Ljubezen zmore drugače
natisniUniverza na Primorskem je večkrat uspešno pridobila sredstva za izvajanje projektov Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, katerih namen je spodbujanje sodelovanja in povezovanja visokošolskega sistema z okoljem (gospodarstvo in negospodarstvo) ter izvajanje modelov odprtega in prožnega prehajanja med izobraževanjem in gospodarstvom ter družbenim okoljem.
O projektuna vrh
V Sloveniji je glede na strokovne ocene zlorabljen vsak peti otrok, kar v seštevku pomeni več kot 70.000 otrok. Kljub širokim razsežnostim problematike se na področju preventive in kurative dogaja zelo malo, kar želi prijavitelj v sodelovanju s partnerjem, Lunina vila Inštitut za zaščito otrok, spremeniti.
Lunina vila Inštitut za zaščito otrok je socialno podjetje, zasebna ter neprofitna organizacija, katere poslanstvi sta zdravljenje in preprečevanje travm pri otrocih, ki nastanejo kot posledica različnih vrst zlorab, zanemarjanja, dolgotrajne bolezni, migracij in drugih vplivov. Vizija Lunine vile je postati prva ustanova, organizirana po principu o travmi ozaveščenih storitev (ang. trauma informed care) v Sloveniji, ki se na celosten način loteva reševanja problematike travm pri otrocih in tako pod eno streho združuje: nudenje psihoterapevtske pomoči otrokom, strokovno podporo njihovim svojcem in psihoedukacijo, izobraževanje strokovnjakov za delo na področju otroške psihotravmatologije, izdelavo in prodajo terapevtskih pripomočkov za delo z otroki ter ozaveščanje širše javnosti z namenom destigmatizacije problematike.
Projekt bo deloval na vse 3 ravni preventive kot tudi na kurativo in bo vseboval aktivnosti medijske kampanja proti zlorabam otrok ter aktivnosti kreativnih dogodkov za uporabnike varnih hiš, zatočišč in materinskih domov v Ljubljani. Pri snovanju in načrtovanju izvedbe projekta se organizacija srečuje z izzivi in težavami, za katere meni, da bi jih lahko uspešno razrešili v sodelovaju s študenti ustreznih študijskih smeri. S prijavljenim projektom in povezovanjem prijavitelja z nevladno organizacijo želimo poiskati tako kratkoročne kot tudi dolgoročne rešitve za delovanje socialnega podjetja Lunina vila in splesti dologoročno sodelovanje med organizacijama ter ponuditi vključenim študentom dodatne izkušnje.
Projektne aktivnostina vrh
Projekt vključuje naslednje aktivnosti:
- zasnova in izvedba promocijskih aktivnosti medijske kampanje, katera se bo osredotočala na vse 4 oblike zlorab: čustveno, fizično in spolno zlorabo ter zanemarjanje;
- spodbuda širše javnosti k globjemu razumevanju in aktivnemu reševanju problematike;
- iskanje učinkovitih rešitev za dolgoročno ozaveščanje širše javnosti in destigmatizacijo problematike;
- zasnova inovativnih rešitev, s katerimi bo prvi partner pridobil nove donatorje in sodelavce za dolgoročno sodelovanje;
- vodenje kreativnih delavnic za otroke z izkušnjo nasilja;
- vodenje delavnic za matere z izkušnjo nasilja.
Partnerji na projektuna vrh
9 študentov:
- 3 študenti dodiplomskega študijskega programa Biopsihologija (UP FAMNIT),
- 1 študent podiplomskega študijskega programa Biopsihologija (UP FAMNIT),
- 1 študent podiplomskega študijskega programa Uporabna psihologija (UP FAMNIT),
- 1 študenta dodiplomskega študijskega programa Management (UP FM),
- 1 študent dodiplomskega študijskega programa Predšolska vzgoja (UP PEF),
- 1 študent dodiplomskega študijskega programa Psihosocialna pomoč (UNG FUDS),
- 1 študent podiplomskega študijskega programa Psihosocialna pomoč (UNG FUDS).
1 strokovni sodelavec iz negospodarskega področja:
1 pedagoški mentor:
- dr. Simona Gomboc (UP FAMNIT).