhovnik in dodala: “Sanje so bile seveda višje, ampak na žalost se je zgodilo, kar se je. Žal mi je, da nam na koncu ni uspelo narediti preobrata.”

Kljub izzivom, s katerimi so se soočile, verjamemo, da imajo neizmerno moč, kar so že dokazale. Naj spomnimo, da je preteklo leto ekipa osvojila odlično drugo mesto na evropskem prvenstvu članic v odbojki sede, decembra pa so v sklopu Športnika leta 2023 prejele nagrado za najboljšega športnika invalida in si kasneje prisvojile vstopnico za Pariz.

Njihov dosežek je dokaz njihovega trdega dela in predanosti, kar jim bo zagotovo prineslo še mnoge zmage v prihodnosti.

Tiji in njeni ekipi iskreno čestitamo in jim želimo še veliko športnih uspehov!

Celoten prispevek: Slovenske odbojkarice končale na šestem mestu - RTV SLO


                                                                           Vir: RTV SLO 


torek, 3. september 2024 Vabilo razstavljalcem na Izobraževalno-karierni festival "Plac priložnosti"

Vabimo vas k sodelovanju na izobraževalno-kariernem festivalu PLAC PRILOŽNOSTI, ki ga organizira Univerza na Primorskem, Kulturno izobraževalno društvo PiNA,  Zavod za zaposlovanje RS (Območna služba Koper) in Svetovalni center Istre.

    

Festival bo potekal v četrtek, 17. oktobra 2024, v Dvorani Bonifika v Kopru, med 10. in 18. uro.   

Plac priložnosti bo prvi tovrsten dogodek v Obalno-kraški regiji in enkratna priložnost, da se mladim predstavite različne izobraževalne ustanove in vaši programi.

Organizatorji si želimo osnovnošolcem, srednješolcem in njihovim staršem ponuditi kar se da pester in bogat program, zato vabimo k sodelovanju vse:

• srednje šole,
• visoke šole,
• fakultete vseh slovenskih univerz,
• samostojne visokošolske zavode,
• (nevladne) organizacije,
• druge izobraževalne in poklicne institucije,

da predstavite svoje izobraževalne/študijske programe, programe usposabljanj in druge izobraževalne možnosti.

Vse razstavljavce vabimo, da se prek SPLETNE PRIJAVNICE prijavite na Izobraževalno-karierni festival Plac priložnosti

Spletna stran PLAC PRILOŽNOSTI: https://www.plac-priloznosti.si/ 

*Prijave zbiramo do zapolnitv razstavnih mest oz. najkasneje do 6. septembra 2024. Najmanjši tipski razstavni prostor, ki ga razstavljalci lahko najamete je v velikosti 6 m2 in vključuje sejemske predelne stene, pult, dva barska stola ter napisno tablo s potiskom. Znesek najema tipskega prostora je 250 € (+ DDV). Lahko se odločite tudi za povezan tipski razstavni prostor. Znesek najema dveh enot je 500 € + DDV, treh enot pa 750 € + DDV.

Vljudno vabljeni k prijavi!


ponedeljek, 2. september 2024 Napovedujemo: Mednarodno matematično tekmovanje Náboj na UP FAMNIT

O tekmovanju Náboj

Náboj je mednarodno matematično tekmovanje, namenjeno ekipam do pet dijakov, ki zastopajo svoje šole. Tekmovanje traja 120 minut. V tem času poskušajo ekipe rešiti čim več podanih nalog. Na začetku tekmovanja prejme vsaka ekipa sklop šestih nalog. Takoj ko ekipa pravilno reši katerokoli nalogo, prejme novo nalogo. Rešitve nalog so običajno numerične. Zmaga ekipa, ki v danem časovnem okviru pravilno reši največ nalog. Sodelovanje na tekmovanju je brezplačno. 

       

Naloge

Težavnost nalog je primerna tako za dijake, ki nimajo izkušenj z matematičnimi tekmovanji, kot tudi za dijake, ki so že tekmovali na Matematičnih olimpijadah. To dosežemo s tem, da so naloge razvrščene glede na njihovo težavnost. Naloge na tekmovanju Náboj se precej razlikujejo od rutinskih šolskih vaj, ki običajno zahtevajo le neposredno uporabo določene metode - naloge na tekmovanju Náboj zahtevajo določeno mero iznajdljivosti in ustvarjalnosti. Uspeh na tekmovanju ni odvisen samo od individualnih sposobnosti članov ekipe, temveč tudi od njihove učinkovitosti sodelovanja. Poleg spodbujanja domišljije in logičnega razmišljanja je naš cilj tudi promocija vse lepote in čarobnosti, ki se skriva v matematiki. Naloge s prejšnjih tekmovanj Náboj iz drugih držav lahko najdete v arhivu.

Kategoriji:  mlajši in starejši.

  • Dijaki, ki sodelujejo v kategoriji mlajši morajo biti v 1. ali 2. letniku srednje šole.
  • Kategorija starejši je odprta za vse ekipe sestavljene iz srednješolcev, priporočljivo 3. in 4. letnik.

Náboj po svetu

Od leta 2005 poteka matematično tekmovanje Náboj hkrati v več državah. To predstavlja za dijake edinstveno priložnost, da primerjajo svoje sposobnosti in znanje s sovrstniki iz drugih držav. Čeprav se rezultati primarno ocenjujejo na lokalni ravni, predstavlja mednarodna primerjava dodatno motivacijo in tekmovalnost.

Nagrade

Najboljše ekipe bodo glede na svojo uvrstitev prejele priznanja in denarno nagrado v vrednosti 500 eur.

Pomembni datumi

  • Začetek registracije: 10. februar 2025 , 12:00
  • Začetek drugega prijavnega kroga: 24. februar 2025 , 12:00
  • Konec registracije: 05. marec 2025 , 12:00
  • Tekmovalni dan: 14. marec 2025

Podrobnejši opis tekmovanja najdete na spletni strani tekmovanja > TUKAJ.   


petek, 30. avgust 2024 Poletna šola Les za trajnostno grajeno okolje uspešno zaključena!

Preobrazba gradbeništva v bolj trajnostno in krožno industrijo je en poglavitnih izzivov moderne družbe, saj je povezan z dvema peročima izzivoma 21. stoletja, okoljsko in stanovanjsko krizo. Izobraževanje bodoče generacije strokovnjakov, ki bodo s svojimi inovacijami in delom krojili boljšo prihodnost, je tukaj prvi korak h gradnji trajnostne, digitalne in vključujoče družbe.

Poletna šola Les za trajnostno grajeno okolje je združila strokovnjake raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE in Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, ki so svoje obsežno znanje delili s 16 udeleženci iz kar 10 držav. Mnogi od njih so v Izolo prispeli iz zelo oddaljenih držav južne Amerike. Pomen in odličnost poletne šole je prepoznala tudi prestižna nemška fundacija DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst / German Academic Exchange Service) in jo vključila v svojo iniciativo »Go-East Summer- and winter School 2024«, s katero podpira udeležbo nemških študentov na poletnih šolah južne in vzhodne Evrope.

Vodja poletne šole prof. dr. Andreja Kutnar, tudi vodja Začetnega vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa za trajnostno grajeno okolje z obnovljivimi materiali (NEBAP HUB) in direktorica InnoRenew CoE, je skupaj zbrala pestro ekipo in pripravila še pestrejši program. Udeleženci so na poletni šoli pridobili vrsto novih znanj, s katerimi bodo bolje opremljeni za svojo nadaljnjo karierno pot. Pod mentorstvom priznanih strokovnjakov in raziskovalcev so spoznali lastnosti in uporabo inženirskih lesnih izdelkov v gradbeništvu, značilnosti in tipe lesenih gradenj, akustične lastnosti lesenih stavb, osnove uporabe digitalnih orodij pri načrtovanju  in preučevanju grajenih okolji ter ergonomsko oblikovana in restorativna okolja. Slednja so posebej pomembna, saj poleg skrbi za okolje,  prispevajo tudi k izkušnji in dobrobitu uporabnikom grajenih okolji.

Predavanja so ves čas spremljale tudi delavnice, kjer so udeleženci imeli priložnost z lastnimi rokami preveriti svoje znanje. V treh skupinah so ustvarili shematičen model hiš, ki naj bi bile kos vsem izzivom podnebja slovenske Istre. Vsaka izmed skupin se je osredotočila na eno lastnost in svojo pozornost posvetila tej. Skupina pod vodstvom Lee Primožič in  je izdelala model v skladu z načeli ergonomsko oblikovanih restorativnih okolji (REED). Akustiki se je posvetila skupina Urbana Kavke in vsebnost vlage v lesu in lesenih stavbah je bila v ospredju skupine Richarda Acquaha. Pregled nad delom vseh skupin je imel priznani strokovnjak s področja preučevanja lastnosti lesa in proizvodnega procesa izr. prof. dr. Jakub Sandak.

Organizatorji so v okviru šole pripravili tudi ekskurzije, kjer so udeleženci obiskali Škocjanski zatok, Servitski samostan v Kopru ter podjetji Jelovica in IQ-Wood. Z gospodarstvom so se srečali tudi na predavanjih, kjer sta Uroš Gruden iz podjetja URSA in Bogdan Božac iz podjetja Lumar predstavila zgodbi podjetij in pot do uspeha.

Poletna šola bo imela tudi dolgotrajne vplive, saj bodo izkušnje in znanje, ki so ga pridobili predavatelji, pripomogle k pripravi novega študijskega pograma prve stopnje na UP FAMNIT, imenovanega Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj in razvoju NEBAP Huba. Nov študijski program se razvija kot del projekta Zelena, Digitalna in Vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP).

Naslednje osebe so najbolj zaslužene za uspeh poletne šole:

  • Prof. dr. Andreja Kutnar,
  • Prof. dr. Miklós Krész,
  • Izr. prof. dr. Anna Sandak,
  • Izr. prof. dr. Jakub Sandak,
  • Izr. prof. dr. Matthew Schwarzkopf,
  • Izr. prof. dr. Rok Prislan,
  • Izr. prof. dr. Michael Burnard,
  • Izr. prof. dr. Mohammed Derikvand,
  • Mag. Eva Prelovšek Niemelä,
  • Lea  Primožič,
  • Richard Acquah,
  • Urban  Kavka.











 


torek, 20. avgust 2024 Začetek poletne šole Les za trajnostno grajeno okolje

InooRenew Center odličnosti v Izoli bo v prihodnjih dveh tednih prizorišče prve mednarodne šole o lesu in njegovi uporabi v trajnostnem gradbeništvu. Poletna šola z naslovom Les za trajnostno grajeno okolje je rezultat skupnih prizadevanj raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE  in UP FAMNIT.

Poletna šola je pritegnila uveljavljene strokovnjake in nadobudne študente iz kar desetih držav. Med poletno šolo bodo prisluhnili številnim strokovnjakom in raziskovalcem iz UP FAMNIT in InnoRenew CoE, ki jih bodo seznanili z modernimi pristopi do trajnostnih in krožnih gradbenih materialov z lesom v ospredju, tako v teoriji kot v praksi.

Deževno jutro je udeležence spremljalo ob njihovem prihodu v prostore največje lesene stavbe v Sloveniji. Dobrodošlico jim je izrekla programska vodja poletne šole, direktorica InnoRenew CoE in vodja Začetnega vozlišča Novega evropskega Bauhausa, prof. dr. Andreja Kutnar. Vse je navdušila z naštevanjem vsega poučnega in zanimivega, kar jih čaka v naslednjih dneh.

Predstavitev stavbe, v kateri so se nahajali udeleženci, je bila naslednja na sporedu. Eva Prelovšek Niemelä, projektantka stavbe InnoRenew CoE, je predstavila vrsto zanimivosti in inovativnih pristopov svojega dela. Izpustila ni niti izzivov s katerimi so se srečevali tekom dela na takšnem pionirskem projektu in kako so jih prebrodili. Mnogi od udeležencev so se v preteklosti že srečali s podobnimi težavami, zaradi tega vprašanj ni primanjkovalo.

Tekom poletne šole bodo udeleženci svoja nova in stara znanja tudi preverili v praksi. Ker je varnost na prvem mestu nismo izpustili predavanja in preverjanja znanja,  kjer so se udeleženci spoznali  z varnim delom z orodjem v delavnicah. Tekom poletne šole bodo udeleženci pod vodstvom in nasveti raziskovalcev InnoRenew CoE izdelali shematične hiše, ki naj bi bile kos vsem okolijskim vplivom slovenske Istre. Svoje delo bodo tudi preverili z vrsto meritev, ki bodo pokazale na kakovost končnih izdelkov.

Dan se je zaključil s predstavitvijo  prostorov in raziskovalne opreme v InnoRenew CoE. Po prostorih je udeležence vodil izr. prof. dr. Jakub Sandak, ki je tudi eden izmed članov začetnega vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa.  Posvetil se je tudi predstavitvi nekaterih dosedanjih dosežkov slednjega. Pomemben mejnik vozlišča NEBAP bo ravno ta poletna šola, saj bodo strokovnjaki na področju trajnostne gradnje v delu z udeleženci pridobili dragocene informacije kako lahko svoje poučne vsebine o trajnostnem gradbeništvu še izboljšajo.







torek, 13. avgust 2024 Preizkusno predavanje dr. Laetitia Sarah Marrot

Dr. Laetitia Sarah Marrot bo imela v četrtek, 22. 8. 2024 ob 14:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Grajeno okolje«.

Predavanje z naslovom »Challenges linked to the use of biobased materials in construction« bo potekalo v na daljavo preko aplikacije Teams: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_M2U1YTg0MjktNjUxNy00MzExLWIyMTItYTMxNTQxZmUyMjBk%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227702a561-ff73-4a52-8a99-96051d52f6ed%22%2c%22Oid%22%3a%22f2c08fab-5dfa-4943-be7c-ed91727d234a%22%7d

Meeting ID: 310 539 201 389

Passcode: hLGm78


torek, 13. avgust 2024 Nina Krohne je prva doktorandka programa Suicidologija in duševno zdravje

Nina Krohne je danes, 13. avgusta, uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Samomorilno vedenje žensk: Vloga intimnopartnerskega nasilja in rezilientnosti do samomorilnosti (Suicidal Behavior in Women: The Role of Intimate Partner Violence and Resilience to Suicidality), pod mentorstvom izr. prof. dr. Vite Poštuvan in somentorstvom prof. dr. Diega De Lea.

Dr. Nina Krohne je prva doktorandka programa Suicidologija in duševno zdravje, ki se od leta 2021 izvaja na UP Fakuletati za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v sodelovanju z UP IAM Slovenskim centrom za raziskovanje samomora.

Gre za specializiran študijski program, ki študente usposobi za samostojno in mednarodno konkurenčno znanstveno raziskovalno delo na področjih suicidologije in duševnega zdravja. Hkrati je to prvi doktorski študijski program s področja suicidologije v Sloveniji, ki zaradi problematike samomorilnega vedenja in potreb po razvijanju visoko kakovostne raziskovalne dejavnosti na področju predstavlja pomembno pridobitev na državni ravni.

Dr. Krohne se v nalogi ukvarja z dvema pomembnima javnozdravstvenima problematikama – samomorilnim vedenjem žensk in intimnopartnerskim nasiljem. Samomorilno vedenje žensk je zaradi nižjega količnika samomora med ženskami, v primerjavi z moškimi, slabše raziskano, intimnopartnersko nasilje pa je del večjega družbenega problema – nasilja na podlagi spola, ki izhaja iz patriralnih družbenih struktur. Z nalogo je spoznala epidemiološke in psihološke razsežnosti omenjenih problematik, predvsem pa v ospredje postavila doživljanje žensk ter pripravila teoretično osnovo za intervencije na tem področju.

Mentorica dr. Vita Poštuvan je o doktorski nalogi povedala: “Delo predstavlja znanstveno-raziskovalni presežek tudi v uporabi naprednejših načinov analize podatkov, npr. s kompleksno analizo mrež oz. odnosov med preučevanimi koncepti in z natančnim segmentiranjem populacije žensk, ki se soočajo z intimnopartnerskim nasiljem: torej, kako se med seboj razlikujejo v soočanju s tem, kaj jim pomaga v kriznih situacijah in tudi v tem, da iz nefunkcionalnega odnosa izstopijo. S tem to znanstveno delo dobiva tudi aplikativni klinično-psihološki pomen, saj bo pomagalo pri psiholoških intervencijah, ki so namenjeni tej ranljivi populaciji.”

Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!

    

    


ponedeljek, 12. avgust 2024 Tretja nagrada za Diarja Gashija na Mednarodnem matematičnem tekmovanju za študente 2024

Od 5. do 11. avgusta 2024 so trije študenti naše fakultete, vsi z dodiplomslega študijskega programa Matematika, sodelovali na Mednarodnem matematičnem tekmovanju za študente (IMC), ki ga je gostila Ameriška univerza v Bolgariji. Na dogodku se je več kot 300 študentov pomerilo v reševanju nalog s področij algebre, analize, geometrije in kombinatorike.

Diar Gashi je pokazal odlične matematične spretnosti pri reševanju zahtevnih nalog in si s tem prislužil tretjo nagrado. Esmir Zoletić je prejel pohvalo in Dmytro Tupkalenko potrdilo o udeležbi.

Našo ekipo je uspešno vodil Gregory Robson (Oddelek za matematiko na FAMNIT). Med najuspešnejšimi vodji ekip na tekmovanju je bil tudi Besfort Shala, alumni naše fakultete, ki je vodil ekipo Univerze v Bristolu.

IMC nudi študentom matematike na univerzah edinstveno izkušnjo. Spodbuja vključujoče, varno in spodbudno okolje, ki udeležencem omogoča sodelovanje v zahtevnih tekmovanjih, vzpostavljanje stikov z matematiki z vsega sveta ter razmišljanje o mednarodnih kariernih priložnostih za tiste, ki so vešči matematike.

Letošnja izvedba je bila že 31. po vrsti, v vseh dosedanjih tekmovanjih pa so sodelovali udeleženci iz več kot 200 institucij iz več kot 50 držav.

Našim študentom za uspeh iskreno čestitamo!


Dmytro Tupkalenko, Diar Gashi, Esmir Zoletić in Gregory Robson (z leve proti desni)


četrtek, 8. avgust 2024 Preizkusno predavanje dr. Anuradhi Maheshye W. Weerasinghe Arachchillage

Dr. Anuradhi Maheshye W. Weerasinghe Arachchillage bo imela v torek, 13. 8. 2024 ob 10:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Računalništvo in informatika«.

Predavanje z naslovom »Development of Extended Reality (XR) Environments« bo potekalo v na daljavo preko aplikacije ZOOM; Zoom Meeting: https://upr-si.zoom.us/j/297328207?pwd=S3Zpdk1VR3pjckNtWkQwKzlvcDR5UT09


četrtek, 8. avgust 2024 Sodelovanje z UNESCO za podporo študentom UP na področju STEM

V sredo, 7. avgusta 2024, se je delegacija Regionalnega urada UNESCO za znanost in kulturo v Evropi s posebnim poudarkom na Jugovzhodni Evropi in Mediteranu (s sedežem v Benetkah, Italija) sestala z vodstvom UP in UP FAMNIT, da bi razpravljali o možnem sodelovanju za podporo študentom na področju STEM (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika).

Srečanje s predstavnicama UNESCO, Megumi Watanabe in Lauro Bortolutti, se je osredotočalo na podporo UNESCO Štipendijskemu skladu UP, ki je namenjen nagrajevanju in spodbujanju najboljših študentov na UP.

Med obiskom se je delegacija srečala tudi z mednarodnimi študenti, prejemniki štipendij in raziskovalci, ki aktivno delujejo na področju STEM. Raznolika in perspektivna akademska skupnost na UP je obiskovalcem omogočila vpogled v izzive in priložnosti, s katerimi se soočajo študenti in raziskovalci na teh področjih. Obisk je vključeval tudi ogled knjižnice UP in nekdanjega Servitskega samostana, edinega spomenika državnega pomena v historičnim mestnem jedru Kopra, ki je zdaj pod okriljem UP.

Na srečanju so bila zastavljena izhodišča za prihodnje sodelovanje, ki bo izboljšalo izobraževalne in karierne možnosti za študente.


sreda, 7. avgust 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študenta Nika Rusa

Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Fire safety optimization of PV assemblies on roofs študenta doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja Nika Rusa.

Predstavitev bo potekala v četrtek, 29. 8. 2024 ob 11.00 preko MS Teams na povezavi:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NDJjNzU4MDAtZjYzNC00MmM5LTg0NjgtZWIxYjlhNjgzNGE2%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227702a561-ff73-4a52-8a99-96051d52f6ed%22%2c%22Oid%22%3a%22a9666166-2bab-4fa6-a1f1-ca1ce0826557%22%7d

Vljudno vabljeni!


torek, 6. avgust 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Nine Krohne

Nina Krohne, študentka doktorskega študijskega programa Suicidologija in duševno zdravje na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Suicidal behavior in women: The role of intimate partner violence and resilience to suicidality, pod mentorstvom izr. prof. dr. Vite Poštuvan in somentorstvom prof. dr. Diega de Lea.

Zagovor bo potekal v torek, 13. 8. 2024 ob 14.30 uri v predavalnici Famnit-VP2.

Doktorska disertacija je javnosti na vpogled v knjižnici UP.

Vljudno vabljeni!


četrtek, 1. avgust 2024 Javni poziv za pridobitev štipendije iz Štipendijskega sklada UP 2024/2025

Univerza na Primorskem vabi vse, ki se vpisujejo v študijske programe fakultet: UP Fakultete za humanistične študijeUP Fakultete za managementUP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologijeUP Pedagoške fakulteteUP Fakultete za turistične študije - Turistica, UP Fakultete za vede o zdravju in izpolnjujejo pogoje, k prijavi na Javni poziv za pridobitev štipendije iz Štipendijskega sklada Univerze na Primorskemv študijskem letu 2024/2025.

     

Štipendijski sklad Univerze na Primorskem (v nadaljevanju sklad) temelji na partnerstvu med Univerzo na Primorskem (v nadaljevanju UP), občinami in gospodarstvom. Namenjen je nagrajevanju in spodbujanju najboljših študentov UP, navezovanju stikov študentov z delodajalci že v času študija in zagotavljanju večjih možnosti za zaposlitev študentov takoj, ko zaključijo študij. Cilj sklada je obenem spodbuda vseh študentov UP k čim boljšim študijskim uspehom.

Na javni poziv se lahko prijavijo:

  • kandidati za vpis v študijske programe 1., 2. ali 3. stopnje UP in
  • študenti, ki bodo v študijskem letu 2024/2025 vpisani v študijske programe 1., 2. ali 3. stopnje UP,
  • višina štipendije za študijsko leto 2024/2025 znaša najmanj 2.200,00 EUR!

V primeru, da štipendije podeli UP, znaša štipendija 2.200,00 EUR na študijsko leto. V kolikor obstaja interes, se lahko podelijo tudi višje štipendije, in sicer:

  • za študente 1. in 2. stopnje, ki pri točkovanju dosežejo od 80 do 89 točk, lahko štipendija znaša do 330,00 EUR/mesec oziroma do 3.300,00 EUR na študijsko leto;
  • za študente 1. in 2. stopnje, ki pri točkovanju dosežejo od 90 do 100 točk, lahko štipendija znaša do 550,00 EUR/mesec oziroma do 5.500,00 EUR na študijsko leto;
  • za doktorske študente lahko štipendija znaša do 1.200,00 EUR/mesec oziroma do 12.000,00 EUR na študijsko leto.

Pogodbe o štipendiranju so običajno tripartitne, sklenjene med UP, partnerji sklada (delodajalci) ter študenti. V primeru, da partner sklada (vlagatelj) ponuja študentu (prejemniku štipendije) tudi zaposlitev, ima študent s podpisom pogodbe možnost, da se po zaključenem izobraževanju zaposli pri vlagatelju vsaj za toliko časa, kot je prejemal štipendijo.

Rok za oddajo: 15. september 2024. E-vloga je oddana pravočasno, če je oddana od 15. februarja 2024 do vključno 15. septembra 2024.

Na spletni strani Kariernega centra Univerze na Primorskem (KC UP), najdete vse podrobnosti in besedilo razpisa: Štipendijski sklad UP 2024/2025 - JAVNI POZIV!

Za več informacij: Karierni center Univerze na Primorskem, center za vseživljenjsko učenje in karierno orientacijo

Titov trg 4, 6000 Koper, Slovenija     

Tel.: +386 5 611 76 36   

E-pošta: kariernicenter@upr.si

Besedilo poziva

JP za pridobitev stipendije na UP za leto 2024-2025.pdf (233kb)

Public call UP Scholarship Find 2024-2025.pdf (199kb)


četrtek, 1. avgust 2024 [Rok prijave podaljšanj do 16. 8. 2024] ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved

Članica univerze: UP FAMNIT     

Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved, pri prof. dr. Eleni Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo. 

    

Pogoji za opravljanje dela:

  • Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja  bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
  • aktivno znanje svetovnega jezika.

Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:

  • izkušnje  terenskega in laboratorijskega dela,
  • računalniška znanja,
  • pripravljenost za mentoriranje diplomskih/magistrskih del,
  • velika sposobnost samostojnega opravljanja nalog
  • sposobnost timskega dela,
  • organizacijske sposobnosti,
  • komunikativnost in
  • praktične spretnosti.

Druga zaželena znanja:

  • izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
  • izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.

Splošen opis del in nalog:

  • sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih  v aktih UP in članic,
  • vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
  • pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
  • izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
  • sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
  • udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
  • opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
  • sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.

Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:

  • sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
  • vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
  • sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
  • sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
  • znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioiformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
  • izkušnje z delom s študenti,
  • udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.

Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo:  na interni razpis do 16. 8. 2024 na e-naslov razpisi@famnit.upr.si,


sreda, 31. julij 2024 Nov projekt SCSR za krepitev kompetenc preprečevanja samomorov med mladimi

Raziskovalna skupina Slovenskega centra za raziskovanje samomora UP IAM je bila, pod vodstvom namestnice predstojnika centra izr. prof. dr. Vite Poštuvan z Oddelka za psihologijo UP FAMNIT, znova uspešna pri pridobitvi projekta. V obdobju 2024-2026 bodo raziskovalke in raziskovalci centra izvajali projekt Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora, financiranega v okviru razvoja programov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in mlajših odraslih, ki ga razpisuje Ministrstvo za zdravje. 

Vodja projekta dr. Vita Poštuvan je o novi pridobitvi povedala: “ V zadnjih nekaj letih smo na našem centru, pa seveda tudi širše pri nas in v tujini, razvili programe, ki učinkovito naslavljajo samomorilno vedenje. Med temi izstopajo programi naslavljanja stisk, ko prepoznamo osebo v stiki. Velikokrat se namreč ljudje v takšnih situacijah ne znajdejo najboljše in ne vedo, kaj reči. Danes učinkoviti programi reagiranja obstajajo, vendar je težava zagotavljati njihovo vzdržnost in široko uporabo. To namreč terja precej resursov. S tem projektom upamo, da bomo ravno to naslovili: radi bi namreč čim več ljudi, ki prihajajo v stik z ranljivimi opolnomočili, da bodo vedeli, kaj v takšnih situacijah narediti. Ljudem v stiski, še posebej mladim, namreč veliko pomeni občutek, da jih nekdo razume, da se imajo na koga obrniti in da drugemu to ni odveč. Motivira nas, da bomo s tem projektom lahko pomagali mladim.” 

Strokovni delavci v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (VIZ), nevladnih organizacijah, zdravstvu in socialnem varstvu zaradi narave dela in pogostosti stika z mladimi lažje dostopajo do njih, implementirajo preventivne aktivnosti, prej prepoznajo znake stiske in ukrepajo. So ključni pri preprečevanju samomorilnega vedenja mladih, a pogosto nezadostno ali različno usposobljeni za to. Preprečevanje samomorilnega vedenja v šolah v VIZ in drugih resorjih se ne izvaja sistematično, zaradi česar prihaja do vidnih razlik in variabilne učinkovitosti preventivnih programov, ki se odražajo v nižji ozaveščenosti mladih glede problematike samomorilnega vedenja in virih pomoči. 

Projekt Ker te štekam si prizadeva izboljšati znanje in razvijati kompetence za prepoznavanje stisk med mladimi, ukrepanje ob samomorilni ogroženosti, samostojno, sistematično in neodvisno izvajanje programov krepitve duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja za mlade ter ukrepanje po samomoru mladostnika. Usposobljenost manjše in geografsko razpršene skupine strokovnjakov za izvajanje postvencij bo tako omogočilo hitrejše in ustrezno ukrepanje ob smrti zaradi samomora mladostnika, s tem pa zmanjšalo tveganje za posnemanje vedenja med vrstniki, ki je v obdobju po smrti izrazito visoko. 

Javni razpis sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za zdravje in Evropska unija – NextGeneration EU. Javni razpis se izvaja skladno z Načrtom za okrevanje in odpornost v okviru 4. točke razvojnega področja »Zdravstvo in socialna varnost«, komponenta 14: Zdravstvo (C4 K14), investicije B. Krepitev kompetenc kadrov v zdravstvu za zagotavljanje kakovosti oskrbe, ki med drugimi vključuje tudi projekt na področju krepitve duševnega zdravja: Razvoj programov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in mlajših odraslih. 

                 


torek, 30. julij 2024 Trdo delo raziskovalca z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT so prepoznali tudi v podjetju Wildlife Acoustics, Inc.

Martin Senič z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT se je v mesecu juliju podal na raziskovalni obisk v Brazilijo, kjer bo tri meseca preučeval predstavnike ptic iz družine hokojke prisotne na območju severnega Pantanala, ki veljajo za eno izmed najbolj ogroženih družin ptic na območju Južne Amerike.

Za dodatno podporo pri preučevanju hokojk se je prijavil za pridobitev nepovratnih sredstev ameriškega podjetja Wildlife Acoustics, Inc., ki proizvaja vodilna orodja za akustično spremljanje netopirjev, ptic, dvoživk in drugih vokalnih prostoživečih živali.

Na razpisu je bil uspešen, podjetje pa mu je pri tem doniralo 6 bioakustičnih naprav ter programsko opremo, kar mu bo omogočilo bolj celostno obravnavo tematike s tem pa izboljšanje razumevanja te nadvse zanimive a hkrati izmuzljive skupine ptic.

Prejemniku iskreno čestitamo in mu želimo veliko uspehov na raziskovalni poti!

Več o projektu si lahko preberete > TUKAJ 

      


ponedeljek, 29. julij 2024 SPLETNI SEMINARJI LIFE BE-WOODEN

Prvi sklop 9 brezplačnih spletnih seminarjev LIFE Be-WoodEN je zdaj na voljo v italijanskem jeziku, kmalu pa bodo na voljo tudi angleške različice.

Ogledate si jih lahko na uradni platformi za e-učenje „Ordine degli Architetti di Genova“. Kliknite TU in začnite z izkušnjo LIFE Be-WoodEN.

Teme spletnih seminarjev vključujejo:

  • Ocenjevanje življenjskega cikla in ekološko načrtovanje
  • Uvod v zelena javna naročila
  • Lesene konstrukcije in arhitekturno oblikovanje
  • Nove lesene arhitekture: Od načrtovanja do gradnje
  • Anatomija in anizotropija lesa
  • Vpliv vlage na les
  • Biodeterioracija in zaščita lesa
  • Značilnosti in mehanske lastnosti lesa
  • Trajnost lesa
  • Masivni les: Razvrstitev in certificiranje

Poleg tega je na voljo več priložnosti za sodelovanje, za katere lahko izrazite zanimanje in se jim pridružite:

  • Inovacijski laboratoriji v regiji Ligurija (Italija)
  • Zimska šola v Firencah (Italija)
  • Študijski obisk v Izoli (Slovenija)

Izbor se bo zaključil jeseni 2024. Kreditne točke so na voljo za arhitekte in strokovnjake.

Več informacij o tem najdete tukaj.

Projekt LIFE BE-WoodEN – Stavbe in izobraževanje v lesnem ekosistemu za Novi evropski Bauhaus, je financiran v okviru pobude LIFE2027 Evropske komisije in si prizadeva spodbujati dekarbonizacijo stavb in izboljšati krožnost v gradbenem sektorju ter premagovati ovire, ki preprečujejo široko uporabo lesa in materialov na osnovi biomase.

 


petek, 26. julij 2024 Poziv lokalnim društvom in organizacijam - predstavite se študentom na dogodku ŠtartUp

Po lanskoletni, zelo uspešni izvedbi ŠtartUP dogodka tudi letos Univerza na Primorskem v sodelovanju z Mestno občino Koper, začenja priprave na že tretji ŠtartUP dogodek, ki ga je v lanskem letu obiskalo približno 500 študentov.

      

Prva oktobrska sobota ali 5. 10. med 10. in 16. uro bo tudi letos v obliki športno-družabnega dogodka namenjena sprejemu množice študentov v obmorskem parku Žusterna, v Kopru.

Namen Univerze na Primorskem je predvsem sedanjim in novim študentom v čim večjem številu predstaviti deležnike v njihovem novem okolju, zato je tudi letos dogodek promocijska priložnost za vsa obalno kraška društva, zavode in podjetja, ki  se lahko z različnimi športnimi, kulturnimi, umetniškimi ali življenjskimi aktivnosti, predstavijo tako študentom kot mimoidočim.

Obisk študentov pri vseh sodelujočih organizacijah je zagotovljen, saj bo niz dejavnosti potekal na način s katerim bodo študentje zbirali žige na kartončku aktivnosti. Ena izmed teh aktivnosti pa je lahko tudi predstavitev vašega podjetja ali organizacije. Študentje bodo ravno tako ob zbranem številu žigov, prejeli manjšo pozornost, zato se Univerza na Primorskem zahvaljuje vsem sodelujočim, ki bi želeli svojo promocijo nadgraditi z darovanjem svojih izdelkov ali storitev.

   

Kako lahko sodelujete?

Dogodek je odlična promocijska priložnost za športna, kulturna in humanitarna društva, saj lahko s sodelovanjem v kartončku aktivnosti in predstavitvijo svojega delovanja na licu mesta, navdušite udeležence za takojšnji vpis v vaše društvo.

Dogodek je med drugim namenjen predvsem predstavitvi večjih in manjših podjetij iz okoliša. Predstavijo pa se lahko v prav posebnem EXPO kotičku, ki bo podjetjem omogočal bolj izrazito predstavitev svojih izdelkov in storitev. Ne le predstavitev svojega podjetja, to je priložnost tudi za iskanje novega potencialnega kadra, članov ter predstavitev svojega delovanja širši ciljni javnosti.

To je promocijska priložnost tudi za podjetja, društva ali organizacije, ki se dogodka ne utegnejo udeležiti, saj se v sodelovanju z Univerzo na Primorskem, študentom lahko predstavijo z darovanjem svojih izdelkov ali storitev za namene nagradnega srečelova.

Kaj morate narediti?

Prijavite se lahko do 16. septembra s pomočjo spletnega obrazca (povezava). Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program.

Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (brezplačno za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.

Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.

Se veselimo sodelovanja. Vse informacije so na voljo tudi v novici > tukaj.

Za podrobnejše informacije in uskladitev vaše predstavitve na ŠtartUP dogodku nas kontaktirajte na: szk@upr.si

      


torek, 23. julij 2024 Družba LUKA KOPER izdala informacije za javnost za preprečevanje večjih nesreč in zmanjševanje njihovih posledic

V skladu z evropsko direktivo SEVESO II oziroma Uredbo o preprečevanju večjih nesreč in zmanjševanju njihovih posledic sodi Luka Koper med obrate večjega tveganja za okolje.  

Za zmanjševanje tveganja zaradi večjih nesreč z nevarnimi snovmi ter doseganje visoke ravni varstva pred takšnimi nesrečami je družba Luka Koper izdala informacije za javnost o nevarnostih in ravnanju v primeru nesreč. Te informacije so dostopne na naslednji povezavi > TUKAJ. 

Na spletni strani podjetja je objavljen še dokument Zasnova preprečevanja večjih nesreč

      
                                                                              Vir: Luka Koper d.d.


torek, 16. julij 2024 Doktorska pozicija: Zasnova za dekonstrukcijo in ponovno uporabo hibridnih kompozitnih sistemov les-beton

Univerza na Primorskem išče dinamičnega in motiviranega doktorskega kandidata za delo na področju razvoja in vrednotenja razgradljivih kompozitnih sistemov les-beton. Raziskovalec se bo zaposlil na Univerzi na Primorskem v skupini za gradbeništvo in postal doktorant Univerze na Primorskem (v okviru doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja).

Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom, 40 ur na teden (100 %), za določen čas enega leta z možnostjo podaljšanja, s 3 mesečno poskusno dobo, predviden začetek dela s 1. 10. 2024.

 


Cilji in naloge:

Doktorska raziskava bo namenjena obravnavanju naraščajočega povpraševanja po trajnostnih gradbenih praksah z razvojem inovativnih rešitev, ki upoštevajo krožnost zgradb s poudarkom na hibridnih kompozitnih sistemih les-beton. To bo doseženo z raziskovanjem načinov za izboljšanje okoljskih vidikov hibridnih lesno-betonskih sistemov z zasnovo za dekonstrukcijo in ponovno uporabo materiala.

Kandidat bo odgovoren za:

  • izvajanje pregleda literature za razumevanje obstoječih metodologij in izzivov,
  • razvijanje novih oblikovalskih / konstrukcijskih rešitev, ki dajejo prednost in omogočajo enostavno razstavljanje in predelavo materiala,
  • izvajanje naprednih eksperimentalnih in analitičnih metod za oceno strukturne zmogljivosti in drugih implikacij razvitih rešitev,
  • razširjanje izsledkov raziskav z objavami v recenziranih revijah in predstavitvami na konferencah.

Pogoji za opravljanje dela in veščine:

  • magisterij enega od teh področij: lesno inženirstvo, gradbeništvo, konstrukcije, lesarska tehnologija ali sorodna področja. Prijavijo se lahko tudi kandidati, ki so v zadnjem semestru svojega magistrskega programa, pod pogojem, da bo datum diplome pred julijem 2024,
  • odlične pisne in verbalne komunikacijske sposobnosti v angleščini,
  • sposobnost samostojnega in sodelovalnega dela v multidisciplinarnem mednarodnem raziskovalnem okolju,
  • sposobnost oblikovanja in sporočanja novih raziskovalnih idej (npr. priprava raziskovalnega predloga),
  • izpolnjevati pogoje za doktorske študente Univerze na Primorskem. Za več podrobnosti glejte: https://www.famnit.upr.si/en/education/doctoral/renew-mat
  • https://www.famnit.upr.si/en/education/enrolment

Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:

  • znanja za delo z računalnikom,
  • organizacijske sposobnosti,
  • sposobnost timskega dela,
  • samostojnost,
  • zanesljivost.

Zaželene (vendar ne obvezne) zahteve/veščine:

  • predhodne raziskovalne izkušnje z lesom ali lesenimi izdelki,
  • obvladanje orodij za 3D modeliranje in simulacijo,
  • strokovno znanje o konstrukcijskem načrtovanju in analizi.

Ponujamo:

  • mesečna plača,
  • brezplačna šolnina doktorskega študija,
  • priložnost za sodelovanje v drugih tekočih prestižnih evropskih projektih.

Opis del in nalog:

  • sodelovanje pri oblikovanju in izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, programov in nalog,
  • raziskovanje in obdelovanje specialne problematike na področju delovanja, izvajanje analiz, meritev in preizkusov za potrebe delovnega področja,
  • pisanje prispevkov in poročil s področja raziskovalnega in strokovnega dela,
  • sodelovanje na znanstveno-raziskovalnih in strokovnih posvetovanjih in srečanjih,
  • pripravljanje, urejanje in arhiviranje projektne dokumentacije,
  • pripravljanje administrativnih in strokovnih podlag za delo notranje organizacijske enote,
  • sodelovanje pri delu strokovnih organov ter pri skupnih projektih in nalogah po dogovoru z vodstvom,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.

Kandidatke oziroma kandidati naj pošljejo pisne ponudbe, ki vsebujejo:

  • življenjepis (vključno s kratkimi opisi vseh predhodnih izobrazb, kvalifikacij in raziskovalnih ali delovnih izkušenj),
  • motivacijsko pismo (največ ena stran A4),
  • seznam publikacij (če obstaja).

V naslov (zadevo) elektronskega sporočila / prijave vpišitePhD Timber-Concrete Composite

Vsa poslana gradiva naj bodo v angleškem jeziku in poslana v formatu PDF.

Pregled prijav se začne takoj in traja do zapolnitve delovnega mesta. Za dodatne informacije o raziskovalni temi se lahko obrnite na doc. dr. Mohammad Derikvand (e-naslov: mohammad.derikvand@famnit.upr.si).

Univerza na Primorskem si pridržuje pravico, da iz utemeljenih razlogov podaljša prijavni rok in upošteva prijave kandidatov, ki v prijavnem roku niso oddali prijave.

Zaposlitvene možnosti, vpisne politike, dejavnosti, storitve in zmogljivosti Univerze na Primorskem ne izključujejo nobene osebe na podlagi rase, barve kože, starosti, spola, vere, nacionalnega porekla ali invalidnosti. Pri obdelavi vaše prijave bo upoštevana GDPR in vaši podatki ne bodo posredovani zunaj ustreznega osebja Univerze na Primorskem. Z oddajo prijave se strinjate, da podatke, ki jih posredujete, pregledajo te organizacije.

Kontaktna oseba: Vanessa Pobega, Kadrovska služba UP FAMNIT/UP IAM, e-mail: razpisi.famnitiam@upr.si, telefon: 05 611-75-88                                                

Rok prijave: 5. avgust 2024  


ponedeljek, 15. julij 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študentke Martine Marije Vrhovnik

Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom "Annoying Impact Sound in Buildings: Perception, Measurement and Evaluation (Nadležen Udarni Zvok v Stavbah: Zaznava, Merjenje in Ocenjevanje)" študentke doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja – Martine Marije Vrhovnik

Predstavitev bo potekala v torek, 16. 7. 2024 ob 10:00 v prostorih InnoRenew CoE v sobi Pseudotsuga (Livade 6A, 6310 Izola) in preko Zooma na povezavi:

                                                 https://upr-si.zoom.us/j/82488682037

Vljudno vabljeni!


četrtek, 11. julij 2024 Nevena Pivač, nova doktorica znanosti

Danes, 11. 7. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti. 

Nevena Pivač, študentka doktorskega študijskega programa Matematične na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Structure and algorithms for graph classes: new results on minimal separators and independent sets, pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.

Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!   


petek, 5. julij 2024 Mariem Zouari, nova doktorica znanosti

 Danes, 5. 7. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti. 

Mariem Zouari, študentka doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Biocarbon-based waterborne functional coating for integrated adsorption and photocatalytic degradation of indoor volatile organic compounds, pod mentorstvom izr. prof. dr. Davida DeVallanca in somentorstvom znan. sod. dr. Laetitie Marrot. 

Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!   

    

   


petek, 5. julij 2024 INNORENEW COE IN UP USPEŠNO ORGANIZIRALA 67. MEDNARODNI KONGRES SWST O POSPEŠEVANJU REGENERATIVNE TRAJNOSTI Z VEČJO UPORABO LESA

Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem sta uspešno gostila 67. mednarodni kongres Združenja za znanost o lesu in tehnologijo SWST (The Society of Wood Science & Technology), ki je potekal od 30. junija 2024 do 4. julija 2024, v kongresnem centru hotela Bernardin.

Letošnji kongres je potekal pod geslom »Pospeševanje regenerativne trajnosti z znanostjo o lesu«, in je združil v Sloveniji več kot 190 raziskovalcev, akademikov in predstavnikov industrije iz različnih koncev sveta.

Kongres se je tradicionalno začel s sprejemno slovesnostjo že v nedeljo, kjer so tudi uradno odprli potujočo razstavo »Women in Science«. Ta je namenjena praznovanju žensk v znanosti.

Dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE, je bila osrednja govorka na kongresu. V svojem predavanju se je dotaknila teme o prihodnosti za znanost o lesu.

V štirih dneh kongresa se je zvrstilo več kot 170 predstavitev, kjer so raziskovalci predstavljali najnovejša dognanja in spoznanja glede inovacij v gozdarskem sektorju, znanosti o lesu, nove uporabe lesa v grajenem okolju, pozitivnih okoljskih učinkih z uporabo lesa, o trajnostni, novih pristopih k izobraževanju v lesnem sektorju, prihodnosti za inženirske žive materiale ter o socialno-ekonomskih učinkih trajnostnih praks na področju lesa.

Na kongresu je bilo tudi najavljeno, da je dr. Matthew Schwarzkopf, raziskovalec v InnoRenew CoE, postal podpredsednik društva za znanosti o lesu in tehnologiji Society of Wood Science and Technology (SWST): »Počaščen sem, da sem bil izbran za ta položaj. V združenju sodelujem že od študentskih let in zelo cenim, kaj lahko tako združenje ponudi tako mladim kot uveljavljenim raziskovalcem. Veselim se, da bom zdaj lahko služil in vračal nazaj ter tako zagotovil, da bodo lahko tudi drugi še naprej imeli koristi od tega odličnega združenja!«

Organizatorji so pripravili tudi okroglo mizo in pogovor z uredniki knjige Handbook of Wood Science and Technology, izdane pri založbi Springer. Prestavili so knjigo in posebej izpostavili pomen poenotenja izrazoslovja na področju znanosti o lesu, kar je pomembno tudi za nadaljnji razvoj te discipline.

Poleg tega je potekala tudi posebna seja za predstavitve Mednarodne akademije znanosti o lesu (IAWS), pripravljen pa je tudi bogat spremljevalni program, ki vključuje aktivnosti za mlade raziskovalce in mentorje, poslovno srečanje SWST in podelitev nagrad ter slavnostno večerjo.

Kongres je bil pomembna priložnost za izmenjavo znanja in za obogatitev našega razumevanja in uporabe lesa kot ključnega naravnega vira ter za vzpostavljanje novih povezav in spodbujanje inovacij na področju lesarstva in tehnologije lesa. Organizatorji so kongres zaključili z vabilom k udeležbi na naslednjem kongresu, ki bo potekal v ZDA.


četrtek, 4. julij 2024 DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - numerična matematika

Vljudno vas vabimo na nadaljnje izobraževanje in usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki ga bomo izvedli na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).

      

Izobraževanje z naslovom »DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - numerična matematika« bo potekalo med 24. septembrom in 28. septembrom 2024, v živo na UP FAMNIT in prek aplikacije ZOOM.

Udeleženci bodo na usposabljanju poglobili svoje znanje na področjih modeliranja s krivuljami in ploskvami (3 ure predavanj in 5 ur delavnic v programskem jeziku Blender) ter numeričnega računanja ničel polinomov (3 ure predavanj in 5 ur delavnic v Octavu in GeoGebri). Usposabljanje bo izvedeno v kombinirani obliki, in sicer dva dneva v živo (skupaj 14 ur) in eno predhodno Zoom srečanje (skupaj 2 uri).

Izobraževanje je vredno1 točko.

Prijave za udeležence se zbirajo v sistemu KATIS.

Več o programu si lahko preberete TUKAJ.

Katalog programov nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju za šolsko leto 2024/2025.

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na ana.zalokar@famnit.upr.si.

Vljudno vabljeni!


četrtek, 4. julij 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Nevene Pivač

Nevena Pivač, študentka doktorskega študijskega programa Matematične znanosti na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Structure and algorithms for graph classes: new results on minimal separators and independent sets, pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.

Zagovor bo potekal v četrtek, 11.7.2024 ob 11. uri v predavalnici Famnit-VP3 in prek IKT orodja Zoom:

https://upr-si.zoom.us/my/fam.vp3?pwd=VGRETEVzeDNCQklBSExLN3g5TDNZdz09

                                                                Meeting ID: fam.vp3   

                                                                Passcode: UPFamnit

Doktorska disertacija bo javnosti na vpogled v knjižnici UP.

Vljudno vabljeni!


četrtek, 4. julij 2024 Evropska komisija prof. dr. Andreja Brodnika imenovala v strokovno skupino za pripravo usmeritev za poučevanje temeljnih vsebin RIN v EU

Prof. dr. Andrej Brodnik z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije na UP FAMNIT je bil izbran za člana neformalne Strokovne skupine Evropske komisije za razvoj smernic za kakovostno poučevanje računalništva in informatike.

Strokovno skupino sestavlja 25 članov. Člani so:

  • Posamezniki, imenovani v osebnem imenu, ki imajo znanje in izkušnje na področjih, navedenih v merilih za izbor, in ki delujejo neodvisno in v javnem interesu. Prof. dr. Brodnik je bil izbran za člana te skupine.
  • Posamezniki, imenovani za zastopanje skupnega interesa deležnikov na področju izobraževanja v računalništvu in informatiki. Ti posamezniki ne zastopajo posameznega deležnika, temveč skupno usmeritev politik različnih organizacij deležnikov.
  • Organizacije, aktivne na področju izobraževanja v računalništvu in informatiki, vključno s podjetji EdTech, združenji, nevladnimi organizacijami, sindikati, univerzami, raziskovalnimi inštituti, odvetniškimi pisarnami in svetovalnimi podjetji.

Več informacij je dostopnih tukaj.

Iskreno čestitamo prof. Brodniku in želimo strokovni skupini veliko uspeha pri podpori, ki jo bo nudila Evropski komisiji pri izvajanju obstoječe zakonodaje, programov in politik Evropske unije.


sreda, 3. julij 2024 V JUNIJU PRIDOBLJENI NOVI PROJEKTI

Oddelka za matematiko UP IAM in UP Famnit sta bila ponovno uspešna na Javnem razpisu za (so)financiranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in Združenimi državami Amerike v letih 2024 – 2026, ki ga razpisuje Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovativno dejavnost Republike Slovenije (ARIS).

Na UP FAMNIT smo pridobili projekt Nepristranski šah na Youngovih diagramih, ki ga bo vodil dr. Peter Muršič s sodelujočo institucijo Rhodes College.

Projekt se osredotoča na preučevanje nepristranske igre, ki povezuje igro šaha in Youngove diagrame. Nepristranske igre se lahko natančno opiše samo s tem da povemo katere skupne poteze so možne. Namreč, igrata dva igralca, kjer so vse poteze skupne igralcema, in zato ni pomembno kdo začne. Izmenjujejeta se v premikanju, dokler ni več možnih potez. Po konvenciji zadnja poteza prinese zmago. Youngov diagram, je grafična predstava particije števil, le ta je padajoče zaporedje naravnih števil. Diagram zgleda kot šahovnica odgrizena na večih mestih iz spodnjega desnega kota. Glavna linija raziskav je povezana z nadaljevanjem obstoječih raziskav, objavljenih v [Gottlieb2023] in [Gottlieb2024].


Pridobljen je bil še projekt z naslovom Proučevanje 2-Y-homogenih dvodelnih grafov in njihovihpovezav s Terwilligerjevimi algebrami in kombinatoričnimi načrti, ki ga bo vodil dr. Blas Fernandez s sodelujočo institucijo College of Science and Engineering at Seattle University.

Karakterizacija oz. sistematična klasifikacija dvodelnih grafov, ki so (skoraj) 2-Y-homogeni, predstavlja izjemno zahteven izziv. V splošnem se je ta problem pokazal kot izjemno težek in kompleksen, zato se večina raziskav osredotoča na specifične družine grafov, in sicer na dvodelne razdaljnoregularne grafe in razdaljno-biregularne grafe. Pristop projektne skupine temelji na obstoječi literaturi in obravnava izzive v okviru razdaljno-polregularnih grafov. Namen projekta je raziskovanje 2-Y-homogenih lastnosti razdaljno-polregularnih grafov in klasifikacija vseh 2-Y-homogenih razdaljno-biregularnih grafov. Poleg glavnih ciljev ima raziskava potencial za odmevne rezultate, ki bodo segali izven okvirov stroke ter imeli pomemben vpliv tudi na širšo skupnost.


Na UP IAM pa so pridobili projekt z naslovom Izbrane teme o grafih, hipergrafih in Boolovih funkcijah, ki ga bo vodil prof. dr. Martin Milanič s sodelujočo institucijo Rutgers University.

Projekt se osredotoča na dve glavni smeri raziskovanja, ki povezujeta grafe in hipergrafe ter delno tudi Boolove funkcije. Prva linija raziskovanja je povezana z raziskavami 3-uniformnih hipergrafov. Izhodišče je dobro znan odprt problem v zvezi z obstojem 'popolnoma kombinatornega' polinomskega časovnega algoritma za prepoznavanje pragovnih hipergrafov (ali, kar je enakovredno, pragovnih monotonih Boolovih funkcij, podanih s popolno DNO). Druga linija raziskav se ukvarja s konceptom v teoriji grafov, imenovanim klično dualno konformni grafi. Ta koncept je tesno povezan z dualno konformnimi hipergrafi, pojmom, uvedenim v prejšnjem bilateralnem sodelovanju med projektnima skupinama. Na podlagi začetnih rezultatov za razred KDK grafov je cilj v tem delu projekta raziskati nadaljnje strukturne in algoritmične lastnosti KDK grafov ter tovrstne grafe karakterizirati v posebnih primerih.


Prav tako sta bila pridobljena dva projeka HORIZON:

HORIZON Research and innovation action  - HORIZON RIA

EMPOWERING CLIMATE-SMART, CIRCULAR, AND ZERO-WASTE USE OF UNDERUTILIZED WOOD FROM THE FOREST AND BUILDING STOCK IN THE CONSTRUCTION SECTOR TO SUPPORT THE NEW EUROPEAN BAUHAUS, PARTNERJI, UP IAM, VODJA NA UP: PROF. DR. ANDREJA KUTNAR za Oddelka za aplikativno naravoslovje.

WoodStock je večplasten projekt, namenjen pospeševanju podnebno pametnih praks lesene gradnje v skladu z novo Novim evropskim Bauhausom (NEB). Primarni poudarek je na kvantificiranju in kartiranju lesnih virov, vključno s premalo izkoriščenimi tokovi z uporabo nove metodologije za izdelke iz posekanega lesa stopnje 3 in dinamičnega modeliranja analize toka materiala za pridobitev vpogleda v potencial izrabe lesa, vplive blaženja podnebja in razpoložljivost virov. To vključuje tudi robustno dinamično življenje. Metodologija Cycle Assessment (LCA) za oceno okolijskih, socialnih in ekonomskih vplivov, povezanih z različnimi tokovi virov in scenarijev. WoodStock bo izkoristil skupno strokovno znanje in izkušnje za razvoj brezodpadnih in krožnih zgradb izkoriščanje moči digitalnih dvojčkov, ocenjevanje vidikov človekovega zdravja in dobrega počutja z dejavnostmi soustvarjanja z množico akterjev, ki sledijo načelom in vrednotam NEB, v 6 živih laboratorijih (LL) v 6 različnih evropskih regijah. Preko sistemske krožnice rešitve za leseno gradnjo brez odpadkov in v skupnosti, usklajevanje novih poslovnih strategij s priporočili politike, namenskih predstavitvenih in izobraževalnih dejavnosti, projekt si prizadeva spodbuditi podnebno pametne in povečane trajnostne uporabe lesa v gradbeništvu.

HORIZON MSCA Cofund

MOMENTUM PREMIUM POSTDOCTORAL FELLOWSHIP PROGRAMME, PRIDRUŽENI PARTNERJI, UP, VODJA NA UP:  PROF. DR. ŠTEFKO MIKLAVIČ z Oddelka za matematiko UP FAMNIT. 

Naslov predloga je "Momentum Premium Postdoctoral Fellowship Programme", katerega ime izhaja iz vodilnega raziskovalnega programa vodilnega partnerja (Madžarska akademija znanosti, Madžarska), sheme financiranja Momentum (madžarsko "Lendület"), ki se izvaja že 15 let. Program podoktorskih štipendij Momentum Premium (MPPDF) ima ambiciozen cilj privabiti 35 visokokakovostnih podoktorskih štipendistov v raziskovalno uspešne institucije gostiteljice prestižnega programa Momentum, ki ga upravlja sekretariat Madžarske akademije znanosti. Te institucije gostiteljice pokrivajo zelo širok spekter znanstvenih področij in disciplin na vseh treh znanstvenih področjih. S podporo programa MSCA COFUND bo program Momentum (Lendület), ki je na Madžarskem splošno priznana shema za podporo raziskovalne odličnosti, izboljšan s povečanjem svoje mednarodne prepoznavnosti, okrepitvijo svojega evropskega in svetovnega dosega ter izboljšanjem interdisciplinarnega in medsektorskega sodelovanja. V času trajanja programa bosta objavljena dva razpisa, na katerih bo izbranih in podprtih 15/20 izjemnih podoktorskih štipendistov na razpis. Štipendije trajajo največ 36 mesecev, vključno z obdobji napotitve. Štipendisti Momentum PPDF bodo imeli popolno raziskovalno svobodo. Kandidati se lahko v svojih predlogih osredotočijo na eno ali več splošnih raziskovalnih tem, ki jih pokrivajo gostiteljske organizacije projekta Momentum. Dejavnosti in usposabljanja na ravni celotne mreže bodo še dodatno olajšale medcentralno, meddisciplinarno in medsektorsko izmenjavo in sodelovanje. Štipendisti bodo imeli tudi neomejeno prožnost pri izbiri priložnosti za napotitev, ki so na voljo pri uglednih mednarodnih raziskovalnih centrih in industrijskih partnerjih.


ponedeljek, 1. julij 2024 PREDSTAVITE SE NA ŠTARTUP 2024

Po zelo uspešni drugi izvedbi ŠtartUP dogodka, se tudi letos veselimo novega druženja z vami in našimi študenti. Dobrodošlico vsem študentom tako ponovno organiziramo v soboto, 5. oktobra med 10. in 16. uro v Obmorskem parku Žusterna. 

     

Športno-družabni dogodek bo tudi letos odlična priložnost, da svoje delovanje prikažete študentom z različnimi aktivnostmi. Lani so se študentje tako navdušeno preizkusili v različnih novih športnih, kulturnih, umetniških in življenjskih panogah in verjamemo, da bo letos prav tako, saj bomo ponovno obisk pri vseh sodelujočih organizacijah zagotovili z zbiranjem žigov na kartončku aktivnosti. 

Študentje bodo tudi letos nato prejeli manjšo pozornost, zato se že v naprej zahvaljujemo vsem, ki bi si želeli v darilne pakete darovati svoje izdelke ali storitve. Tudi letos pričakujemo blizu 500 študentov in mimoidočih, ki se jim želimo za sodelovanje tudi zahvaliti.

Kako lahko sodelujete?

Športna, kulturna in humanitarna društva in druge organizacije, lahko sodelujete z aktivnostjo znotraj zbirnega kartončka, pri čemer bodo študenti in mimoidoči aktivno udeleženi v vašo vadbo oz. predstavitev delovanja. To je najboljši način, da že v tistem trenutku preskusijo vase storitve ter se odločijo za vpis.

Podjetja, večja in manjša, lahko sodelujete v okviru EXPO kotička, kjer boste lahko predstavljali svoje izdelke in storitve, iskali potencialne kadre, se predstavili širši ciljni javnosti in mnogo več.

Vsi ostali, ki sicer na dogodku ne želite ali nimate možnosti aktivno sodelovati s predstavitvijo, pa ste vabljeni, da svoje izdelke in storitve v obliki daril prispevate v nagradni sklad srečelova.

Kaj morate narediti?

Do 16. septembra prijave zbiramo preko spletnega obrazca. Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program. Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (5€ za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.

Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.

Prijavite se sedaj ali stopite v kontakt z nami, da skupaj najdemo najboljšo rešitev za vašo predstavitev. Več na szk@upr.si

           


ponedeljek, 1. julij 2024 [Razpis podaljšanj do 15. 7. 2024] ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naroslovnih ved

Članica univerze: UP FAMNIT     

    

Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved, pri prof. dr. Eleni Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo. 

Pogoji za opravljanje dela:  

  • Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja  bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),  
  • aktivno znanje svetovnega jezika.   

Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:  

  • izkušnje  terenskega in laboratorijskega dela,  
  • računalniška znanja,   
  • pripravljenost za mentoriranje diplomskih/magistrskih del,  
  • velika sposobnost samostojnega opravljanja nalog  
  • sposobnost timskega dela,  
  • organizacijske sposobnosti,  
  • komunikativnost in  
  • praktične spretnosti. 

Druga zaželena znanja:

  • izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
  • izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.

Splošen opis del in nalog:

  • sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
  • vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
  • pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
  • izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
  • sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
  • udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
  • opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
  • sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.

Rok za prijavo kandidatov: 15. 7. 2024 

Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo na interni razpis na e-naslov razpisi@famnit.upr.si 

Celotno besedilo razpisa


četrtek, 27. junij 2024 Prof. dr. Elena Bužan del raziskovalne skupine, ki z novim odkritjem odpira nove možnosti za izboljšanje dentalne nege pri ljudeh

 Raziskovalci z nemškega inštituta Max Planck, med katerimi je pod vodstvom slovenske znanstvenice Vesne Šrot sodelovala tudi raziskovalka  prof. dr. Elena Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT, so podrobno raziskali strukturo in kemijsko sestavo zob glodavcev. To odkritje odpira nove možnosti za izboljšanje dentalne nege in zaščite zob tudi pri ljudeh.

                                                                                                                                         
                         Vir: Shutterstock                                                                                Vir: STA  

Raziskovalna skupina, v kateri sta sodelovala prof. dr. Elena Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT in Boštjan Pokorny s Fakulteta za varstvo okolja,  je odkrila da so sekalci glodavcev tako trdni, ker je njihova sklenina prevlečena z edinstveno zunanjo plastjo, bogato z železom, ki krepi zobe in jih ščiti pred obrabo ter razjedanjem kisline.

Študija je pokazala tudi, da imajo različne vrste glodavcev različno debelino plasti sklenine, ki vsebuje železo. Nutrije so imele najdebelejšo plast, medtem ko so miši imele najtanjšo. Raziskovalci predvidevajo, da je ta razlika posledica različnih življenjskih navad, prehranjevalnih vzorcev, grizenja, genetskih faktorjev ter mehanskih obremenitev.

Ugotovitve bi lahko po navedbah Fakultete za varstvo okolja pripeljale do novih formulacij izdelkov za nego zob, kot so zobne paste in geli, ki bi lahko okrepili in zaščitili zobno sklenino ljudi, pa tudi do razvoja novih biokompatibilnih dentalnih materialov, ki ne bi povzročali škodljivih reakcij. 

Raziskavo so objavili v prestižni reviji ACS Nano, izpostavilo pa jo je tudi znanstveno združenje American Chemical Society (ACS).

Celoten članek je dostopen na povezavi > TUKAJ.     


četrtek, 27. junij 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Mariem Zouari

Mariem Zouari, študentka doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Biocarbon-based waterborne functional coating for integrated adsorption and photocatalytic degradation of indoor volatile organic compounds, pod mentorstvom izr. prof. dr. Davida DeVallanca in somentorstvom znan. sod. dr. Laetitie Marrot.

Zagovor bo potekal v petek, 5. 7. 2024 ob 11. uri v Innorenew, predavalnici Sequoia in prek IKT orodja Zoom: https://upr-si.zoom.us/j/86965329817.

Doktorska disertacija je javnosti na vpogled v knjižnici UP.

Vljudno vabljeni!


četrtek, 20. junij 2024 Matematiki Univerze na Primorskem uspešno zaključili 50. izvedbo delavnice o konceptih teorije grafov v računalništvu in informatiki - WG2024

Danes se je zaključila 50. edicija mednarodne delavnice o konceptih teorije grafov v računalništvu in informatiki  - WG2024, ki se je letos odvijala med 19. in 21. junijem 2024 v Gozdu Martuljku v Kranjski Gori.

    

Mednarodna konferenca WG si že pol stoletja prizadeva združevati teorijo in aplikativnost s povezovanjem konceptov teorije grafov in različnih področij računalniške znanosti. Ta je bila prvič organizirana leta 1975 v Berlinu v Nemčiji, ob okrogli obletnici pa se je ta prvič preselila v Slovenijo.

Za letošnjo, že 50. izvedbo, sta organizacijsko štafetno palico prevzela UP FAMNIT ter UP IAM,  v sodelovanju s Slovenskim društvom za diskretno in uporabno matematiko (SDAMS) ter Inštitutom za matematiko, fiziko in mehaniko (IMFM).

Tridnevno dogajanje je združilo 52 udeležencev iz 16 držav, poleg Slovenije še iz Avstrije, Kanade, Češke, Francije, Nemčije, Indije, Izraela, Japonske, Nizozemske, Poljske, Južne Koreje, Španije, Švice, Velike Britanije in ZDA.  

Skozi znanstveni program so uspešni raziskovalci in strokovnjaki s področja predstavili najnovejše rezultate in zastavili možnosti nadaljnjega raziskovanja. Z zanimivimi vsebinami so predavanja še posebej popestrili priznani predavatelji, med njimi tudi: 

  • Prof. Hans L. Bodlaender, tudi prejemnik nagrade ToT (Univerza v Utrechtu) s predavanjem "Approximations of Treewidth and Other Graph Parameters",
  • Prof. Shiri Chechik (Univerza Tel-Aviv) s predavanjem "Approximate Shortest Paths and Distance Oracles",
  • Michał Pilipczuk (Univerza v Varšavi) s predavanjem "Graph Classes and Logic."

Poleg plenarnih predavanj se je zvrstilo še 31 predavanj, ki so jih izvedli udeleženci.

Letošnjo nagrado WG Test of Time Award (ToT), ki se podeljuje za zelo vpliven prispevek s pretekle konference delovnih skupin, so poleg Hansa L. Bodlaenderja (letošnjega vabljenega govornika) prejeli še John R. Gilbert, Ton Kloks in Hjálmtyr Hafsteinsson za prispevek z naslovom "Approximating Treewidth, Pathwidth, and Minimum Elimination Tree Height."

Programski odbor WG2024 pa je tudi letos podelil nagrade za najboljši prispevek in najboljši študentski prispevek, ki ju sponzorira Springer.  Več o prejemnikih nagrad najdete TUKAJ.

Sponzorja WG2024 sta European Mathematical Society in ena vodilnih mednarodnih znanstvenih založb, Springer.

Knjiga povzetkov je na voljo tukaj. 

Seznam preteklih koferenec serije WG je dostopen tukaj

     

    

    

    

   


četrtek, 20. junij 2024 Izlet v galaksijo poskusov teorije iger: Vabljeni k ogledu zadnjega letošnjega posnetka Famnitovih izletov v matematično vesolje

Šesto predavanje letošnjega cikla  z naslovom Izlet v galaksijo poskusov teorije iger, je izvedel Dr. Žiga Velkavrh, UP FAMNIT in UP IAM. Predavanje je potekalo v živo in prek videokonferenčne povezave ZOOM.    

           

Na predavanju je bilo prikazano, kako lahko s pomočjo laboratorijskih poskusov, ki temeljijo na teoriji iger (in teoriji odločanja), preučujemo vrednote in vedenjske značilnosti posameznikov, kot so solidarnost, zaupanje, sodelovanje, altruizem, recipročnost, omejena racionalnost, poštenost ter odnos do tveganja. V laboratorijskih poskusih so (prostovoljni) preiskovanci postavljeni v različne interaktivne družbene ali ekonomske situacije, v katerih sprejemajo odločitve. Končni razplet in uspešnost preiskovancev sta odvisna od njihovih odločitev ter odločitev ostalih preiskovancev, v določenih primerih pa delno tudi od slučaja. Tovrstni poskusi so sistematični, nadzorovani in ponovljivi, poleg tega pa omogočajo pridobivanje določenih podatkov, ki jih je sicer v vsakdanjem življenju težko ali celo nemogoče pridobiti. 


Žiga Velkavrh je leta 2022 doktoriral iz matematičnih znanosti na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT) Univerze na Primorskem. V zadnjih letih v vlogi asistenta vodi vaje pri različnih matematičnih in ekonomskih predmetih na UP FAMNIT in UP Fakulteti za management, občasno pa tudi na UL FMF. Raziskovalno se primarno ukvarja s teorijo iger - predvsem z eksperimentalno in vedenjsko, sodeluje pa tudi z oddelkom za biodiverziteto (skupino za molekularno ekologijo), kjer skrbi za statistično obdelavo metapodatkov ekologije živali. Redno tudi sodeluje pri promociji matematike. 

 

 

 


torek, 18. junij 2024 Podaljšan razpis za doktorsko mesto - Analiza kompleksnega omrežja

Univerza na Primorskem (UP) je 15. maja 2024 objavila razpis za doktorsko mesto na področjuAnalize kompleksnega omrežja. Kandidat se bo zaposlil na Inštitutu Andrej Marušič (UP IAM) v skupini za Računalništvo in informatiko in postal doktorand Univerze na Primorskem, v okviru doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).

    

Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom, 40 ur na teden (100 %), za določen čas enega leta z možnostjo podaljšanja, s 3 mesečno poskusno dobo, predviden začetek dela s 1. 10. 2024.

Kandidatke oziroma kandidati naj pošljejo pisne ponudbe, ki vsebujejo:

  • življenjepis (vključno s kratkimi opisi vseh prejšnjih izobraževanj, kvalifikacij in raziskovalnih ali delovnih izkušenj),
  • motivacijsko pismo za to doktorsko pozicijo (največ ena stran A4),
  • povezava do Github/Gitlab profila,
  • seznam objav (če obstaja).

V zadevi vaše prijave napišite PhD Complex Network Analysis. Prijava in vse priloge naj bodo v angleščini in v PDF formatu. Poslati na e-naslov: vanessa.pobega@famnit.upr.siZa informacije o vsebini raziskovalnih tem se obrnite na doc. dr. Aleksandar Tošić na e-naslov: aleksandar.tosic@upr.si.

Prijava na razpis je podaljšana do 1. julija 2024.

Celoten tekst razpisa.


ponedeljek, 17. junij 2024 Razpis za mlade raziskovalce na UP v letu 2024 podaljšan

Univerza na Primorskem je 15. marca 2024 objavila Javni razpis za mlade raziskovalce na UP v 2024, s katerim razpisuje prosta delovna mesta za mlade raziskovalce, ki se bodo usposabljali za poklic raziskovalca in opravljali doktorski študij na UP, na podlagi pogodbe o zaposlitvi za poln delovni čas, za dobo do štirih let.

Na predlog mentorjev se rok za oddajo prijav podaljša do 10.7.2024, do konca dneva. Na voljo so tri raziskovalna področja, eno izmed njih tudi področje Matematike na UP IAM

Na razpis se lahko prijavijo kandidati, ki imajo zaključen študijski program druge stopnje v zadnjih štirih letih in povprečno oceno vseh izpitov in vaj, vključno z oceno magistrskega dela vsaj 8. Pri vsakem mentorju bo izbran en mladi raziskovalec, s katerim se bo sklenila pogodba o zaposlitvi za poln delovni čas, za dobo do štirih let.

Vse ostale določbe javnega razpisa ostanejo nespremenjene.

Celoten tekst razpisa: Razpis za mlade raziskovalce na UP v 2024

Tekst podaljšanja razpisa: Podaljšanje razpisa

Prijavni obrazec: UP-MR-Prijava2024