Proučitev razvojnih možnosti in izdelava idejne rešitve za vzpostavitev delovanja Centra Purisima
natisniUniverza na Primorskem je uspešno kandidirala na Javni razpis za sofinanciranje projektov po kreativni poti do praktičnega znanja, ki ga je objavil Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije. Projekt "Po kreativni poti do praktičnega znanja" delno financira Evropka unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada ter Republika Slovenija, in sicer Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
O projektu
Projekt Proučitev razvojnih možnosti in izdelava idejne rešitve za vzpostavitev delovanja Centra Purisima je eden izmed devetih projektov, ki jih UP FAMNIT izvaja v okviru projekta "Po kreativni poti do praktičnega znanja". Projekt se izvaja s sodelovanju s kmetijsko zadrugo KZ Agraria Koper. Glavni cilj projekta je pridobiti najboljše idejne rešitve za revitalizacijo in nove razvojne možnosti zaprtega proizvodnega obrata Purisima, ki je še nedavno predstavljal pomemben proizvodni center za vzgojo in pridelavo sadik zelenjadnic ter vegetativno vzgojo sadik oljke. Namen projekta je sedanjo trgovsko dejavnost KZ Agraria obogatili s proizvodno in dopolnilno dejavnostjo, kar bi zadrugi zagotovilo stabilnejše prihodke, pridelovalcem pa ponudbo v nacionalnem prostoru vzgojenega sadilnega materiala.
KZ Agraria je kmetijska zadruga, ki od leta 1947 združuje pridelovalce slovenske Istre. Ugodne klimatske razmere omogočajo pridelavo toplotno zahtevnejših kmetijskih rastlin in pridelavo skozi celo leto. Zadruga sledi sistemu »od njive do vilice«, kar zagotavlja kratke poti od proizvodnje do potrošnika in s tem kakovost in sledljivost pridelkov. Zadruga je bila vse do leta 2011 najpomembnejša proizvajalka sadilnega materiala rastlin za južno Primorsko.
Trajanje projekta: 1. 5. 2014 – 31. 8. 2014
Projektne aktivnostina vrh
Projekt vključuje naslednje aktivnosti:
- Identifikacija alternativnih virov energije za ogrevanje rastlinjakov: izdelava idejne zasnove za izgradnjo bioplinarne, identifikacija materialov v regiji za delovanje bioplinarne in izdelava presoje vplivov na okolje.
- Izdelava inovativnega programa za izobraževanje in zasnova demonstrativne učilnice v naravi za trženje izobraževanja ciljnih skupin od otrok do upokojencev.
- Izdelava podlag za vzpostavitev proizvodnje jagod in kreiranje embalaže za jagode iz slovenskega lesa in idejna zasnova za oblikovanje, upravljanje in trženje blagovne znamke.
- Izdelava načrta za vzpostavitev tehnologije za proizvodnjo cepljenih sadik oljk.
Partnerji na projektuna vrh
6 študentov:
- 4 študenti dodiplomskega študijskega programa Sredozemsko kmetijstvo (UP FAMNIT),
- 1 študent podiplomskega študijskega programa Varstvo narave (UP FAMNIT),
- 1 študent dodiplomskega študijskega programa Management (UP FM).
1 delovni mentor:
- Tomaž Kejžar (KZ Agraria Koper).
2 pedagoška mentorja:
- doc. dr. Dunja Bandelj (UP FAMNIT),
- izr. prof. dr. Elena Varljen Bužan (UP FAMNIT).
Pismo o nameri med UP in Agrariona vrh
UP in Kmetijska zadruga Agraria sta v ponedeljek, 23. junija 2014 podpisala pismo o nameri, v katerem sta dosedanje sodelovanje nadgradila z dodatnimi aktivnostmi na področju razvijanja novih tehnologij, izdelkov in storitev ter izobraževanja in znanstveno raziskovalnega dela z namenom razvoja znanja, doseganja tržnih uspehov in ustvarjanja slovenskih blagovnih znamk. Več o podpisu pisma o nameri si lahko preberete tukaj.
Zaključni elaborat projektana vrh
Sodelavci projekta so pripravili obsežen zaključni elaborat, kjer si lahko preberete podrobnosti o projektu.
Kratka predstavitev rezultatov projektana vrh
Kratka predstavitev projekta in rezultatov projekta je dostopna tukaj.
Foto utrinkina vrh
- Maj 2014: Uvodno srečanje članov projekta na Centru Purisima.
- Junij 2014: Srečanje članov projekta v predavalnici na UP FAMNIT.
- 15. julij 2014: Seznanitev delovnega mentorja z dosedanjimi rezultati. Ogled prostora namenjenega bioplinarni in rastlinjaka za poskusno polje jagod.
- 28. 8. 2014: Predstavitev projekta na 52. Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni.