Nepristranski šah na Youngovih diagramih

Nepristranski šah na Youngovih diagramih

Vodja projekta:
dr. Peter Muršič

Nosilna institucija v Sloveniji:
UP FAMNIT

Partnerska institucija:
Rhodes College

Financer projekta:
 Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)

Vrsta projekta:
Znanstveno-raziskovalno sodelovanje med RS in ZDA

Raziskovalno področje (ARIS)
1.01 - Matematika

Trajanje projekta:
1. 7. 2024–30. 6. 2026

Predstavitev projekta:

Načrtuje preučevanje nepristranske igre, ki povezuje igro šaha in Youngove diagrame.

Nepristranske igre se lahko natančno opiše samo s tem da povemo katere skupne poteze so možne. Namreč, igrata dva igralca, kjer so vse poteze skupne igralcema, in zato ni pomembno kdo začne. Izmenjujeta se v premikanju, dokler ni več možnih potez. Po konvenciji zadnja poteza prinese zmago.

Youngov diagram, je grafična predstava particije števil, le ta je padajoče zaporedje naravnih števil. Diagram zgleda kot šahovnica odgrizena na večjih mestih iz spodnjega desnega kota.

Glavna linija raziskav je povezana z nadaljevanjem obstoječih raziskav, objavljenih v [Gottlieb2023] in [Gottlieb2024]. Tam je bila preučena nepristranska igra, kjer je okrnjen kralj, ki se lahko premika samo navzdol ali desno, dokler se ne zagozdi v kotu Yougovega diagrama. Opazili smo, da je ta igra podobna nepristranskemu šahu, ki ga je predstavil Berlekamp v svojih spletnih videih [BerlekampPage]. Nepristranski šah je nepristranska igra, ki se igra na pravokotnem razdelku s posamezno šahovsko figuro, ki začne na najbolj zgornjem levem položaju. Premik iz položaja (i, j) v položaj (i', j') je dovoljen, če (a) spoštuje pravila gibanja določene šahovskega figure, in (b) 0

Oddelek UP FAMNIT, v okviru katerega se izvaja projekt:
Oddelek matematiko

Project presentation

Title: Impartial Chess on Young Diagrams

Principal investigatordr. Peter Muršič

Leading institution in Slovenia: UP FAMNIT

Partner institution: Rhodes College

Funding organization: Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)

Research field (ARIS):  1.01 - Mathematics

Duration: 1. 7. 2024–30. 6. 2026

Description:

Plan of project is to investigate an Impartial game connecting the game of Chess and Young diagrams.

Impartial games can be precisely described by stating which joint moves are possible. Indeed, two players play, where all moves are shared between them, and thus, it does not matter who starts. They alternate in moving until no more moves are possible. According to convention, the last move brings victory.

A Young diagram is a graphical representation of an integer partition, which is a decreasing sequence of natural numbers. The diagram resembles a chessboard with several pieces removed from the bottom right corner. The main line of research is related to the continuation of existing research published in [Gottlieb2023] and [Gottlieb2024]. There, an impartial game

where a handicapped King which can only move down or right, until stuck in a corner of a Young diagram, was studied. We noticed that this game is similar to Impartial Chess introduced by Berlekamp in his online videos [BerlekampPage]. Impartial Chess is an impartial game played on a rectangular partition with a single chess-piece starting on the top-left most position.

The move from a position (i,j) to a position (i',j') is allowed if (a) it respects the movement rules of the particular game piece of chess, and (b) 0

Department:

Department of Mathematics