Raziskovalni in projektni seminarji
natisniŠtudij vključuje projektne in raziskovalne seminarje. Študent mora v času študija opraviti tri seminarje, med temi mora biti vsaj po en raziskovalni in projektni, tretji seminar pa je po izbiri študenta (raziskovalni ali projektni). Iz teme seminarjev lahko izpelje temo magistrskega dela.
Tako raziskovalni kot projektni seminar praviloma obsegata nekaj uvodnih predavanj (dva tedna oz. štiri predavanja). Predavanja izvajajo vabljeni predavatelji in nosilci predmeta.
Študenti v času študija običajno opravijo dva raziskovalna in en projektni seminar, zato študentom ob vpisu v 1. letniku v indeks vpišemo Raziskovalni seminar I in Projektni seminar I, ob vpisu v 2. letnik pa Raziskovalni seminar II. Študentom, ki se vpišejo neposredno v 2. letnik po merilih za prehode, v indeks vpišemo Raziskovalni seminar I. Če se študent odloči, da seminarje opravlja drugače kot je vpisano v indeksu (če npr. v 1. letniku opravlja Projektni seminar I in Projektni seminar II, v 2. letniku pa Raziskovalni seminar I), mora svojo odločitev sporočiti do maja tekočega študijskega leta v Referat za študente UP FAMNIT.
Raziskovalni seminar
Raziskovalni seminar se izvaja skozi celotno študijsko leto (v jesenskem in spomladanskem semestru).
Nosilka raziskovalnega seminarja v študijskem letu 2018/19 je izr. prof. dr. Tatjana Zrimec, ki je tudi kontaktna oseba za vsa pojasnila v zvezi s seminarjem.
Raziskovalni seminarji obravnavajo sodobnejše raziskovalne ali tehnološke teme. Obveznosti študenta v okviru seminarja so izdelava in predstavitev pisnega izdelka ter vsaj 75 % prisotnost na seminarju, ki poteka skozi celotno študijsko leto (po eno uro tedensko). Pisni izdelek, ki je praviloma pregledni ali poglobljeni znanstveni članek, študent javno predstavi na seminarju ali v obliki konferenčnega prispevka. Predstavitvi sledi razprava o temi med študenti in predavatelji.
Študent si praviloma sam izbere temo in mentorja pri pripravi pisnega izdelka (seminarske naloge). Mentor je praviloma nosilec predmeta na magistrskem študijskem programu Računalništvo in informatika. Temo študent uskladi z izbranim mentorjem, ki ga usmeri tudi glede študijske literature in virov. Ko je pisni izdelek pripravljen za predstavitev, mentor skupaj s študentom in z nosilcem raziskovalnega seminarja uskladi termin predstavitve.
Projektni seminar
Projektni seminar se izvaja v spomladanskem semestru.
Nosilka projektnega seminarja v študijskem letu 2018/19 je izr. prof. dr. Tatjana Zrimec, ki določi vodje posameznih projektnih skupin.
Delo pri projektnem seminarju poteka tako, da skupina študentov dobi projektno nalogo. Okvirne vsebine projektnih nalog so študentom predstavljene na uvodnih predavanjih za projektni seminar, kjer se, na podlagi predstavitev in želja študentov, študente razvrsti po projektnih skupinah. Posamezna skupina vključuje praviloma 3 do 5 študentov.
Projektna naloga zajema skupinsko delo, samostojno implementacijo dela projekta in dokumentacijo.
Projektna skupina reši nalogo kot razvojni izdelek. Naloga obsega izdelavo manjšega programskega sistema, kot na primer manjši informacijski sistem, grafični vmesnik ipd. Po zaključku seminarja študenti tudi poročajo o svojem delu in pripravijo predstavitev izdelka.
Pomembno vlogo pri pripravi in izvajanju seminarjev imajo individualne konzultacije s študenti, ki jih vodita nosilec seminarja in vodja projektne skupine. V okviru individualnih konzultacij študenti definirajo delo na seminarju, oblikujejo gradivo ter rešujejo tekoče probleme pri izvajanju seminarja. Konzultacije s študenti se izvajajo tudi prek sodobnih komunikacijskih medijev (npr. e-učilnica).