Predstavitev projekta

NaslovOcena in izboljšanje zdravstvenega stanja akvarijskih organizmov z uporabo skupnih diagnostičnih metod in protokolov

Vodja projekta: dr. Elena Bužan

Vodilna institucija v Sloveniji: UP FAMNIT

Partnerska institucija: Univerzitet Crne Gore Institut za biologiju mora

Financer projekta: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)

Raziskovalno področje (ARIS): 1.03 Biologija

Vrsta projekta: Znanstveno-raziskovalno sodelovanje med RS in Črno goro

Trajanje projekta: 1. 1. 2023–31. 12. 2024

Opis projekta:

Leta 2021 je Univerza Črne gore v okviru Inštituta za biologijo morja odprla popolnoma nov javni morski akvarij Boka Aquarium – Center za varstvo biotske raznovrstnosti Jadrana. Ravno tako je Univerza na Primorskem z letom 2022 prevzela v upravljanje Akvarij Piran. Oba akvarija sta posvečena prikazovanju ter oskrbi lokalno prisotnih vrst organizmov in temu je prilagojena tudi infrastruktura.

V okviru projekta bomo zastavili skupne protokole za oceno kvalitete vode, oceno zdravstvenega stanja živali, določili klinične tehnike, ki bodo del rutinskega pregleda živali ter protokol obdukcije ob poginu. Kjer je le mogoče, bomo uporabili genetske metode z uporabo neinvazivne okoljske DNK za diagnozo. Na podlagi izkušenj in uspešnosti preteklih zdravljenj bomo določili možne terapije glede na povzročitelja, vrsto organizma in druga stanja. Trenutne protokole bomo na podlagi izkušenj obeh ustanov nadgradili z novimi metodami, jih poenotili in primerjali rezultate. Poleg tega bomo izmenjali izkušnje glede oskrbe posameznih skupin živali, združili podatke in tako poskrbeli za dobrobit organizmov v oskrbi. Primerjali bomo prisotnost povzročiteljev bolezni  na novo ujetih živali med obema lokacijama. Uskladili bomo protokole za izleganje planktonskih kozic (artemije) za potrebe prehrane organizmov v akvariju in poskušali gojiti avtohtone vrste solinskih rakcev v akvarijskih razmerah. Pregledali bomo celoten proces pridobivanja organizmov, od ulova rib, preko transportnih in karantenskih tehnik, do prilagajanja na akvarijsko okolje in hranjenja. Primerjali bomo prisotnost patogenov pri novo ujetih živalih na obeh mestih.

Hitra ocena zdravstvenega stanja s pomočjo predhodno določenih postopkov in indeksov je bistvena za odkrivanje morebitnih ogroženih živali, pri čemer moramo upoštevati enostavnost uporabe ter s tem povezane stroške

Oddelek UP FAMNIT, v okviru katerega se izvaja projekt:

Oddelek za biodiverziteto

Project presentation

TitleAssessment and improvement of aquarium organisms health status using common diagnostic methods and protocols

Principal investigatordr. Elena Bužan

Leading institution in Slovenia: UP FAMNIT

Partner institution: Univerzitet Crne Gore Institut za biologiju mora

Funding organization: Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)

Research field (ARIS):  1.03 - Biology

Duration: 1. 1. 2023–31. 12. 2024

Description:

Public aquariums, with their infrastructure, knowledge and experience, provide an important foundation for conducting research activities in biology, care and health of many groups of marine organisms.

In 2021, the University of Montenegro, within the Institute of Marine Biology, opened a completely new public marine aquarium, Boka Aquarium - Center for the Protection of Adriatic Biodiversity. In 2022, the University of Primorska took over the management of the Piran Aquarium. Both aquariums are dedicated to the display and care of locally present species of organisms. As part of the project, we will set up common protocols for assessing water quality, assessing the health status of the animals, determining clinical techniques that will be part of the routine examination of the animals and the autopsy protocol. Wherever possible, we will apply genetic methods by using non invasive environmental DNA for diagnostics. Based on the experience and success of previous treatments, we will determine possible therapies depending on pathogen, type of organism and other conditions. Based on the experience of both institutions, we will add new methods to the current protocols, standardise them and compare the results. In addition, we will share experiences on the care of individual groups of animals, merge data and thus ensure more appropriate care of organisms. We will harmonize the protocols of planktonic shrimp (artemia) for the needs of nutrition of organisms in the aquarium and try to cultivate native species of artemia in aquarium conditions. We will review the entire process of obtaining the organisms, from catching the fish, to transport and quarantine techniques, to acclimation to the aquarium environment and feeding. We will compare the presence of pathogens in newly captured animals at the two sites. Rapid assessment of health status using predefined procedures and indices is essential for the identification of potentially endangered animals, taking into account ease of use and associated costs.

Department:

Department of Biodiversity