Programi mobilnosti in druge informacije
natisniNa UP FAMNIT omogočamo študijske izmenjave in izmenjave z namenom praktičnega usposabljanja v okviru programa Erasmus+, CEEPUS ter drugih individualnih bilateralnih sporazumov.
V večini programov je pogoj za udeležbo na izmenjavi zaključen vsaj 1. letnik dodiplomskega študijskega programa ter študentski status.
Več informacij o možnostih mednarodnih izmenjav in priložnosti v tujini je na voljo tudi v naslednjih posnetkih:
- International exchanges and opportunities abroad for PhD students (youtube.com)
- Erasmus+ Study Exchange: Application Process & First Steps
Vse dodatne informacije o aktualnih programih mobilnosti so na voljo v podzavihku "Razpisi". V primeru dodatnih vprašanj pišite na international@famnit.upr.si in z veseljem vam bomo pomagali.
ERASMUS +
Erasmus+ je eden izmed najuspešnejših EU programov mobilnosti, ki študentske izmenjave podpira že več kot 30 let.
Erasmus+ program mobilnosti omogoča študentom, da del študijskih obveznosti opravijo v tujini. V okviru programa se lahko udeležijo izmenjave z namenom študija (SMS) ali z namenom praktičnega usposabljanja (SMP). Študenti se lahko udeležijo izmenjave v državi, različni od države, kjer je sedež njegove univerze. Študent se ne more udeležiti izmenjave v državi, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče.
Študijska izmenjava lahko traja najmanj 3 in največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija in se lahko izvaja na partnerskih univerzah, s katerimi je UP FAMNIT sklenila Erasmus+ bilateralni sporazum.
Praktično usposabljanje lahko traja od 2 do 12 mesecev na vsaki stopnji študija in se opravlja v podjetjih oziroma drugih delovnih organizacijah v državah članicah EU, Liechtensteinu, Turčiji, Severni Makedoniji, na Norveškem in na Islandiji. Prakse v okviru programa Erasmus+ ni mogoče opravljati v institucijah Evropske komisije, organizacijah, ki vodijo EU programe in diplomatskih predstavništvih Republike Slovenije v tujini. Praktično usposabljanje mora biti vsebinsko povezano s področjem študija študenta.
V okviru Erasmus+ sta na voljo dve vrsti programa:
- Erasmus+: izmenjavo je mogoče opravljati na univerzah, fakultetah, institucijah, zavodih, organizacijah in podjetjih v državah, ki so članice Evropske unije, Lihtenštajnu, na Norveškem, Islandiji, v Turčiji in Severni Makedoniji. Prakse v okviru programa Erasmus+ ni mogoče opravljati v institucijah Evropske komisije, organizacijah, ki vodijo EU programe in diplomatskih predstavništvih Republike Slovenije v tujini.
- Erasmus+ ICM: izmenjavo je mogoče opravljati na partnerskih institucijah izven EU, in sicer samo v kolikor domača institucija omogoča izmenjavo in razpolaga s finančnimi sredstvi za specifično državo.
V programu Erasmus+ lahko sodelujejo študenti, ki:
- se izobražujejo po javnoveljavnem visokošolskem programu na dodiplomski ali podiplomski stopnji na instituciji nosilki Erasmus Univerzitetne Listine (UP FAMNIT listina),
- so zaključili vsaj 1. letnik dodiplomskega visokošolskega izobraževanja,
- so diplomirali (izmenjave v okviru mobilnosti mladih diplomantov, še eno leto po zagovoru diplomske naloge).
Razpis za študentske izmejave z namenom študija je običajno objavljen pozimi (december, januar), velja pa za mobilnosti v naslednjem študijskem letu.
Na spodnjem zemljevidu so prikazane institucije s katerimi ima UP FAMNIT sklenjen sporazum, kar omogoča Erasmus+ študijsko izmenjavo (uporabite filter za relevanten študijski program):
Erasmus+ koda Univerze na Primorskem je SI KOPER03.
TRANSFORM4EUROPE (T4EU)na vrh
11 univerz iz različnih držav, vključno z Univerzo na Primorskem, se je združilo v enotno Evropsko univerzo – Transform4Europe (T4EU). Situirane so na obmejnih območjih, ki doživljajo precejšnje spremembe, univerze pa so pri tem pomembni dejavniki razvoja.
Skupaj imajo preko 150,000 študentov in preko 10,000 raziskovalcev, ki skupaj ustvarjajo večjezični in večdržavni kampus s skupnimi študijski programi, predmeti, raziskovalnimi projekti, dogodki na vseh lokacijah in številnimi drugimi iniciativami.
Informacije o aktualnih T4EU dogodkih in aktivnostih ter pirložnostih za mobilnost so dostopni na UP spletni strani in Tranform4Europe spletni strani.
Erasmus listina Univerze na Primorskem
Samo univerze/fakultete, ki so imetnice Erasmus univerzitetne listine so upravičene do sodelovanja v Erasmus+ programu. Erasmus+ listina Univerze na Primorskem je na voljo spodaj.
Erasmus Policy Statement
CEEPUSna vrh
CEEPUS je srednjeevropski program izmenjave študentov in profesorjev, ki vključuje visokošolske institucije iz držav med Baltskim in Črnim morjem: Albanija, Avstrija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Češka, Črna gora, Hrvaška, Kosovo, Madžarska, Makedonija, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija in Srbija. Cilj programa je vzpostaviti in spodbujati mobilnost študentov in profesorjev med sodelujočimi državami ter izkoristiti povezave in priložnosti za oblikovanje skupnih študijskih programov.
V okviru CEEPUS programa obstajata dve možnosti za mobilnost:
- v okviru MREŽE: univerze in fakultete se povezujejo v mreže. Mreža omogoča izmenjavo študentov in osebja med institucijami, ki so vključene v specifično mrežo. V primeru interesa za udeležbo na izmenjavi znotraj mreže v kateri sodeluje UP FAMNIT je potrebno možnosti preveriti v mednarodni pisarni UP FAMNIT. Trenutno je fakulteta vključena v mrežo BA-1403: Managing forests for climate change.
- FREEMOVER: študenti se lahko izmenjave v okviru CEEPUS programa udeležijo tudi kot t.i. freemover, v kolikor njihova fakulteta ne sodeluje v relevantni mreži. V primeru takšne izmenjave je potrebno najprej pridobiti soglasje tuje institucije za izvedbo mobilnosti, nato pa oddati vlogo za štipendijo. Program CEEPUS koordinira nacionalna agencija CMEPIUS, ki prav tako koordinira razpoložljiva mesta in finančna sredstva. Za vse dodatne informacije ostaja na voljo mednarodna pisarna UP FAMNIT.
Bilateralne štipendijena vrh
Bilateralne štipendije temeljijo na podpisanih bilateralnih sporazumih med vlado RS in ostalimi državami. Finančna sredstva običajno vključujejo štipendijo, brezplačno namestitev in osnovno zdravstveno zavarovanje, ni pa to nujno, saj se razlikuje od razpisa do razpisa.
Trenutna ponudba bilateralnih in ostalih štipendij tujih institucij je na voljo na spletni strani CMEPIUS.
Bilateralni sporazumina vrh
Mobilnosti je lahko tudi predmet bilateralnega sporazuma med Univerzo na Primorskem in tujo univerzo oz. med UP FAMNIT in tujo fakulteto.
V sporazumih je večinoma opredeljeno sodelovanje in vzajemno priznavanje opravljenih obveznosti na tuji instituciji. V okviru takšnega sporazuma finančna sredstva običajno niso na voljo (je pa možna mobilnost v okviru lastnih sredstev).
UP FAMNIT ima trenutno sklenjene bilateralne sporazume z:
- University of Tuzla (BiH)
- Natural History Museum of the University of Pisa (Italija)
- Shoreline soc. COOP., Area Science Park (Italija)
- Miramare Marina Protected Area (Italija)
- Haute école du paysage, d'ingénierie et d'architecture de Genève (Švica)
- Biodiversity research group GiB IADIZA CONICET (Argentina)
- Refugio de Animales Silvestres, "Inti Wara Yassi" (Bolivija)
Dodatno so na voljo še nelateri sporazumi na nivoju univerze, ki pa se nanašajo tudi na UP FAMNIT. Seznam sporazumov sklenjenih na nivoju Univerze na Primorskem je na voljo TUKAJ.
Izmenjave izven obstoječih programov mobilnostina vrh
Izmenjave so omogočene tudi izven obstoječih programov mobilnosti. V večini primerov gre za individualne dogovore med posameznikom in tujo institucijo. Zlasti mobilnosti študentov z namenom praktičnega usposabljanje pogosto potekajo izven programov.
Navodila za oddajo prijave za izmenjavo (program Erasmus+)na vrh
Za mobilnosti v okviru programa Erasmus+ je potrebna predhodna prijava preko spletnega sistema ŠIS. Prijave v sistemu ŠIS so odprte glede na razpise za mobilnosti, ki so trenutno na voljo (v kolikor ni odprtega razpisa tudi prijave niso mogoče).
Priprava na izmenjavona vrh
Za izvedbo mobilnosti in dodelitev finančnih sredstev je, ne glede na program, potrebna predhodna prijava.
Z namenom čim boljše priprave na izmenjavo, so študentkam in študentom na voljo smernice za pripravo na mobilnost Erasmus+ v katerih je podrobno opisana priprava na odhod na izmenjavo ter obveznosti po povratku z izmenjave. Smernice lahko služijo kot pomoč tudi v primeru mobilnosti v okviru drugih programov.