Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

Pomoč obolelim za Alzheimerjevo Boleznijo 2019

natisni

Univerza na Primorskem že vrsto let uspešno pridobiva sredstva za izvajanje projektov Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS, katerih namen je spodbujanje sodelovanja in povezovanja visokošolskega sistema z okoljem (gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor) ter izvajanje modelov odprtega in prožnega prehajanja med izobraževanjem in gospodarstvom ter družbenim okoljem.

O projektuna vrh

Demenca je kronična možganska bolezen, za katero je značilen upad spomina. Poleg spominskih motenj se pojavijo tudi motnje razumevanja, orientacije, mišljenja, govora, presoje, razumevanja, računskih in učnih sposobnosti. Najpogostejša oblika demence je Alzheimerjeva bolezen, saj predstavlja več kot polovico vseh primerov demenc. Vzroka bolezni ne poznamo, vemo pa, da se njena pojavnost poveča z naraščajočo starostjo. 

Ker AD ni fizična bolezen, pade breme oskrbe mnogokrat na svojce, kar pa, zaradi težavnosti bolezni, lahko vodi v slabše psihofizične zdravje. Tako je namen projekta tudi izobraževanje svojcev glede oskrbe in življenja z obolelimi kot tudi nudenje psihosocialne pomoči za svojce, saj se posredno izboljša tako kvaliteta njihovega življenja kot tudi kvaliteta oskrbe bolnikov.

V okviru projekta bomo izvedli delavnice, s katerimi bomo javnost osveščali in informirali o AD in delavnice, s katerimi bomo spodbujali kognicijo in motoriko ter izboljšanje kvalitete posameznikovega življenja. 

AD postaja vedno večja težava, ker pa ne poznamo zdravila, se lahko osredotočimo na preventivne dejavnosti in aktivnosti, ki lajšajo oz. zaustavljajo napredek bolezni. Dokazano je, da zdrav življenjski slog (prehrana, fizična aktivnost), kognitivne vaje, ustvarjalnost zavirajo progresiven napredek bolezni. Preko osveščanja in praktičnih delavnic za obolele, svojce in širšo javnost bomo vpeljali nove, v tujini že vpeljane aktivnosti, ki učinkovito pripomorejo k zaustavljanju prehitrega napredovanja bolezni. To sta predvsem sedeča joga in plesno-gibalna aktivnost. Obe obliki fizične aktivnosti sta prilagojeni za starešjo populacijo in bolnike za demenco. Hkrati pa predstavljata obliko druženja, ki prične pomanjkovati ob napredovanju bolezni. Pri AD se najbolj opazi kognitivni primanjkljaj, ki ga lahko zmanjšamo s kognitvnimi vajami, zato želimo vpeljati nove pristope, ki so prilagojeni za ciljno skupino.

Drugi glavni namen projekta je osveščanje svojcev in javnosti o problematiki AD, kar želimo doseči z doslednim objavljanjem na spletno stran projekta in socialna omrežja. Objavljali bomo prispevke na različne teme v namen izobraževanja. Izvedli bomo predavanja na temo AD, ki bodo namenjena širši javnosti. Končni rezultat projekta bodo tudi letaki in knjižice namenjeni javnosti v namen izobraževanja in osveščanju problematike AD.

Projektne aktivnostina vrh

Projekt vključuje naslednje aktivnosti: 

  • priprava in nadgradnja delavnic, namenjenih osveščanju javnosti o AD in njenih posledicah;
  • delavnice za člane društva, na temo promocije zdravega življenjskega sloga in aktivnosti, ki pozitivno vplivajo na zamik nastopa AD (področje preventive);
  • praktična podpora svojcem bolnikov z AD; 
  • delavnice, namenjene namenjene izboljšanju razpoloženja in zmanjšanju depresije pri osebah z demenco;
  • predstavitev novejših metod in načinov pri zdravljenju AD;
  • osveščanje javnosti o bolezni in preventivnih dejavnostih;
  • objavljanje prispevkov na temo mikrobiote, sedeče joge, ustvarjalnosti in prehrane;
  • izdelava izobraževalnih knjžic.

Partnerji na projektuna vrh

10 študentov:

  • 4 študenti dodiplomskega študijskega programa Biopsihologija (UP FAMNIT),
  • 1 študent podiplomskega študijskega programa Biopsihologija (UP FAMNIT),
  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Prehransko svetovanje - dietetika (UP FVZ),
  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Zdravstvena nega (UP FVZ),
  • 2 študenta podiplomskega študijskega programa Likovna pedagogika (UL PEF),
  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Mirkobiologija (UL BF).

1 strokovni sodelavec iz negospodarskega področja:

1 pedagoški mentor: