Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

Pomoč obolelim za Alzheimerjevo Boleznijo 2018 (nadaljevanje)

natisni

Univerza na Primorskem je večkrat uspešno pridobila sredstva za izvajanje projektov Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, katerih namen je spodbujanje sodelovanja in povezovanja visokošolskega sistema z okoljem (gospodarstvo in negospodarstvo) ter izvajanje modelov odprtega in prožnega prehajanja med izobraževanjem in gospodarstvom ter družbenim okoljem.

O projektuna vrh

Projekt je nadgradnja tistega z istim naslovom iz leta 2017 in ga tudi tokrat izvajamo v partnerstvu z društvom Spominčica – Alzheimer Slovenija, ki se ukvarja z aktivnostmi povezanimi z Alzheimerjevo demenco (AD). Slednja je najpogostejša oblika demence (predstavlja 50-60% vseh demenc), za katero so značilne nevrodegenerativne patologije. Posledice bolezni so upad višjih kognitivnih funkcij, spremenjena osebnost, nezmožnost opravljanja vsakdanjih opravil itn. (Matthews in Miller, 2009; Rang in Dale, 2012).

V okviru projekta bomo izvedli delavnice, s katerimi bomo javnost osveščali in informirali o AD in delavnice, s katerimi bomo promovirali zdrav življenjski slog in tisto prehrano, ki lahko vplivata na zakasnitev začetka AD (za 5-7 let), pri posameznikih z večjim tveganjem za nastanek demence. Prav tako bomo nadgradili že obstoječe delavnice in s tem poskusili ponuditi bolnikom, svojcem in drugim, ki se redno srečujejo z AD še dodatno podporo.

Številne raziskave dokazujejo, da imata redna fizična aktivnost in mediteranska dieta pozitiven vpliv na demenco. V okviru programa bomo tako oblikovali tudi podporne aktivnosti za svojce, da jim poskusimo pomagati pri soočanju z razumevanjem bolezni in tudi s tem, kako pristopati do obolelega. Na podlagi metod, ki so jih oblikovali znotraj AARP Fundacije Experience Corps, bomo organizirali delavnice (kognitivne vaje in telovadba), ki bodo pripomogle k izboljšanju kvalitete življenja dementnih posameznikov. Raziskave omenjene fundacije dokazujejo, da medsebojno medgeneracijsko učenje pripomore k počasnejšemu kognitivnemu upadu in propadu možganske skorje pri starejših, mladi pa pridobijo pomembna znanja in izkušnje. V izteku projekta bomo na fakulteti in v okviru študentskih skupin organizirali predavanja oz. druženja preko katerih bomo študentje svoja na novo pridobljena znanja, kompetence in izkušnje predajali še preostalim študentom. 

Projektne aktivnostina vrh

Projekt vključuje naslednje aktivnosti: 

  • priprava in nadgradnja delavnic, namenjenih osveščanju javnosti o AD in njenih posledicah;
  • delavnice za člane društva, na temo promocije zdravega življenjskega sloga in aktivnosti, ki pozitivno vplivajo na zamik nastopa AD (področje preventive);
  • praktična podpora svojcem bolnikov z AD; 
  • delavnice, namenjene namenjene izboljšanju razpoloženja in zmanjšanju depresije pri osebah z demenco;
  • predstavitev novejših metod in načinov pri zdravljenju AD.

Partnerji na projektuna vrh

10 študentov:

  • 5 študentov dodiplomskega študijskega programa Biopsihologija (UP FAMNIT),
  • 2 študenta dodiplomskega študijskega programa Prehransko svetovanje - dietetika (UP FVZ),
  • 1 študent podiplomskega študijskega programa Biotehnologija (UL BF),
  • 1 študent podiplomskega študijskega programa Kognitivna znanost (UL PEF),
  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Likovna pedagogika (UL PEF).

1 strokovni sodelavec iz negospodarskega področja:

2 pedagoška mentorja:

Partnerji prostovoljcina vrh